Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν άλλων

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 29 Οκτ 2020, 08:24

ΜπλεΜπουμπυς έγραψε:
23 Οκτ 2020, 07:50

Για όσους αδυνατούν να ανταπεξέλθουν, προβλέπεται ΔΕΣΜΕΥΣΗ+ΕΚΠΟΙΗΣΗ του συνόλου της περιουσίας
Η πρώτη κατοικία και το δικαίωμα στη κατοικία πρέπει να προστατεύονται. Από το κράτος. Και ένα πιάτο φαγητό ίσως. Τώρα η υπόλοιπη περιουσία τι να πω. Δεν είναι δίκαιο πρέπει να πληρώσεις τα χρέη σου. Αν δε μπορείς ας πάρει ο πιστωτής σου τη περιουσία σου και ας σου αποδώσει το δίκαιο μερίδιο.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 29 Οκτ 2020, 19:48

Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 30 Οκτ 2020, 03:38

Δεν είναι ενοίκιο!

Η λέξη "ενοίκιο" στο νόμο και στη σχετική παρουσίαση του εκτρώματος είναι παραπλανητική.

Πρόκειται για πληρωμή τόκων δανείου στην ουσία, χωρίς κεφάλαιο, και για αυτό το λόγο το έστησαν έτσι ώστε να μην αφαιρούνται τα υποτιθέμενα "ενοίκια" από το υπόλοιπο του δανείου.:

«Άρθρο 220 παρ. 2.
Το μίσθωμα ορίζεται με βάση απόδοση που αντιστοιχεί προς το μέσο επιτόκιο στεγαστικού δανείου με κυμαινόμενο επιτόκιο που ίσχυε, σύμφωνα με το στατιστικό δελτίο της Τράπεζας της Ελλάδος, κατά τον τελευταίο μήνα, για τον οποίο υφίσταται μέτρηση, αναπροσαρμοζόμενο με επιτόκιο αναφοράς αυτό των Πράξεων Κύριας Αναχρηματοδότησης της Ευρωπαϊκής Κεντρικής Τράπεζας. Η αναθεώρηση του μισθώματος γίνεται ετησίως στην επέτειο της κατάρτισης της μίσθωσης.
»


Έχουμε δηλαδή νομοθετημένο το παράδοξο να πληρώνεις τόκους δανείου για ένα σπίτι που δεν έχεις πια την κυριότητα του (έχει μεταβιβαστεί στο φορέα ο οποίος είναι ιδιωτικός και όχι κρατικός), προκειμένου να μην πεταχτείς έξω για 12 χρόνια.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2020, 04:19

Sothan έγραψε:
29 Οκτ 2020, 08:24
Η πρώτη κατοικία και το δικαίωμα στη κατοικία πρέπει να προστατεύονται. Από το κράτος. Και ένα πιάτο φαγητό ίσως.
Να σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ;
Τα δικαιώματά του ενός σταματάνε εκεί που ξεκινάνε τα δικαιώματα του άλλου.
Και ο άλλος έχει κι αυτός δικαίωμα να μην πληρώνει για σπίτια τρίτων.
Γιατί όταν πληρώνει το κράτος για σπίτια, αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Δεν είναι λοιπόν δικαίωμα το σπίτι. Είναι μια απόφαση που έχουμε πάρει συνολικά σαν κοινωνία, να προστατεύουμε όσο μπορούμε την πρώτη κατοικία, για να μη γίνουμε τρίτος κόσμος με οικογένειες να μένουν σε τσαντήρια κάτω από γέφυρες.

Όταν λέμε λοιπόν δικαίωμα στο σπίτι εννοούμε ότι έχουμε δικαίωμα να αγοράσουμε σπίτι, να το πληρώσουμε, και να το έχουμε στο όνομα το δικό μας και όχι στης Βασίλισσας της Αγγλίας. Όχι οτι έχουμε δικαίωμα να πάρουμε σπίτι τζάμπα ή να το ξεπληρώσει άλλος. Αν συμβεί και αυτό σε ώρα ανάγκης είναι κοινωνική/πολιτική απόφαση: δανειζόμαστε όλοι μαζί μέσω του κράτους για να βοηθήσουμε κάποιον που έχει ανάγκη, και πολύ καλά κάνουμε, αλλά ώπα λίγο με τα δικαιώματα.

Eγώ έτσι το καταλαβαίνω, μπορεί να το έχω πάρει λάθος.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 30 Οκτ 2020, 06:47

Να σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ;
Τα δικαιώματά του ενός σταματάνε εκεί που ξεκινάνε τα δικαιώματα του άλλου.
Και ο άλλος έχει κι αυτός δικαίωμα να μην πληρώνει για σπίτια τρίτων.
Γιατί όταν πληρώνει το κράτος για σπίτια, αυτό ακριβώς συμβαίνει.
Κάποιος θα μπορούσε να καταλογίσει δόλο στους τραπεζίτες που έσκουζαν για να πάρεις δάνειο και σε περασμένες κυβερνήσεις προ δεκαετίας επίσης για το ίδιο πράγμα.
Δεν είναι λοιπόν δικαίωμα το σπίτι. Είναι μια απόφαση που έχουμε πάρει συνολικά σαν κοινωνία, να προστατεύουμε όσο μπορούμε την πρώτη κατοικία, για να μη γίνουμε τρίτος κόσμος με οικογένειες να μένουν σε τσαντήρια κάτω από γέφυρες.
Θα μπορούσαμε να διατηρήσουμε αυτή την απόφαση και να την ενισχύσουμε. Κάθε οικογένεια ένα σπίτι. Ενα οποιοδήποτε σπίτι και ένα πιάτο φαι και νερό. Δεν είναι και τόσο δύσκολο. Χάρη θα κάναμε στον εαυτό μας.
Όταν λέμε λοιπόν δικαίωμα στο σπίτι εννοούμε ότι έχουμε δικαίωμα να αγοράσουμε σπίτι, να το πληρώσουμε, και να το έχουμε στο όνομα το δικό μας και όχι στης Βασίλισσας της Αγγλίας. Όχι οτι έχουμε δικαίωμα να πάρουμε σπίτι τζάμπα ή να το ξεπληρώσει άλλος. Αν συμβεί και αυτό σε ώρα ανάγκης είναι κοινωνική/πολιτική απόφαση: δανειζόμαστε όλοι μαζί μέσω του κράτους για να βοηθήσουμε κάποιον που έχει ανάγκη, και πολύ καλά κάνουμε, αλλά ώπα λίγο με τα δικαιώματα.

Eγώ έτσι το καταλαβαίνω, μπορεί να το έχω πάρει λάθος.
Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2020, 07:05

Ότι κάνει το κράτος το πληρώνουμε όλοι μαζί. Αν συμφωνεί λοιπόν ο κόσμος πλειοψηφικά να είναι δικαίωμα για όλους το σπίτι (και να το πληρώνουμε όλοι μαζί, πχ να μας έρχεται ο ΕΝΦΙΑ διπλάσιος υπέρ αστέγων) εγώ είμαι μέσα. Δε θα βρεις όμως πολύ κόσμο να το στηρίξει.

Οι τραπεζίτες δεν έχουν δόλο, κάνουν τη δουλειά τους που είναι να βγάζουν λεφτά, οι τραπεζίτες δεν είναι τίποτα περισσότερο και τίποτα λιγότερο από έμποροι. Πατατάκια, δάνεια, αυτοκίνητα, ότι και να πουλάς είναι ακριβώς το ίδιο σκίλσετ και ο ίδιος στόχος. Δεν είναι του έμπορου η δουλειά να βάλει φρένο στις πωλήσεις του γιατί μπορεί κάποιος να καταχρεώθηκε και να μην το κατάλαβε. Αυτή είναι δουλειά του εποπτικού οργάνου των τραπεζών, το οποίο στην Ελλάδα είναι η Τράπεζα της Ελλάδας.

Σε άλλες χώρες το εποπτικό όργανο των τραπεζών όντως είχε δόλο, στην Ελλάδα δεν έφτασε ποτέ σε αυτό το λέβελ να έχει και δόλο γιατί είναι πρακτικά ανύπαρκτο και ανίκανο. Σιγά μη μπορούσε η ΤτΕ να κάνει έλεγχο στα δάνεια ακόμα και να ήθελε... 10 βολεμένοι νοματαίοι είναι όλη κι όλη η ΤτΕ.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
lafkiotis
Δημοσιεύσεις: 4447
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 01:08

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από lafkiotis » 30 Οκτ 2020, 07:14

Σατανα.. :smt005:
"Να πάτε να πνιγείτε. Δεν κάνετε ούτε για χαρτιά υγείας στον Ρέντη."

"Με τη Ντιναμό σαν κότες, με τη Λαμία με έπαρση, πλέον θα μας βρείτε μπροστά σας"

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 30 Οκτ 2020, 07:17

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2020, 07:05
Ότι κάνει το κράτος το πληρώνουμε όλοι μαζί. Αν συμφωνεί λοιπόν ο κόσμος πλειοψηφικά να είναι δικαίωμα για όλους το σπίτι (και να το πληρώνουμε όλοι μαζί, πχ να μας έρχεται ο ΕΝΦΙΑ διπλάσιος υπέρ αστέγων) εγώ είμαι μέσα. Δε θα βρεις όμως πολύ κόσμο να το στηρίξει.
Ναι αυτό είπα και εγώ. Αν υπάρχει θέληση όλα γίνονται.
Οι τραπεζίτες δεν έχουν δόλο
Καλό. Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 30 Οκτ 2020, 07:19

Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 06:47

Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
Είναι κυριολεκτικά αυτό που προβλέπει ο νόμος: το κράτος αγοράζει το δάνειο (και το σπίτι) και σου παρέχει στέγη για δώδεκα χρόνια υπό την προϋπόθεση ότι είσαι όντως ευάλωτος.

Άβαταρ μέλους
Sothan
Δημοσιεύσεις: 1482
Εγγραφή: 02 Αύγ 2020, 15:31
Phorum.gr user: Galactic DM

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sothan » 30 Οκτ 2020, 07:21

foscilis έγραψε:
30 Οκτ 2020, 07:19
Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 06:47

Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
Είναι κυριολεκτικά αυτό που προβλέπει ο νόμος: το κράτος αγοράζει το δάνειο (και το σπίτι) και σου παρέχει στέγη για δώδεκα χρόνια υπό την προϋπόθεση ότι είσαι όντως ευάλωτος.
Ωχ το βλάκα δεν το είδα. Χα χα οκ.
In the darkness between the stars the weak and the faithless find no deliverance.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9942
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 30 Οκτ 2020, 07:25

Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 07:17
Οι τραπεζίτες δεν έχουν δόλο
Καλό. Το άλλο με το Τοτό το ξέρεις;
Στο ξαναλέω, κυνηγάς λάθος ανθρώπους. Οι τραπεζίτες δεν ανέλαβαν ποτέ ευθύνη για το πού θα βρεις τα λεφτά, δεν είναι η μαμά μας, έμποροι είναι. Άλλον έπρεπε να βρίζεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Οκτ 2020, 08:54

Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 06:47

Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
και που θα βρει τα λεφτα το κρατος για να το κανει αυτο, αν οχι απο εμας, απο τους φορους μας;

αν ειναι να μου δωσει το κρατος σπιτι και φαι, για ποιο λογο να δουλεψω να φτιαξω μονος μου; + να δουλεψω εξτρα για οσους θα τους δωθει δωρεαν; και αν δεν δουλεψω, εγω και κανεανς αλλος, που θα βρεθουν οι φοροι;

αλλο να δωσεις ενα κεραμιδι σε οσους (λιγους) τους εκατσε μια στραβη στη ζωη τους, και αλλο να το κανεις κανονα για ολους.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 30 Οκτ 2020, 09:20

Chilloutbuddy έγραψε:
30 Οκτ 2020, 04:19
Sothan έγραψε:
29 Οκτ 2020, 08:24
Η πρώτη κατοικία και το δικαίωμα στη κατοικία πρέπει να προστατεύονται. Από το κράτος. Και ένα πιάτο φαγητό ίσως.
Να σου πω πως το καταλαβαίνω εγώ;
Τα δικαιώματά του ενός σταματάνε εκεί που ξεκινάνε τα δικαιώματα του άλλου.
Και ο άλλος έχει κι αυτός δικαίωμα να μην πληρώνει για σπίτια τρίτων.
Γιατί όταν πληρώνει το κράτος για σπίτια, αυτό ακριβώς συμβαίνει.

Δεν είναι λοιπόν δικαίωμα το σπίτι. Είναι μια απόφαση που έχουμε πάρει συνολικά σαν κοινωνία, να προστατεύουμε όσο μπορούμε την πρώτη κατοικία, για να μη γίνουμε τρίτος κόσμος με οικογένειες να μένουν σε τσαντήρια κάτω από γέφυρες.

Όταν λέμε λοιπόν δικαίωμα στο σπίτι εννοούμε ότι έχουμε δικαίωμα να αγοράσουμε σπίτι, να το πληρώσουμε, και να το έχουμε στο όνομα το δικό μας και όχι στης Βασίλισσας της Αγγλίας. Όχι οτι έχουμε δικαίωμα να πάρουμε σπίτι τζάμπα ή να το ξεπληρώσει άλλος. Αν συμβεί και αυτό σε ώρα ανάγκης είναι κοινωνική/πολιτική απόφαση: δανειζόμαστε όλοι μαζί μέσω του κράτους για να βοηθήσουμε κάποιον που έχει ανάγκη, και πολύ καλά κάνουμε, αλλά ώπα λίγο με τα δικαιώματα.

Eγώ έτσι το καταλαβαίνω, μπορεί να το έχω πάρει λάθος.
Με την λογική "ενας να μην πληρώνει για τρίτους" δεν υπάρχει κανένα δικαίωμα. Γιατί να πληρώνουμε για την παιδεία και την υγεία των αλλων; Το ίδιο είναι με το να πληρώνουμε τα σπίτια των άλλων.

Ελπίζω να καταλαβαίνεις το λάθος του συλλογισμού σου.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 30 Οκτ 2020, 09:22

Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2020, 08:54
Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 06:47

Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
και που θα βρει τα λεφτα το κρατος για να το κανει αυτο, αν οχι απο εμας, απο τους φορους μας;

αν ειναι να μου δωσει το κρατος σπιτι και φαι, για ποιο λογο να δουλεψω να φτιαξω μονος μου; + να δουλεψω εξτρα για οσους θα τους δωθει δωρεαν; και αν δεν δουλεψω, εγω και κανεανς αλλος, που θα βρεθουν οι φοροι;

αλλο να δωσεις ενα κεραμιδι σε οσους (λιγους) τους εκατσε μια στραβη στη ζωη τους, και αλλο να το κανεις κανονα για ολους.
Δεν νομίζω να είπε κανείς το κράτος να δίνει σπίτια σε όλους. Να μην μπορείς να χάσεις την 1η κατοικία σου λέμε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Νεος πτωχευτικός νόμος γιατί το απαιτούν τραπεζίτες και ολιγάρχες που έχουν μάθει ν πλουτίζουν απο τν δυστυχία τν ά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 30 Οκτ 2020, 09:33

axilmar έγραψε:
30 Οκτ 2020, 09:22
Ασέβαστος έγραψε:
30 Οκτ 2020, 08:54
Sothan έγραψε:
30 Οκτ 2020, 06:47

Θα μπορούσε το κράτος να αγοράζει και να παρέχει στέγη σε όλους τους πτωχούς Ελληνες υπο όρους και προυποθέσεις.
και που θα βρει τα λεφτα το κρατος για να το κανει αυτο, αν οχι απο εμας, απο τους φορους μας;

αν ειναι να μου δωσει το κρατος σπιτι και φαι, για ποιο λογο να δουλεψω να φτιαξω μονος μου; + να δουλεψω εξτρα για οσους θα τους δωθει δωρεαν; και αν δεν δουλεψω, εγω και κανεανς αλλος, που θα βρεθουν οι φοροι;

αλλο να δωσεις ενα κεραμιδι σε οσους (λιγους) τους εκατσε μια στραβη στη ζωη τους, και αλλο να το κανεις κανονα για ολους.
Δεν νομίζω να είπε κανείς το κράτος να δίνει σπίτια σε όλους. Να μην μπορείς να χάσεις την 1η κατοικία σου λέμε.
ο σοθαν παραπανω ειπε να δινει σπιτια σε ολους τους φτωχους.

εσυ σωστα το λες, εφοσον ομως εχεις πρωτη κατοικια. δηλαδη εχεις πληρωσει για αυτην, ποσο αναλογο της αξιας της.

οχι να εχεις πληρωσει το 5% του δανειου σου, και να λες "μου παιρνουν το σπιτι" γιατι δεν εχεις σπιτι, δεν ειχες ποτε.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών