Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Νοέμ 2020, 13:47

talaipwros έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:43

Πλάκα κάνω βρε, την έχω δει. Δεν είμαι τόσο μικρός.

κρυφομπουμερ ντιτεκτιντ
Όχι στην πρεμιέρα προφανώς αλλά αφού το φραντάιζ συνεχίστηκε πολύ μετά, arguably συνεχίζεται ακόμα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 14 Νοέμ 2020, 13:53

πατησιωτης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:35


Λάθος,δεν είναι αυτή.Η ταινία λέει ότι έρχονται τα ρομπότ για να μας εξοντώσουν και όχι να μας πάρουν τις δουλειές.Και κάτι παρόμοιο λέει και το Μάτριξ.
Δεν βλέπω όμως γιατί δεν θα γίνει πραγματικότητα.Ο άνθρωπος έχει ήδη παράγει μηχανές που υπερβαίνουν τις δικές του δυνατότητες σε όλους τους τομείς.Γιατί δεν θα συμβει το ίδιο με τη νοημοσύνη;
Κανείς δεν μπορεί να σου το απαντήσει αυτο μακροπρόθεσμα, αλλά βραχυπρόθεσμα δε θα συμβεί γιατι η επιστήμη είναι πολύ πίσω σε σχέση με αυτό το στάδιο. Ναι οι μηχανές είναι καλύτερες σε τετριμμένα well defined tasks, αυτό δεν είναι γενική νοημοσύνη, η οποία συμπλεκεται με ένα πολύπλοκο αισθητηριακο-κινητικό σύστημα και commonsense γνώση. Ναι οι μηχανές είναι καλύτερες στο σκάκι, αλλά δεν καταλαβαίνουν το σκάκι. Ναι, οι αυτόματοι διορθωτές ξέρουν καλύτερη ορθογραφία απο εσένα, αλλά δεν ξέρουν τι σημαίνουν οι λέξεις. Απλώς μετράνε την απόσταση Λεβενσταιν μεταξύ της λέξης σου και μιας άλλης αλληλουχίας απο γράμματα. Κοκ.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37813
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 14 Νοέμ 2020, 14:25

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:43
πατησιωτης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:25

Δεν την έχω δει αλλά αυτή είναι η περίληψη, έρχονται οι Σβαρτσενέγκερς και μας παίρνουν τις δουλειές.
Λάθος,δεν είναι αυτή.Η ταινία λέει ότι έρχονται τα ρομπότ για να μας εξοντώσουν και όχι να μας πάρουν τις δουλειές.Και κάτι παρόμοιο λέει και το Μάτριξ.
Δεν βλέπω όμως γιατί δεν θα γίνει πραγματικότητα.Ο άνθρωπος έχει ήδη παράγει μηχανές που υπερβαίνουν τις δικές του δυνατότητες σε όλους τους τομείς.Γιατί δεν θα συμβει το ίδιο με τη νοημοσύνη;
Και φυσικά δεν είναι η πρώτη ταινία που περιγράφει κάτι παρόμοιο.Το ίδιο περίπου περιέγραφε και η ταινία 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος που γυρίσθηκε από τον Κιούμπρικ τη δεκαετία του 60.
Πλάκα κάνω βρε, την έχω δει. Δεν είμαι τόσο μικρός.

Προσωπικά δεν ξέρω. Το νούμερο ένα πρόβλημα είναι ότι κανείς δεν ξέρει πως αναδύεται η συνείδηση. Γιατί η νοημοσύνη χωρίς συνείδηση είναι απλά για να εκτελεί εντολές.
Δεν ξέρουμε ακριβώς τι είναι συνείδηση.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 14 Νοέμ 2020, 16:46

Κανένα ρομποτ δεν θα μας πειράξει, οι ιοί από την άλλη θα αφανίσουν τους περισσότερους ανθρώπους.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Νοέμ 2020, 16:57

stavmanr έγραψε:
13 Νοέμ 2020, 13:30
Sothan έγραψε:
13 Νοέμ 2020, 13:16
Το κράτος να μας εξασφαλίζει ένα μίνιμουν 100 ευρώ το μήνα ή το αντίστοιχο για άλλα κράτη ώστε να εξασφαλίζεται οτι θα έχουμε μια δεύτερη ευκαιρία αν το σκατώσουμε. Κάτι τέτοιο εφαρμόζεται ήδη με διάφορους τρόπους σε κάποια κράτη. Ας είμαστε λίγο ευγνώμονες.
Το κράτος είμαστε εμείς. Δεν χρωστάμε ευγνωμοσύνη στον εαυτό μας.
Σωστός ο παίχτης !!! :g030:
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

sharp
Δημοσιεύσεις: 21199
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Νοέμ 2020, 17:02

Sothan έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:17
Αυτή η απειλή που διαδραματίζεται στη ταινία Terminator και σε κάποιες παρόμοιες δεν νομίζω πως έχει πραγματική υφή. Μην την πιστεύετε εκτός εαν έχετε πολύ καλούς λόγους για αυτό.
Εάν αναφέρεσαι στην εξέλιξη της τεχνητής νοημοσύνης, δεν έχω δει την ταινία που λες, αλλά διαβάζω φιλοσόφους που είναι και τεχνοκράτες και αναφέρονται στην εποχή που οι υπολογιστές θα έχουν νοημοσύνη πολλαπλάσια της ανθρώπινης, αν και όποτε συμβεί αυτό. Τότε θα βλέπουν και θα μεταχειρίζονται τον άνθρωπο όπως εμείς τα φυτά.

Άβαταρ μέλους
relativer777
Δημοσιεύσεις: 4145
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:11
Phorum.gr user: relativer777
Τοποθεσία: Χαλκηδόνα

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από relativer777 » 14 Νοέμ 2020, 17:05

πατησιωτης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:25
Sothan έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:17
Αυτή η απειλή που διαδραματίζεται στη ταινία Terminator και σε κάποιες παρόμοιες δεν νομίζω πως έχει πραγματική υφή. Μην την πιστεύετε εκτός εαν έχετε πολύ καλούς λόγους για αυτό.
Δεν την έχω δει αλλά αυτή είναι η περίληψη, έρχονται οι Σβαρτσενέγκερς και μας παίρνουν τις δουλειές.
Λάθος,δεν είναι αυτή.Η ταινία λέει ότι έρχονται τα ρομπότ για να μας εξοντώσουν και όχι να μας πάρουν τις δουλειές.Και κάτι παρόμοιο λέει και το Μάτριξ.
Δεν βλέπω όμως γιατί δεν θα γίνει πραγματικότητα.Ο άνθρωπος έχει ήδη παράγει μηχανές που υπερβαίνουν τις δικές του δυνατότητες σε όλους τους τομείς.Γιατί δεν θα συμβει το ίδιο με τη νοημοσύνη;
Και φυσικά δεν είναι η πρώτη ταινία που περιγράφει κάτι παρόμοιο.Το ίδιο περίπου περιέγραφε και η ταινία 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος που γυρίσθηκε από τον Κιούμπρικ τη δεκαετία του 60.
Χμ... απλά είδες τις λάθος ταινίες και έβγαλες λάθος συμπέρασμα.
Η σωστή που δεν την είδες είναι: Εγώ το Ρομπότ.
Μπορείς να το βρείς και σε βιβλίο. Συγγραφέας είναι
Ο Ισαάκ Ασίμωφ. Αυτός εξηγεί, γιατί δεν θα γίνει πραγματικότητα.
Στο μυθιστόρημα, ένα από τα Ρομπότ, αποκτά συνείδηση !!! Δείτε την ταινία ή διαβάστε το μυθιστόρημα. Είναι πολύ καλό. :g030:
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος relativer777 την 14 Νοέμ 2020, 17:10, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Η ζωή είναι ωραία γι'αυτούς που ξέρουν να την ομορφαίνουν

sharp
Δημοσιεύσεις: 21199
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 14 Νοέμ 2020, 17:09

πατησιωτης έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:35
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:25
Sothan έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:17
Αυτή η απειλή που διαδραματίζεται στη ταινία Terminator και σε κάποιες παρόμοιες δεν νομίζω πως έχει πραγματική υφή. Μην την πιστεύετε εκτός εαν έχετε πολύ καλούς λόγους για αυτό.
Δεν την έχω δει αλλά αυτή είναι η περίληψη, έρχονται οι Σβαρτσενέγκερς και μας παίρνουν τις δουλειές.
Λάθος,δεν είναι αυτή.Η ταινία λέει ότι έρχονται τα ρομπότ για να μας εξοντώσουν και όχι να μας πάρουν τις δουλειές.Και κάτι παρόμοιο λέει και το Μάτριξ.
Δεν βλέπω όμως γιατί δεν θα γίνει πραγματικότητα.Ο άνθρωπος έχει ήδη παράγει μηχανές που υπερβαίνουν τις δικές του δυνατότητες σε όλους τους τομείς.Γιατί δεν θα συμβει το ίδιο με τη νοημοσύνη;
Και φυσικά δεν είναι η πρώτη ταινία που περιγράφει κάτι παρόμοιο.Το ίδιο περίπου περιέγραφε και η ταινία 2001 Οδύσσεια του Διαστήματος που γυρίσθηκε από τον Κιούμπρικ τη δεκαετία του 60.
Στο τέλος όμως χάνει το ρομπότ (αφού βέβαια τους καθάρισε όλους πλην ενός).

Άβαταρ μέλους
Μπλέικ
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 102
Εγγραφή: 10 Νοέμ 2020, 22:21

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μπλέικ » 14 Νοέμ 2020, 17:11

1451 έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 16:46
Κανένα ρομποτ δεν θα μας πειράξει, οι ιοί από την άλλη θα αφανίσουν τους περισσότερους ανθρώπους.

Μην επηρεάζεσαι από αυτά που ακούς. Είμαστε αρκετά δις πάνω στη γη. Ούτε ρομπότ που λες κι εσύ ούτε τίποτα

αυξανόμαστε πληθυνόμαστε και μέχρι τον υποθετικό αφανισμό μας από βακτήρια ή τις 7 πληγές του Φαραώ, πρέπει να εργαζόμαστε και να παράγουμε

Το σενάριο κάθομαι με χαρτζιλικώνουν και μου δίνουν αυτά που μου γυάλισαν στο μάτι, δεν παίζει

Κάνουμε πάντα όσα μπορούμε γιατί να μην ξεχνάμε, ουδείς αναντικατάστατος στο σύστημα

Σήμερα σε αξιοποιούν, αύριο σε πετούν σα στυμένη λεμονόκουπα κι έρχεται ο επόμενος, πρέπει να υπάρχει ετοιμότητα εγρήγορση και ικανότητα σ ένα κόσμο ανταγωνιστικό, γιατί η θέση είναι επισφαλης, πάντα υπάρχουν κι άλλοι

Σ ένα κόσμο εεε γίνεται κανείς λαπάς, πως να αντιμετωπίσει την πραγματικότητα

Σκέψου και τα δάνεια του κόσμου, με εεε ποιός αποπληρώνει;

Άβαταρ μέλους
1451
Δημοσιεύσεις: 1914
Εγγραφή: 14 Ιουν 2018, 10:46
Phorum.gr user: Nikos1451
Τοποθεσία: Ελλάδα

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 1451 » 14 Νοέμ 2020, 17:52

Το θέμα είναι ότι με έναν πολύ μικρότερο πληθυσμό θα μπορούσαν οι εναπομείναντες άνθρωποι να προοδεύουν και να ζουν σαν βασιλιάδες χωρίς να χρειάζεται να κάνουν κάτι που δεν θέλουν, εργασία από ανάγκη δηλαδή.
Αυτό φυσικά δεν συμφέρει τους καπιταληστές γιατί έτσι θα έχαναν τους εργάτες που είναι ταυτόχρονα και πελάτες τους. Το μεγαλύτερο μέρος της οικονομίας υπάρχει εξαιτίας του υπερπληθυσμού και χωρίς αυτόν θα διαλυόταν.
Τώρα υποθετικά αν συνεχίσουμε όπως είμαστε τώρα κι εφαρμοσθεί εεε, δεν θα υπάρχει ανάγκη δανείων αφού όλοι θα κατοικούν σε διαμερίσματα που δεν τους ανήκουν.
εεε σημαίνει παραχώρηση απόλυτης κυριαρχίας στο κράτος κάτι που συμφέρει το κεφάλαιο αφού έτσι θα δρα σαν ένας τεράστιος οαεδ.
Ο ελεύθερος άνθρωπος από όλα αυτά δεν έχει να κερδίσει τίποτα, φυσικά δεν κερδίζει ούτε και από την σημερινή κατάσταση.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19720
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 14 Νοέμ 2020, 22:29

talaipwros έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:43

Πλάκα κάνω βρε, την έχω δει. Δεν είμαι τόσο μικρός.

κρυφομπουμερ ντιτεκτιντ
Ρισκάρεις ν' ανοίξεις τον ασκό του Αιόλου.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42947
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 14 Νοέμ 2020, 22:49

Green Dragon έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:29
talaipwros έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 13:43

Πλάκα κάνω βρε, την έχω δει. Δεν είμαι τόσο μικρός.

κρυφομπουμερ ντιτεκτιντ
Ρισκάρεις ν' ανοίξεις τον ασκό του Αιόλου.
Με έχεις δει πολλές φορές να αντιδρώ με οργή σε τέτοια πειράγματα;
Είτε τα προσπερνάω είτε απαντάω κι εγώ αντίστοιχα.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19720
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Ελάχιστο εγγυημένο εισόδημα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 14 Νοέμ 2020, 22:50

Dwarven Blacksmith έγραψε:
14 Νοέμ 2020, 22:49
Με έχεις δει πολλές φορές να αντιδρώ με οργή σε τέτοια πειράγματα;
Είτε τα προσπερνάω είτε απαντάω κι εγώ αντίστοιχα.
Πλάκα κάνω, επειδή στο θέμα των μπούμερς 'εθνικοκοινωνίζεις' λίγο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών