Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42957
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 13 Ιούλ 2021, 15:17

foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:53
foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:47
Εν προκειμένω έχουμε το εξής παράδοξο: το κράτος λέει ότι είναι αδύνατον να έχει αναπτυχθεί η οικονομία τόσο πολύ σε 30 χρόνια που να μπορώ εγώ φορολογώντας να βρω π.χ. 40% του ΑΕΠ και να καλύψω τις συντάξεις σας, όμως αν τις εισφορές τις δώσετε σε έναν ιδιώτη αυτός με κάποιο μαγικό τρόπο όντως θα βρει το ίδιο 40% του ΑΕΠ και μάλιστα βγάζοντας και κέρδος.
Αυτό ναι, να το συζητήσουμε. Κι εγώ δεν τα ξέρω καλά.
Ένας αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι τα νέα αποθεματικά δεν θα περιορίζονται σε συντηρητικές επενδύσεις (ευρωπαϊκά κρατικά ομόλογα) που σήμερα δεν δίνουν τίποτα, αλλά σε πιο στάνταρ επενδύσεις που θα πολλαπλασιάσουν τα χρήματα κατά το ρυθμό ανόδου των μεγάλων ξένων χρηματιστηρίων. Ισχύει αυτό;
Οι επενδύσεις με υψηλό κέρδος έχουν και υψηλό ρίσκο, αλλιώτικα δε θα υπήρχαν επενδυτικά προϊόντα χαμηλού ρίσκου. Ασυμπτωτικά και στην κλίμακα ποσών και χρονικών διαστημάτων που συζητάμε όλες οι επενδύσεις είναι φραγμένες από το ρυθμό ανόδου του ΑΕΠ των αντίστοιχων οικονομιών (think about it), άρα είναι το ίδιο με κρατικά ομόλογα μείον το κέρδος του επενδυτή.
I can think about it, σαν άλλος Μαρξ, αλλά πιο γρήγορο θα ήταν να μου δείξεις stock market growth vs GDP growth, για τις ΗΠΑ, από το 1960 ως σήμερα, μην ανακαλύπτουμε πάλι τον τροχό. Εξάλλου μια πολυεθνική από ποιας χώρας το ΑΕΠ είναι φραγμένη;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Ιούλ 2021, 15:23

foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:22
Όλοι οι ”μύθοι” που παραθέτει λένε ότι κι έτσι κι αλλιώς οι συντάξεις θα μειωθούν, ασχέτως των όποιων αλλαγών. Οπότε ποίο το συμπέρασμα; Το γνωστό.

Η ανάλυση του ΚΚΕ για τις αστικές πολιτικές έχει μηδαμινή αξία και μηδενικό ιστορικό πρόβλεψης για το αν αυτές θα είναι καλές οι κακές. Λέει πάντα ότι ή είναι κακές ή και καλές να είναι (που δε θα το πει ευθέως), ότι θα καταλήξουν σε αδιέξοδα.
Που όντως καταλήγουν.

Εν προκειμένω έχουμε το εξής παράδοξο: το κράτος λέει ότι είναι αδύνατον να έχει αναπτυχθεί η οικονομία τόσο πολύ σε 30 χρόνια που να μπορώ εγώ φορολογώντας να βρω π.χ. 40% του ΑΕΠ και να καλύψω τις συντάξεις σας, όμως αν τις εισφορές τις δώσετε σε έναν ιδιώτη αυτός με κάποιο μαγικό τρόπο όντως θα βρει το ίδιο 40% του ΑΕΠ και μάλιστα βγάζοντας και κέρδος.
το κράτος λέει αυτό γιατί για κάποιο λόγο στην Ελλάδα έχει πολιτικό κόστος το να πεις ανοιχτά ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πάρεις την σύνταξη που ονειρεύεσαι στα 55. Οπότε πετάει μια μπούρδα ότι θα την πάρεις μέσω του ιδιώτη και όταν ο ιδιώτης δεν θα μπορέσει να στην δώσει βρες τα με αυτόν που δεν τον ψηφίζεις. Δυστυχώς στην Ελλάδα μετά από 40 χρόνια δημαγωγίας μόνο με απάτες εφαρμόζουν ρεαλιστικά μέτρα

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Ιούλ 2021, 15:43

Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:17
foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:01
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:53

Αυτό ναι, να το συζητήσουμε. Κι εγώ δεν τα ξέρω καλά.
Ένας αντίλογος θα μπορούσε να είναι ότι τα νέα αποθεματικά δεν θα περιορίζονται σε συντηρητικές επενδύσεις (ευρωπαϊκά κρατικά ομόλογα) που σήμερα δεν δίνουν τίποτα, αλλά σε πιο στάνταρ επενδύσεις που θα πολλαπλασιάσουν τα χρήματα κατά το ρυθμό ανόδου των μεγάλων ξένων χρηματιστηρίων. Ισχύει αυτό;
Οι επενδύσεις με υψηλό κέρδος έχουν και υψηλό ρίσκο, αλλιώτικα δε θα υπήρχαν επενδυτικά προϊόντα χαμηλού ρίσκου. Ασυμπτωτικά και στην κλίμακα ποσών και χρονικών διαστημάτων που συζητάμε όλες οι επενδύσεις είναι φραγμένες από το ρυθμό ανόδου του ΑΕΠ των αντίστοιχων οικονομιών (think about it), άρα είναι το ίδιο με κρατικά ομόλογα μείον το κέρδος του επενδυτή.
I can think about it, σαν άλλος Μαρξ, αλλά πιο γρήγορο θα ήταν να μου δείξεις stock market growth vs GDP growth, για τις ΗΠΑ, από το 1960 ως σήμερα, μην ανακαλύπτουμε πάλι τον τροχό.
Γιατί να στο δείξω αυτό; Το χρηματιστήριο είναι προσδοκίες για ένα υποσύνολο της οικονομικής δραστηριότητας. Δεν είναι η οικονομική δραστηριότητα. Αν το χρηματιστήριο από 500 δισεκατομμύρια φτάσει να αποτιμάται 1000, αυτό δε σημαίνει ότι δημιουργήθηκαν 500 δισεκατομμύρια. Δε σημαίνει απολύτως τίποτα εκτός αν κάποιος άλλος βγάλει αυτά τα 500 δισεκατομμύρια και όντως τα πληρώσει. Δεν αναιρείται ότι πρέπει κάπου να βρεθούν 500 δισεκατομμύρια και το κυριότερο: όντως οι ανάγκες των ταμείων κινούνται κάπου εκεί. Τα κέρδη του Warren Buffet για όλο το 2020 είναι τρεις μήνες συντάξεων για τους συνταξιούχους της περιφέρειας Μακεδονίας. Στ' αλήθεια νομίζεις ότι όπως μπορούν και τραβάνε κέρδη πέντε-δέκα αλεπούδες σε ολόκληρο τον πλανήτη, θα το κάνουν τα συνταξιοδοτικά συστήματα σε κλίμακα 10% και 20% του ΑΕΠ για πάγιες ανάγκες κι αυτό θα δουλέψει; Φίλε μου μια βδομάδα να γίνει αυτό, να υπάρχουν δηλαδή τεράστιοι παίκτες που πουλάνε εκατοντάδες δισεκατομμύρια για να βγάλουν κέρδη δεκαδων δισεκατομμυρίων, το χρηματιστήριο θα πάει στο μηδέν (και η οικονομία βασικά η ίδια).

Και δεν ανακαλύπτουμε κανέναν τροχό, εγώ μιλάω με πολύ βασικούς οικονομικούς νόμους.

Αν θες όντως να μην ανακαλύπτουμε τροχό, δες τι έγινε στη Χιλή που είναι το μόνο μέρος στον πλανήτη όπου εφαρμόστηκε 100% κεφαλαιοποιητικό συνταξιοδοτικό σύστημα (ακριβέστερα λιγότερο μια και η κυβέρνηση δίνει 3% του ΑΕΠ για βασική σύνταξη που είναι και η μόνη σύνταξη). Όλα πήγαιναν καλά γιατί το σύστημα ειχε μόνο εισφορές και καθόλου έξοδα μέχρι να αρχίσει όντως να βγαίνει μαζικά η πρώτη γενιά στη σύνταξη, αλλά τώρα τα κέρδη του συστήματος από τα οποία πρέπει να χρηματοδοτηθούν οι συντάξεις (έχοντας στη διάθεσή του 40 χρόνια το σύστημα να φτιάξει τα υπεργαμάτα τεράστια κεφάλαια που τάζουν οι φιλελέρες) ανέρχονται στο ιλιγγιώδες ποσόν των 13 δολλαρίων το μήνα ανά συνταξιούχο. Αυτή τη στιγμή λόγω κορωνοϊού η κυβέρνηση πέρασε νόμο που επιτρέπει κατ' εξαίρεση στους συνταξιούχους να κάνουν ανάλυψη του 1% των χρημάτων που έχουν ονομαστικά στον κουμπαρά τους. 1%, όχι κανα σοβαρό ποσοστό και είναι καθαρά λαϊκιστικό μέτρο, αντί η κυβέρνηση να δώσει λεφτά σε όσους είναι σε αργία προτιμά να τα τραβήξουν από τους κουμπαράδες τους. Αλλά δε θα εστιάσω εκεί. Θα εστιάσω στο τι αντιπροσωπεύει αυτό για τους τύπους που χειρίζονται τα κεφάλαια: 20% των αποθεματικών τους. Που σημαίνει το 95% του ατομικού κουμπαρά ειναι αέρας κοπανιστός και ο μόνος λόγος που δεν καταρρέει εντελώς το σύστημα είναι οι ως τώρα νόμοι οι οποίοι δε σου επιτρέπουν να τραβήξεις στ' αλήθεια λεφτά από εκεί μέσα. Α και ότι ΑΝ δε χάσεις ούτε μια εισφορά για 30 χρόνια, στο τέλος σου δίνουν τα ΜΙΣΑ από τα λεφτά που σου έταξαν όταν ξεκίνησες.

Η πραγματικότητα είναι ότι οι συντάξεις αντιπροσωπεύουν (σαν έξοδο) πολύ υπολογίσιμο κλάσμα της αληθινής οικονομία για τον απλούστο λόγο ότι οι συνταξιούχοι αντιπροσωπεύουν πολύ υπολογίσιμο ποσοστό του πληθυσμού. Δεν υπάρχει κότα με τα χρυσά αυγά που θα κάνει αυτό το πράγμα να στοιχίζει λιγότερο.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος foscilis την 13 Ιούλ 2021, 15:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Ιούλ 2021, 15:45

Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:23
foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:22
Όλοι οι ”μύθοι” που παραθέτει λένε ότι κι έτσι κι αλλιώς οι συντάξεις θα μειωθούν, ασχέτως των όποιων αλλαγών. Οπότε ποίο το συμπέρασμα; Το γνωστό.

Η ανάλυση του ΚΚΕ για τις αστικές πολιτικές έχει μηδαμινή αξία και μηδενικό ιστορικό πρόβλεψης για το αν αυτές θα είναι καλές οι κακές. Λέει πάντα ότι ή είναι κακές ή και καλές να είναι (που δε θα το πει ευθέως), ότι θα καταλήξουν σε αδιέξοδα.
Που όντως καταλήγουν.

Εν προκειμένω έχουμε το εξής παράδοξο: το κράτος λέει ότι είναι αδύνατον να έχει αναπτυχθεί η οικονομία τόσο πολύ σε 30 χρόνια που να μπορώ εγώ φορολογώντας να βρω π.χ. 40% του ΑΕΠ και να καλύψω τις συντάξεις σας, όμως αν τις εισφορές τις δώσετε σε έναν ιδιώτη αυτός με κάποιο μαγικό τρόπο όντως θα βρει το ίδιο 40% του ΑΕΠ και μάλιστα βγάζοντας και κέρδος.
το κράτος λέει αυτό γιατί για κάποιο λόγο στην Ελλάδα έχει πολιτικό κόστος το να πεις ανοιχτά ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πάρεις την σύνταξη που ονειρεύεσαι στα 55. Οπότε πετάει μια μπούρδα ότι θα την πάρεις μέσω του ιδιώτη και όταν ο ιδιώτης δεν θα μπορέσει να στην δώσει βρες τα με αυτόν που δεν τον ψηφίζεις. Δυστυχώς στην Ελλάδα μετά από 40 χρόνια δημαγωγίας μόνο με απάτες εφαρμόζουν ρεαλιστικά μέτρα
Εγώ δε θεωρώ ότι η απάτη έχει σαν σκοπό να καταλήξουν οι συνταξιούχοι να μην πάρουν τα λεφτά τους. Θεωρώ πως η απάτη έχει σαν σκοπό να κονομήσουν λίγοι ιδιώτες. Μπορεί ένα επενδυτικό κεφάλαιο να μην είναι σε θέση ούτε για πλάκα να πληρώσει συντάξεις σε 30 χρόνια, όμως για 30 χρόνια θα ζει ζωή και κότα ο ιδιοκτήτης του. Και στο τέλος απλά θα βαρέσει μια χρεοκοπία και πιθανότητα θα αναλάβουν οι φορολογούμενοι να δώσουν ένα μικρό ποσοστό των σπασμένων.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24764
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 13 Ιούλ 2021, 15:49

foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:45
Δημοκράτης έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 15:23
foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:47


Που όντως καταλήγουν.

Εν προκειμένω έχουμε το εξής παράδοξο: το κράτος λέει ότι είναι αδύνατον να έχει αναπτυχθεί η οικονομία τόσο πολύ σε 30 χρόνια που να μπορώ εγώ φορολογώντας να βρω π.χ. 40% του ΑΕΠ και να καλύψω τις συντάξεις σας, όμως αν τις εισφορές τις δώσετε σε έναν ιδιώτη αυτός με κάποιο μαγικό τρόπο όντως θα βρει το ίδιο 40% του ΑΕΠ και μάλιστα βγάζοντας και κέρδος.
το κράτος λέει αυτό γιατί για κάποιο λόγο στην Ελλάδα έχει πολιτικό κόστος το να πεις ανοιχτά ότι δεν υπάρχει κανένας τρόπος να πάρεις την σύνταξη που ονειρεύεσαι στα 55. Οπότε πετάει μια μπούρδα ότι θα την πάρεις μέσω του ιδιώτη και όταν ο ιδιώτης δεν θα μπορέσει να στην δώσει βρες τα με αυτόν που δεν τον ψηφίζεις. Δυστυχώς στην Ελλάδα μετά από 40 χρόνια δημαγωγίας μόνο με απάτες εφαρμόζουν ρεαλιστικά μέτρα
Εγώ δε θεωρώ ότι η απάτη έχει σαν σκοπό να καταλήξουν οι συνταξιούχοι να μην πάρουν τα λεφτά τους. Θεωρώ πως η απάτη έχει σαν σκοπό να κονομήσουν λίγοι ιδιώτες. Μπορεί ένα επενδυτικό κεφάλαιο να μην είναι σε θέση ούτε για πλάκα να πληρώσει συντάξεις σε 30 χρόνια, όμως για 30 χρόνια θα ζει ζωή και κότα ο ιδιοκτήτης του. Και στο τέλος απλά θα βαρέσει μια χρεοκοπία και πιθανότητα θα αναλάβουν οι φορολογούμενοι να δώσουν ένα μικρό ποσοστό των σπασμένων.
καλά και αυτό θα γίνει. Αλλά και τώρα γίνεται απλά δεν τα τρώνε ιδιώτες αλλά συνδικαλιστές και δ.υ.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Ιούλ 2021, 16:09

Δεν νομιζω να γινουν ιδιωτικοποιησεις των κρατικων ασφαλιστικων φορεων. Αυτο θα ηταν εξωφρενικο.

Κατα τα αλλα, οσοι θελουν συνταξεις κοντα στον μισθο τους, πρεπει να ξυπνησουνε: ποτε δεν δινανε τοσες εισφορες, για να παρουν τοσο μεγαλη συνταξη.



Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27172
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 03 Αύγ 2021, 05:52

talaipwros έγραψε:
02 Αύγ 2021, 21:11
στηριζω ενεργα
Εφαρμόζω κι εγώ πολλά από τα αξιώματα σε σχέση με έξοδα, αποταμίευση και επενδύσεις, αλλά από την άλλη μου αρέσει και η δουλειά μου, οπότε προς το παρόν δε με βλέπω να αποσύρομαι :102:
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11548
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 03 Αύγ 2021, 06:01

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
03 Αύγ 2021, 05:52
talaipwros έγραψε:
02 Αύγ 2021, 21:11
στηριζω ενεργα
Εφαρμόζω κι εγώ πολλά από τα αξιώματα σε σχέση με έξοδα, αποταμίευση και επενδύσεις, αλλά από την άλλη μου αρέσει και η δουλειά μου, οπότε προς το παρόν δε με βλέπω να αποσύρομαι :102:
Αηδίες.
Στήριξε ενεργα το Κίνημα και θα ξανάρθουν καλές μέρες....
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32748
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 03 Αύγ 2021, 08:14

foscilis έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:47
Dwarven Blacksmith έγραψε:
13 Ιούλ 2021, 14:22
Όλοι οι ”μύθοι” που παραθέτει λένε ότι κι έτσι κι αλλιώς οι συντάξεις θα μειωθούν, ασχέτως των όποιων αλλαγών. Οπότε ποίο το συμπέρασμα; Το γνωστό.

Η ανάλυση του ΚΚΕ για τις αστικές πολιτικές έχει μηδαμινή αξία και μηδενικό ιστορικό πρόβλεψης για το αν αυτές θα είναι καλές οι κακές. Λέει πάντα ότι ή είναι κακές ή και καλές να είναι (που δε θα το πει ευθέως), ότι θα καταλήξουν σε αδιέξοδα.
Που όντως καταλήγουν.

Εν προκειμένω έχουμε το εξής παράδοξο: το κράτος λέει ότι είναι αδύνατον να έχει αναπτυχθεί η οικονομία τόσο πολύ σε 30 χρόνια που να μπορώ εγώ φορολογώντας να βρω π.χ. 40% του ΑΕΠ και να καλύψω τις συντάξεις σας, όμως αν τις εισφορές τις δώσετε σε έναν ιδιώτη αυτός με κάποιο μαγικό τρόπο όντως θα βρει το ίδιο 40% του ΑΕΠ και μάλιστα βγάζοντας και κέρδος.
η μονη λογικη εξηγηση ειναι οτι οι μισες απο τις εισφορες μας πανε σε πρωτοκολατζουδες και αεργους συνδικαλιστες των φορεων διαχειρισης. τις αλλες μισες τις παιζει στο χρηματιστηριο ο γουντυ.

οποτε ο ιδιωτης με ενα αυτοματοποιημενο συστημα και με το 10% των εργαζομενων, μπορει πραγματι να βγαλει και κερδος.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19727
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Αποχαιρέτα την σύνταξη που χάνεται

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 03 Αύγ 2021, 08:40

Και κρατικά που είναι πάλι χάνουν λεφτά οι ασφαλισμένοι, ξεχάσατε το κούρεμα;

Η μόνη λύση είναι να είναι ιδιωτικά και να είναι υποχρεωμένοι οι ιδιώτες να τα σκάσουν χοντρά στην αρχή για να υπάρξει ταμείο εγγυήσεων, δηλαδή αν κάποιος βαρέσει κανόνι να καλυφθεί η ζημιά από εκεί. Με αυτόν τον τρόπο μπορεί και να ελέγχει ο ένας τον άλλον για να μην γίνει μαλακία. Μαγική λύση; Πίπες, θα κολλήσει στην εφαρμογή του νόμου :lol:

Οπότε;

:102:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών