Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Χαοτικός
Δημοσιεύσεις: 22707
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 16:48
Phorum.gr user: Χαοτικός

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Χαοτικός » 13 Αύγ 2020, 18:01

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 17:30
Χαοτικός έγραψε:
13 Αύγ 2020, 16:51
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
13 Αύγ 2020, 00:08
.

Η κωλόρατσα τών ΟΤΑ.....

Αντρο Ζαβών..... Γλύφτειδων.....Κουτοπόνηρων....καί Ρουφιάνων.....

.
Μην ξαναβγάλεις σκουπίδια ρε με τους παλιόπουστες. Δεν τους έχουμε ανάγκη να πα να γαμηθούνε. Θα τα ανακυκλώνουμε μόνοι μας και θα βγάζουμε και κομπόστ.

.

Οι μισοί παλιοί μου γνωστοί καί φίλοι μπήκαν στό Δήμο Αθηναίων..... :fp:

Εχασαν την ζωντάνια τους εκει μέσα..... στή Δημοτική Μαφία..... :011:

Απατεώνες καί θρασίμια τεμπελόσκυλα κατάντησαν.....όλα αυτά τα τρωκτικά..... :011:

Εχουμε πληρώσει Δις € σέ ψεύτικες υπερωρίες τους.... :a108:

.
Τα ίδια ακριβώς όπως τα περιγράφεις βλέπω στον ιδιωτικό τομέα.
Σαν σκουπίδια τυχαία χυμένα ο πιο όμορφος κόσμος.

Άβαταρ μέλους
Λίνο Βεντούρα
Δημοσιεύσεις: 10300
Εγγραφή: 05 Δεκ 2018, 18:51

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Λίνο Βεντούρα » 13 Αύγ 2020, 18:10

pylothess έγραψε:
12 Αύγ 2020, 23:56
δουλεύεις;
:smt005:
Fluffy έγραψε:
25 Αύγ 2021, 12:22
Στον καπιταλισμό κυριαρχεί η αντίληψη της κυρίαρχης τάξης, γιαυτό είναι και κυρίαρχη.

Άβαταρ μέλους
Bandit59
Δημοσιεύσεις: 2355
Εγγραφή: 02 Σεπ 2018, 19:57

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bandit59 » 13 Αύγ 2020, 20:07

pylothess έγραψε:
13 Αύγ 2020, 00:00
Bandit59 έγραψε:
12 Αύγ 2020, 23:58
pylothess έγραψε:
12 Αύγ 2020, 23:56


Σε ΟΤΑ δουλεύεις; Οι υπόλοιποι πως σε αντιμετωπίζουν όταν τους αναπτύσσεις την επιχειρηματολογία σου; Κάνεις καθόλου προπαγάνδα; Είναι δεκτικός ο περίγυρός σου στην προπαγάνδα;
O Fluffy να δουλεύει;;;; :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Γιατί ρώτάς; Τον ξέρεις προσωπικά;
Πλάκα μου κάνεις ε; Πώς να δουλέψει κάποιος που είναι 18 ώρες στο πχόρουμ; :lol:

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Αύγ 2020, 01:45

Bandit59 έγραψε:
13 Αύγ 2020, 20:07
pylothess έγραψε:
13 Αύγ 2020, 00:00
Bandit59 έγραψε:
12 Αύγ 2020, 23:58


O Fluffy να δουλεύει;;;; :smt005::smt005::smt005::smt005::smt005:
Γιατί ρώτάς; Τον ξέρεις προσωπικά;
Πλάκα μου κάνεις ε; Πώς να δουλέψει κάποιος που είναι 18 ώρες στο πχόρουμ; :lol:
Μπορεί να είναι σε γραφείο.

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Αύγ 2020, 02:15

Ίακχος έγραψε:
13 Αύγ 2020, 11:20
Εχω δουλέψει τρεις μήνες σε ΟΤΑ με σύμβαση ορισμένου χρόνου.
Τεράστια η διαφορά με τον Ιδιωτικό τομέα, λιγότερη δουλειά και περισσότερα χρήματα και πληρωμένες ασφαλιστικές εισφορές.
Κλαίω το φόρο που πληρώνω, αλλά από την άλλη μια και δεν πάει καλά το γραφείο μου κάνω αιτήσεις για θέση στο Δημόσιο.
Εγώ είχα προσληφθεί με πεντάμηνη σύμβαση εργασίας σε κοινωφελές πρόγραμμα εργασίας και απασχολήθηκα στον τομέα της καθαριότητας. Από θέμα ωραρίου ήμασταν εντάξει ,δουλεύαμε εφτά ώρες. Όπως είχα γράψει πιο πάνω είχαμε προβλήματα σε έλλειψη φωσφορούχων γιλέκων ,γαντιών ,σκούπες, αξίνες κ.τ.λ.Προφανώς ο δήμαρχος που κορδώνεται για τα άριστα οικονομικά του δήμου που κατόρθωσε να έχει ,όλα τα παραπάνω τα θεώρησε περιττό έξοδο. Επίσης είχαμε και πρόβλημα με την πληρωμή , δεν πληρωνόμασταν κανονικά. Αργήσαμε πολύ να πληρωθούμε αλλά δεν έφταιγε ο δήμος γι αυτό. Όταν αποφασίσαμε ,συλλογικά σαν εργαζόμενοι να αποτανθούμε στα γραφεία της ΙΝΕ ΓΣΕΕ ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας είπε πως μια τέτοια ενέργεια θα επιφέρει την απόλυσή μας.Επίσης ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου μας συνέστησε να περιμένουμε να στείλει επιστολή διαμαρτυρίας και πως θα δείξει συναδελφική αλληλεγγύη. Επίσης μας είπε πως αν χρειαστεί μαζί θα παλέψουμε για την μονιμοποίηση. Βέβαια ο δήμαρχος από την πρώτη μέρα μας είχε ξεκαθαρίσει πως μετά την λήξη του πενταμήνου δεν υφίσταται παράταση της σύμβασης οπότε ο υπεύθυνος του αμαξοστασίου θεωρώ καλή τη πίστη ότι μάλλον μας έκανε πλάκα για το θέμα της μονιμοποίησης. Επίσης καλή τη πίστη θέλω να θεωρήσω πως και τα λόγια που μας είπε ο προϊστάμενος του αμαξοστασίου ,περί απολύσεως τα είπε έτσι για να τα πει για να μας το παίξει καλός προϊστάμενος. Καλή τη πίστη, δεν θεωρώ ότι μας απείλησε.

Ο Fluffy ίσως και να έχει δίκιο σε κάποια πράγματα.Χρειάζεται κινητοποίηση ακόμη και των συμβασιούχων σε πεντάμηνα ,σε τρίμηνα κ.τ.λ. Παλαιότερα οι εργαζόμενοι στην κοινωφελή εργασία δεν δικαιούταν άδειες . Τώρα αυτό άλλαξε. Πλέον η κοινωφελής εργασία είναι οχτάμηνη και όχι πεντάμηνη. Αυτό που μάλλον δεν γνωρίζει ο Fluffy ή το αγνοεί είναι πως οι δήμοι μέχρι και πρόσφατα λειτουργούσαν ως εκκολαπτήριο κομματικών στρατών.Οι μισοί και πλέον υπάλληλοι στους δήμους είναι τα καλά παιδιά του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ κυρίως. Εκεί που διαφωνώ με τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων στους ΟΤΑ είναι που όταν λήγει η σύμβασή τους διαδηλώνουν και απαιτούν την επαναπρόσληψή τους.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Αύγ 2020, 08:24

pylothess έγραψε:
15 Αύγ 2020, 02:15
Αυτό που μάλλον δεν γνωρίζει ο Fluffy ή το αγνοεί είναι πως οι δήμοι μέχρι και πρόσφατα λειτουργούσαν ως εκκολαπτήριο κομματικών στρατών.Οι μισοί και πλέον υπάλληλοι στους δήμους είναι τα καλά παιδιά του ΠΑΣΟΚ και της ΝΔ κυρίως. Εκεί που διαφωνώ με τις κινητοποιήσεις των εργαζομένων στους ΟΤΑ είναι που όταν λήγει η σύμβασή τους διαδηλώνουν και απαιτούν την επαναπρόσληψή τους.
Αυτό αξίζει δικό τους θέμα.Θα κάνω μια αναφορά μονο, μακάρι οι εργάτες (και στην τοπικη αυτοδιοικηση) να έβλεπαν τα μακροπροθεσμα συμφέροντα της τάξης τους, θα ήταν ευχής έργον. Δυστυχώς χρειάζεται δουλειά για να αντιμετωπιστούν αυτά που λες ως μηχανισμοί χειραγώγισης.

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4833
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 15 Αύγ 2020, 09:01

Έχω δουλέψει ως Πολιτικός Μηχανικός στο Δημόσιο. Γενικά κυνηγάω τρίμηνα και πεντάμηνα σε Δήμους και υπουργεία, εκεί μας έχουν καταντήσει, γιατί οι δουλειές στον Ιδιωτικό τομέα είναι λιγες και σκοτωμένες. Δε με γεμίζει ως επιστήμονα η δουλειά στο Δημόσιο και θεωρώ ότι πανε στραφι οι μεγάλοι φόροι που πληρώνω ως Ελεύθερος Επαγγελματίας. Αλλά πρέπει να ζήσω την οικογένεια μου και όσο μπορώ το ψάχνω για θέσεις εκεί.

Άβαταρ μέλους
τεν τεν
Δημοσιεύσεις: 5403
Εγγραφή: 09 Οκτ 2018, 14:38
Phorum.gr user: τεν τεν

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από τεν τεν » 15 Αύγ 2020, 09:11

Η εικόνα που έχει ο Έλληνας και όχι μόνο, για τον δημόσιο υπάλληλο αντιστοιχεί στον υπάλληλο των ΟΤΑ. Στον στενό δημόσιο τομέα οι καταστάσεις είναι αρκετά αξιοκρατικές και καλύτερες από την παιδική χαρά των δήμων. Αναξιοκρατία, λούφα, υπερογκοι ( τουλάχιστον παλαιότερα) μισθοί, πλασματικές υπερωρίες, απίθανες μετατάξεις
Ολιγόστευαν οι σκύλοι,
και Αλλά εφώναζαν, Αλλά
και των Χριστιανών τα χείλη
φωτιά εφώναζαν, φωτιά.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Αύγ 2020, 09:13

Ίακχος έγραψε:
15 Αύγ 2020, 09:01
Έχω δουλέψει ως Πολιτικός Μηχανικός στο Δημόσιο. Γενικά κυνηγάω τρίμηνα και πεντάμηνα σε Δήμους και υπουργεία, εκεί μας έχουν καταντήσει, γιατί οι δουλειές στον Ιδιωτικό τομέα είναι λιγες και σκοτωμένες. Δε με γεμίζει ως επιστήμονα η δουλειά στο Δημόσιο και θεωρώ ότι πανε στραφι οι μεγάλοι φόροι που πληρώνω ως Ελεύθερος Επαγγελματίας. Αλλά πρέπει να ζήσω την οικογένεια μου και όσο μπορώ το ψάχνω για θέσεις εκεί.
ΣΥμφωνώ μαζί σου ως προς δεν είναι πιο τιμητικό να προσπαθουμε να ζήσουμε με δόσεις (3μηνες-5μήνες), και γω το θεωρώ κατάντια του συστήματος για να έχουμε να φάμε με τις οικογενειες μας, να έχουμε ρεύμα, ένα αυτοκίνητο και αυτά που θα μπορουσαμε εν ετει 2020. Και πάνω σε αυτό υπάρχει το αλισβερίσι και ο κομματικος στρατος με τη διαφθαρμενη εννοια του όρου όπως τον εχουν καταντήσει τα αστικά κομματα, που έλεγε και ο pylothess παραπίσω. Γιαυτό πρεπει να παλεψουμε για μονιμη και σταθερη δουλειά χωρις να σε εκβιαζει ο καθε αιρετος.
Εδω όμως τελειώνουν αυτά που συμφωνούμε και έχω απορία, γιατί δε σε γεμίζει η δουλειά στο δημόσιο; είναι ζήτημα αντικειμένου, ειναι ζήτημα εγωισμού και στόχων για πλουτισμό δηλαδή αμοιβής;
επισης πως εννοεις πως πανε στραφι οι φοροι μας;

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4833
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 15 Αύγ 2020, 09:34

Συμφωνώ μαζί σου όσον αφορά το θέμα μιας μόνιμης εργασίας.
Δε με γεμίζει ως επιστήμονα η δουλειά στο Δημόσιο γιατί είναι γραφειοκρατικού αντικειμενου ενώ έχω συνηθίσει να κάνω τεχνικές μελέτες στο γραφείο μου. Και είναι άδικο να υπερφορολογειται ο Ιδιωτικός τομέας για να έχουν δουλειά οι κομματικοί στρατοί του Δημοσίου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Αύγ 2020, 11:08

Fluffy έγραψε:
15 Αύγ 2020, 09:13
μονιμη και σταθερη δουλειά
Με μισθούς από τα λεφτοδεντρα.
χωρις να σε εκβιαζει ο καθε αιρετος
Η απειλή των γκουλαγκ δεν ήταν εκβιασμός.

Ούτε και το "δώστε μας τις σοδειές σας, αλλιώς..." στην μεγάλη πείνα του 1933.

Άβαταρ μέλους
MiGiSukhoI
Δημοσιεύσεις: 1694
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 22:19
Τοποθεσία: Chaos CiTy

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από MiGiSukhoI » 15 Αύγ 2020, 11:13

Πάλι για το 1933 μιλάει ο Καπιταλιστής και το δουλικό του Κεφαλαίου.

Όλη η Σοβιετική επικράτεια είχε λιμό εκείνη την περίοδο.

Αλλά βέβαια οι Κουλάκοι, οι τσιφλικάδες της εποχής να τρώνε πλουσιοπάροχα και οι υπόλοιποι να πεινάνε.

Κανένας από εσάς δεν αναφέρει τις καταστροφές των κουλάκων σε σοδειές και ζωικό κεφάλαιο για να σαμποτάρουν την κυβέρνηση.
ΑΡΧΙΣΕ Η ΚΑΘΑΡΣΗ...

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6738
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 15 Αύγ 2020, 11:25

Fluffy έγραψε:
15 Αύγ 2020, 09:13
Ίακχος έγραψε:
15 Αύγ 2020, 09:01
Έχω δουλέψει ως Πολιτικός Μηχανικός στο Δημόσιο. Γενικά κυνηγάω τρίμηνα και πεντάμηνα σε Δήμους και υπουργεία, εκεί μας έχουν καταντήσει, γιατί οι δουλειές στον Ιδιωτικό τομέα είναι λιγες και σκοτωμένες. Δε με γεμίζει ως επιστήμονα η δουλειά στο Δημόσιο και θεωρώ ότι πανε στραφι οι μεγάλοι φόροι που πληρώνω ως Ελεύθερος Επαγγελματίας. Αλλά πρέπει να ζήσω την οικογένεια μου και όσο μπορώ το ψάχνω για θέσεις εκεί.
ΣΥμφωνώ μαζί σου ως προς δεν είναι πιο τιμητικό να προσπαθουμε να ζήσουμε με δόσεις (3μηνες-5μήνες), και γω το θεωρώ κατάντια του συστήματος για να έχουμε να φάμε με τις οικογενειες μας, να έχουμε ρεύμα, ένα αυτοκίνητο και αυτά που θα μπορουσαμε εν ετει 2020. Και πάνω σε αυτό υπάρχει το αλισβερίσι και ο κομματικος στρατος με τη διαφθαρμενη εννοια του όρου όπως τον εχουν καταντήσει τα αστικά κομματα, που έλεγε και ο pylothess παραπίσω. Γιαυτό πρεπει να παλεψουμε για μονιμη και σταθερη δουλειά χωρις να σε εκβιαζει ο καθε αιρετος.
Εδω όμως τελειώνουν αυτά που συμφωνούμε και έχω απορία, γιατί δε σε γεμίζει η δουλειά στο δημόσιο; είναι ζήτημα αντικειμένου, ειναι ζήτημα εγωισμού και στόχων για πλουτισμό δηλαδή αμοιβής;
επισης πως εννοεις πως πανε στραφι οι φοροι μας;
Fluffy αν κάνω λάθος να με διορθώσεις ,αλλά έχω την εντύπωση ότι όλη αυτή η ιστορία με τους ΟΤΑ εντάσσεται σε ένα ευρύτερο πλαίσιο παρασιτικού, γιγαντισμού,υπερτροφισμού του Ελληνικού δημοσίου σε βάρους του ιδιωτικού.Το φαινόμενο αυτό του ευμεγέθους Ελληνικού δημοσίου άνθισε κυρίως επί εποχής του Πανελληνίου Σοσιαλιστικού Κινήματος ,γνωστού και ως ΠΑΣΟΚ. Σε μια τέτοια νοσηρή κατάσταση εμφανίζεται και το καρκίνωμα της κομματοκρατίας, Ο κάθε λαϊκιστής χειραγωγούσε την οικονομία και την τοπική αυτοδιοίκηση διορίζοντας και συντηρώντας έναν κομματικό στρατό από μόνιμους δημοσίους υπαλλήλους.

Σύμφωνα με την φιλελεύθερη θεωρία ,για να υπάρξει εξυγίανση θα έπρεπε να απελευθερωθεί το κράτος από ένα σωρό αρμοδιότητες που έχει. Έχει προταθεί από πολλούς να παραχωρηθεί η υπηρεσία καθαριότητας και αποκομιδής απορριμάτων από τους δήμους σε ιδιώτες. Αυτό ίσως να είναι πιο οικονομικό αλλά σίγουρα θα έχει τεράστιο εκλογικό κόστος. Όποιος δήμαρχος το εφαρμόσει ,την επόμενη τετραετία θα πάει στο σπίτι του. Φυσικά ο διάδοχός του θα τρίβει τα χέρια του που ο προκάτοχός του τον απάλλαξε από αυτό τον βραχνά .Τα γνωστά ,παραλάβαμε καμμένη γη κ.τ.λ.

Fluffy ειλικρινά έχω μια απορία. Όσο και να παλέψουμε πως μπορούμε να επιτύχουμε μόνιμες προσλήψεις στους ΟΤΑ; Όταν εμείς για παράδειγμα με το καλημέρα ,αφού ήρθε ο δήμαρχος να μας καλωσορίσει κ.τ.λ. μας ξεκαθάρισε ότι θα το επιθυμούσε πάρα πολύ να μας ανανεώσει τις συμβάσεις μας ΑΛΛΑ ΔΕΝ ΔΥΝΑΤΑΙ. Σε αυτή την περίπτωση έλεγε αλήθεια ο δήμοαρχος γιατί η σύμβαση που υπογράψαμε το ξεκαθάριζε ότι δεν γίνεται να υπάρξει παράταση. Σε άλλες περιπτώσεις όμως που εργαζόμενοι δεν είχαν προσληφθεί μέσω κοινωφελούς εργασίας αλλά απευθείας από τον δήμο ,είχαν κάνει κινητοποιήσεις και επιδόθηκαν σε μακροχρόνιο δικαστικό αγώνα . Όταν κάποιος υπογράφει σύμβαση ορισμένου χρόνου ξέρει ότι κάποια στιγμή θα απολυθεί.Δεν μπορεί σε αυτή την περίπτωση να ζητήσει την επαναπρόσληψή του. Το πρόβλημα υπάρχει με όσους έχουν υπογράψει συμβάσεις αορίστου χρόνου.Αυτό πράγματι είναι εκβιασμός.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8343
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 15 Αύγ 2020, 11:29

MiGiSukhoI έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:13
Πάλι για το 1933 μιλάει ο Καπιταλιστής και το δουλικό του Κεφαλαίου.

Όλη η Σοβιετική επικράτεια είχε λιμό εκείνη την περίοδο.

Αλλά βέβαια οι Κουλάκοι, οι τσιφλικάδες της εποχής να τρώνε πλουσιοπάροχα και οι υπόλοιποι να πεινάνε.

Κανένας από εσάς δεν αναφέρει τις καταστροφές των κουλάκων σε σοδειές και ζωικό κεφάλαιο για να σαμποτάρουν την κυβέρνηση.
Αφού θέλατε να τους τα πάρετε με την βια και να τους αφήσετε χωρίς σοδειες, για να φάνε οι του κόμματος.

Αλλά βεβαια για εσάς η βία είναι ηθικά αποδεκτή αφού έτσι θα πάρετε τον πλούτο της πλουτοκρατίας.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 69700
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Οι εργαζόμενοι σε ΟΤΑ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Αύγ 2020, 11:36

MiGiSukhoI έγραψε:
15 Αύγ 2020, 11:13
Πάλι για το 1933 μιλάει ο Καπιταλιστής και το δουλικό του Κεφαλαίου.

Όλη η Σοβιετική επικράτεια είχε λιμό εκείνη την περίοδο.

Αλλά βέβαια οι Κουλάκοι, οι τσιφλικάδες της εποχής να τρώνε πλουσιοπάροχα και οι υπόλοιποι να πεινάνε.

Κανένας από εσάς δεν αναφέρει τις καταστροφές των κουλάκων σε σοδειές και ζωικό κεφάλαιο για να σαμποτάρουν την κυβέρνηση.
Πως δενότανε η ατσάλινη βλακεία.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών