Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 19:34

zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:03
Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:29


Οταν από πρώτος σε όρους αξίας πλοίων, πας τριτος, εσύ να το βλέπεις ως νίκη.
οταν μου αυξανουν το μισθο, το βλεπω ως νικη, ασχετα με το αν αυξηθηκε παραπανω ο μισθος του γειτονα. :102:
Καμια σχεση ο μισθος με το κερδος του εφοπλιστη.Το παραδειγμα σου ειναι ατυχες. :fp:
το παραδειγμα μου ειναι στερεο.

οι εφοπ κονομανε περισσοτερα απο πριν, και το τοπικ λεει οτι καταστρεφονται επειδη αλλοι εφοπλιστες κονομανε ακομη περισσοτερα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32127
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 11 Ιουν 2021, 19:36

Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:29
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:03
Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:29


Οταν από πρώτος σε όρους αξίας πλοίων, πας τριτος, εσύ να το βλέπεις ως νίκη.
οταν μου αυξανουν το μισθο, το βλεπω ως νικη, ασχετα με το αν αυξηθηκε παραπανω ο μισθος του γειτονα. :102:
Σωστά νιώθεις διότι ο γείτονας δεν είναι ανταγωνιστής σου.
Οταν όμως σε ένα ανταγωνιστικο περιβάλλον η επιχείρησή σου δεν τα πάει καλύτερα από τους ανταγωνιστές της, κι αυτοί την ξεπερνούν, η θέση της γίνεται και πιο επισφαλής.
θες να πεις οτι θα ανεβαινει εμαν η δουλεια μου και θα στεναχωριεμαι επειδη ανεβαινει περισσοτερο του απεναντι μαγαζιου;

φερτε μου τετοιες στεναχωριες, και θα πνιξω τον πονο μου στα ακριβα πιοτα που θα παρω με τα κερδη. :102:
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8313
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 11 Ιουν 2021, 19:41

Πως γίνεται κάθε φορά να συζητάμε τα ψυχοπροβληματικά των αριστερών και να προσπαθουμε να αποδείξουμε ότι η γη δεν είναι επίπεδη, είναι κάτι που δεν μπορώ να αναλύσω....
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

zteo
Δημοσιεύσεις: 9844
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 11 Ιουν 2021, 19:43

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:34
zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:08
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:03

οταν μου αυξανουν το μισθο, το βλεπω ως νικη, ασχετα με το αν αυξηθηκε παραπανω ο μισθος του γειτονα. :102:
Καμια σχεση ο μισθος με το κερδος του εφοπλιστη.Το παραδειγμα σου ειναι ατυχες. :fp:
το παραδειγμα μου ειναι στερεο.

οι εφοπ κονομανε περισσοτερα απο πριν, και το τοπικ λεει οτι καταστρεφονται επειδη αλλοι εφοπλιστες κονομανε ακομη περισσοτερα.
Με βαση τα δεδομενα που εβαλε ο Μασπολι οι εφοπ κονομανε λιγο περισσοτερα ελεου αυξησης της πιτας.Χανουν ομως σε θεση ανταγωνισμου κατι που θα τους κοστισει οταν η πιτα αρχισει να μικραινει.Κατι τετοιο δεν ισχυει για τους μισθους.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 11 Ιουν 2021, 19:44

Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:36
θες να πεις οτι θα ανεβαινει εμαν η δουλεια μου και θα στεναχωριεμαι επειδη ανεβαινει περισσοτερο του απεναντι μαγαζιου;

φερτε μου τετοιες στεναχωριες, και θα πνιξω τον πονο μου στα ακριβα πιοτα που θα παρω με τα κερδη. :102:
Αν τα φας σε ακριβά πιοτά, τότε θα κάνεις τη θέση του μαγαζιού σου ακόμα περισσότερο επισφαλή για όταν θα έρθει ο καιρός της αναδιάρθρωση στον κλάδο. ΟΚ. Δε θα στο αναλύσω περισσοτερο. Είναι προφανές ότι μάλλον δε θες να καταλάβεις.


Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Ιουν 2021, 08:18

Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:16
Green Dragon έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:11
Είναι γενικότερο το θέμα, οικονομικό και πολιτισμικό. Η Κίνα προσπαθεί ν' αποτελέσει την επόμενη αυτοκρατορία μετά τις ΗΠΑ.
ΟΚ, θα είμαι ειλικρινής. Δεν μου φαίνεται πολύ συγκεκριμένο αυτό που έγραψες.
Εννοώ ότι η Κίνα προσπαθεί να πάρει την πρωτοκαθεδρία από την Δύση, όπως ιστορικά κάνει κάθε ανερχόμενη δύναμη που επιδιώκει να εκτοπίσει την παλιά. Δεν το κάνει στρατιωτικά, δεν μπορεί κιόλας με τα όπλα που διαθέτουν ΗΠΑ και Ρωσία, το κάνει οικονομικά. Όταν προχωρήσει σε ικανοποιητικό βαθμό θα σου επιβάλλει τα θέλω της τα οποία τώρα κρύβονται επιμελώς, οπότε το θέμα βρίσκεται στο ποιά είναι αυτά τα θέλω. Αν κοιτάξουμε την ίδια την Κίνα και τον εκεί τρόπο ζωής, βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

Εμένα μου αρέσει ο δυτικός τρόπος ζωής, όχι ο κινέζικος. Δεν θέλω το κράτος μέσα στο βρακί μου. Άσε που θα υπάρχουν και επιπλέον παρενέργειες που δεν γίνεται να προβλεφθούν από τώρα. Κοινώς, αν μας κατακτήσουν θα γίνουμε κομπάρσοι.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Ιουν 2021, 08:20

zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:43
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:34
zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:08

Καμια σχεση ο μισθος με το κερδος του εφοπλιστη.Το παραδειγμα σου ειναι ατυχες. :fp:
το παραδειγμα μου ειναι στερεο.

οι εφοπ κονομανε περισσοτερα απο πριν, και το τοπικ λεει οτι καταστρεφονται επειδη αλλοι εφοπλιστες κονομανε ακομη περισσοτερα.
Με βαση τα δεδομενα που εβαλε ο Μασπολι οι εφοπ κονομανε λιγο περισσοτερα ελεου αυξησης της πιτας.Χανουν ομως σε θεση ανταγωνισμου κατι που θα τους κοστισει οταν η πιτα αρχισει να μικραινει.Κατι τετοιο δεν ισχυει για τους μισθους.
Μα φυσικά και ισχύει και για τους μισθούς. Από τα κέρδη πληρώνονται.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18923
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 12 Ιουν 2021, 08:24

Dwarven Blacksmith έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:36
Green Dragon έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:11
Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 17:31
Ποια συμφέροντα των Κινέζων έρχονται σε σύγκρουση με τα ελληνικά;
Είναι γενικότερο το θέμα, οικονομικό και πολιτισμικό. Η Κίνα προσπαθεί ν' αποτελέσει την επόμενη αυτοκρατορία μετά τις ΗΠΑ.
Θρασύβουλε, εσύ;
:D

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 12 Ιουν 2021, 08:26

Green Dragon έγραψε:
12 Ιουν 2021, 08:20
zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:43
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:34


το παραδειγμα μου ειναι στερεο.

οι εφοπ κονομανε περισσοτερα απο πριν, και το τοπικ λεει οτι καταστρεφονται επειδη αλλοι εφοπλιστες κονομανε ακομη περισσοτερα.
Με βαση τα δεδομενα που εβαλε ο Μασπολι οι εφοπ κονομανε λιγο περισσοτερα ελεου αυξησης της πιτας.Χανουν ομως σε θεση ανταγωνισμου κατι που θα τους κοστισει οταν η πιτα αρχισει να μικραινει.Κατι τετοιο δεν ισχυει για τους μισθους.
Μα φυσικά και ισχύει και για τους μισθούς. Από τα κέρδη πληρώνονται.
Όχι ακριβώς. Αλλιώς οποία εταιρεία δεν είχε κέρδος δε θα έπρεπε να πληρώνει.

zteo
Δημοσιεύσεις: 9844
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 02:36

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από zteo » 12 Ιουν 2021, 08:37

Green Dragon έγραψε:
12 Ιουν 2021, 08:20
zteo έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:43
Ασέβαστος έγραψε:
11 Ιουν 2021, 19:34


το παραδειγμα μου ειναι στερεο.

οι εφοπ κονομανε περισσοτερα απο πριν, και το τοπικ λεει οτι καταστρεφονται επειδη αλλοι εφοπλιστες κονομανε ακομη περισσοτερα.
Με βαση τα δεδομενα που εβαλε ο Μασπολι οι εφοπ κονομανε λιγο περισσοτερα ελεου αυξησης της πιτας.Χανουν ομως σε θεση ανταγωνισμου κατι που θα τους κοστισει οταν η πιτα αρχισει να μικραινει.Κατι τετοιο δεν ισχυει για τους μισθους.
Μα φυσικά και ισχύει και για τους μισθούς. Από τα κέρδη πληρώνονται.
Οχι διοτι ο μισθος προ έρχεται απο την διαπραγματευση εργαζομενου με τον εργοδοτη προκειμενου ο εργαζομενος να παραξει ενα προιον.Το κερδος ειναι αποτελεσμα της υπεραξιας.
Όποιος σπέρνει Τσιπρες και ραντίζει Ανδρουλακηδες θερίζει Μητσοτακιδες και μια γκέισα Παναγία.

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6237
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 12 Ιουν 2021, 09:14

Αν και εμφορουμαι από αντίστοιχα συναισθήματα και απόψεις για τον κλάδο, για εκπροσώπους του οποίου έχω δουλέψει στο παρελθόν, το ότι οι Κινέζοι μπορούν να θεωρηθούν απειλή το θεωρώ τελείως γελοίο. Λογικά θα πάνε και αυτοί απατοι, όπως οι Γερμανοί.

Ο κλάδος θέλει τεράστιο υπόβαθρο τεχνικών γνώσεων, εμπειρίας και μια ιδιαίτερη προσέγγιση στην διοίκηση, την οποία οι Ελ καλύπτουν με την νοοτροπία του δισεκατομμυριούχου ταρίφα που έχουν.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιουν 2021, 10:29

Green Dragon έγραψε:
12 Ιουν 2021, 08:18
Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:16
Green Dragon έγραψε:
11 Ιουν 2021, 18:11
Είναι γενικότερο το θέμα, οικονομικό και πολιτισμικό. Η Κίνα προσπαθεί ν' αποτελέσει την επόμενη αυτοκρατορία μετά τις ΗΠΑ.
ΟΚ, θα είμαι ειλικρινής. Δεν μου φαίνεται πολύ συγκεκριμένο αυτό που έγραψες.
Εννοώ ότι η Κίνα προσπαθεί να πάρει την πρωτοκαθεδρία από την Δύση, όπως ιστορικά κάνει κάθε ανερχόμενη δύναμη που επιδιώκει να εκτοπίσει την παλιά. Δεν το κάνει στρατιωτικά, δεν μπορεί κιόλας με τα όπλα που διαθέτουν ΗΠΑ και Ρωσία, το κάνει οικονομικά. Όταν προχωρήσει σε ικανοποιητικό βαθμό θα σου επιβάλλει τα θέλω της τα οποία τώρα κρύβονται επιμελώς, οπότε το θέμα βρίσκεται στο ποιά είναι αυτά τα θέλω. Αν κοιτάξουμε την ίδια την Κίνα και τον εκεί τρόπο ζωής, βγάζουμε τα συμπεράσματά μας.

Εμένα μου αρέσει ο δυτικός τρόπος ζωής, όχι ο κινέζικος. Δεν θέλω το κράτος μέσα στο βρακί μου. Άσε που θα υπάρχουν και επιπλέον παρενέργειες που δεν γίνεται να προβλεφθούν από τώρα. Κοινώς, αν μας κατακτήσουν θα γίνουμε κομπάρσοι.
Με δύο λόγια το επιχείρημά σου βασίζεται στο τι πιστεύεις εσύ ότι έχουν οι Κινέζοι στο κεφάλι τους, όχι στο τι πραγματικά έχουν. Και είμαι σίγουρος ότι αν ρωτήσω 10 ανθρώπους να μου συγκεκριμενοποιήσουν τι εννοούν με τον όρο "δυτικός τρόπος ζωής", θα πάρω 10 διαφορετικές περιγραφές. Τώρα το ότι αν θα μας κατακτήσουν οι Κινέζοι θα γίνουμε κομπάρσοι (ενώ ας πούμε τώρα είμαστε ξέρω γω πριμαντόνες) το αφήνω ασχολίαστο.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17428
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 12 Ιουν 2021, 11:15

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:20
Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 16:16
Για όσο διάστημα ο κύριος όγκος κυκλοφορίας εμπορευμάτων διεθνώς είναι ο αξονας μεταξύ Ασίας-Ευρώπης, η θέση της Ελλάδας θα είναι αναβαθμισμένη. Και όσο πιο μεγάλος ο όγκος των εμπορευμάτων που διακινείται, τόσο μπορεί να αναβαθμίζεται η θέση της χώρας.
Ο ελλαδικός χώρος και γενικά ο χώρος της Μεσογείου, γνώρισε την πιο μεγάλη παρακμή όταν ο άξονας της κύριας μεταφοράς εμπορευμάτων μετατοπιστηκε στον άξονα του Ατλαντικού.


Ο δρόμος του μεταξιού!
Σωστά.
Και όχι μόνο αυτός μάλιστα. Οι επενδύσεις που κάνει η Κίνα στην Αφρική και συγκεκριμένα στην Ανατολική Αφρική, θα οδηγήσουν σε ένα όχι μακρινό χρονικό σημείο, στην σημαντική αύξηση κατασκευής εμπορευμάτων εκεί. Από έναν εμπορικό δρόμο Αν. Αφρική-Αίγυπτος-Ευρώπη, η Ελλάδα θα μπορούσε πάλι να κερδίσει πολλά αν κινηθεί έξυπνα κι αποφασιστικά. Αντί να παίζει το παιχνίδι άλλων που αντί για επικοινωνιακό κόμβο, τη θέλουν ως σημείο ανάσχεσης (περιχαρακωμένη και περισσότερο εξαρτημένη).

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4621
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Η τσαπού για τους Έλληνες εφοπλιστές έφτασε. Και θα την φάνε από κάθε τους τρύπα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 12 Ιουν 2021, 11:55

Maspoli έγραψε:
11 Ιουν 2021, 15:08
Έπεσε ήδη στην τρίτη θέση η αξία του στόλου των απάτριδων σκουληκιών και η διαφορά τους από την κορυφή θα αυξάνεται συνεχώς από εδώ και πέρα.

Εικόνα
αυτό που έβαλες συγκρίνει τιμές καραβιών και σημαίνει ότι η Ιαπωνία και η Κίνα έχουν πιο καινούρια καράβια κατά μέσο όρο.

η αξία στόλου μετριέται σε DWT και δυστυχώς για σένα ο "ελληνικός" στόλος εξακολουθεί να είναι πρώτος σύμφωνα με τα τελευταία στοιχεία.

Εικόνα

Εικόνα

η Κίνα έχει περισσότερα καράβια (δλδ μικρότερα), αλλά είπαμε τι μετράει στην κατάταξη.

Εικόνα

http://infomaritime.eu/index.php/2021/0 ... countries/

https://unctadstat.unctad.org/wds/Table ... eView.aspx

μάλλον αργεί ακόμη η καταστροφή... :zz:
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών