Καπιταλισμός: Να πεθανουμε της πεινας ή να πεθανουμε απο κορωνοιο?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
axilmar
Δημοσιεύσεις: 8431
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Να πεθανουμε της πεινας ή να πεθανουμε απο κορωνοιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Ιούλ 2021, 11:34

Fluffy έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:18
Δεκτόν. Τουλαχιστον ας συμφωνήσουμε στη κριτική στον καπιταλισμό.
Προσωπικα συμφωνω στην κριτικη στον καπιταλισμο. Το εχω πει πολλακις αλλωστε και εδω μεσα. Στο μονο πραγμα που εχουν δικιο οι κομμουνιστες ειναι στην κριτικη του καπιταλισμου. Μολις ομως αρχιζετε να προτεινετε λυσεις, το χανετε το παιχνιδι, διοτι ο κομμουνισμος ειναι χειροτερος του καπιταλισμου.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Καπιταλισμός: Να πεθανουμε της πεινας ή να πεθανουμε απο κορωνοιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 02 Ιούλ 2021, 11:39

axilmar έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 11:34
Fluffy έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:18
Δεκτόν. Τουλαχιστον ας συμφωνήσουμε στη κριτική στον καπιταλισμό.
Προσωπικα συμφωνω στην κριτικη στον καπιταλισμο. Το εχω πει πολλακις αλλωστε και εδω μεσα. Στο μονο πραγμα που εχουν δικιο οι κομμουνιστες ειναι στην κριτικη του καπιταλισμου. Μολις ομως αρχιζετε να προτεινετε λυσεις, το χανετε το παιχνιδι, διοτι ο κομμουνισμος ειναι χειροτερος του καπιταλισμου.
Δεν έχω δει κριτική για τον καπιταλισμό, είχα την εντύπωση πως εξατομικευεις δηλαδή λες πως είναι ευθύνη του κακού Χ καπιταλιστή, οι οικονομικοι νόμοι είναι οκ.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8431
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Να πεθανουμε της πεινας ή να πεθανουμε απο κορωνοιο?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 02 Ιούλ 2021, 11:45

Fluffy έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 11:39
axilmar έγραψε:
02 Ιούλ 2021, 11:34
Fluffy έγραψε:
01 Ιούλ 2021, 16:18
Δεκτόν. Τουλαχιστον ας συμφωνήσουμε στη κριτική στον καπιταλισμό.
Προσωπικα συμφωνω στην κριτικη στον καπιταλισμο. Το εχω πει πολλακις αλλωστε και εδω μεσα. Στο μονο πραγμα που εχουν δικιο οι κομμουνιστες ειναι στην κριτικη του καπιταλισμου. Μολις ομως αρχιζετε να προτεινετε λυσεις, το χανετε το παιχνιδι, διοτι ο κομμουνισμος ειναι χειροτερος του καπιταλισμου.
Δεν έχω δει κριτική για τον καπιταλισμό, είχα την εντύπωση πως εξατομικευεις δηλαδή λες πως είναι ευθύνη του κακού Χ καπιταλιστή, οι οικονομικοι νόμοι είναι οκ.
Οχι βεβαια. Ειναι φως φαναρι οτι στον καπιταλισμο οι οικονομικες σχεσεις εξαρτησης οδηγουν σε εκμεταλλευση. Ολοι το εχουμε βιωσει στο πετσι μας στον ενα ή στον αλλο βαθμο. Οποιος διαφωνει απλα στουρθοκαμηλιζει.

Δεν εχεις δει την κριτικη μου αυτη στον καπιταλισμο γιατι εισαι νεος στο πχωρουμ, και τα ειχα πει αυτα αρκετα παλια, στο παλιο πχωρουμ.

Αυτο δεν σημαινει ομως οτι ο καπιταλισμος ειναι χειροτερος του κομμμουνισμου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών