E-book και εφορία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

E-book και εφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 20 Δεκ 2020, 20:17

Ας υποθέσουμε ότι κάποιος φτιάχνει ένα e-book και θέλει να το πουλήσει στο διαδίκτυο.
Το στραγάλι ξαναβρίσκει την παντόφλα του μπαμπά του ας πούμε.
Τι φορολογικές υποχρεώσεις υπάρχουν και τι προκαταβολικές υποχρεώσεις ;

Το βιβλίο μπορεί να μην πουλήσει τίποτα ή να πουλήσει λίγα ή να γίνει best seller.
Αν πουληθούν 10,000 σε ένα χρόνο προς 10 ευρώ, είναι 100,000 ευρά.

Επίσης υπάρχει κάποια διαφοροποίηση αν είναι για πούλημα στο εξωτερικό (στην Αγγλική γλώσσα προφανώς) και αν είναι για πούλημα στην Ελλάδα ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: E-book και εφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Δεκ 2020, 20:27

Καταρχήν διάλεξες μία δραστηριότητα που αν συνδυαστεί με εκπομπή σε κανάλια τύπου Τηλεάστυ μπορεί να σε κάνουν και Υπουργό μία μέρα.

Στο θέμα μας:
3. Στις περιπτώσεις που ο συγγραφέας, ακόμη κι αν είναι δημόσιος υπάλληλος που έχει απαλλαχτεί από την τήρηση βιβλίων, συγγράφει, τυπώνει, εκδίδει και πουλάει μόνος του τα βιβλία του, δηλαδή τα εκμεταλλεύεται ο ίδιος (αυτοεκδότης), τότε αποκτά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (από μη επιτηδευματία), που από την 01/01/2014 θεωρείται εισόδημα του άρθρου 21 του ΚΦΕ (ν. 4172/2013) και φορολογείται στο σύνολό του με την κλίμακα του άρθρου 29. Οι υπόχρεοι αυτοί δεν είναι επιτηδευματίες, δεν είναι υπόχρεοι τήρησης βιβλίων και ως εκ τούτου δεν συμπληρώνουν έντυπο Ε3 και δεν δύνανται να εκπέσουν δαπάνες.»

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: E-book και εφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 20 Δεκ 2020, 20:36

stavmanr έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:27
Καταρχήν διάλεξες μία δραστηριότητα που αν συνδυαστεί με εκπομπή σε κανάλια τύπου Τηλεάστυ μπορεί να σε κάνουν και Υπουργό μία μέρα.

Στο θέμα μας:
3. Στις περιπτώσεις που ο συγγραφέας, ακόμη κι αν είναι δημόσιος υπάλληλος που έχει απαλλαχτεί από την τήρηση βιβλίων, συγγράφει, τυπώνει, εκδίδει και πουλάει μόνος του τα βιβλία του, δηλαδή τα εκμεταλλεύεται ο ίδιος (αυτοεκδότης), τότε αποκτά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (από μη επιτηδευματία), που από την 01/01/2014 θεωρείται εισόδημα του άρθρου 21 του ΚΦΕ (ν. 4172/2013) και φορολογείται στο σύνολό του με την κλίμακα του άρθρου 29. Οι υπόχρεοι αυτοί δεν είναι επιτηδευματίες, δεν είναι υπόχρεοι τήρησης βιβλίων και ως εκ τούτου δεν συμπληρώνουν έντυπο Ε3 και δεν δύνανται να εκπέσουν δαπάνες.»
Ναι ωραία.
Άρα αν οι πωλήσεις ανέλθουν στις 10,000 ευρώ τι φόρο πληρώνω ;
Επίσης προκαταβολικά τι γίνεται μ' ενδιαφέρει περισσότερο.
Αν στις 10000 μου πάρουν 3500, είναι 3500 - όσο πάει το μαλλί, τόσο πάει.
Αλλά τα προκαταβολικά είναι το τσιμπού(σ)ι ο τίγρης.
Επίσης κάποιος μου έλεγε ότι είναι άλλο αν προορίζεται για την Ελληνική αγορά και άλλο αν προορίζεται για τη διεθνή αγορά. Ένας φίλος μου λογιστής έλεγε ότι αυτό αποκλείεται, αλλά δυστυχώς αυτός έχει πεθάνει τώρα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: E-book και εφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 20 Δεκ 2020, 20:46

wooded glade έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:36
stavmanr έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:27
Καταρχήν διάλεξες μία δραστηριότητα που αν συνδυαστεί με εκπομπή σε κανάλια τύπου Τηλεάστυ μπορεί να σε κάνουν και Υπουργό μία μέρα.

Στο θέμα μας:
3. Στις περιπτώσεις που ο συγγραφέας, ακόμη κι αν είναι δημόσιος υπάλληλος που έχει απαλλαχτεί από την τήρηση βιβλίων, συγγράφει, τυπώνει, εκδίδει και πουλάει μόνος του τα βιβλία του, δηλαδή τα εκμεταλλεύεται ο ίδιος (αυτοεκδότης), τότε αποκτά εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα (από μη επιτηδευματία), που από την 01/01/2014 θεωρείται εισόδημα του άρθρου 21 του ΚΦΕ (ν. 4172/2013) και φορολογείται στο σύνολό του με την κλίμακα του άρθρου 29. Οι υπόχρεοι αυτοί δεν είναι επιτηδευματίες, δεν είναι υπόχρεοι τήρησης βιβλίων και ως εκ τούτου δεν συμπληρώνουν έντυπο Ε3 και δεν δύνανται να εκπέσουν δαπάνες.»
Ναι ωραία.
Άρα αν οι πωλήσεις ανέλθουν στις 10,000 ευρώ τι φόρο πληρώνω ;
Επίσης προκαταβολικά τι γίνεται μ' ενδιαφέρει περισσότερο.
Αν στις 10000 μου πάρουν 3500, είναι 3500 - όσο πάει το μαλλί, τόσο πάει.
Αλλά τα προκαταβολικά είναι το τσιμπού(σ)ι ο τίγρης.
Επίσης κάποιος μου έλεγε ότι είναι άλλο αν προορίζεται για την Ελληνική αγορά και άλλο αν προορίζεται για τη διεθνή αγορά. Ένας φίλος μου λογιστής έλεγε ότι αυτό αποκλείεται, αλλά δυστυχώς αυτός έχει πεθάνει τώρα.
Ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα προστίθεται σε εισόδημα από μισθούς ή συντάξεις και φορολογείται με την αντίστοιχη κλίμακα των μισθωτών ή συνταξιούχων.
Χαρακτηριστικά, φίλος παλαιός καθηγητής ΤΕΦΑΑ καταριόταν τη στιγμή που εξέδωσε βιβλίο για το οποίο πλήρωσε βαρύτατο φόρο εξαιτίας της αύξησης του εισοδήματος.

Η κλίμακα φορολογίας εισοδήματος στο άρθρο 15:
https://www.forin.gr/laws/law/16/kwdika ... 06,714,700

Αν το σύνολο δεν ξεπερνά τις 6000, τότε τα έσοδα της αυτοέκδοσης φορολογούνται αυτοτελώς με 20%.

Σε κάθε περίπτωση συμβουλεύσου τον λογιστή σου.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: E-book και εφορία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 20 Δεκ 2020, 21:07

stavmanr έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:46
wooded glade έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:36
stavmanr έγραψε:
20 Δεκ 2020, 20:27
Καταρχήν διάλεξες μία δραστηριότητα που αν συνδυαστεί με εκπομπή σε κανάλια τύπου Τηλεάστυ μπορεί να σε κάνουν και Υπουργό μία μέρα.

Στο θέμα μας:

Ναι ωραία.
Άρα αν οι πωλήσεις ανέλθουν στις 10,000 ευρώ τι φόρο πληρώνω ;
Επίσης προκαταβολικά τι γίνεται μ' ενδιαφέρει περισσότερο.
Αν στις 10000 μου πάρουν 3500, είναι 3500 - όσο πάει το μαλλί, τόσο πάει.
Αλλά τα προκαταβολικά είναι το τσιμπού(σ)ι ο τίγρης.
Επίσης κάποιος μου έλεγε ότι είναι άλλο αν προορίζεται για την Ελληνική αγορά και άλλο αν προορίζεται για τη διεθνή αγορά. Ένας φίλος μου λογιστής έλεγε ότι αυτό αποκλείεται, αλλά δυστυχώς αυτός έχει πεθάνει τώρα.
Ως εισόδημα από επιχειρηματική δραστηριότητα προστίθεται σε εισόδημα από μισθούς ή συντάξεις και φορολογείται με την αντίστοιχη κλίμακα των μισθωτών ή συνταξιούχων.
Χαρακτηριστικά, φίλος παλαιός καθηγητής ΤΕΦΑΑ καταριόταν τη στιγμή που εξέδωσε βιβλίο για το οποίο πλήρωσε βαρύτατο φόρο εξαιτίας της αύξησης του εισοδήματος.

Η κλίμακα φορολογίας εισοδήματος στο άρθρο 15:
https://www.forin.gr/laws/law/16/kwdika ... 06,714,700

Αν το σύνολο δεν ξεπερνά τις 6000, τότε τα έσοδα της αυτοέκδοσης φορολογούνται αυτοτελώς με 20%.

Σε κάθε περίπτωση συμβουλεύσου τον λογιστή σου.
Δεν υπάρχει - πέθανε.
Εγώ ρωτάω αν τα θέλουν μπροστάντζα, συν ένσημα, συν βερνίκια διάφορα.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών