Χρηματιστήριο για noobs

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 23 Μαρ 2021, 16:19

Maspoli έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:14
Leporello έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:59
Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Αφού είσαι άσχετος και σκοπεύεις να επενδύσεις μικρό ποσόν, αντί γιά μετοχές, να αγοράσεις μερίδια ενός αμοιβαίου κεφαλαίου. Διατίθενται στις τράπεζες και στις μεγάλες χρηματιστηριακές εταιρείες.
Έχω πραγματικά απορία: Αφού το ποσό είναι μικρό, γιατί του προτείνετε ορισμένοι αμοιβαίο κεφάλαιο κτλ.; Αν (αν λέω) αυτή η λογική έχει αξία, τότε την έχει για μεγάλα ποσά (για ασφάλεια), όχι για μικρά.
Αν έχει σκοπό έστω μικρό να βάζει έστω ένα μικρό ποσό κάθε μήνα για μένα είναι η καλύτερη επιλογή. Ας αρχίσει και με τριψήφιο ποσό
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Αίγαγρος
Δημοσιεύσεις: 6094
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:33

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αίγαγρος » 23 Μαρ 2021, 16:20

Εγώ είχα κάνει ένα άνοιγμα για Aegean, αλλά τα τράβηξα λόγω επισφαλούς περιβάλλοντος. Υπήρχαν προσδοκίες ότι θα ανέβει λόγω εμβολίων και πράγματι πήρε την άνοδο, αλλά τα κέρδη είναι λίγα και γενικά υπάρχει ο φόβος των μεταλλάξεων και πως θα έχουμε άλλο ένα αναιμικό καλοκαίρι από άποψη τουρισμού. Πιο σιγουράκι ήταν ο ΟΠΑΠ, εκεί βγήκαν μερικά εύκολα χρήματα και δίνει και μέρισμα. Έπειται έχω σκεφτεί και Μυτιληναίο.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Μαρ 2021, 16:26

hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:19

Αν έχει σκοπό έστω μικρό να βάζει έστω ένα μικρό ποσό κάθε μήνα για μένα είναι η καλύτερη επιλογή. Ας αρχίσει και με τριψήφιο ποσό
Ναι αλλά γιατί το θεωρείς την καλύτερη επιλογή;

Γιάννης

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Μαρ 2021, 16:41

Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:32
hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:28
Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Kαταρχήν με ποιον broker ; Εγώ θα σε συμβούλευα αντί για μετοχή δες για ETFS ή εφόσον ενδιαφέρεσαι για την τεχνολογία τον Nasdaq ως δείκτη αντί να ποντάρεις σε μια μετοχή
Plus500. Όπως έγραψα, είμαι γενικώς άσχετος με το ζήτημα, για αυτό ζήτησα τις απόψεις σας. Πως λειτουργούν τα ETFS;
OXI!!!

Με την Plus500 δεν κάνεις συναλλαγές μετοχών απευθείας, αλλά CFD - τα οποία έχουν πάρα πολύ μεγάλο ρίσκο. Για να βγάλεις κέρδος πρέπει να είσαι συνέχεια πάνω από την οθόνη, και να καταλαβαίνεις τι κάνεις, και πιο συγκεκριμένα τι πάει να πει leverage και spread, και πώς αυτά επηρεάζουν την αξία της επένδυσής σου, η οποία μπορεί να εκτιναχθεί ή και να μηδενιστεί εντός δευτερολέπτων.

Δεν είναι για noobs, δήλαδή, πρέπει να το ψάξεις για κανένα χρόνο πριν βάλεις τα λεφτά σου εκεί.

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Μαρ 2021, 16:42

George_V έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:38
Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Περιμενε να σου απαντησει ο Οργιος και μετα κανε το αντιθετο.
:smt005::smt005::smt005:
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
hades
Δημοσιεύσεις: 6596
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 15:47
Phorum.gr user: hades

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hades » 23 Μαρ 2021, 16:47

Maspoli έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:26
hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:19

Αν έχει σκοπό έστω μικρό να βάζει έστω ένα μικρό ποσό κάθε μήνα για μένα είναι η καλύτερη επιλογή. Ας αρχίσει και με τριψήφιο ποσό
Ναι αλλά γιατί το θεωρείς την καλύτερη επιλογή;
Για μένα είναι γιατί βάζεις το ποσό και στην ουσία δεν ασχολείσαι Αντε μια φορά το μήνα που θα βάζεις το έξτρα ποσό
"Υπάρχουν στιγμές στις οποίες ένας λαός οφείλει ,αν θέλει να μείνει μεγάλος ,να είναι ικανός να πολεμήσει ...Έστω και χωρίς ελπίδα νίκης. Μόνο διότι πρέπει "

Άβαταρ μέλους
Yochanan
Δημοσιεύσεις: 16327
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:44
Phorum.gr user: Yochanan

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Yochanan » 23 Μαρ 2021, 16:55

Εικόνα

θενκ μη λέητερ
Κυριάκος ο Χρυσογέννητος, του Οίκου των Μητσοτακιδών, Πρώτος του Ονόματός του, Κύριος των Κρητών και των Πρώτων Ελλήνων, Προστάτης της Ελλάδος, Μπαμπάς της Δρακογενιάς, ο Κούλης του Οίνοπα Πόντου, ο Ατσαλάκωτος, ο Απελευθερωτής από τα Δεσμά των Μνημονίων.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Μαρ 2021, 16:57

Maspoli έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:14
Leporello έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:59
Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Αφού είσαι άσχετος και σκοπεύεις να επενδύσεις μικρό ποσόν, αντί γιά μετοχές, να αγοράσεις μερίδια ενός αμοιβαίου κεφαλαίου. Διατίθενται στις τράπεζες και στις μεγάλες χρηματιστηριακές εταιρείες.
Έχω πραγματικά απορία: Αφού το ποσό είναι μικρό, γιατί του προτείνετε ορισμένοι αμοιβαίο κεφάλαιο κτλ.; Αν (αν λέω) αυτή η λογική έχει αξία, τότε την έχει για μεγάλα ποσά (για ασφάλεια), όχι για μικρά.
Αν υπάρχει ασφάλεια στις επενδύσεις σε μετοχές (αν υπάρχει λέω) αυτή έγκειται στην διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου. Ε, πως να κάνεις διαφοροποίηση αν έχεις 1.000 ευρώ; Να πάρεις 60 ευρώ Coca - Cola, 45 ευρώ ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ κ.λ.π; Δεν λέει. Αντ'αυτού, αγοράσεις ισόποσα μερίδια αμοιβαίου κεφαλαίου, που σου παρέχει την δική του διαφοροποίηση.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Γιάννης

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γιάννης » 23 Μαρ 2021, 17:03

hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:47
Maspoli έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:26
hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:19

Αν έχει σκοπό έστω μικρό να βάζει έστω ένα μικρό ποσό κάθε μήνα για μένα είναι η καλύτερη επιλογή. Ας αρχίσει και με τριψήφιο ποσό
Ναι αλλά γιατί το θεωρείς την καλύτερη επιλογή;
Για μένα είναι γιατί βάζεις το ποσό και στην ουσία δεν ασχολείσαι Αντε μια φορά το μήνα που θα βάζεις το έξτρα ποσό
Ισχύει. Είναι η καλύτερη επιλογή για κάποιον που θέλει να επενδύσει σε κάτι καλύτερο από λογαριασμό αποταμίευσης αλλά δεν είναι, ούτε ενδιαφέρεται να γίνει, γνώστης των χρηματαγορών.

Εν ολίγοις:

1. Φασούλι το φασούλι: Κάθε μήνα βάζεις ένα μικρό ποσό, που δεν θα σου λείψει ούτε θα τουμπάρει τον προϋπολογισμό του σπιτιού σου.
2. Διαχείριση από ειδικούς: Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το ποιες μετοχές ανεβαίνουν ή πέφτουν και πώς να μετακινήσεις τα λεφτά σου και να κάνεις διαφοροποίηση χαρτοφυλακίου. Το κάνουν αυτοί για σένα (παίρνουν ένα πολύ μικρό ποσοστό, αλλά αξίζει τον κόπο).
3. Μακροπρόθεσμη επένδυση: Κοιτάς να εξαργυρώσεις σε βάθος πενταετίας ή δεκαετίας. Στο διάστημα αυτό οι τιμές των μετοχών ανεβοκατεβαίνουν, αλλά η μακροπρόθεσμη τάση είναι ανοδική. Θέλει υπομονή. Σκέψου ότι κάποιον μήνα που η αγορά είναι πεσμένη, τα χρήματά σου θα αγοράσουν περισσότερες μετοχές (πιο φτηνές), και θα δεις το όφελος όταν ανέβεις.

Θυμήσου μόνο ότι πρέπει να βάζεις ένα μηνιαίο ποσό που δεν θα περιμένεις να το ξαναδείς για μερικά χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Μαρ 2021, 17:04

Leporello έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:57
Αν υπάρχει ασφάλεια στις επενδύσεις σε μετοχές (αν υπάρχει λέω) αυτή έγκειται στην διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου. Ε, πως να κάνεις διαφοροποίηση αν έχεις 1.000 ευρώ; Να πάρεις 60 ευρώ Coca - Cola, 45 ευρώ ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ κ.λ.π; Δεν λέει. Αντ'αυτού, αγοράσεις ισόποσα μερίδια αμοιβαίου κεφαλαίου, που σου παρέχει την δική του διαφοροποίηση.
Αυτό που ζητάς από 1.000 ευρώ είναι πρώτα η ασφάλεια;

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14890
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 23 Μαρ 2021, 17:12

Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Magnus3
Δημοσιεύσεις: 1626
Εγγραφή: 16 Αύγ 2019, 14:21

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Magnus3 » 23 Μαρ 2021, 17:17

Με revolut αγοράζεις κανονικές μετοχές;

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17565
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 23 Μαρ 2021, 17:18

Magnus3 έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:17
Με revolut αγοράζεις κανονικές μετοχές;
Νομίζω πως ναι.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 23 Μαρ 2021, 17:43

Maspoli έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:04
Leporello έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:57
Αν υπάρχει ασφάλεια στις επενδύσεις σε μετοχές (αν υπάρχει λέω) αυτή έγκειται στην διαφοροποίηση του χαρτοφυλακίου. Ε, πως να κάνεις διαφοροποίηση αν έχεις 1.000 ευρώ; Να πάρεις 60 ευρώ Coca - Cola, 45 ευρώ ΓΕΚ-ΤΕΡΝΑ κ.λ.π; Δεν λέει. Αντ'αυτού, αγοράσεις ισόποσα μερίδια αμοιβαίου κεφαλαίου, που σου παρέχει την δική του διαφοροποίηση.
Αυτό που ζητάς από 1.000 ευρώ είναι πρώτα η ασφάλεια;
Ακόμη και με 1.000 ευρώ, θα μπορούσες να αγοράσεις παράγωγα και να είσαι όλη μέρα πάνω από τον υπολογιστή και να κάνεις trading. Μόνο που αυτό είναι επίπονη δουλειά και δεν αξίζει να την κάνεις γιά 1.000 ευρώ. Συν ότι ο Scouser είναι άσχετος, άρα το καλύτερο που έχει να κάνει είναι το αμοιβαίο. Με αυτό ποντάρεις σε άνοδο του χρηματιστηρίου (ελληνικού ή ξένου) χωρίς να χρειάζονται γνώσεις και με σχετική ασφάλεια.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Στρακαστρουκας
Δημοσιεύσεις: 11228
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 17:48
Phorum.gr user: Στρακαστρουκας

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στρακαστρουκας » 23 Μαρ 2021, 17:53

Συμβουλη:Κοιτα το παρελθον ολων των μετοχων. Αγοραζε στα χαμηλα, και να πουλας οταν εχει ανεβει
"Δεν ειμαι ΝΔλης αλλα..."

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών