Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11219
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 04 Σεπ 2020, 14:19

talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:12
Λεφτα υπήρχαν αρκει να περναμε τα μετρα για παγωμα μισθων που προτεινε η ΝΔ το 2009.
Ψηφισες ΓΑΠ, φταις για τη χρεωκοπία
Παμε παρακάτω
Ο ΓΑΠ παρελαβε χρεωκοπημενη οικονομια και υποχρεωθηκε να παει στο ΔΝΤ μεσα σε ενα εξαμηνο απο τοτε που ανεβηκε στην εξουσια. Μαξιμουμ να του καταλογισεις οτι δεν πηρε ΑΜΕΣΑ τα μετρα που θα επρεπε να παρει η Νεα Δημοκρατια χρονια ολοκληρα οταν διοριζε γαλαζια παιδια. Το ποιο εξυπνο πραγμα που εκανε ο Κωστακης ηταν οτι μολις ειδε την χρεωκοπια να ερχεται, προκυρηξε εκλογες και την εκανε με ελαφρα πηδηματακια αφηνοντας την βομβα στα χερια του ΠΑΣΟΚ
Παμε παρακατω
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 04 Σεπ 2020, 14:22

Συγγνώμη τι ζόρι τραβάτε ορισμένοι με το ΓΑΠ? Αφού στο Μνημόνιο μας έβαλε και ξεκίνησε
τη "διάσωση" της χώρας από τη πτώχευση και το κομμουνισμό.Ο Κωστάκης ούτε μέτρα πήρε
αλλά και τις σημαίες ζήτησε να υψώσουν μεσίστιες για να τιμηθεί ο αποθανών Χαρίλαος Φλωράκης.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Σεπ 2020, 14:26

Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:02
δεν ειναι απειλη ο κομμουνισμος, ανεκδοτο για να γελαμε ειναι.

οσο για τα 1,2,3, λιγες ειναι οι περιπτωσεις που δεν ισχυουν. η μεγαλη μαζα των εργαζομενων πληρωνεται κανονικα οσο δουλευει.
1) Αν είναι ανέκδοτο πώς προκαλεί τόσο μίσος και τόση ανασφάλεια; Θα ασχολούνταν τόσος κόσμος εντός κι εκτός κυβέρνησης;
2) Αυτό που λες είναι μη αληθές (δεν προσδιορίζω "ψέμα" ή "λάθος" διότι δεν ξέρω κατά πόσον το λες εσκεμμένα). Το "πληρώνει στην ώρα του" έχει γίνει παρόμοιας σημαντικότητας εργασιακό κίνητρο με αυτό που ήταν κάποτε το "πληρώνει καλά". Το "πληρώνει όλες τις υπερωρίες" χρησιμοποιείται μόνο ως πρόλογος στην φράση "ήταν ωραίο το όνειρο".
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Σεπ 2020, 14:29

Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:00
Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 12:06

Αφού θεωρείτε λοιπόν το ΚΚΕ καρκίνο, πείτε μου παρακαλώ, πώς θα διεκδικήσει ο εργαζόμενος τα βασικά σύμφωνα με τους νόμους δικαιώματά του;
με τη νομιμη οδο.

οι νομοι ισχυουν, και εφαρμοζονται. μαλιστα ειναι σχεδον παντα υπερ του εργαζομενου.
Άσε μας ρε Ασέβαστε, μόνο ως εξωγήινο μπορώ να σε αντιληφθώ με αυτά που λες.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Σεπ 2020, 14:29

talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:12
Στρακαστρουκας έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:08
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:07
O λεφτα υπαρχουν ΓΑΠ της σοσιαλιστικής Διεθνούς χρεωκοπησε τη χώρα
Παμε παρακάτω
Ισχυει. Δεν υπηρχαν λεφτα γιατι ηδη μας ειχαν χρεωκοπησει οι ΝΔληδες του Κωστακη. Παμε παρακατω
Λεφτα υπήρχαν αρκει να περναμε τα μετρα για παγωμα μισθων που προτεινε η ΝΔ το 2009.
Ψηφισες ΓΑΠ, φταις για τη χρεωκοπία
Παμε παρακάτω
Παγωμα μισθων σημαινει μη αυξησεις, οχι μειωσεις. Δεν εβγαινε ο προυπολογισμος με τους υπαρχοντες μισθους ομως.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Σεπ 2020, 14:30

Στρακαστρουκας έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:19
talaipwros έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:12
Λεφτα υπήρχαν αρκει να περναμε τα μετρα για παγωμα μισθων που προτεινε η ΝΔ το 2009.
Ψηφισες ΓΑΠ, φταις για τη χρεωκοπία
Παμε παρακάτω
Ο ΓΑΠ παρελαβε χρεωκοπημενη οικονομια και υποχρεωθηκε να παει στο ΔΝΤ μεσα σε ενα εξαμηνο απο τοτε που ανεβηκε στην εξουσια. Μαξιμουμ να του καταλογισεις οτι δεν πηρε ΑΜΕΣΑ τα μετρα που θα επρεπε να παρει η Νεα Δημοκρατια χρονια ολοκληρα οταν διοριζε γαλαζια παιδια. Το ποιο εξυπνο πραγμα που εκανε ο Κωστακης ηταν οτι μολις ειδε την χρεωκοπια να ερχεται, προκυρηξε εκλογες και την εκανε με ελαφρα πηδηματακια αφηνοντας την βομβα στα χερια του ΠΑΣΟΚ
Παμε παρακατω
Να του καταλογισεις οτι δεν τα εκρυψε κιολας κατω απο το χαλι κανοντας διορθωσεις.

Ενας εξυπνος ηγετης που ενδιαφερονταν για τον λαο του θα εκανε οτι εγινε χωρις την ταμπελα 'μνημονια'.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Σεπ 2020, 14:32

Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:26
Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:02
δεν ειναι απειλη ο κομμουνισμος, ανεκδοτο για να γελαμε ειναι.

οσο για τα 1,2,3, λιγες ειναι οι περιπτωσεις που δεν ισχυουν. η μεγαλη μαζα των εργαζομενων πληρωνεται κανονικα οσο δουλευει.
1) Αν είναι ανέκδοτο πώς προκαλεί τόσο μίσος και τόση ανασφάλεια; Θα ασχολούνταν τόσος κόσμος εντός κι εκτός κυβέρνησης;
2) Αυτό που λες είναι μη αληθές (δεν προσδιορίζω "ψέμα" ή "λάθος" διότι δεν ξέρω κατά πόσον το λες εσκεμμένα). Το "πληρώνει στην ώρα του" έχει γίνει παρόμοιας σημαντικότητας εργασιακό κίνητρο με αυτό που ήταν κάποτε το "πληρώνει καλά". Το "πληρώνει όλες τις υπερωρίες" χρησιμοποιείται μόνο ως πρόλογος στην φράση "ήταν ωραίο το όνειρο".
και εγω εχω χασει λεφτα απο εργοδοτη, και μαλιστα τις "καλες" εποχες. αλλα αυτο ειναι εξαιρεση, δεν ειναι ο κανονας.

στην κοινωνια γυρω μου, δεν γνωριζω προσωπικα ουτε εναν που να μην πληρωνεται στην ωρα του, η να μην πληρωνεται υπερωριες. δε λεω πως δεν υπαρχουν, αλλα δεν ειναι τοσοι οσοι λες εσυ.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Σεπ 2020, 14:32

paul25 έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:11
Δεν μπορεις να απολυθεις επειδη συνδικαλιζεσαι, δεν το επιτρεπει ο εργατικος νομος, επιπλεον αν εισαι σε ΔΣ σωματειου απαγορευεται η απολυση σου για οσο εχεις την θεση και ενα χρονο επιπλεον απο την ημερομηνια που φευγεις. Δεν θυμαμαι ομως αν αυτο ισχυει για ολα τα μελη η μονο για τον Προεδρο. Βεβαια, αν θελουν μποδουν να βρουν λογους για να απολυθεις και ας ειναι ο λογος οτι συμμετεχεις ως απλο μελος σε σωματειο.
Ε, όταν οι απολύσεις είναι ελεύθερες κάποιο γελοίο λόγο θα βρούν να δικαιολογηθούν.
Αυτή ήταν η πηγή του προβληματισμού μου από την αρχή: ακόμα και τους νόμους που υπάρχουν δεν υπάρχει κανένας να προστατέψει τον εργαζόμενο και να τους επιβάλλει. Η μόνη δύναμη με αυτόν τον προσανατολισμό είναι το ΚΚΕ αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8354
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 04 Σεπ 2020, 14:33

Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:32
paul25 έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:11
Δεν μπορεις να απολυθεις επειδη συνδικαλιζεσαι, δεν το επιτρεπει ο εργατικος νομος, επιπλεον αν εισαι σε ΔΣ σωματειου απαγορευεται η απολυση σου για οσο εχεις την θεση και ενα χρονο επιπλεον απο την ημερομηνια που φευγεις. Δεν θυμαμαι ομως αν αυτο ισχυει για ολα τα μελη η μονο για τον Προεδρο. Βεβαια, αν θελουν μποδουν να βρουν λογους για να απολυθεις και ας ειναι ο λογος οτι συμμετεχεις ως απλο μελος σε σωματειο.
Ε, όταν οι απολύσεις είναι ελεύθερες κάποιο γελοίο λόγο θα βρούν να δικαιολογηθούν.
Αυτή ήταν η πηγή του προβληματισμού μου από την αρχή: ακόμα και τους νόμους που υπάρχουν δεν υπάρχει κανένας να προστατέψει τον εργαζόμενο και να τους επιβάλλει. Η μόνη δύναμη με αυτόν τον προσανατολισμό είναι το ΚΚΕ αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.
αμα υπηρχαν δυνατα συνδικατα δεν θα υπηρχε θεμα με γελοιες απολυσεις.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Σεπ 2020, 14:33

Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:29
Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 13:00
Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 12:06

Αφού θεωρείτε λοιπόν το ΚΚΕ καρκίνο, πείτε μου παρακαλώ, πώς θα διεκδικήσει ο εργαζόμενος τα βασικά σύμφωνα με τους νόμους δικαιώματά του;
με τη νομιμη οδο.

οι νομοι ισχυουν, και εφαρμοζονται. μαλιστα ειναι σχεδον παντα υπερ του εργαζομενου.
Άσε μας ρε Ασέβαστε, μόνο ως εξωγήινο μπορώ να σε αντιληφθώ με αυτά που λες.
υπαρχουν εργοδοτες που εχουν καταστραφει και χρεοκωπησει (δικαιως, συνηθως) με μια απλη καταγγελια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Σεπ 2020, 14:35

Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:32

Ε, όταν οι απολύσεις είναι ελεύθερες κάποιο γελοίο λόγο θα βρούν να δικαιολογηθούν.
Αυτή ήταν η πηγή του προβληματισμού μου από την αρχή: ακόμα και τους νόμους που υπάρχουν δεν υπάρχει κανένας να προστατέψει τον εργαζόμενο και να τους επιβάλλει. Η μόνη δύναμη με αυτόν τον προσανατολισμό είναι το ΚΚΕ αυτή την στιγμή στην Ελλάδα.
το κκε δεν εχει καμμια δυναμη. μονο περιπατους κανει, και λερωνει τον τοπο με αφισσες.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 04 Σεπ 2020, 14:35

Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:32
στην κοινωνια γυρω μου, δεν γνωριζω προσωπικα ουτε εναν που να μην πληρωνεται στην ωρα του, η να μην πληρωνεται υπερωριες. δε λεω πως δεν υπαρχουν, αλλα δεν ειναι τοσοι οσοι λες εσυ.
Εγώ από την άλλη δεν ξέρω κανέναν που να τις πληρώνεται. Αντιθέτως, έχω πάει σε συνέντευξη που όταν μου είπε για τα ωράρια και ρώτησα "πώς πληρώνονται οι υπερωρίες" μου απάντησαν ανερυθρίαστα "με την μεγάλη μας εκτίμηση".
Δεν έχει να κάνει με το πόσο ξεδιάντροπος ήταν ο συγκεκριμένος, έχει να κάνει με το ότι το ελληνικό σύστημα του επιτρέπει να είναι. Δεν έχει να φοβάται τίποτα.
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11219
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 04 Σεπ 2020, 14:35

axilmar έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:30
Να του καταλογισεις οτι δεν τα εκρυψε κιολας κατω απο το χαλι κανοντας διορθωσεις.

Ενας εξυπνος ηγετης που ενδιαφερονταν για τον λαο του θα εκανε οτι εγινε χωρις την ταμπελα 'μνημονια'.
Δεν αντιλεγω. Το ΠΑΣΟΚ εχει τεραστιες ευθηνες. Αλλα πρωτον την συνθηκη του Μααστριχ η Νεα Δημοκρατια την υπεγραψε και δευτερον η Νεα Δημοκρατια ειχε την εξουσια για πεντεμιση χρονια πριν την χρεωκοπια. Το να βγαινουν διαφοροι και να αθωωνουν ενα κομμα το οποιο εχει τουλαχιστο το 50% της ευθηνης για την χρεωκοπια μου εκνευριζει αφανταστα
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32738
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 04 Σεπ 2020, 14:36

Βλήμα έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:35
Ασέβαστος έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:32
στην κοινωνια γυρω μου, δεν γνωριζω προσωπικα ουτε εναν που να μην πληρωνεται στην ωρα του, η να μην πληρωνεται υπερωριες. δε λεω πως δεν υπαρχουν, αλλα δεν ειναι τοσοι οσοι λες εσυ.
Εγώ από την άλλη δεν ξέρω κανέναν που να τις πληρώνεται. Αντιθέτως, έχω πάει σε συνέντευξη που όταν μου είπε για τα ωράρια και ρώτησα "πώς πληρώνονται οι υπερωρίες" μου απάντησαν ανερυθρίαστα "με την μεγάλη μας εκτίμηση".
Δεν έχει να κάνει με το πόσο ξεδιάντροπος ήταν ο συγκεκριμένος, έχει να κάνει με το ότι το ελληνικό σύστημα του επιτρέπει να είναι. Δεν έχει να φοβάται τίποτα.
φυσικα και φοβαται. ξερεις ποσο ειναι το προστιμο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34808
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Ερώτηση προς φανατικούς καπιταλιστές

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 04 Σεπ 2020, 14:37

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
04 Σεπ 2020, 14:22
Συγγνώμη τι ζόρι τραβάτε ορισμένοι με το ΓΑΠ? Αφού στο Μνημόνιο μας έβαλε και ξεκίνησε
τη "διάσωση" της χώρας από τη πτώχευση και το κομμουνισμό.Ο Κωστάκης ούτε μέτρα πήρε
αλλά και τις σημαίες ζήτησε να υψώσουν μεσίστιες για να τιμηθεί ο αποθανών Χαρίλαος Φλωράκης.
Ο Κωστάκης βασικά το έπαιξε ομοιοπαθητική.Αφού αριστερή πολιτική θέλετε,αυτή θα κάνω και εγώ με τη σημαία της ΝΔ.Η πορεία προς το αναπόφευκτο ξεκίνησε από το 1981.Το 1981 το χρέος/ΑΕΠ ήταν το 25% και σήμερα παρά το PSI είναι 180%.
Αλλά κανείς δεν έσωσε τίποτα από τον κομμουνισμό.Το 2010 δεν υπήρχε παρόμοια δυνατότητα στην Ευρώπη.
Βασικά είχε εξαφανισθεί από το 1990.Η ελληνική κοινωνία δεν αποδέχθηκε όμως ότι δεν μπορεί να συνεχίσει όπως παλιά.Ο Μητσοτάκης που πήγε να αλλάξει μερικά πράγματα έπεσε μέσα στην τριετία.Ο απόηχος από την πτώση και την εν συνεχεία παραμονή του ΠΑΣΟΚ για 11 χρόνια ήταν τόσο μεγάλος που μέσα στη ΝΔ πήραν το πάνω χέρι οι κρατιστές τύπου Κωστάκη.
Τούτων όλων δοθέντων σήμερα η μόνη δυνατότητα να ανασάνει ο ιδιωτικός τομέας είναι να μπει χέρι στο δημόσιο και τις συντάξεις.Αυτό όμως δεν το θέλει κανείς.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών