Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Ιουν 2021, 20:10

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:26
klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:21
Το έχει αναφέρει κάπου explicitly αυτό ο Μπέζος ή είναι ερμηνεία του αρθρογράφου; Δεν είναι ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τον Μπέζος, αλλά το ότι οι άνθρωποι που κάνουν soul-sucking βαρετό labour μετά από καιρό αρχίζουν να έχουν μειωμένη αποδοτικότητα το λες και fact που δεν συνεπάγεται ότι είναι τεμπέληδες. Και εμείς σε ότι έχει να κάνει με warehouses προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε replace ό,τι μπορούμε με ρομποτικό automation.

.



Τα χει πεί ο Αριστότλες φτούνα φτού.....

Οτι τό Ζώον/Ανθρωπος αποστρέφεται τον πόνο και κυνηγά την ηδονή..... :102:



.
Ο πόνος είναι ηδονή, δικέ μου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

the comet the course the tail

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Ιουν 2021, 20:14

Feindflug έγραψε:
16 Ιουν 2021, 20:10
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:26
klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:21
Το έχει αναφέρει κάπου explicitly αυτό ο Μπέζος ή είναι ερμηνεία του αρθρογράφου; Δεν είναι ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τον Μπέζος, αλλά το ότι οι άνθρωποι που κάνουν soul-sucking βαρετό labour μετά από καιρό αρχίζουν να έχουν μειωμένη αποδοτικότητα το λες και fact που δεν συνεπάγεται ότι είναι τεμπέληδες. Και εμείς σε ότι έχει να κάνει με warehouses προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε replace ό,τι μπορούμε με ρομποτικό automation.

.



Τα χει πεί ο Αριστότλες φτούνα φτού.....

Οτι τό Ζώον/Ανθρωπος αποστρέφεται τον πόνο και κυνηγά την ηδονή..... :102:



.
Ο πόνος είναι ηδονή, δικέ μου.


Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4750
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 16 Ιουν 2021, 20:35

klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:21
Το έχει αναφέρει κάπου explicitly αυτό ο Μπέζος ή είναι ερμηνεία του αρθρογράφου; Δεν είναι ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τον Μπέζος, αλλά το ότι οι άνθρωποι που κάνουν soul-sucking βαρετό labour μετά από καιρό αρχίζουν να έχουν μειωμένη αποδοτικότητα το λες και fact που δεν συνεπάγεται ότι είναι τεμπέληδες. Και εμείς σε ότι έχει να κάνει με warehouses προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε replace ό,τι μπορούμε με ρομποτικό automation.
ομολόγησε λέει :smt005: ένας πρώην αντιπρόεδρος τής εταιρείας ότι:
πολλά ξεκινούν από την άποψη που είχε ο Τζεφ Μπέζος από την εποχή που ίδρυσε την Amazon: Ότι οι άνθρωποι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες.
δλδ και να ισχύει έχει άλλο νόημα.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

sharp
Δημοσιεύσεις: 21031
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 16 Ιουν 2021, 20:46

klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 19:20
nowhere έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:39
το παλαιοκουλ της φάσης :lol:

Παλαιοκουλ; Δεν σε καταλαβαίνω.
Μην ασχολείσαι με πουθενάδες.

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8159
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 16 Ιουν 2021, 20:48

Feindflug έγραψε:
16 Ιουν 2021, 20:10
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:26
klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:21
Το έχει αναφέρει κάπου explicitly αυτό ο Μπέζος ή είναι ερμηνεία του αρθρογράφου; Δεν είναι ότι συμπαθώ ιδιαίτερα τον Μπέζος, αλλά το ότι οι άνθρωποι που κάνουν soul-sucking βαρετό labour μετά από καιρό αρχίζουν να έχουν μειωμένη αποδοτικότητα το λες και fact που δεν συνεπάγεται ότι είναι τεμπέληδες. Και εμείς σε ότι έχει να κάνει με warehouses προσανατολιζόμαστε στο να κάνουμε replace ό,τι μπορούμε με ρομποτικό automation.

.



Τα χει πεί ο Αριστότλες φτούνα φτού.....

Οτι τό Ζώον/Ανθρωπος αποστρέφεται τον πόνο και κυνηγά την ηδονή..... :102:



.
Ο πόνος είναι ηδονή, δικέ μου.


.


Αν είσαι Μαζόχα ναί..... :102:


Εσένα σ αρέσει απ ότι κατάλαβα ;;; : :smt129


.







.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14664
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 16 Ιουν 2021, 20:51

ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 20:48
Feindflug έγραψε:
16 Ιουν 2021, 20:10
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:26



.



Τα χει πεί ο Αριστότλες φτούνα φτού.....

Οτι τό Ζώον/Ανθρωπος αποστρέφεται τον πόνο και κυνηγά την ηδονή..... :102:



.
Ο πόνος είναι ηδονή, δικέ μου.


.


Αν είσαι Μαζόχα ναί..... :102:


Εσένα σ αρέσει απ ότι κατάλαβα ;;; : :smt129


.







.
Είναι πιο πολύπλοκο απ' όσο φαντάζεσαι, δικέ μου.

https://www.bbc.com/future/article/2015 ... feels-good

Επίσης, η ηδονή του πόνου είναι αμφίδρομη.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 21:02

Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:43
Βέβαια. Άμα δεν είμασταν τεμπέληδες ακόμα πάνω στα δέντρα θα είμασταν. Κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα ότι για να μην κυνηγάμε το φαγητό θα πετάμε 5 σπόρια και θα έρχεται αυτό σε μας. Στην πράξη μπλεχτηκε λίγο το πράγμα και τελικά δεν ήταν τόσο απλό , αλλά πολλές φαεινες ιδέες αργότερα, κάτι πάει να γίνει πάλι.
Δεν ισχυει. Οι κυνηγοι/τροφοσυλλεκτες ειχαν περισσοτερο ελευθερο χρονο στη διαθεση τους, οπως και ανωτερης ποιοτητας διατροφη και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης, γεγονος που προκυπτει απο τους σκελετους τους σε συγκριση με τους σκελετους αγροτων του νεολιθικου. Η μεταβαση απο το κυνηγι στην γεωργια διηρκησε πολλες χιλιαδες χρονια και ο λογος που η γεωργια επικρατησε δεν ηταν πως ηταν πιο παραγωγικη.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
Naranjita
Δημοσιεύσεις: 4338
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 10:18

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Naranjita » 16 Ιουν 2021, 21:13

πέρασε λοιπόν η ανθρωπότητα τόση ταλαιπωρία, εξελίχθηκε τεχνολογικά, για να μπορεί την σήμερον ο μίστερ Μπέζος να βγάζει φωτό το πουλί του και να την στέλνει στην Κονσουέλο ελ Κόνιο και να του παίρνει η συζυγος την μισή περιουσία, γινόμενος ταυτόχρονα ρόμπα σε όλον τον πλανήτη..

ενώ, αν ήμασταν ακόμη στα δέντρα, και το πουλί του θα δειχνε οπου ήθελε και διατροφή θα δινε τρεις μπανανες μόνον, ουδείς δε, θα ελεγε κουβέντα..
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΑΝΙΚΑΝΟΙ....
ΔΕΝ ΕΙΝΑΙ ΗΛΙΘΙΟΙ.....
ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΤΙ ΚΑΝΟΥΝ....
ΕΙΝΑΙ: ΠΡΟΔΟΤΕΣ

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Ιουν 2021, 21:32

the comet the course the tail έγραψε:
16 Ιουν 2021, 20:05
klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 19:20
nowhere έγραψε:
16 Ιουν 2021, 18:39
το παλαιοκουλ της φάσης :lol:

Παλαιοκουλ; Δεν σε καταλαβαίνω.
περίμενα να σου απαντήσει, αλλά δεν το βλέπω. πολλές φορές όταν βλέπει τα σκούρα δεν απαντάει. οπότε σου απαντώ εγώ:
του την σπάει που μισά τα γράφεις ελληνικά και τα άλλα μισά αγγλικά :102:
klg έγραψε:
16 Ιουν 2021, 19:20
Δεν σε καταλαβαίνω.
η αλήθεια είναι ότι ούτε εμείς καταλαβαίνουμε τι γράφεις μερικές φορές. όπως και άλλοι, γίνεσαι δυσνόητος και χρησιμοποιείς εξειδικευμένους τεχνικούς-κομπιουτερίστικους όρους. αυτό στον απαίδευτο αναγνώστη σε κάνει να φαίνεσαι κουλ (σαν την ksk), αλλά εντάξει τώρα, μεταξύ μας είμαστε :102:

nowhere
Το περισσότερο μέρος της ημέρας το περνάω μιλώντας, διαβάζοντας και γράφοντας αγγλικά. Δεν είναι ότι μου φαίνεται κάτι πιο κουλ στα αγγλικά, είναι ότι η λέξη που μου έρχεται στο μυαλό είναι αγγλική. Δέχομαι ότι κάποιος προφανώς μπορεί να αγνοεί κάποια αγγλική λέξη και γενικά σε ενότητες όπως Φιλοσοφία/Φυσικες Επιστήμες κ.ο.κ προσπαθώ να μειώνω όσο μπορώ την χρήση αγγλική ορολογίας όταν κάνουμε σοβαρή συζήτηση.

Όχι ότι εδώ δεν έχουμε κάνει σοβαρή συζήτηση, αλλά νομίζω καταλάβες τι θέλω να πω.
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
Γενιά της Αμαρτίας
Δημοσιεύσεις: 9229
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 23:03
Phorum.gr user: Γενιά των 700
Τοποθεσία: Εμπροσθοφυλακή.

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Γενιά της Αμαρτίας » 16 Ιουν 2021, 21:35

Κλγκ βαρετή
Έτσι πρέπει να γίνει, έτσι θα γίνει.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Ιουν 2021, 21:48

Γενιά της Αμαρτίας έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:35
Κλγκ βαρετή
word
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
klg
Δημοσιεύσεις: 3284
Εγγραφή: 15 Οκτ 2018, 12:14
Phorum.gr user: klg

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από klg » 16 Ιουν 2021, 21:50

Εσύ βασικά δεν πρέπει τέτοια ώρα να εντείνεις τις προσπάθειες για να γαμήσεις την κνίτισσα;
Ενπηρειά και σθένος σου πήρε 6 σελίδες να κάνεις άρνηση απαιτούμενος. Είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα, είμαι νεαρή γυναίκα. Ακόμα και οι Ζαίοι δεν χρειάζονται τα δύο χρώματα σαν κυρίες.

Thank you Google Translate.

Άβαταρ μέλους
John Brown Gun Club
Δημοσιεύσεις: 9178
Εγγραφή: 28 Ιουν 2020, 15:15

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από John Brown Gun Club » 16 Ιουν 2021, 21:50

Naranjita έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:13
διατροφή θα δινε τρεις μπανανες μόνον, ουδείς δε, θα ελεγε κουβέντα..
Οι αγριες μπανανες δεν τρωγονται. Η σαρκα τους ειναι σκληρη σαν ξυλο και ειναι γεματες χοντρα και σκληρα κουκουτσια. Οι μπανανες που καλιεργουνται σημερα ειναι προιον τεχνητης επιλογης. Αυτο ισχυει επισης για τα περισσοτερα φρουτα και λαχανικα, προκειται για μεταλλαξεις ειδων που στην αγρια μορφη τους ειναι ακαταλληλα για βρωση.

Γραψε καλυτερα τιποτα βατομουρα.
wooded glade έγραψε: Είπαμε ότι είμαστε υπέρ του πολυφυλετικού καθεστώτος - εσύ μας έβαλες και επί Ντάτσουν να πουλάμε καρπούζια.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8034
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 16 Ιουν 2021, 21:54

John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:43
Βέβαια. Άμα δεν είμασταν τεμπέληδες ακόμα πάνω στα δέντρα θα είμασταν. Κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα ότι για να μην κυνηγάμε το φαγητό θα πετάμε 5 σπόρια και θα έρχεται αυτό σε μας. Στην πράξη μπλεχτηκε λίγο το πράγμα και τελικά δεν ήταν τόσο απλό , αλλά πολλές φαεινες ιδέες αργότερα, κάτι πάει να γίνει πάλι.
Δεν ισχυει. Οι κυνηγοι/τροφοσυλλεκτες ειχαν περισσοτερο ελευθερο χρονο στη διαθεση τους, οπως και ανωτερης ποιοτητας διατροφη και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης, γεγονος που προκυπτει απο τους σκελετους τους σε συγκριση με τους σκελετους αγροτων του νεολιθικου. Η μεταβαση απο το κυνηγι στην γεωργια διηρκησε πολλες χιλιαδες χρονια και ο λογος που η γεωργια επικρατησε δεν ηταν πως ηταν πιο παραγωγικη.
Ποιος ήταν ο λόγος; Κλιματική αλλαγή; Πληθυσμιακή πίεση; Τι; Δεν το έχω ψάξει.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

the comet the course the tail

Re: Oι εργαζόμενοι είναι από τη φύση τους τεμπέληδες

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από the comet the course the tail » 16 Ιουν 2021, 21:58

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:54
John Brown Gun Club έγραψε:
16 Ιουν 2021, 21:02
Dwarven Blacksmith έγραψε:
16 Ιουν 2021, 17:43
Βέβαια. Άμα δεν είμασταν τεμπέληδες ακόμα πάνω στα δέντρα θα είμασταν. Κάποιος είχε τη φαεινή ιδέα ότι για να μην κυνηγάμε το φαγητό θα πετάμε 5 σπόρια και θα έρχεται αυτό σε μας. Στην πράξη μπλεχτηκε λίγο το πράγμα και τελικά δεν ήταν τόσο απλό , αλλά πολλές φαεινες ιδέες αργότερα, κάτι πάει να γίνει πάλι.
Δεν ισχυει. Οι κυνηγοι/τροφοσυλλεκτες ειχαν περισσοτερο ελευθερο χρονο στη διαθεση τους, οπως και ανωτερης ποιοτητας διατροφη και πολυ καλυτερη ποιοτητα ζωης, γεγονος που προκυπτει απο τους σκελετους τους σε συγκριση με τους σκελετους αγροτων του νεολιθικου. Η μεταβαση απο το κυνηγι στην γεωργια διηρκησε πολλες χιλιαδες χρονια και ο λογος που η γεωργια επικρατησε δεν ηταν πως ηταν πιο παραγωγικη.
Ποιος ήταν ο λόγος; Κλιματική αλλαγή; Πληθυσμιακή πίεση; Τι; Δεν το έχω ψάξει.
το αλκοόλ. :102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών