Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 7986
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 12 Μάιος 2021, 22:15

Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:33
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:28
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:24
Φαντάζομαι να μη πιστεύεις ότι όσοι είμαστε στο εξωτερικό δουλεύουμε σαν ντελιβεράδες, ε;
Όχι, δεν το φαντάζομαι και ούτε το θέλω. Κι εγώ φαντάζομαι ότι δεν πιστεύεις ότι όσοι δεν βγήκαμε στο εξωτερικό το κάναμε διότι δεν είχαμε τα προσόντα ή τις ευκαιρίες. Σωστά;

Τώρα, αν αυτό που έγραψες πάνω στο θέμα μας, έχει δόση αλήθειας, τότε γιατί φαγώθηκαν όλοι με τα μνημόνια να μειώσουν το μισθολογικό κόστος;
1. Εγώ δεν είπα ότι δεν πρέπει να μειώνεται το μισθολογικό κόστος. Είπα πως αν απαιτείται μείωση, αυτή πρέπει να γίνεται με μείωση του αριθμού των εργαζομένων και όχι με μείωση των αποδοχών τους.

2. Το γεγονός ότι έπεσε ο μέσος μισθός στην διάρκεια τής κρίσης δεν σημαίνει ότι ήταν η καλύτερη επιλογή. Ακολουθήθηκε α) γιατί οι αποτυχημένες επιχειρήσεις είναι πολλές β) γιατί λόγω ανεργίας, νέες προσλήψεις γινόταν με χαμηλούς μισθούς.
1. Μείωση του αριθμού των εργαζομένων χωρίς περαιτέρω αυτοματοποίηση της παραγωγικής διαδικασίας σημαίνει ουσιαστικά μείωση των αποδοχών των υπόλοιπων εργαζομένων, καθώς θα απαιτηθεί να αυξήσουν τις ώρες εργασίας τους.

2. Ήταν η βασική επιλογή, όμως, μαζί με τη μείωση των συντάξεων.Ο λόγος ήταν ότι θεωρείτο και εξακολουθεί αν θεωρείται ως το βασικό εργαλείο αύξησης της ανταγωνιστικότητας της οικονομίας, όταν το επίπεδο των μισθών είναι ένας μόνος παράγοντας που αντικατοπτρίζει την ανταγωνιστικότητα και ούτε καν ο σπουδαιότερος. Αυτά λένε οι δικοί σας οικονομολόγοι.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 22:36

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 21:17
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:30
Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:59
H διανομή φυσικά και είναι εντάσεως εργασίας. Επίσης σου είπα ότι ΓΝΩΡΙΖΩ πάρα πολύ καλά όλα αυτά τα χρόνια ότι δεν χρειάζεται οι μισθοί να είναι όσο το δυνατόν μικρότεροι, δεν παίζεται έτσι το παιχνίδι ουσίας σε αυτό το αντικείμενο. Το ότι κάποιοι παίρνουν Πακιστανούς για να τους δίνουν τρεις κι εξήντα (και φυσικά οι Πακιστανοί να παράγουν αποτέλεσμα τρεις κι εξήντα :lol: ) δεν σημαίνει ότι είναι και η βέλτιστη πρακτική. Προφανώς δεν έχεις γνώση του αντικειμένου, φαίνεται από αυτά που γράφεις, η μικρότερη αμοιβή που ξέρω είναι 2,30 την ώρα και η μεγαλύτερη 4 την ώρα (αυτά καθαρά). Μπορεί να υπάρχει και πιο κάτω με αμιγώς 'πακιστανικό' εργατικό δυναμικό, έχει ακουστεί και για 2 την ώρα αλλά δεν το έχω επιβεβαιώσει. Αν επιμείνεις στην μη ύπαρξη διακύμανσης θα θεωρήσω την πρόθεσή σου μη σοβαρή, προσεγγίσεις του τύπου 'έλα παππού μου να σου δείξω τ' αμπελοχώραφά σου' δεν έχουν κανένα νόημα και αφαιρούν από την συζήτηση.

Τα υπόλοιπα κομμάτια της διαφήμισης ΔΕΝ είναι εντάσεως εργασίας, αλήθεια τώρα, πιστεύεις ότι ο μισθός του τύπου με το μηχανάκι για τις εξωτερικές δουλειές είναι σοβαρό κομμάτι του τζίρου για να έχει σημασία αν παίρνει 600, 700 ή 800 ευρώ; Τα έξοδα βρίσκονται στις ενοικιάσεις θέσεων διαφήμισης ή στην παραγωγή διαφημιστικών προϊόντων και μάλιστα στην δεύτερη αυτή περίπτωση υπάρχουν τεράστιες δυνατότητες διαφοροποίησης ως προς την ποιότητα και το αποτέλεσμα.
Μιά χαρά ξέρουμε τι δίνεται και τι δε δίνεται στη διανομή φυλλαδιών.Δόξα τω Θεώ, μιλάμε για μιά δουλειά που την έχουμε κάνει πάρα πολλοί σε μία φάση της ζωής μας.Στη τελική τις αγγελίες χρειάζεται να διαβάσει κάποιος για να δει πως το «13-14 ευρώ την ημέρα» ανθεί τώρα τελευταία.Όχι πως τα 4 ευρώ την ώρα είναι καμιά τεράστια αμοιβή, ιδίως αν η εταιρεία δεν έχει δουλειές καθημερινά.

Από εκεί και πέρα, ζούμε στο 2021. Για να κάνει διαφήμιση κάποιος είναι καλό να ξέρει τι σημαίνουν οι λεξούλες Google Ads, Facebook Ads κλπ κλπ.
Προς αυτή τη κατεύθυνση χρειάζεται τη βοήθεια κάμποσων επαγγελματιών όπως web developers, γραφίστες ή κειμενογράφοι.
4 ευρώ την ώρα για ανειδίκευτο είναι πάρα πολύ καλά με βάση τα δεδομένα της χώρας. Κάνε τις πράξεις και θα δεις. 2,30 ναι είναι άθλιο αλλά αντίστοιχα άθλια είναι και η υπηρεσία που προσφέρει αυτός που πληρώνει τέτοια αμοιβή. Αυτό έχει συνέπειες για την επιχείρησή του. Παραδέχεσαι λοιπόν ότι όντως υπάρχει διακύμανση; Γιατί πριν έλεγες άλλα.

Πέρα από αυτό, εγώ δεν πληρώνω ακριβώς με την ώρα αλλά με τα καθήκοντα ώστε να αναδεικνύονται οι καλύτεροι. Εννοώ ότι ο όρος είναι να ολοκληρώσουν την σημειωμένη έκταση και αυτό αντιστοιχεί σε συγκεκριμένη αμοιβή ανεξαρτήτως χρονου. Υπάρχουν γρήγοροι που πρακτικά καταλήγουν να πληρώνονται 6 ευρώ την ώρα και αργοί που πέφτουν στα 3. Αλλιώς αδικείται ο γρήγορος και υπάρχει κίνητρο για ραθυμία. Ο χώρος είναι πολύ προβληματικός και οι μπακαλίστικες τακτικές δίνουν και παίρνουν αλλά προσωπικά ουδεμία σχέση έχω με αυτήν την λογική.

Σχετικά με το Ιντερνετ, η μεγάλη πλειοψηφία εκείνων που ασχολούνται με το αντικείμενο σε επίπεδο διαφήμισης είναι όλο φρου φρου και αρώματα, σπάνια πετυχαίνεις επαγγελματία που να είναι όντως αυτό (επαγγελματίας). Το αποτέλεσμα είναι ότι του δίνεται η δυνατότητα να χρεώσει γερά και καλά κάνει. Οπότε όπως βλέπεις ούτε εκεί ισχύει ο Μαρξ, τι να κάνουμε, θέλει update το σύστημα, μετά από 150 χρόνια φυσικό είναι :D
Σε «χρεώνει γερά» γιατί ζούμε στο 2021. Από το Ίντερνετ ξεκινάει το Μάρκετινγκ και από το Μάρκετινγκ ξεκινάει μία επιχείρηση. Αλλά και πάλι αυτό το «γερά» παίζεται, όταν κάνεις 2-3 επαγγέλματα ταυτόχρονα και πληρώνεσαι για 1. Για τον Μάρξ πάντως ισχύει η θεωρία της υπεραξίας, η οποία ισχύει στο βαθμό που υπάρχουν εργοδότες και κέρδη. Σου λέει ο μαρξισμός πως ο εργοδότης θα προσλάβει έναν υπάλληλο που θα παράγει αξία Χ και θα αμοίβεται με ένα ποσό Υ που είναι κατώτερο του Χ. Διαφορετικά, δεν συμφέρει τον εργοδότη να προσλάβει κάποιον.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18902
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 23:11

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:05
Μα δεν σου λέω ότι δεν γνωρίζεις το αντικείμενο σου. Σου λέω ότι η τάση αποτυπώνει την εφαρμοζόμενη πολιτική, είτε την κυβερνητική είτε την πολιτική του κλάδου σου. Δεν είναι επιφανειακή ανάλυση. Είναι αποτύπωμα. Είναι σαν να λες ότι η φωτογραφία δεν αποτυπώνει αληθινό γεγονός γιατί δεν είναι τρισδιάστατη.

Προφανώς, λοιπόν, οι περισσότεροι επιχειρηματίες στην Ελλάδα, τόσο στον κλάδο σου όσο και στους άλλους κλάδους, συνεχίζουν να πιστεύουν ότι η μείωση των μισθών είναι το βασικότερο εργαλείο τους για να αυξήσουν τα κέρδη τους, να αναδιαρθρώσουν τις επιχειρήσεις τους ή να αυξήσουν την ανταγωνιστικότητα τους.

Εγώ, φυσικά, συμφωνώ μαζί σου ότι η επιλογή αυτή όχι μόνο είναι αχρείαστη, αλλά και επιζήμια, ακόμη και για τον καπιταλισμό, αλλά εγώ είμαι εγώ και συ είσαι συ. Δηλαδή, εκφράζουμε προσωπικές απόψεις και πεποιθήσεις, που δεν επηρεάζουν καθόλου το γενικό σύνολο.
Με αυτά δεν μπορώ να διαφωνήσω. Ο άνθρωπος, όπως έχω πει πολλές φορές, είναι δέσμιος της άμεσης ανταπόδοσης παρόλο που δεν ζει πια στις σπηλιές όπου αυτό όντως συνέφερε. Ελάχιστοι βλέπουν πιο μακριά.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18902
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 23:14

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:36
Σε «χρεώνει γερά» γιατί ζούμε στο 2021. Από το Ίντερνετ ξεκινάει το Μάρκετινγκ και από το Μάρκετινγκ ξεκινάει μία επιχείρηση. Αλλά και πάλι αυτό το «γερά» παίζεται, όταν κάνεις 2-3 επαγγέλματα ταυτόχρονα και πληρώνεσαι για 1. Για τον Μάρξ πάντως ισχύει η θεωρία της υπεραξίας, η οποία ισχύει στο βαθμό που υπάρχουν εργοδότες και κέρδη. Σου λέει ο μαρξισμός πως ο εργοδότης θα προσλάβει έναν υπάλληλο που θα παράγει αξία Χ και θα αμοίβεται με ένα ποσό Υ που είναι κατώτερο του Χ. Διαφορετικά, δεν συμφέρει τον εργοδότη να προσλάβει κάποιον.
Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 23:32

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 22:36
Σε «χρεώνει γερά» γιατί ζούμε στο 2021. Από το Ίντερνετ ξεκινάει το Μάρκετινγκ και από το Μάρκετινγκ ξεκινάει μία επιχείρηση. Αλλά και πάλι αυτό το «γερά» παίζεται, όταν κάνεις 2-3 επαγγέλματα ταυτόχρονα και πληρώνεσαι για 1. Για τον Μάρξ πάντως ισχύει η θεωρία της υπεραξίας, η οποία ισχύει στο βαθμό που υπάρχουν εργοδότες και κέρδη. Σου λέει ο μαρξισμός πως ο εργοδότης θα προσλάβει έναν υπάλληλο που θα παράγει αξία Χ και θα αμοίβεται με ένα ποσό Υ που είναι κατώτερο του Χ. Διαφορετικά, δεν συμφέρει τον εργοδότη να προσλάβει κάποιον.
Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, γιατί στην εποχή μας είναι αμφίβολο πλέον αν υπάρχουν επιχειρηματίες με την έννοια που έχει σχηματίσει στο μυαλό του
ο κοσμάκης. Στη πραγματικότητα, μέσα από τη παραγωγή μίας επιχείρησης, στηρίζεται ένα ολόκληρο σύστημα μηχανισμών και ομάδων ανθρώπων. Αυτό βέβαια δεν αναιρεί από μόνο του τη σημασία του Μαρξισμού, μάλλον την ενισχύει αφού όπως λέει ο Φλούφυ στα κουκουέδικα δείχνει πως η παραγωγή είναι «κοινωνικοποιημένη».
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ την 12 Μάιος 2021, 23:34, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 12 Μάιος 2021, 23:33

Ο εργοδότης είναι πλέον η επιχείρηση. Η επιχείρηση καλείται να πληρώσει τα «ενδιαφερόμενα μέρη». Για να τα πληρώσει θα κάνει
αρκετές ενέργειες, μία εκ των οποίων είναι η συγκράτηση έως και η μείωση του εργατικού κόστους.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18902
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Μάιος 2021, 23:38

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:32
Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14
Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Αυτό είναι ένα μεγάλο θέμα, γιατί στην εποχή μας είναι αμφίβολο πλέον αν υπάρχουν επιχειρηματίες με την έννοια που έχει σχηματίσει στο μυαλό του
ο κοσμάκης. Στη πραγματικότητα, μέσα από τη παραγωγή μίας επιχείρησης, στηρίζεται ένα ολόκληρο σύστημα μηχανισμών και ομάδων ανθρώπων. Αυτό βέβαια δεν αναιρεί από μόνο του τη σημασία του Μαρξισμού, μάλλον την ενισχύει αφού όπως λέει ο Φλούφυ στα κουκουέδικα δείχνει πως η παραγωγή είναι «κοινωνικοποιημένη».
Αν εξαιρέσεις τις πολυεθνικές όπου λόγω μεγέθους τα πράγματα είναι απρόσωπα (καμία σχέση με την κοινωνικοποίηση που λέει ο μαρξισμός βέβαια), εξακολουθεί να ισχύει το κλασικό σχήμα με τον επικεφαλής να διευθύνει και να χαράζει πορεία. Αν τον αφαιρέσεις η επιχείρηση καταρρέει.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3402
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 13 Μάιος 2021, 00:50

georgebi έγραψε:
10 Μάιος 2021, 14:38
:smt023

Δουλειές με φούντες, σα να λέμε...
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Μάιος 2021, 00:55

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:20
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:14
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 18:21
Καλώς ήρθες στην Ελλάδα. :lol:
Προφανώς έχεις δουλέψει μόνο σε αποτυχημένες επιχειρήσεις και νομίζεις ότι έτσι κάνουν όλοι. Αλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιες εταιρείες που έχουν στρατιές εντελώς ανειδίκευτων εργαζόμενων, όπως π.χ. Jumbo. Εντάξει, αυτοί μπορεί να μη πληρώνονται, αλλά εκείνοι των οποίων η εργασία κάνει την διαφορά, καλοπληρώνονται.
Πόσο μειώθηκαν οι μισθοί τον καιρό των μνημονίων;

Υ.Γ.: Αυτό που είστε όλοι εδώ πέρα γαμάτες, υπερεπιτυχημένες στελεχάρες, είναι εκπληκτικό.
εγώ είμαι μέτρια ψιλοεπιτυχημένη στελεχάρα :lol:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Μάιος 2021, 00:58

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14
Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Δεν έχεις καταλάβει την μαρξιστική φιλοσοφία, γι'αυτό. Ο Μαρξ δεν είπε ότι η υπεραξία ανήκει στον εργαζόμενο. Είπε ότι η υπεραξία παράγεται από την εργασία, όποιος και να παρέχει αυτή την εργασία. Από εκεί και πέρα, η κατανομή τής υπεραξίας είναι θέμα των παραγωγικών σχέσεων.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 13 Μάιος 2021, 01:00

Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:55
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:20
Leporello έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:14
Προφανώς έχεις δουλέψει μόνο σε αποτυχημένες επιχειρήσεις και νομίζεις ότι έτσι κάνουν όλοι. Αλλο που μπορώ να σκεφτώ είναι κάποιες εταιρείες που έχουν στρατιές εντελώς ανειδίκευτων εργαζόμενων, όπως π.χ. Jumbo. Εντάξει, αυτοί μπορεί να μη πληρώνονται, αλλά εκείνοι των οποίων η εργασία κάνει την διαφορά, καλοπληρώνονται.
Πόσο μειώθηκαν οι μισθοί τον καιρό των μνημονίων;

Υ.Γ.: Αυτό που είστε όλοι εδώ πέρα γαμάτες, υπερεπιτυχημένες στελεχάρες, είναι εκπληκτικό.
εγώ είμαι μέτρια ψιλοεπιτυχημένη στελεχάρα :lol:
Ετσι αυτοπροσδιορίζομαι κι'εγώ. Μόνο που βρίσκω πιό δόκιμο να διαλέξεις ένα από τα δύο, δηλαδή είτε "μέτρια", είτε "ψιλοεπιτυχημένη" γιατί αλλιώς φαίνεται σαν πλεονασμός.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 13 Μάιος 2021, 01:07

Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14

Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Κάθε φορά οι ίδιες πίπες, μα κάθε φορά.

Αν έχει κάποιος 1 εκατομμύριο και το βάλει στην aapl και εισπράττει μέρισμα, πάει να πει ότι σχεδιάζει iphone;
Όχι, κωλοκάθεται στον καναπέ του και εισπράττει ενώ οι υπάλληλοι της apple σχεδιάζουν iphone.

Δε σας καίει ότι θα σταματήσει να πληρώνεται κάποιος για τη δουλειά και τις ιδέες του.
Σας καίει ότι θα σταματήσει να πληρώνεται κάποιος για τα κεφάλαια του. Μιλήστε μια φορά ειλικρινά. :011:

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 13 Μάιος 2021, 04:00

Leporello έγραψε:
13 Μάιος 2021, 01:00
Chilloutbuddy έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:55
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
12 Μάιος 2021, 19:20


Πόσο μειώθηκαν οι μισθοί τον καιρό των μνημονίων;

Υ.Γ.: Αυτό που είστε όλοι εδώ πέρα γαμάτες, υπερεπιτυχημένες στελεχάρες, είναι εκπληκτικό.
εγώ είμαι μέτρια ψιλοεπιτυχημένη στελεχάρα :lol:
Ετσι αυτοπροσδιορίζομαι κι'εγώ. Μόνο που βρίσκω πιό δόκιμο να διαλέξεις ένα από τα δύο, δηλαδή είτε "μέτρια", είτε "ψιλοεπιτυχημένη" γιατί αλλιώς φαίνεται σαν πλεονασμός.
Κάποια φάση πήρα θέση financial controller σε πολυεθνική $1.5δις, αυτό ήταν το απόγειο και ήταν τραυματική εμπειρία, δεν το ξανακάνω ποτέ :lol:
Είμαι εξαιρετικά κακός στο να κυνηγάω ανθρώπους να κάνουν τη δουλειά τους και να καλύπτω κώλους άλλων και συσσωρευμένα σκατά αιώνων, τα οποία είναι βασικές δουλειές που κάνει ένας μάνατζερ, άρα δεν κάνω για μάνταζερ. Τώρα ψάχνω για θέσεις που να πληρώνομαι σαν μάνατζερ αλλά να είμαι χαμένος σε ένα γραφείο ή και στο σπίτι μου να κάνω SQL και PowerBi χωρίς να μιλάω πολύ πολύ σε κόσμο. Είναι λίγες τέτοιες θέσεις αλλά υπάρχουν και τις κυνηγάω με το δίκανο. Αυτά, δεν είμαι για παραπάνω.

Το όνειρο για όταν 60ρίσω θα ήταν non-executive Board member σε πολλαπλές εταιρίες, βασικά πας από ΔΣ σε ΔΣ και λες την αποψάρα σου ρουφώντας φραπέ χωρίς να κάνεις ποτέ τίποτα και να χωρίς να έχεις καμμία ευθύνη, αλλά πρέπει να είσαι πολύ όνομα. White middle aged man dream job #2. Το #1 είναι GM στο ΝΒΑ. Βασικά σε πληρώνουν για να βλέπεις μπάσκετ και να διώχνεις τους παίχτες και προπονητές που δε γουστάρεις.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18902
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 13 Μάιος 2021, 08:34

Leporello έγραψε:
13 Μάιος 2021, 00:58
Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14
Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Δεν έχεις καταλάβει την μαρξιστική φιλοσοφία, γι'αυτό. Ο Μαρξ δεν είπε ότι η υπεραξία ανήκει στον εργαζόμενο. Είπε ότι η υπεραξία παράγεται από την εργασία, όποιος και να παρέχει αυτή την εργασία. Από εκεί και πέρα, η κατανομή τής υπεραξίας είναι θέμα των παραγωγικών σχέσεων.
Δεν είπα ότι το λέει ο Μαρξ αυτό, ο φορουμίτης το είπε και αυτό έκρινα.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18902
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Financial Times: Πολύ υψηλή αύξηση του ΑΕΠ στην Ελλάδα προβλέπουν οι διεθνείς οίκοι

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 13 Μάιος 2021, 08:36

BlastFromThePast έγραψε:
13 Μάιος 2021, 01:07
Green Dragon έγραψε:
12 Μάιος 2021, 23:14

Δεν συμφωνώ ότι η υπεραξία ανήκει σώνει και καλά στον εργαζόμενο. Για να έχει δουλειά ο εργαζόμενος κάποιος άλλος - ο επιχειρηματίας - δουλεύει πολλαπλάσια (συνήθως), πήρε ρίσκο, είχε ιδέες, κλπ. Αυτά δεν πληρώνονται;
Κάθε φορά οι ίδιες πίπες, μα κάθε φορά.

Αν έχει κάποιος 1 εκατομμύριο και το βάλει στην aapl και εισπράττει μέρισμα, πάει να πει ότι σχεδιάζει iphone;
Όχι, κωλοκάθεται στον καναπέ του και εισπράττει ενώ οι υπάλληλοι της apple σχεδιάζουν iphone.

Δε σας καίει ότι θα σταματήσει να πληρώνεται κάποιος για τη δουλειά και τις ιδέες του.
Σας καίει ότι θα σταματήσει να πληρώνεται κάποιος για τα κεφάλαια του. Μιλήστε μια φορά ειλικρινά. :011:
Αυτός που περιγράφεις είναι μέτοχος που δεν ταυτίζεται πάντα με την έννοια του επιχειρηματία. Στην συγκεκριμένη περίπτωση που ανέφερες υπάρχει χαρακτηριστική μη ταυτίση. Αυτό είναι μια διαφορετική συζήτηση.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών