Πλαστικό χρήμα my ass

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις

Άβαταρ μέλους
nick
Δημοσιεύσεις: 5106
Εγγραφή: 25 Μάιος 2018, 22:21

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nick » 25 Νοέμ 2020, 15:47

Τοτε θα παει το bitcoin εκει που ξεκίνησε στα 0.001$ απο 20.000$ που ειναι τωρα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2020, 21:47

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:43
Στο εξωτερικό (Αγγλία, Νότια Αφρική) αναγκάζουν τον έμπορα να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές στα συστήματά του, π.χ. δε μπορεί το PoS να είναι συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή που σπαμάρει στο φόρουμ και έτσι να μπορώ εγώ να του στείλω crafted πμ που θα μου δώσει πλήρη ιδιοκτησια του PoS μέσα σε 4.5 δευτερόλεπτα, πρέπει να έχει μόνο νόμιμο και πατσαρισμένο λογισμικό, αντιβάιρους, καταγραφή των κινήσεών του κλπ. Η πιστοποίηση ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά στοιχίζει χαλαρά 400 ευρώ το χρόνο και το πρόστιμο αν δεν τα κάνεις και εξαιτίας σου διαρεύσει κάρτα είναι αρκετό για να σε κλείσει.

Στην Ελλάδα απλά αναλαμβάνει η τράπεζα συλλογικά αυτό το κομμάτι και ο έμπορας πληρώνει μια λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια εν είδει ΑΕΠΙ.
Πληρώνεις και συνδρομή. Hello!

Το δε κόστος λειτουργίας του δικτύου δεν συγκρίνεται με τα έσοδα ούτε κατά διάνοια. Ναι, το γνωρίζουμε ότι έχει κόστος. Δεν περιμέναμε να είναι τελείως τζάμπα, παρότι είναι υποχρεωτική υπηρεσία για το σύνολο των φορολογούμενων.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 25 Νοέμ 2020, 21:52

Να πω σ' αυτό το σημείο ότι σήμερα το πρωί τούς είπα ότι αν δεν μου στείλουν αμέσως το POS θα καταγγείλω την σύμβαση και θα κινηθώ νομικά εναντίον τους. Μου είπαν ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν. Ως διά μαγείας, το POS ήρθε περίπου 10 λεπτά αργότερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9906
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 25 Νοέμ 2020, 23:16

hellegennes έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 21:52
Να πω σ' αυτό το σημείο ότι σήμερα το πρωί τούς είπα ότι αν δεν μου στείλουν αμέσως το POS θα καταγγείλω την σύμβαση και θα κινηθώ νομικά εναντίον τους. Μου είπαν ότι θα κάνουν ό,τι μπορούν. Ως διά μαγείας, το POS ήρθε περίπου 10 λεπτά αργότερα.
κι εγώ το κάνω αυτό, όλοι το κάνουν βασικά
όταν με ρωτάνε πώς θα τους πηδήξουμε έτσι τους πελάτες, δεν κάνει κλπ τους λέω πήδα τους τώρα κι αν πάρει κανείς τηλέφωνο ακύρωσέ το

90% δεν παίρνει
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Νοέμ 2020, 02:49

Chilloutbuddy έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:43
foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:28
Δεν υπάρχει κάποιος φιλοσοφικός λόγος να μην οδηγεί αυτό με τις μαϊμούδες στη γέννηση χρήματος. Υπάρχουν μόνο πρακτικά προβλήματα, όπως ότι δεν είναι τόσο εύκολο να αποδείξεις ότι όντως έβαλες 1073741824 μαϊμούδες να παίξουν το πουλί τους (ούτε να τις βρεις εξάλλου).

Ξέχασα να πω ότι οι υπολογισμοί δεν επαληθεύουν μόνο την αυθεντικότητα του bitcoin, αλλά και την κατοχή του. Όταν μεταβιβάζεις 5 bitcoins σε έναν άλλον δεν είναι απλά μια αφαίρεση 5 από το δικό σου υπόλοιπο και πρόσθεση 5 στο δικό του. Η πράξη επαληθεύεται από το δίκτυο (από τους μαλάκες που καίνε ρεύμα) και προστίθεται στην ατελείωτη αλυσίδα υπολογισμών στην οποία πατάνε όλα τα bitcoins.

Το σύστημα βασικά πατάει στο ότι όλοι αυτοί οι κρετίνοι αποδίδουν αξία στο bitcoin. Όλα τα υπόλοιπα έχουν σαν στόχο απλά να μη μπορεί να εξαπατήσει ο ένας τον άλλον (ή το σύνολο, π.χ. πλημμυρίζοντας τον τόπο με bitcoins που παρήχθησαν εύκολα). Είναι πιο πολύ παράλληλη οικονομία παρά παράλληλο νόμισμα.
Ε ναι, κάπως έτσι το φαντάστηκα.
Κι αν την αγοράσει κανείς τη μαλακία, ποιό είναι το ρίσκο ο κύκλος των μαλάκηδων που το δέχονται σαν νόμισμα να αποφασίσει ξαφνικά να μην το δέχεται και να μείνεις με την ψηφιακή ταπετσαρία στο χέρι;
Μεγαλος, μηδεν δε θα παει γιατι απλα στην πυραμιδα καινε ολο και περισσοτερο ρευμα
Οχι οτι εχει καποια ουσια η ενεργεια που ξοδευτηκε αλλα υπο την εννοια οτι καποιος πληρωσε αυτο το ρευμα
Μάλιστα. Kαι για ποιό λόγο αυτή η διαδικασία οδηγεί στη γέννηση χρήματος, ενώ το να βάλεις πχ μια μαϊμού να παίζει το πουλί της, μετά δυό μαϊμούδες να παίζουν το πουλί τους, τρεις μαϊμούδες, τέσσερις κλπ δεν οδηγεί στη γέννηση χρήματος; Γιατί πάνω κάτω το ίδιο πράμα μου ακούγεται.
Μη μιλας ετσι για τους τραπεζιτες :lol::lol:
Η ιδεα σου παντως μπορει να ειναι κερδοφορα, και η τραπεζα σπερματος του μελλοντος να δεχετε αποκλειστικα το SpermCoin για συναλλαγες
Βολευει και για την ανωνυμια του δοτη :smt038
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21431
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 29 Νοέμ 2020, 02:52

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:43
Στο εξωτερικό (Αγγλία, Νότια Αφρική) αναγκάζουν τον έμπορα να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές στα συστήματά του, π.χ. δε μπορεί το PoS να είναι συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή που σπαμάρει στο φόρουμ και έτσι να μπορώ εγώ να του στείλω crafted πμ που θα μου δώσει πλήρη ιδιοκτησια του PoS μέσα σε 4.5 δευτερόλεπτα, πρέπει να έχει μόνο νόμιμο και πατσαρισμένο λογισμικό, αντιβάιρους, καταγραφή των κινήσεών του κλπ. Η πιστοποίηση ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά στοιχίζει χαλαρά 400 ευρώ το χρόνο και το πρόστιμο αν δεν τα κάνεις και εξαιτίας σου διαρεύσει κάρτα είναι αρκετό για να σε κλείσει.

Στην Ελλάδα απλά αναλαμβάνει η τράπεζα συλλογικά αυτό το κομμάτι και ο έμπορας πληρώνει μια λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια εν είδει ΑΕΠΙ.
σε αυτές τις χώρες ο έμπορος υποχρεούται βάσει νόμου να διαθέτει PoS ή αποτελεί δική του επιλογή;
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 29 Νοέμ 2020, 02:55

foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:43
pikey25 έγραψε:
24 Νοέμ 2020, 11:54
Απο κει και περα για πειτε, γενικοτερα, γιατι πρεπει να εχει συνδρομη ιντερνετ, συνδρομη pos (και να σου την λενε αν δε κανεις τζιρο, λες και εισαι franchise), χαρατσι σε καθε συναλλαγη για να κονομαει η βιζα και η μαστερκαρντ
Το ένα κομμάτι της προμήθειας αντανακλά το γεγονός ότι τα στοιχεία της συναλλαγής (κυρίως ο αριθμός κάρτας) μεταβιβάζονται στον πάροχο ο οποίος την εγκρίνει. Είναι παρόμοιο με την εγγύηση της αυθεντικότητας των χρημάτων που παρέχει το κράτος. Το κράτος παίρνει προμήθεια από την οικονομία γύρω στο 50%, όχι 0.5% και 1%. Η σύνδεση είναι αναγκαία, αλλιώς πώς θα δει τα στοιχεία της συναλλαγής ο πάροχος για να ξέρει αν θα την εγκρίνει. Την εγγύηση αυθεντικότητας πρέπει ΠΑΝΤΑ να την παρέχει κάποιος τρίτος και πάντα έχει μη μηδενικό κόστος για τον τρίτο. Ακόμα και με τα bitcoin καθόλου δεν βασίζεσαι στο λόγο του απέναντι ότι το bitcoin είναι έγκυρο. Την εγκυρότητα την εξασφαλίζει ένα δίκτυο από εκατομμύρια συνδεδεμένους καραγκιόζηδες με δεκάδες εκατομμύρια υπολογιστικούς πυρήνες που κάνουν ασταμάτητα μαθηματικούς υπολογισμούς όλη την ώρα καίγοντας (και πληρώνοντας ή κλέβοντας) συνολικά αρκετό ρεύμα όσο μια χώρα σαν την Ελλάδα, ολόκληρη για όλες τις ανάγκες της.

Ο άλλος βασικός λόγος που υπάρχει προμήθεια είναι ότι αν κάποιος σου κλέψει την κάρτα και κάνει συναλλαγές 2000 ευρώ η βίζα και η μάστερκαρντ στα δίνουν πίσω. Ενώ αν κάποιος σου κλέψει την κάρτα και κάνει ανάληψη 2000 ευρώ και μ' αυτά τα 2000 ευρώ αγοράσει πράγματα, έχεις χάσει 2000 ευρώ. Το άλλο κομμάτι της προμήθειας λοιπόν αντανακλά το κόστος πρόληψης και αντιμετώπισης των κλοπών.

Στο εξωτερικό (Αγγλία, Νότια Αφρική) αναγκάζουν τον έμπορα να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές στα συστήματά του, π.χ. δε μπορεί το PoS να είναι συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή που σπαμάρει στο φόρουμ και έτσι να μπορώ εγώ να του στείλω crafted πμ που θα μου δώσει πλήρη ιδιοκτησια του PoS μέσα σε 4.5 δευτερόλεπτα, πρέπει να έχει μόνο νόμιμο και πατσαρισμένο λογισμικό, αντιβάιρους, καταγραφή των κινήσεών του κλπ. Η πιστοποίηση ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά στοιχίζει χαλαρά 400 ευρώ το χρόνο και το πρόστιμο αν δεν τα κάνεις και εξαιτίας σου διαρεύσει κάρτα είναι αρκετό για να σε κλείσει.

Στην Ελλάδα απλά αναλαμβάνει η τράπεζα συλλογικά αυτό το κομμάτι και ο έμπορας πληρώνει μια λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια εν είδει ΑΕΠΙ.
Δε διαφωνω σε τιποτα με οτι εγραψες, απλα επρεπε να συμπληρωσω, "σε σχεση με το να δεχετε ομορφα μετρητα"
Σταθερο κοστος με μεγαλη διαρκεια χρησης, χωρις να τα τρωνε οι ποντικες τα σπορια σε καθε συναλλαγη
Εκτος και αν το κοστος των χαρτιων εχει αυξηθει επικινδυνα και δε προλαβαν να στοκαρουν, με το paper toilet run :smt005:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24543
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 29 Νοέμ 2020, 11:17

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 02:52
foscilis έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 10:43
Στο εξωτερικό (Αγγλία, Νότια Αφρική) αναγκάζουν τον έμπορα να έχει συγκεκριμένες προδιαγραφές στα συστήματά του, π.χ. δε μπορεί το PoS να είναι συνδεδεμένο στην ίδια γραμμή που σπαμάρει στο φόρουμ και έτσι να μπορώ εγώ να του στείλω crafted πμ που θα μου δώσει πλήρη ιδιοκτησια του PoS μέσα σε 4.5 δευτερόλεπτα, πρέπει να έχει μόνο νόμιμο και πατσαρισμένο λογισμικό, αντιβάιρους, καταγραφή των κινήσεών του κλπ. Η πιστοποίηση ότι τα έχεις κάνει όλα αυτά στοιχίζει χαλαρά 400 ευρώ το χρόνο και το πρόστιμο αν δεν τα κάνεις και εξαιτίας σου διαρεύσει κάρτα είναι αρκετό για να σε κλείσει.

Στην Ελλάδα απλά αναλαμβάνει η τράπεζα συλλογικά αυτό το κομμάτι και ο έμπορας πληρώνει μια λίγο πιο τσιμπημένη προμήθεια εν είδει ΑΕΠΙ.
σε αυτές τις χώρες ο έμπορος υποχρεούται βάσει νόμου να διαθέτει PoS ή αποτελεί δική του επιλογή;
Στο αγγλοσαξωνικό δίκαιο καμία μέθοδος πληρωμής δεν είναι υποχρεωτική. Ούτε τα μετρητα, σκέφτονται μάλιστα για πρώτη φορά να υποχρεώσουν τα μαγαζιά να δέχονται και μετρητά επειδή με τον κορωνοϊο σχεδόν όλοι άσκησαν το δικαίωμα να τα αρνούνται:

https://www.bbc.com/news/business-54710897

Από την άλλη ο έμπορος απαγορεύεται (τουλάχιστον στην Αγγλία από 2018) να χρεώνει διαφορετικά για κάρτες.

Κοίτα, θα το ξαναπώ: δεν τίθεται το παραμικρό ζήτημα ότι συμφέρει περισσότερο σαν σύστημα πληρωμής για νόμιμες συναλλαγές. Η μοναδική περίπτωση να μην το προτιμάς με χίλια έχεις κάτι να κρύψεις, είτε (στην περίπτωση εμπόρου) από την εφορία είτε (στην περίπτωση πελάτη) πηγή εισοδήματος ή προσωπικα δεδομενα.

Μόνο το τριτο είναι σοβαρή ένσταση και πάλι συζητήσιμο. Δε φαίνεται ότι αγόρασα το Πώς Να Πω Στους Γονείς Μου Ότι Είμαι Παντρεμένος Με Σκύλο. Φαίνεται ότι έδωσα πέντε ευρώ στην Αμαζον.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 30 Νοέμ 2020, 00:48

συμφερει απο αποψη ευκολιας ναι
απο αποψη κοστους για τους καταναλωτες οχι, καθως τα σπορια στον αγοραστη πανε ετσι και αλλιως με καποιο τροπο
Και τωρα πια στην Ελλαδα εχουμε μεγαλο ποσοστο με καρτες και πολυ καλο ποσοστο σε σχεση με την ΕΕ
Σιγουρα το θελαν για λογους φοροδιαφυγης παντως οκ
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 30 Νοέμ 2020, 01:03

foscilis έγραψε:
29 Νοέμ 2020, 11:17
Από την άλλη ο έμπορος απαγορεύεται (τουλάχιστον στην Αγγλία από 2018) να χρεώνει διαφορετικά για κάρτες.
Είμαι πολύ βέβαιος ότι κάτι διάβασες και δεν το κατάλαβες. Τελευταία φορά που πήγα Αγγλία ίσχυε κανονικά έξτρα χρέωση για χρήση κάρτας όπως και ελάχιστη κατανάλωση για χρήση κάρτας. Στην Ελλάδα απαγορεύονται αμφότερα.

Για φέρε τον αγγλικό νόμο του 2018 που το απαγορεύει.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21053
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 02 Δεκ 2020, 20:15

Σήμερα, τουλάχιστον σε αρκετές περιοχές της Αττικής το σύστημα είναι κάτω.

Όλα δουλεύουν ρολόι και φαίνεται προς τα έξω.

:smt005:

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40702
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 24 Δεκ 2020, 11:51

Εννοείται το τραπεζικό σύστημα, κλασικά σήμερα έχει πέσει. Πλαστικές συναλλαγές γιοκ. Πάντα τέτοια μέρα. Ποτέ δεν λένε να αναβαθμίσουν το σύστημα. Γι'αυτούς πλαστική συναλλαγή σημαίνει τζάμπα χρήμα. Δεν χρειάζεται να ξοδέψουν λεφτά. Παρότι πληρώνουμε εμείς υποτίθεται για την συντήρηση και αναβάθμιση του δικτύου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Δημοκρατικός
Δημοσιεύσεις: 9194
Εγγραφή: 20 Μάιος 2020, 20:49

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκρατικός » 24 Δεκ 2020, 12:03

nick έγραψε:
25 Νοέμ 2020, 15:47
Τοτε θα παει το bitcoin εκει που ξεκίνησε στα 0.001$ απο 20.000$ που ειναι τωρα
Aποκλείεται, πλέον έχει καθιερωθεί. Πριν λίγο καιρό που είχε κάνει βουτιά όλοι το ξεγράφανε.

Εικόνα
Ο χρήστης που κονιορτοποίησε τον τραμπισμό, προασπίζει την υγειονομική ευμάρεια της Ελλάδος, αποκαθιστά την ιστορική αλήθεια και διώκει τις πολεοδομικές αυθαιρεσίες.

https://twitter.com/JoeBiden
https://twitter.com/KamalaHarris

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20264
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πλαστικό χρήμα my ass

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 24 Δεκ 2020, 12:21

hellegennes έγραψε:
24 Δεκ 2020, 11:51
Εννοείται το τραπεζικό σύστημα, κλασικά σήμερα έχει πέσει. Πλαστικές συναλλαγές γιοκ. Πάντα τέτοια μέρα. Ποτέ δεν λένε να αναβαθμίσουν το σύστημα. Γι'αυτούς πλαστική συναλλαγή σημαίνει τζάμπα χρήμα. Δεν χρειάζεται να ξοδέψουν λεφτά. Παρότι πληρώνουμε εμείς υποτίθεται για την συντήρηση και αναβάθμιση του δικτύου.
Κι εγώ χτες προσπαθούσα να μπω στην Πειραιώς και με πέταγε κάθε τρεις και λίγο.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών