Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20836
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 06 Ιούλ 2021, 12:57

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:54
Σκέφτομαι μήπως της εκδώσουν χρεωστική στο όνομά της και πληρώνω τους λογαριασμούς με αυτήν. Ξέρετε αν υπάρχει χρέωση για πληρωμές Οργανισμών Κοινής Ωφέλειας και οφειλών taxis;
Ναι.

Από σελίδα 44 και κάτω.

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/I ... 7-2021.pdf

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 13:03

Εμπεδοκλής έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:57
ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:54
Σκέφτομαι μήπως της εκδώσουν χρεωστική στο όνομά της και πληρώνω τους λογαριασμούς με αυτήν. Ξέρετε αν υπάρχει χρέωση για πληρωμές Οργανισμών Κοινής Ωφέλειας και οφειλών taxis;
Ναι.

Από σελίδα 44 και κάτω.

https://www.piraeusbank.gr/~/media/Gr/I ... 7-2021.pdf
Ευχαριστώ.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24332
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 13:04

Jack Shephard έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:54
Τις αγορές τις κάνετε με πληρωμή από λογαριασμό ή με χρήση χρεωστικών/πιστωτικών;

Στη δεύτερη περίπτωση, μήπως δίνει η τράπεζα τη δυνατότητα να βγάλεις μια χρεωστική για τη μητέρα σου και ότι ξοδεύεται από αυτή να πηγαίνει στο δικό της αφορολόγητο; Αν μπορούν δηλαδή να το σπάνε βάσει της κάρτας που χρησιμοποιήθηκε.
Τις πληρωμές μέχρι τώρα της κάνω από e-banking μέσω PC. Την ίδια σκέψη έκανα για την κάρτα ακριβώς από πάνω.

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 06 Ιούλ 2021, 13:35

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:38
Είμαι συνδικαιούχος σε λογαριασμό της ηλικιωμένης μητέρας μου και μέσω e-banking πληρώνω τους λογαριασμούς της, φόρους και κάποιες σποραδικές της αγορές κλπ
Καθώς το e-banking έχει εκδοθεί στα δικά μου στοιχεία, φαίνεται σαν όλες οι πληρωμές να γίνονται από εμένα και τα ποσά προσμετρώνται στο δικό μου αφορολόγητο.

Πήρα την τράπεζα να ζητήσω διόρθωση και μου είπαν αναδρομικά δεν γίνεται τίποτα. Ακόμα κι αν είναι τελείως προφανές ότι αφορούν δικές της πληρωμές από δικά της χρήματα. Πρέπει να γίνει νέο e-banking στο όνομά της. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ταλαιπωρηθεί για να πάει στην τράπεζα αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Το νέο e-banking θέλει νέο κινητό. Δεν μπορεί να μπει στο δικό μου γιατί το σύστημά τους λέει απαγορεύει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο κινητό σε 2 διαφορετικά e-banking accounts.

Έχετε κάποια λύση όσοι φροντίζετε ηλικιωμένους; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η περίπτωσή μου είναι μοναδική και ασυνήθιστη. Η μάνα πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κινητό και μου φαίνεται σαν να πετάω λεφτά το να συντηρώ μία δεύτερη συσκευή μόνο και μόνο για να παίρνω τους κωδικούς εξουσιοδότησης.
Αν είναι ηλικιωμένη και δεν χρειάζεται ηλεκτρονικές αγορές για το αφορολόγητο τι σε πειράζει; Φαίνονται και πιο πολλά τα δικά σου έξοδα
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 04 Δεκ 2022, 00:48

Eπεξεργασία...
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
ksk
Δημοσιεύσεις: 10039
Εγγραφή: 15 Απρ 2018, 12:10
Phorum.gr user: ksk
Τοποθεσία: Στην ομορφοτερη χωρα του κοσμου, στην Ελλαδα μας

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ksk » 04 Δεκ 2022, 16:31

Awesomatic έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 13:35
ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:38
Είμαι συνδικαιούχος σε λογαριασμό της ηλικιωμένης μητέρας μου και μέσω e-banking πληρώνω τους λογαριασμούς της, φόρους και κάποιες σποραδικές της αγορές κλπ
Καθώς το e-banking έχει εκδοθεί στα δικά μου στοιχεία, φαίνεται σαν όλες οι πληρωμές να γίνονται από εμένα και τα ποσά προσμετρώνται στο δικό μου αφορολόγητο.

Πήρα την τράπεζα να ζητήσω διόρθωση και μου είπαν αναδρομικά δεν γίνεται τίποτα. Ακόμα κι αν είναι τελείως προφανές ότι αφορούν δικές της πληρωμές από δικά της χρήματα. Πρέπει να γίνει νέο e-banking στο όνομά της. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ταλαιπωρηθεί για να πάει στην τράπεζα αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Το νέο e-banking θέλει νέο κινητό. Δεν μπορεί να μπει στο δικό μου γιατί το σύστημά τους λέει απαγορεύει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο κινητό σε 2 διαφορετικά e-banking accounts.

Έχετε κάποια λύση όσοι φροντίζετε ηλικιωμένους; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η περίπτωσή μου είναι μοναδική και ασυνήθιστη. Η μάνα πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κινητό και μου φαίνεται σαν να πετάω λεφτά το να συντηρώ μία δεύτερη συσκευή μόνο και μόνο για να παίρνω τους κωδικούς εξουσιοδότησης.
Αν είναι ηλικιωμένη και δεν χρειάζεται ηλεκτρονικές αγορές για το αφορολόγητο τι σε πειράζει; Φαίνονται και πιο πολλά τα δικά σου έξοδα
:smt023
Εκτός κι αν δεν θέλει να ανεβάσει το δικό του αφορολόγητο πολύ...
Αν είναι σε λογικά πλαίσια δεν βλέπω κι εγώ γιατί να τον απασχολεί...κανονικά η μητέρα του πρέπει να εξαιρείται από την υποχρέωση αποδείξεων...από τα λεγόμενα του είναι πάνω απο 70 ετών...
Παρατηρητής...

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 18916
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 04 Δεκ 2022, 16:45

taliban έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:46
Η Πειραιώς παιζει να χει το χειρότερο e banking .
Ολη την ωρα μπλοκάρει.

Και άμα κάνεις το λάθος να θες να κάνεις επαναφορα κωδικου καλά ξεμπερδέματα.

Τουλάχιστον εθνικη , με ένα μήνυμα στο mail ξεμπερδεύεις.
:o

Δεν συμφωνώ καθόλου, βασικά πιστεύω ακριβώς το αντίθετο. Αν και έχω λογαριασμούς και στις μεγάλες τράπεζες τις περισσότερες συναλλαγές τις κάνω μέσω Πειραιώς.

Η χειρότερη είναι η Alpha Bank και σε όλα τα επίπεδα μάλιστα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών