Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:38

Είμαι συνδικαιούχος σε λογαριασμό της ηλικιωμένης μητέρας μου και μέσω e-banking πληρώνω τους λογαριασμούς της, φόρους και κάποιες σποραδικές της αγορές κλπ
Καθώς το e-banking έχει εκδοθεί στα δικά μου στοιχεία, φαίνεται σαν όλες οι πληρωμές να γίνονται από εμένα και τα ποσά προσμετρώνται στο δικό μου αφορολόγητο.

Πήρα την τράπεζα να ζητήσω διόρθωση και μου είπαν αναδρομικά δεν γίνεται τίποτα. Ακόμα κι αν είναι τελείως προφανές ότι αφορούν δικές της πληρωμές από δικά της χρήματα. Πρέπει να γίνει νέο e-banking στο όνομά της. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ταλαιπωρηθεί για να πάει στην τράπεζα αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Το νέο e-banking θέλει νέο κινητό. Δεν μπορεί να μπει στο δικό μου γιατί το σύστημά τους λέει απαγορεύει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο κινητό σε 2 διαφορετικά e-banking accounts.

Έχετε κάποια λύση όσοι φροντίζετε ηλικιωμένους; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η περίπτωσή μου είναι μοναδική και ασυνήθιστη. Η μάνα πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κινητό και μου φαίνεται σαν να πετάω λεφτά το να συντηρώ μία δεύτερη συσκευή μόνο και μόνο για να παίρνω τους κωδικούς εξουσιοδότησης.

Άβαταρ μέλους
Otto Weininger
Δημοσιεύσεις: 29752
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:29
Τοποθεσία: Schwarzspanierstraße 15

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Otto Weininger » 06 Ιούλ 2021, 12:43

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:38
Είμαι συνδικαιούχος σε λογαριασμό της ηλικιωμένης μητέρας μου και μέσω e-banking πληρώνω τους λογαριασμούς της, φόρους και κάποιες σποραδικές της αγορές κλπ
Καθώς το e-banking έχει εκδοθεί στα δικά μου στοιχεία, φαίνεται σαν όλες οι πληρωμές να γίνονται από εμένα και τα ποσά προσμετρώνται στο δικό μου αφορολόγητο.

Πήρα την τράπεζα να ζητήσω διόρθωση και μου είπαν αναδρομικά δεν γίνεται τίποτα. Ακόμα κι αν είναι τελείως προφανές ότι αφορούν δικές της πληρωμές από δικά της χρήματα. Πρέπει να γίνει νέο e-banking στο όνομά της. Αυτό σημαίνει ότι πρέπει να ταλαιπωρηθεί για να πάει στην τράπεζα αλλά αυτό είναι το λιγότερο. Το νέο e-banking θέλει νέο κινητό. Δεν μπορεί να μπει στο δικό μου γιατί το σύστημά τους λέει απαγορεύει να χρησιμοποιηθεί το ίδιο κινητό σε 2 διαφορετικά e-banking accounts.

Έχετε κάποια λύση όσοι φροντίζετε ηλικιωμένους; Δεν μπορώ να φανταστώ ότι η περίπτωσή μου είναι μοναδική και ασυνήθιστη. Η μάνα πλέον δεν μπορεί να χρησιμοποιήσει κινητό και μου φαίνεται σαν να πετάω λεφτά το να συντηρώ μία δεύτερη συσκευή μόνο και μόνο για να παίρνω τους κωδικούς εξουσιοδότησης.
Πάρε μια συσκευή με 20 ευρώ, βάλε το πιο φτηνό καρτοσυμβολαιο και τελείωσες.


"Beauty slept and angels wept
For Her immortal soul
In this response, all evil chose
To claim her for their very own"


Άβαταρ μέλους
vantono
Δημοσιεύσεις: 23240
Εγγραφή: 14 Απρ 2018, 13:22
Phorum.gr user: vantono
Τοποθεσία: κεντρικά γραφεία George Soros

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από vantono » 06 Ιούλ 2021, 12:44

To mobile banking ειναι ουσιαστικά το θέμα σου, δηλαδή? Και γιατί δεν φτιάχνεις ενα νεο ε-μπανκινγκ της μητέρας σου (δεν χρειαζεται να τρεχει τραπεζα η ίδια, γινεται και ονλάιν η παραχώρηση κωδικων προσβασης, μέσω επιβεβαίωσης στον αριθμο κινητου της) απο το οποιο θα συνδέεσαι ο ιδιος (ή και εκεινη) απο pc/laptop/ταμπλετ ή ο,τι αλλο εχεις, και να πληρώνετε τους λογαριασμους σας?
Εμενα τα mobile banking οσων τραπεζων εχω δεν με βόλεψαν ποτέ ιδιαίτερα, όλα απο pc τα κάνω. Μονο σε διακοπές με εχουν βολεψει.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος vantono την 06 Ιούλ 2021, 12:46, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 06 Ιούλ 2021, 12:46

Η Πειραιώς παιζει να χει το χειρότερο e banking .
Ολη την ωρα μπλοκάρει.

Και άμα κάνεις το λάθος να θες να κάνεις επαναφορα κωδικου καλά ξεμπερδέματα.

Τουλάχιστον εθνικη , με ένα μήνυμα στο mail ξεμπερδεύεις.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Ιούλ 2021, 12:46

vantono έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:44
To mobile banking ειναι ουσιαστικά το θέμα σου, δηλαδή? Και γιατί δεν φτιάχνεις ενα νεο ε-μπανκινγκ της μητέρας σου (δεν χρειαζεται να τρεχει τραπεζα η ίδια, γινεται και ονλάιν η παραχώρηση κωδικων προσβασης, μέσω επιβεβαίωσης στον αριθμο κινητου της) απο το οποιο θα συνδέεσαι ο ιδιος (ή και εκεινη) απο pc/laptop/ταμπλετ ή ο,τι αλλο εχεις, για να της πληρωνεις τους λογαριασμους?
Εμενα τα mobile banking οσων τραπεζων εχω δεν με βόλεψαν ποτέ ιδιαίτερα, όλα απο pc τα κάνω. Μονο σε διακοπές με εχουν βολεψει.
Της Εθνικης παντως με εχει βολεψει. Ισως και να το εχω συνηθισει βεβαια τοσα χρόνια...
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:47

vantono έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:44
To mobile banking ειναι ουσιαστικά το θέμα σου, δηλαδή? Και γιατί δεν φτιάχνεις ενα νεο ε-μπανκινγκ της μητέρας σου (δεν χρειαζεται να τρεχει τραπεζα η ίδια, γινεται και ονλάιν η παραχώρηση κωδικων προσβασης, μέσω επιβεβαίωσης στον αριθμο κινητου της) απο το οποιο θα συνδέεσαι ο ιδιος απο pc/laptop/ταμπλετ ή ο,τι αλλο εχεις, για να της πληρωνεις τους λογαριασμους?
Εμενα τα mobile banking οσων τραπεζων εχω δεν με βόλεψαν ποτέ ιδιαίτερα, όλα απο pc τα κάνω. Μονο σε διακοπές με εχουν βολεψει.
Όχι, δεν έχει σχέση με mobile banking. Από υπολογιστή γίνονται όλα. Το δεύτερο κινητό με χαλάει.

ΥΓ. Πόσο έχει το πιο φτηνό καρτοσυμβόλαιο; Κάνα δεκάρικο το δίμηνο;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Ιούλ 2021, 12:48

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:47
vantono έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:44
To mobile banking ειναι ουσιαστικά το θέμα σου, δηλαδή? Και γιατί δεν φτιάχνεις ενα νεο ε-μπανκινγκ της μητέρας σου (δεν χρειαζεται να τρεχει τραπεζα η ίδια, γινεται και ονλάιν η παραχώρηση κωδικων προσβασης, μέσω επιβεβαίωσης στον αριθμο κινητου της) απο το οποιο θα συνδέεσαι ο ιδιος απο pc/laptop/ταμπλετ ή ο,τι αλλο εχεις, για να της πληρωνεις τους λογαριασμους?
Εμενα τα mobile banking οσων τραπεζων εχω δεν με βόλεψαν ποτέ ιδιαίτερα, όλα απο pc τα κάνω. Μονο σε διακοπές με εχουν βολεψει.
Όχι, δεν έχει σχέση με mobile banking. Από υπολογιστή γίνονται όλα. Το δεύτερο κινητό με χαλάει.

ΥΓ. Πόσο έχει το πιο φτηνό καρτοσυμβόλαιο; Κάνα δεκάρικο το δίμηνο;
Εκτος και αν η μανα σου αρχισει να κανει τηλεφωνα. :003:
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:48

taliban έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:46
Τουλάχιστον εθνικη , με ένα μήνυμα στο mail ξεμπερδεύεις.
Δεν χρειάζεται κωδικός επιβεβαίωσης από κινητό όταν κάνεις πληρωμές;

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:49

George_V έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:48
Εκτος και αν η μανα σου αρχισει να κανει τηλεφωνα. :003:
Όχι, δεν πρόκειται. Αλλά να δίνω και 60 Ευρώ το χρόνο μου φαίνονται τελείως κερατιάτικα.

Άβαταρ μέλους
taliban
Δημοσιεύσεις: 11845
Εγγραφή: 26 Ιουν 2018, 13:28
Phorum.gr user: Πνεύμα Αντιλογίας
Τοποθεσία: Καραβλαχία

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taliban » 06 Ιούλ 2021, 12:50

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:48
taliban έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:46
Τουλάχιστον εθνικη , με ένα μήνυμα στο mail ξεμπερδεύεις.
Δεν χρειάζεται κωδικός επιβεβαίωσης από κινητό όταν κάνεις πληρωμές;
Πλέον μόνο το δακτυλικο μου αποτύπωμα. :wave:

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27066
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 06 Ιούλ 2021, 12:50

ST48410 έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:48
taliban έγραψε:
06 Ιούλ 2021, 12:46
Τουλάχιστον εθνικη , με ένα μήνυμα στο mail ξεμπερδεύεις.
Δεν χρειάζεται κωδικός επιβεβαίωσης από κινητό όταν κάνεις πληρωμές;
Δεν ξερω για πισι αλλα στο κινητο στελνουν ΟΤΡ.

Αλλα εχω βαλει και Authenticator με δακτυλικο αποτυπωμα οποτε οποιαδηποτε συναλλαγη γινει στην κάρτα μου ηλεκτρονικα πρεπει να την εγκρινω πρωτα εγω στο κινητο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:52

Ευχαριστώ και τους δύο αποπάνω. Το θέμα είναι να γλιτώσουμε την αγορά καρτοσυμβολαίου. Οπότε οι λύσεις που μου λέτε για κινητό...

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21046
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 06 Ιούλ 2021, 12:53

Επίσης η Πειραιώς έχει και τοη χειρότερη τηλεφωνική εξυπηρέτηση. Οι τηλεφωνήτριες δεν έχουν ιδέα για ο,τιδήποτε και να τις ρωτήσεις. Η μόνη απάντηση που σου δίνουν είναι να πας στο κοντινότερο κατάστημα αφού πρώτα κλείσεις ραντεβού. Το οποίο ραντεβού δεν στο κλείνουν οι ίδιες αλλά πρέπει να πάρεις στο κάθε κατάστημα ξεχωριστά. Κοινώς, για τον πούτσο.

Άριστη εξυπηρέτηση έχει προς το παρόν η optima του Βαρδινογιάννη, ειδικά τώρα που μεγαλώνει. Αλλά δεν ξέρω για πόσο ακόμη θα έχει αυτή την εξυπηρέτηση...

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24398
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 06 Ιούλ 2021, 12:54

Σκέφτομαι μήπως της εκδώσουν χρεωστική στο όνομά της και πληρώνω τους λογαριασμούς με αυτήν. Ξέρετε αν υπάρχει χρέωση για πληρωμές Οργανισμών Κοινής Ωφέλειας και οφειλών taxis;

Άβαταρ μέλους
Jack Shephard
Δημοσιεύσεις: 1837
Εγγραφή: 24 Απρ 2018, 20:06
Phorum.gr user: Jack Shephard

Re: Πρόβλημα με e-banking Πειραιώς και συνδικαιούχο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Jack Shephard » 06 Ιούλ 2021, 12:54

Τις αγορές τις κάνετε με πληρωμή από λογαριασμό ή με χρήση χρεωστικών/πιστωτικών;

Στη δεύτερη περίπτωση, μήπως δίνει η τράπεζα τη δυνατότητα να βγάλεις μια χρεωστική για τη μητέρα σου και ότι ξοδεύεται από αυτή να πηγαίνει στο δικό της αφορολόγητο; Αν μπορούν δηλαδή να το σπάνε βάσει της κάρτας που χρησιμοποιήθηκε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών