Χρηματιστήριο για noobs

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 23 Μαρ 2021, 21:56

Έψαχνα να βρω να σου προτείνω ένα πολύ καλό βιβλίο για εισαγωγή στις επενδύσεις. Αν το δω θα το αναφέρω γιατί αξίζει τα χρήματα του.

Η πρώτη συμβουλή που δίνει είναι ότι είναι λάθος να τοποθετείς χρήματα σε κάτι που δε το καταλαβαίνεις και δε το καταλαβαίνεις καλά. Αυτό δεν έχει να κάνει μόνο με οικονομική διαχείριση είναι και καλή συμβουλή για στάση ζωής για τη λήψη αποφάσεων.

Είναι πολύ γενικό αυτό που ρωτάς και δεν αναφέρεις καν κάποιο στόχο απόδοσης, σε πόσο χρόνο και με ποια απόδοση θα ήσουν ικανοποιημένος.

Ίσως να κοίταγες κάποιο ιδιωτικό συνταξιοδοτικό πρόγραμμα με απόδοση ~2,5% πολύ καλύτερο από προθεσμιακές πια (είχα τέτοια πρόταση από Εθνική Ασφαλιστική πριν ~1 χρόνο, τώρα δε ξέρω τι παίζει) και να μην ασχολείσαι πραγματικά καθόλου. Θα πάρεις τα λεφτά σου στη λήξη του και τέλος.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Jack Shephard την 23 Μαρ 2021, 22:06, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 23 Μαρ 2021, 22:05

Βασικά το καλύτερο όλων να πάρεις τα βιβλία Στρατηγικής που έχεις από την Ευελπίδων και να βρεις εκεί τις απαντήσεις.
Όλοι οι γραβατωμένοι παπάρες μας τα έχουν πρήξει πως διαβάζουν Μακιαβέλι, Σουν τζου και Τσου τσου πριν κάνουν τις
επιχειρηματικές τους επιλογές. Βρίσκουν και quotes εκεί μέσα που είναι και γαμώ για να ποστάρεις στα social media.

Άβαταρ μέλους
Πτολεμαίος
Δημοσιεύσεις: 4521
Εγγραφή: 08 Ιουν 2020, 01:07
Phorum.gr user: Last Veteran

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Πτολεμαίος » 23 Μαρ 2021, 22:19

Αίγαγρος έγραψε:
23 Μαρ 2021, 16:20
Εγώ είχα κάνει ένα άνοιγμα για Aegean, αλλά τα τράβηξα λόγω επισφαλούς περιβάλλοντος. Υπήρχαν προσδοκίες ότι θα ανέβει λόγω εμβολίων και πράγματι πήρε την άνοδο, αλλά τα κέρδη είναι λίγα και γενικά υπάρχει ο φόβος των μεταλλάξεων και πως θα έχουμε άλλο ένα αναιμικό καλοκαίρι από άποψη τουρισμού. Πιο σιγουράκι ήταν ο ΟΠΑΠ, εκεί βγήκαν μερικά εύκολα χρήματα και δίνει και μέρισμα. Έπειται έχω σκεφτεί και Μυτιληναίο.
Για πες λίγα παραπάνω για τον οπαπ. Τι παίζει με το μέρισμα;


Σκαουζερ να προσέχεις με την plus 500 το περιθώριο διατήρησης και τις μοχλευσεις. Εγώ τους τα τσίμπησα με τον Δείκτη μετοχης κανναβης και με την Τεσλα όταν ήταν με 1:5 μόχλευση. Τώρα την έχουν στο 1:1 και δεν λέει (το δε δείκτη μετοχης κανναβης τον έχουν αφαιρέσει οι πουστηδοι). Ψαξου και με degiro όπου (όπως μου ισχυριζεται ένας φιλος· εγώ δεν το ξέρω σίγουρα) δεν έχει περιθώριο διατήρησης και είσαι ο κύριος κάτοχος μίας μετοχης κάτι που δεν ισχύει στην πλας500.
Αξία αν είχαν τα σκατά, χαρά, που θα'χαν όλοι
Μα στων φτωχών τα σώματα, δεν θα υπήρχαν κώλοι

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 23 Μαρ 2021, 22:23

Σκεφτόμουν να ανοίξω παρόμοιο νήμα. Χθες αγόρασα δοκιμαστικά κάποιες μετοχές για πρώτη φορά στη ζωή μου. Scouser, βρες κανονικό broker, και άσε το plus500.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 05 Ιουν 2021, 22:36

με την αποφαση του G7 για φορολογηση 15% τουλαχιστον σε facebook, google Κλπ, δεν θα πρεπει να παει στα ταρταρα ο Nasdaq την Δευτερα;

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 06 Ιουν 2021, 18:52

Τα CFDs που έχει η Plus500 θεωρούνται παράγωγα και κέρδη απ' αυτά φορολογούνται με 15%. ETFs μπορεί να είναι κι εντελώς αφορολόγητα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25232
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 06 Ιουν 2021, 19:18

Γιάννης έγραψε:
23 Μαρ 2021, 17:03

2. Διαχείριση από ειδικούς: Δεν χρειάζεται να ανησυχείς για το ποιες μετοχές ανεβαίνουν ή πέφτουν και πώς να μετακινήσεις τα λεφτά σου και να κάνεις διαφοροποίηση χαρτοφυλακίου. Το κάνουν αυτοί για σένα (παίρνουν ένα πολύ μικρό ποσοστό, αλλά αξίζει τον κόπο).
τωρα το ειδα
Τι μικρο ποσοστο; 2.6% θελει η HSBC ΕΠΙ ΤΟΥ ΚΕΦΑΛΑΙΟΥ για να σου διαχειριστη το portfolio ( ενα σκετο ETF που διαλεγεις εσυ κραταει το 0.8% νομιζω)

καθολου μικρο δεν ειναι. Ακομα και το 0.8% πολυ μου φαινεται

Nikos80
Δημοσιεύσεις: 90
Εγγραφή: 18 Μάιος 2021, 14:45

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nikos80 » 07 Ιουν 2021, 11:21

Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Δεν έχω μεγάλη εμπειρία, απλά έχω κάποιο μικρό ενδιαφέρον και εγώ.

Αυτό που έχω καταλάβει είναι οτι γενικά πρέπει να περιμένεις την κατάλληλη στιγμή όπως ήταν περυσι με την τεράστια κρίση της πανδημίας για παράδειγμα.
Τότε αγοράζεις όταν γίνεται η "καταστροφή" και πουλάς μετά από 1-2 χρόνια όταν γίνει η ανάκαμψη.
Αγοράζεις βέβαια μετοχές από εταιρίες που κάνουν μεγάλο τζίρο ωστε να μπορείς να πουλήσεις όταν θελήσεις. Αυτό μπορείς να το δείς στα στοιχεία της κάθε εταιρίας.

Ένα παράδειγμα είναι η εταιρία Παπουτσάνης. Αν είχε κάποιος αγοράσει μετοχές πέρυσι τον Φεβρουάριο του 20 και είχε δεί έξυπνα οτι θα γίνονταν χαμός με τα σαπούνια λόγω κορωνοϊού θα μπορούσε πουλώντας τώρα τις μετοχές να έχει διπλασιάσει τα αρχικά χρήματα που έβαλε.

Με την Aegean που αναφέρθηκε πιο πρίν , το ίδιο. Δεν θα έμεναν έτσι ο αεροπορικές. Έπεσαν πέρυσι, τώρα πάλι ανέβηκαν.

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21433
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 07 Ιουν 2021, 11:23

Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:32
hades έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:28
Scouser έγραψε:
23 Μαρ 2021, 15:21
Σκέφτομαι για πρώτη φορά στη ζωή μου να επενδύσω ένα μικρό ποσό στο χρηματιστήριο. Δεν έχω ασχοληθεί ποτέ στο παρελθόν, ούτε έχω την πρόθεση να μπω στη διαδικασία να ασχολούμαι σε καθημερινό επίπεδο, το έχω στο μυαλό μου σαν μακροπρόθεσμη επένδυση και σαν μέθοδο diversification του χαρτοφυλακίου μου. Σκεφτόμουν για αρχή να ρίξω σχετικά λίγα λεφτά για μετοχές μιας εταιρίας στην high tech industry. Τι θα με συμβουλεύατε;
Kαταρχήν με ποιον broker ; Εγώ θα σε συμβούλευα αντί για μετοχή δες για ETFS ή εφόσον ενδιαφέρεσαι για την τεχνολογία τον Nasdaq ως δείκτη αντί να ποντάρεις σε μια μετοχή
Plus500. Όπως έγραψα, είμαι γενικώς άσχετος με το ζήτημα, για αυτό ζήτησα τις απόψεις σας. Πως λειτουργούν τα ETFS;
αυτό δεν είναι χρηματιστήριο είναι ένας broker που μέσω της πλατφόρμας του δεν αγοράζεις actual μετοχές αλλά cfd's (συμβόλαια επί τη διαφορά), όπως επίσης forex κτλ.
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 11 Δεκ 2021, 17:56

Έχει κανείς άποψη για τα ETF της Vanguard ;

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7417
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 10 Ιαν 2022, 23:51

Ali baba κανεις;

independent44
Δημοσιεύσεις: 1890
Εγγραφή: 09 Φεβ 2021, 23:36
Phorum.gr user: independent_44

Re: Χρηματιστήριο για noobs

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από independent44 » 10 Ιαν 2022, 23:55

Τώρα όλοι οι "γάτοι" της πιάτσας π.χ ταξιτζήδες, περιπτεράδες κτλ σκέφτονται να δώσουν 200 ευρω και να πάρουν 1 δις λίρες Τουρκίας...

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών