Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Κρυπτονόμισμα Κίνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Φεβ 2021, 01:00

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Φεβ 2021, 01:11

elchav έγραψε:
06 Ιαν 2021, 18:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
06 Ιαν 2021, 18:44
elchav έγραψε:
06 Ιαν 2021, 18:42
Η κατάσταση σώζεται μόνο με πυρηνικά και στρατόπεδα αναμόρφωσης για τύπους σαν το νάνο
Είδες το αρχικό βίντεο φίλε ελτσαβ; Ποια η γνώμη σου;
Θα μπορέσει ο υπόλοιπος κόσμος να ανταγωνιστεί χωρίς να εισάγει τα δικά του ψηφιακά νομίσματα;
Όχι
Αν απομονώσουν την Κίνα που πρώτα προκαλεί παγκόσμια οικονομική κρίση με τον COVID-19 και μετά οικονομική επίθεση με το κρυπτονόμισμά της;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Κρυπτονόμισμα Κίνας

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Φεβ 2021, 01:32

Καλά στα λέει εδώ ο αντιπαθέστατος κατά τα άλλα.
elchav έγραψε:
06 Ιαν 2021, 18:42
Η κατάσταση σώζεται μόνο με πυρηνικά και στρατόπεδα αναμόρφωσης για τύπους σαν το νάνο



Σε άλλα νέα, δεν χρειάζεται να βρουν τον μολυσμένο no 0 για να αποδείξουν πως ο COVID-19 είναι εργαστηριακός ιός.
Υπάρχουν πρωτόκολλα και αλγόριθμοι και η περίπτωση όλα αυτά να είναι συμπτώσεις όσον αφορά τον COVID-19, είναι πιο σπάνια και από τις πιθανότητες να πέφτει ένας κομήτης στη Γη κάθε μήνα.
Αυτή η μόλυνση έχει όλα τα χαρακτηριστικά του βιολογικού όπλου. Μόνον ζωονόσος δεν ήταν, τώρα μας το ξεφούρνισαν και αυτό, πως είναι δηλαδή. Προφανώς πληρώθηκαν καλά αυτοί στον ΠΟΥ ή τους κρατάνε με κάτι.

Άρα παραπομπή στη Χάγη, ναι, επειδή είναι η Κίνα δεν θα εμφανιστεί καν και δεν μπορούμε να κάνουμε κάτι για αυτό, αλλά μπορούμε να την απομονώσουμε από παντού. Οι βιομηχανίες πίσω, ξαφνικά γούτσου-γούτσου την Αφρική να μην εξαπλωθεί παραπάνω εκεί πέρα, μπλοκάρισμα των αγορών από Κίνα μέσω web κτλ. Οτιδήποτε δηλαδή που δεν θα έχει δικαιολογία να το θεωρήσει πολεμική ενέργεια.
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 16 Φεβ 2021, 01:41

Δεν έκανα εγώ αναφορά για συγχώνευση, αλλά έτσι κι δω άλλο ένα ποστ για Covid σ αυτό το νήμα σίγουρα θα κάνω αναφορά για οφφτοπικ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Gherschaagk
Συντονίστρια
Δημοσιεύσεις: 29724
Εγγραφή: 04 Ιουν 2018, 05:51

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gherschaagk » 16 Φεβ 2021, 01:43

Κατανοητό. :D
Στες τρεις πήρα κι αράχνιασα, εις τες εννιά μυρίζω,
κι απʼ τες σαράντα κʼ ύστερα αρμούς αρμούς χωρίζω.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Φεβ 2021, 01:44

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Φεβ 2021, 01:41
Δεν έκανα εγώ αναφορά για συγχώνευση, αλλά έτσι κι δω άλλο ένα ποστ για Covid σ αυτό το νήμα σίγουρα θα κάνω αναφορά για οφφτοπικ.
Εγώ έκανα για να μην γράφουμε τα ίδια σε δύο νήματα.

Γιατί να κάνεις αναφορά; Εσύ αναλύεις το θέμα οικονομικά και εγώ πολιτικά.
Δεν καταλαβαίνεις πως αυτός ο συγχρονισμός ήταν πάρα πολύ καλός για να είναι τυχαίο γεγονός; Ή κάνεις πως δεν καταλαβαίνεις γιατί σε πονάει;
Ανακοίνωσαν κρυπτονόμισμα αφού έστρωσαν το κόκκινο χαλί. Τόσο δύσκολο είναι να το αντιληφθείς ή βρίσκεσαι σε άρνηση;
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8365
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Φεβ 2021, 10:43

Θετικά:

-λυνεται το θέμα με τα ψιλά.
-λυνεται το θέμα απατεωνιων, φοροδιαφυγή, εισφοροδιαφυγη κλπ.

Αρνητικά:

- μεγάλος πειρασμος για πλήρη έλεγχο των μαζών.

Εγώ είμαι υπέρ του ψηφιακού, και μάλιστα χωρίς ίντερνετ, όπως έχω ξαναγράψει (οι κάρτες που μοιράζει η Κίνα θα έχουν και οθόνη, όπως ήθελα και εγώ σε παλαιότερο ποστ μου), αλλά μόνο εάν υπάρχει χάρτα δικαιωμάτων του πολίτη που θα το συνοδεύει, και μόνο εάν είναι κρυπτογραφημένο και με δικό μου κλειδί ώστε να μην μπορεί κανείς να δει τις συναλλαγές μου παρά μόνο εάν εγώ δώσω την συγκατάθεση μου.

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17020
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 16 Φεβ 2021, 21:27

axilmar έγραψε:
16 Φεβ 2021, 10:43
Θετικά:

-λυνεται το θέμα με τα ψιλά.
-λυνεται το θέμα απατεωνιων, φοροδιαφυγή, εισφοροδιαφυγη κλπ.

Αρνητικά:

- μεγάλος πειρασμος για πλήρη έλεγχο των μαζών.

Εγώ είμαι υπέρ του ψηφιακού, και μάλιστα χωρίς ίντερνετ, όπως έχω ξαναγράψει (οι κάρτες που μοιράζει η Κίνα θα έχουν και οθόνη, όπως ήθελα και εγώ σε παλαιότερο ποστ μου), αλλά μόνο εάν υπάρχει χάρτα δικαιωμάτων του πολίτη που θα το συνοδεύει, και μόνο εάν είναι κρυπτογραφημένο και με δικό μου κλειδί ώστε να μην μπορεί κανείς να δει τις συναλλαγές μου παρά μόνο εάν εγώ δώσω την συγκατάθεση μου.
Από την Κίνα έχεις αυτές τις απαιτήσεις; :p3::p3::p3::p3::p3:
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8365
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 17 Φεβ 2021, 10:02

Juno έγραψε:
16 Φεβ 2021, 21:27
axilmar έγραψε:
16 Φεβ 2021, 10:43
Θετικά:

-λυνεται το θέμα με τα ψιλά.
-λυνεται το θέμα απατεωνιων, φοροδιαφυγή, εισφοροδιαφυγη κλπ.

Αρνητικά:

- μεγάλος πειρασμος για πλήρη έλεγχο των μαζών.

Εγώ είμαι υπέρ του ψηφιακού, και μάλιστα χωρίς ίντερνετ, όπως έχω ξαναγράψει (οι κάρτες που μοιράζει η Κίνα θα έχουν και οθόνη, όπως ήθελα και εγώ σε παλαιότερο ποστ μου), αλλά μόνο εάν υπάρχει χάρτα δικαιωμάτων του πολίτη που θα το συνοδεύει, και μόνο εάν είναι κρυπτογραφημένο και με δικό μου κλειδί ώστε να μην μπορεί κανείς να δει τις συναλλαγές μου παρά μόνο εάν εγώ δώσω την συγκατάθεση μου.
Από την Κίνα έχεις αυτές τις απαιτήσεις; :p3::p3::p3::p3::p3:
Γενικά μιλάω, αλλά στο πίσω μέρος του μυαλού μου έχω το ψηφιακό ευρώ. Δεν έχω απαιτήσεις τέτοιες από την Κίνα, ξέρω τι παίζει εκεί.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 17 Φεβ 2021, 14:48

Σημερινό άρθρο των ft. Προσωπικά δεν αποκόμισα κάτι καινούργιο. Πιστεύω το αρχικό βίντεο του νήματος είναι η καλύτερη σύνοψη.

https://www.ft.com/content/7511809e-827 ... 83f405f623
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Απρ 2021, 17:30

Yochanan έγραψε:
12 Δεκ 2020, 15:04
Εικόνα


Πραγματικά. Κι εγώ αναρωτιέμαι για ποιό λόγο θα μπορούσε μια φασιστική δυστοπία να θέλει να εισάγει το μπλοκτσεην στο νομισμά της
Πέρα από την πλάκα, μέχρι στιγμής το πλόκτσεην (με την μορφή ψηφιακού νομίσματος) που εισήχθη στην παγκόσμια κοινότητα με το πιτκόην και τα φορκς του είναι α. αχακάριστο και β. βασίζεται στην μη εμπιστοσύνη μεταξύ των δύο ή και περισσότερων μελών μιας συναλλαγής, αυτό συμβαίνει επίσης για δύο λόγους α. την κρυπτογραφία β. τον μη-κεντρικό δηλαδή αποκεντρομένο έλεγχο της όλης διαδικασίας και ΟΛΑ τα παραπάνω δεν θα ήταν εφικτά ούτε θα είχαν κάποια ιδιαίτερη αξία αν δεν ήταν ΑΝΟΙΧΤΟΥ ΚΩΔΙΚΑ, άμεσα ελεγχόμενου δηλαδή από την ίδια την παγκόσμια κοινότητα.
Δέρφορ, οτιδήποτε πλασαριστεί από εδώ και στο εξής, επαναλαμβάνω, ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ, σε μορφή ψηφιακού συμβολαίου, νομίσματος κοκ χωρίς να πληρεί τις παραπάνω προδιαγραφές (να είναι ανοιχτού κώδικα και να διασφαλίζει αποκεντρομένο έλεγχο) είναι ΕΞ' ΟΡΙΣΜΟΥ αναξιόπιστο, αυτό ισχύει και για εταιρίες και για κράτη.
Δεν πρόκειται να πετύχει λοιπόν καμμία τέτοια προσπάθεια αν πραγματικά δεν θέλουμε να χάσουμε ότι έχουμε καταφέρει μέχρι τώρα σαν παγκόσμια κοινότητα.
Τώρα ειδικότερα με το θέμα της Κίνας, αναρωτιέμαι ποιος μπορεί να είναι τόσο υπερβολικά ΜΑΛΑΚΑΣ να εμπιστεύεται αυτοβούλως τους κίτρινους χωρίς α. να είναι ο ίδιος κίτρινος ο οποίος κατοικεί στην Κίνα πχ και β. χωρίς να του έχει βάλει ένας άλλος κίτρινος το μπιστόλι στον κρόταφο.
Δόξα τω Θεώ μαλάκες μου που δεν γεννηθήκαμε Κινέζοι και ακόμη περισσότερο που έχουμε για μητρική μας γλώσσα τα Ελληνικά!
Όβερ εντ άουτ.

υγ: σε άλλα νέα: https://alternatecommon.info/greek-flag-to-news/
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24414
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 03 Απρ 2021, 19:39

sys3x έγραψε:
03 Απρ 2021, 17:30
υγ: σε άλλα νέα: https://alternatecommon.info/greek-flag-to-news/
Βαράει το αντιικό και δεν με αφήνει να μπω. Τι είναι;

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42954
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 03 Απρ 2021, 19:48

ST48410 έγραψε:
03 Απρ 2021, 19:39
sys3x έγραψε:
03 Απρ 2021, 17:30
υγ: σε άλλα νέα: https://alternatecommon.info/greek-flag-to-news/
Βαράει το αντιικό και δεν με αφήνει να μπω. Τι είναι;
Μια απατεωνιά που προωθεί ο συσ3ξ. Του το είπα σε άλλο νήμα αλλά προφανώς αγόρασε ήδη.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Απρ 2021, 19:52

Dwarven Blacksmith έγραψε:
03 Απρ 2021, 19:48
ST48410 έγραψε:
03 Απρ 2021, 19:39
sys3x έγραψε:
03 Απρ 2021, 17:30
υγ: σε άλλα νέα: https://alternatecommon.info/greek-flag-to-news/
Βαράει το αντιικό και δεν με αφήνει να μπω. Τι είναι;
Μια απατεωνιά που προωθεί ο συσ3ξ. Του το είπα σε άλλο νήμα αλλά προφανώς αγόρασε ήδη.
Τι προωθώ ρε ππρ, από το δικό σου λινκ μπήκα στο θέμα σου γιατί όντως είναι πιο σχετικό με την είδηση, δεν την υιοθέτησα κιόλα.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Άβαταρ μέλους
sys3x
Δημοσιεύσεις: 37815
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 21:40
Τοποθεσία: m lagou

Re: Το ψηφιακό γουάν - γιατί;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sys3x » 03 Απρ 2021, 19:56

ST48410 έγραψε:
03 Απρ 2021, 19:39
sys3x έγραψε:
03 Απρ 2021, 17:30
υγ: σε άλλα νέα: https://alternatecommon.info/greek-flag-to-news/
Βαράει το αντιικό και δεν με αφήνει να μπω. Τι είναι;
Μιλάει για ένα καινούργιο κινέζικο κράηπτο, σαφέστατα και δεν γνωρίζω αν είναι έγκυρη πληροφορία, μην παίρνεις στα σοβαρά το νάνο και συ.
Δεν μου φαίνεται για μούφα πάντως γενικά, το συγκεκριμένο μπορεί και να μην είναι έτσι όπως τα λέει στο άρθρο, η γενική ιδέα όμως είτε με αυτό το νόμισμα είτε με κάτι που πιθανόν να βγάλει στο μέλλον το ΚΚΚ δεν είναι καθόλου εκτός.
ΛΕΥΤΕΡΙΑ ΣΤΟΝ ΛΑΟ ΤΗΣ ΠΑΛΑΙΣΤΙΝΗΣ

.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών