Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19765
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 07:35

Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Οσο θα μεγαλωνει η δουλεια σου τοσο θα εξαρτασαι περισσοτερο απο το εργατικο κοστος.
Η διόγκωση της δουλειάς δεν συνοδεύεται από συμπίεση του περιθωρίου κέρδους στην συγκεκριμένη δραστηριότητα οπότε όχι. Η καμπύλη είναι ευθεία.
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Για την ωρα φαινεται πως με τον καλο μισθο κρατας ψηλα την παραγωγικοτητα σου , συμφωνα με οσα λες, και αρα ουσιαστικα κρατας χαμηλα το εργατικο κοστος αφου καταφερνεις να εχει ικανοποιητικη παραγωγη τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα.
Σωστά.
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Ομως σε ανωτερο επιπεδο μαζικοτητας παραγωγης το πραμα αλλαζει εκθετικα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως υψηλο κοστος εργατικο σημαινει ακριβο προιον.
Για άλλα αντικείμενα μοιάζει πιθανό αλλά πρέπει να φτάσει κάποιος πολύ ψηλά για να ισχύει σε βαθμό που να έχει σημασία. Μια πολύ μεγάλη μονάδα παραγωγής που αντιπροσωπεύει σημαντικό κομμάτι της προσφοράς μοιάζει πιθανό να υπόκειται σε αυτόν τον περιορισμό.

Γενικά υπάρχουν πολλές παράμετροι στην αγορά που διαφοροποιούν αυτό που θεωρείται βάση του συστήματος. Αλλιώς όντως θα δικαιωνόταν ο Μαρξ αλλά δεν. Αν π.χ. οι αγοραστές ήταν όλοι ίδιοι το σύστημα θα έτεινε περισσότερο προς αυτήν την κατεύθυνση. Επίσης η υπερβολική συγκέντρωση όντως οδηγεί εκεί ενώ ο κατακερματισμός κάνει ακριβώς το αντίθετο. Η παρουσία καρτέλ είναι άλλος ένας παράγοντας διαφοροποίησης. Μπορούμε να βρούμε άπειρα, όλα αυτά αθροιζόμενα είναι που εκτρέπουν το μαρξιστικό τραίνο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19765
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 07:39

Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:43
BlastFromThePast έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:57
Wink wink, το να εισφοροδιαφεύγεις μείωση εργατικού κόστους είναι.
Που ειδες να γραφει κατι τετοιο;
Για να είμαστε δίκαιοι το έχω αναφέρει και γίνεται αναγκαστικά γιατί το κάνουν όλοι στον χώρο, σε άλλα κομμάτια δεν το κάνω. Φυσικά είμαι υπέρ ν' ασχοληθεί το κράτος και να αναγκάσει τους πάντες να πληρώνουν εισφορές, σίγουρα το προτιμώ από την σημερινή κατάσταση.

Το λάθος που κάνει ο φίλος προσμετρώντας το σαν μείωση εργατικού κόστους ως στοιχείο της δραστηριότητας είναι ακριβώς αυτό - αριθμητής, παρονομαστής -> απάλειψη. Δεν προκύπτει δηλαδή από τον ανταγωνισμό αυτό καθ' εαυτό αλλά από την παρανομία των ανταγωνιστών.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2021, 07:55

Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 18:49
Δεν παει ετσι. Προφανως εχεις ανελαστικη ζητηση του προιοντος σου και μικρο αριθμο προσωπικου.
ΑΝ γινει πιο ελαστικη η ζητηση του προιοντος σου η/και αυξηθει κατα πολυ ο αριθμος του προσωπικου σου λογω πχ αυξησης παραγωγης ελα παλι πισω να τα πουμε.
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Οσο θα μεγαλωνει η δουλεια σου τοσο θα εξαρτασαι περισσοτερο απο το εργατικο κοστος. Για την ωρα φαινεται πως με τον καλο μισθο κρατας ψηλα την παραγωγικοτητα σου , συμφωνα με οσα λες, και αρα ουσιαστικα κρατας χαμηλα το εργατικο κοστος αφου καταφερνεις να εχει ικανοποιητικη παραγωγη τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα. Ομως σε ανωτερο επιπεδο μαζικοτητας παραγωγης το πραμα αλλαζει εκθετικα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως υψηλο κοστος εργατικο σημαινει ακριβο προιον.
Είναι σοβαρό επιχειρηματικό λάθος να προσπαθήσεις να μειώσεις τις αποδοχές των εργαζομένων. Μπορείς να μειώσεις τον αριθμό τους αν απαιτείται μείωση του εργατικού κόστους, αλλά όχι να συμπιέσεις τις αποδοχές εκείνων που συνεχίζουν να εργάζονται.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μάιος 2021, 12:05

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

rednick
Δημοσιεύσεις: 1627
Εγγραφή: 10 Απρ 2018, 22:04

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από rednick » 12 Μάιος 2021, 18:11

Κομισιόν: Ανάπτυξη 4% φέτος, 6% το 2022 - Χρέος πάνω από 200% του ΑΕΠ και τον επόμενο χρόνο
https://www.capital.gr/oikonomia/354497 ... meno-xrono

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 18:17

Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 18:49
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 18:34
Στην δική μου επιχείρηση στο κομμάτι του προσωπικού που αφορά δραστηριότητα εντάσεως εργασίας αν κανω μείωση πέφτει η ποιοτητα αλλά και η απόδοση με αποτελεσμα να βγαίνω χαμένος. Σε άλλους τομείς απλά δεν υπάρχει όφελος, αν θέλω περισσότερα αναζητώ επιπλέον πελάτες. Αν με ενδιαφέρει η ουσία δηλαδή αντί να αναλώνομαι σε μπακαλίστικες πρακτικές.
Δεν παει ετσι. Προφανως εχεις ανελαστικη ζητηση του προιοντος σου και μικρο αριθμο προσωπικου.
ΑΝ γινει πιο ελαστικη η ζητηση του προιοντος σου η/και αυξηθει κατα πολυ ο αριθμος του προσωπικου σου λογω πχ αυξησης παραγωγης ελα παλι πισω να τα πουμε.
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Με όλο τον σεβασμό, ο κλάδος στον οποίο αναφέρεσαι σε τόσα σχόλια είναι ο διαφημιστικός με εξειδίκευση στις διανομές φυλλαδίων? Γιατί εκεί
και αν πέφτουν χαμηλοί μισθοί....

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 18:19

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 07:55
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Οσο θα μεγαλωνει η δουλεια σου τοσο θα εξαρτασαι περισσοτερο απο το εργατικο κοστος. Για την ωρα φαινεται πως με τον καλο μισθο κρατας ψηλα την παραγωγικοτητα σου , συμφωνα με οσα λες, και αρα ουσιαστικα κρατας χαμηλα το εργατικο κοστος αφου καταφερνεις να εχει ικανοποιητικη παραγωγη τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα. Ομως σε ανωτερο επιπεδο μαζικοτητας παραγωγης το πραμα αλλαζει εκθετικα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως υψηλο κοστος εργατικο σημαινει ακριβο προιον.
Είναι σοβαρό επιχειρηματικό λάθος να προσπαθήσεις να μειώσεις τις αποδοχές των εργαζομένων. Μπορείς να μειώσεις τον αριθμό τους αν απαιτείται μείωση του εργατικού κόστους, αλλά όχι να συμπιέσεις τις αποδοχές εκείνων που συνεχίζουν να εργάζονται.
Nαι μόνο που αυτό το «λάθος» είναι πολύ συνηθισμένο στην Ελλάδα εδώ και χρόνια. Εξάλλου, πως θα διορθωθεί? Με την αναζήτηση εργασίας εκ μέρους των «δυσαρεστημένων» και ως εκ τούτου «μειωμένης παραγωγικότητας» εργαζόμενων?Μπορούν να ψάξουν αν θέλουν νέα δουλειά, καλή
τύχη να έχουν...

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Μάιος 2021, 18:21

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 07:55
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Οσο θα μεγαλωνει η δουλεια σου τοσο θα εξαρτασαι περισσοτερο απο το εργατικο κοστος. Για την ωρα φαινεται πως με τον καλο μισθο κρατας ψηλα την παραγωγικοτητα σου , συμφωνα με οσα λες, και αρα ουσιαστικα κρατας χαμηλα το εργατικο κοστος αφου καταφερνεις να εχει ικανοποιητικη παραγωγη τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα. Ομως σε ανωτερο επιπεδο μαζικοτητας παραγωγης το πραμα αλλαζει εκθετικα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως υψηλο κοστος εργατικο σημαινει ακριβο προιον.
Είναι σοβαρό επιχειρηματικό λάθος να προσπαθήσεις να μειώσεις τις αποδοχές των εργαζομένων. Μπορείς να μειώσεις τον αριθμό τους αν απαιτείται μείωση του εργατικού κόστους, αλλά όχι να συμπιέσεις τις αποδοχές εκείνων που συνεχίζουν να εργάζονται.

Καλώς ήρθες στην Ελλάδα. :lol:
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19765
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 18:32

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:17
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Με όλο τον σεβασμό, ο κλάδος στον οποίο αναφέρεσαι σε τόσα σχόλια είναι ο διαφημιστικός με εξειδίκευση στις διανομές φυλλαδίων? Γιατί εκεί
και αν πέφτουν χαμηλοί μισθοί....
Το ερώτημα νομίζω ήταν όχι αν οι μισθοί είναι χαμηλοί ή υψηλοί αλλά αν υπάρχει λόγος να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότεροι. Οι διακυμάνσεις από εταιρεία σε εταιρέια σε πληροφορώ είναι πολύ μεγάλες, φτάνουν ακόμα και το 70%. Επειδή ασχολούμαι με αυτό χρόνια, ΓΝΩΡΙΖΩ ότι αυτό που είπες δεν ισχύει σε αυτό το κομμάτι. Και μην μου πεις για αμοιβές ποδοσφαιριστών γιατί θα είναι πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα.

Τα υπόλοιπα κομμάτια της διαφήμισης δεν είναι εντάσεως εργασίας.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 18:37

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:32
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:17
Green Dragon έγραψε:
11 Μάιος 2021, 19:32
Καθόλου ανελαστική και υπάρχουν και απειράριθμοι ανταγωνιστές αλλά σχεδόν κανένας δεν έχει την ποιότητα που προσφέρω. Η ποιότητα όμως εξαρτάται από διάφορα πράγματα ένα από τα οποία, από τα πιο σημαντικά, είναι να πληρώνονται ικανοποιητικά οι εργαζόμενοι ενώ είναι και ένας ακόμα τρόπος φιλτραρίσματος χαρακτήρων (έχω διαφημιστική και το κομμάτι εντάσεως εργασίας είναι οι διανομές φυλλαδίων). Επίσης, όπως καταλαβαίνεις, η σχέση προσωπικού και ζήτησης σε αυτό το αντικείμενο είναι ευθέως ανάλογη.
Με όλο τον σεβασμό, ο κλάδος στον οποίο αναφέρεσαι σε τόσα σχόλια είναι ο διαφημιστικός με εξειδίκευση στις διανομές φυλλαδίων? Γιατί εκεί
και αν πέφτουν χαμηλοί μισθοί....
Το ερώτημα νομίζω ήταν όχι αν οι μισθοί είναι χαμηλοί ή υψηλοί αλλά αν υπάρχει λόγος να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότεροι. Οι διακυμάνσεις από εταιρέια σε εταιρέια σε πληροφορώ είναι πολύ μεγάλες, φτάνουν ακόμα και το 70%. Επειδή ασχολούμαι με αυτό χρόνια, ΓΝΩΡΙΖΩ ότι αυτό που είπες δεν ισχύει σε αυτό το κομμάτι. Και μην μου πεις για αμοιβές ποδοσφαιριστών γιατί θα είναι πέταγμα της μπάλας στην εξέδρα.

Τα υπόλοιπα κομμάτια της διαφήμισης δεν είναι εντάσεως εργασίας.
Έστω και έτσι, οι διαφημιστικές που ασχολούνται με τη διανομή φυλλαδίων πως οι μισθοί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότεροι. Όσον αφορά
τη διακύμανση, δε ξέρω που τη βλέπεις. Εγώ βλέπω διανομείς που κουβαλάνε 10 κιλά στη πλάτη τους για ψίχουλα και τα παιδιά για όλες τις δουλειές στα γραφεία. Το ότι θεωρείς πως η διαφήμιση εν έτει 2021 δεν είναι εντάσεως εργασίας, δε θα το έλεγα πάντως και πολυ up-to-date προσέγγιση.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19765
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 18:59

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:37
Έστω και έτσι, οι διαφημιστικές που ασχολούνται με τη διανομή φυλλαδίων πως οι μισθοί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότεροι. Όσον αφορά
τη διακύμανση, δε ξέρω που τη βλέπεις. Εγώ βλέπω διανομείς που κουβαλάνε 10 κιλά στη πλάτη τους για ψίχουλα και τα παιδιά για όλες τις δουλειές στα γραφεία. Το ότι θεωρείς πως η διαφήμιση εν έτει 2021 δεν είναι εντάσεως εργασίας, δε θα το έλεγα πάντως και πολυ up-to-date προσέγγιση.
H διανομή φυσικά και είναι εντάσεως εργασίας. Επίσης σου είπα ότι ΓΝΩΡΙΖΩ πάρα πολύ καλά όλα αυτά τα χρόνια ότι δεν χρειάζεται οι μισθοί να είναι όσο το δυνατόν μικρότεροι, δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι ουσίας σε αυτό το αντικείμενο. Το ότι κάποιοι παίρνουν Πακιστανούς για να τους δίνουν τρεις κι εξήντα (και φυσικά οι Πακιστανοί να παράγουν αποτέλεσμα τρεις κι εξήντα :lol: ) δεν σημαίνει ότι είναι και η βέλτιστη πρακτική. Προφανώς δεν έχεις γνώση του αντικειμένου, φαίνεται από αυτά που γράφεις, η μικρότερη αμοιβή που ξέρω είναι 2,30 την ώρα και η μεγαλύτερη 4 την ώρα (αυτά καθαρά). Μπορεί να υπάρχει και πιο κάτω με αμιγώς 'πακιστανικό' εργατικό δυναμικό, έχει ακουστεί και για 2 την ώρα αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει. Αν επιμείνεις στην μη ύπαρξη διακύμανσης θα θεωρήσω την πρόθεσή σου μη σοβαρή, προσεγγίσεις του τύπου 'έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου' δεν έχουν κανένα νόημα και αφαιρούν από την συζήτηση.

Τα υπόλοιπα κομμάτια της διαφήμισης ΔΕΝ είναι εντάσεως εργασίας, αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι ο μισθός του τύπου με το μηχανάκι για τις εξωτερικές δουλειές είναι σοβαρό κομμάτι του τζίρου για να έχει σημασία αν παίρνει 600, 700 ή 800 ευρώ; Τα έξοδα βρίσκονται στις ενοικιάσεις θέσεων διαφήμισης ή στην παραγωγή διαφημιστικών προϊόντων και μάλιστα στην δεύτερη αυτή περίπτωση υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες διαφοροποίησης ως προς την ποιότητα και το αποτέλεσμα.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Μάιος 2021, 19:10

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:59
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:37
Έστω και έτσι, οι διαφημιστικές που ασχολούνται με τη διανομή φυλλαδίων πως οι μισθοί πρέπει να είναι όσο το δυνατόν χαμηλότεροι. Όσον αφορά
τη διακύμανση, δε ξέρω που τη βλέπεις. Εγώ βλέπω διανομείς που κουβαλάνε 10 κιλά στη πλάτη τους για ψίχουλα και τα παιδιά για όλες τις δουλειές στα γραφεία. Το ότι θεωρείς πως η διαφήμιση εν έτει 2021 δεν είναι εντάσεως εργασίας, δε θα το έλεγα πάντως και πολυ up-to-date προσέγγιση.
H διανομή φυσικά και είναι εντάσεως εργασίας. Επίσης σου είπα ότι ΓΝΩΡΙΖΩ πάρα πολύ καλά όλα αυτά τα χρόνια ότι δεν χρειάζεται οι μισθοί να είναι όσο το δυνατόν μικρότεροι, δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι ουσίας σε αυτό το αντικείμενο. Το ότι κάποιοι παίρνουν Πακιστανούς για να τους δίνουν τρεις κι εξήντα (και φυσικά οι Πακιστανοί να παράγουν αποτέλεσμα τρεις κι εξήντα :lol: ) δεν σημαίνει ότι είναι και η βέλτιστη πρακτική. Προφανώς δεν έχεις γνώση του αντικειμένου, φαίνεται από αυτά που γράφεις, η μικρότερη αμοιβή που ξέρω είναι 2,30 την ώρα και η μεγαλύτερη 4 την ώρα (αυτά καθαρά). Μπορεί να υπάρχει και πιο κάτω με αμιγώς 'πακιστανικό' εργατικό δυναμικό, έχει ακουστεί και για 2 την ώρα αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει. Αν επιμείνεις στην μη ύπαρξη διακύμανσης θα θεωρήσω την πρόθεσή σου μη σοβαρή, προσεγγίσεις του τύπου 'έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου' δεν έχουν κανένα νόημα και αφαιρούν από την συζήτηση.

Τα υπόλοιπα κομμάτια της διαφήμισης ΔΕΝ είναι εντάσεως εργασίας, αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι ο μισθός του τύπου με το μηχανάκι για τις εξωτερικές δουλειές είναι σοβαρό κομμάτι του τζίρου για να έχει σημασία αν παίρνει 600, 700 ή 800 ευρώ; Τα έξοδα βρίσκονται στις ενοικιάσεις θέσεων διαφήμισης ή στην παραγωγή διαφημιστικών προϊόντων και μάλιστα στην δεύτερη αυτή περίπτωση υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες διαφοροποίησης ως προς την ποιότητα και το αποτέλεσμα.
Το ζήτημα είναι ποια είναι η γενικότερη τάση στον κλάδο σου και όχι αν εσύ κρατάς τους μισθούς ψηλά.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14103
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 12 Μάιος 2021, 19:14

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:21
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 07:55
Οργισμένος έγραψε:
11 Μάιος 2021, 21:42
Οσο θα μεγαλωνει η δουλεια σου τοσο θα εξαρτασαι περισσοτερο απο το εργατικο κοστος. Για την ωρα φαινεται πως με τον καλο μισθο κρατας ψηλα την παραγωγικοτητα σου , συμφωνα με οσα λες, και αρα ουσιαστικα κρατας χαμηλα το εργατικο κοστος αφου καταφερνεις να εχει ικανοποιητικη παραγωγη τοσο ποσοτικα οσο και ποιοτικα. Ομως σε ανωτερο επιπεδο μαζικοτητας παραγωγης το πραμα αλλαζει εκθετικα. Ειτε ετσι ειτε αλλιως υψηλο κοστος εργατικο σημαινει ακριβο προιον.
Είναι σοβαρό επιχειρηματικό λάθος να προσπαθήσεις να μειώσεις τις αποδοχές των εργαζομένων. Μπορείς να μειώσεις τον αριθμό τους αν απαιτείται μείωση του εργατικού κόστους, αλλά όχι να συμπιέσεις τις αποδοχές εκείνων που συνεχίζουν να εργάζονται.
Καλώς ήρθες στην Ελλάδα. :lol:
Προφανώς έχεις δουλέψει μόνο σε αποτυχημένες επιχειρήσεις και νομίζεις ότι έτσι κάνουν όλοι. Αλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιες εταιρείες που έχουν στρατιές εντελώς ανειδίκευτων εργαζόμενων, όπως π.χ. Jumbo. Εντάξει, αυτοί μπορεί να μη πληρώνονται, αλλά εκείνοι των οποίων η εργασία κάνει την διαφορά, καλοπληρώνονται.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42985
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Μάιος 2021, 19:16

Όταν λέμε μείωση εργατικού κόστους δεν εννοούμε συνήθως μείωση στους ονομαστικούς μισθούς.
Εννοούμε είτε μείωση προσωπικού, είτε αύξηση ωραρίου με τον ίδιο μισθό είτε σταθερούς μισθούς που τους τρώει σιγά-σιγά ο πληθωρισμός (εντός μιας 5ετιας έχεις σημαντική διαφορά στο μισθολογικό κόστος). Είτε φυσικά αύξηση της παραγωγικότητας.

Οι μειώσεις στους ονομαστικούς μισθούς είναι πιο σπάνιο φαινόμενο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Μάιος 2021, 19:20

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:14
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:21
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 07:55
Είναι σοβαρό επιχειρηματικό λάθος να προσπαθήσεις να μειώσεις τις αποδοχές των εργαζομένων. Μπορείς να μειώσεις τον αριθμό τους αν απαιτείται μείωση του εργατικού κόστους, αλλά όχι να συμπιέσεις τις αποδοχές εκείνων που συνεχίζουν να εργάζονται.
Καλώς ήρθες στην Ελλάδα. :lol:
Προφανώς έχεις δουλέψει μόνο σε αποτυχημένες επιχειρήσεις και νομίζεις ότι έτσι κάνουν όλοι. Αλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιες εταιρείες που έχουν στρατιές εντελώς ανειδίκευτων εργαζόμενων, όπως π.χ. Jumbo. Εντάξει, αυτοί μπορεί να μη πληρώνονται, αλλά εκείνοι των οποίων η εργασία κάνει την διαφορά, καλοπληρώνονται.
Πόσο μειώθηκαν οι μισθοί τον καιρό των μνημονίων;

Υ.Γ.: Αυτό που είστε όλοι εδώ πέρα γαμάτες, υπερεπιτυχημένες στελεχάρες, είναι εκπληκτικό.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών