Κραχ στα ακίνητα!

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 09 Δεκ 2022, 12:22

Libre arbitre έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:02
Στην επαρχία είναι σχετικά φθηνά ακόμα. Χωρίς να ξέρω βέβαια τι θα συμβεί. Ακόμα και οι ειδικοί δεν μπορούν να προβλέψουν τις τάσεις.
Link?

Άβαταρ μέλους
ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ
Δημοσιεύσεις: 8171
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:44
Phorum.gr user: ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΚΕΠΤΙΚΟΣ » 09 Δεκ 2022, 13:09

alekhine έγραψε:
01 Νοέμ 2022, 11:50
Ερμής έγραψε:
31 Οκτ 2022, 19:45
Τότε δε καταλαβαίνω γιατί να μην εξισωθουν αντικειμενική με εμπορική αξια;

Το πρόβλημα μου είναι η νοοτροπία, όχι τι δουλειά κάνει ή δεν κάνει ο καθένας.
ρε συ ξεχασες την φασουλα που επι τσιπρα κανανε διαμαρτυρια οι κατοικοι του ψυχικου για μεγαλες αντικειμενικες και μολις βγηκε η ΝΔ οχι μονο τις μειωσε αλλα εκανε και αναδρομικο αντιλογισμο για να μην πληρωσουν ενφια κανα δυο χρονια?

το ολο θεμα ειναι ποιος εχει τις ακρες να πετυχει αυτο που θελει καθε φορα :102::102::102:

.


Δεν ήταν φασούλα διαμαρτυρίας αλλά το δικαίωμα Ενστασης που δίνουν οι νόμοι.....


Ενσταση στις νέες αντικειμενικές έχουν όλοι οι Δήμοι αλλά έκαναν μόνο περίπου 10 Δήμοι στην Ελλάδα.....


ΟΛΟΙ οι Δήμοι που έκαναν Ενσταση τους μείωσαν την αντικειμενική.....οι υπόλοιποι αποτελούνται απο μαλάκες όπως καταλαβαίνεις.....


.
Ταφόπλακα τού Μέλλοντος τών Παιδιών μας η Γραφειοκρατεία καί οί Συντάξεις άνω τών 400 € ....

Δουλειά δέν έχει ό Διάολος γαμάει τά Παιδιά του .... Έλληνική Λαική Σοφία

Δέν ξέρεις κάν τό Λόγο ..........γιά νά μάς Ύποτάξης .........Σαδιστάκο ...

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12211
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 09 Δεκ 2022, 13:14

talaipwros έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:22
Libre arbitre έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:02
Στην επαρχία είναι σχετικά φθηνά ακόμα. Χωρίς να ξέρω βέβαια τι θα συμβεί. Ακόμα και οι ειδικοί δεν μπορούν να προβλέψουν τις τάσεις.
Link?
Συγγενείς μου αγόρασαν οικόπεδο στην Κοζάνη πολύ κοντά στο κέντρο 300 τετραγωνικά κ 2οροφη πολυκατοικία (100 τ.μ) του 1970 γύρω στα 120 χιλιάδες ευρώ. Μου φαίνεται μάλλον φθηνή η τιμή για μια τέτοια παροχή.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25233
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 09 Δεκ 2022, 13:27

Libre arbitre έγραψε:
09 Δεκ 2022, 13:14
talaipwros έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:22
Libre arbitre έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:02
Στην επαρχία είναι σχετικά φθηνά ακόμα. Χωρίς να ξέρω βέβαια τι θα συμβεί. Ακόμα και οι ειδικοί δεν μπορούν να προβλέψουν τις τάσεις.
Link?
Συγγενείς μου αγόρασαν οικόπεδο στην Κοζάνη πολύ κοντά στο κέντρο 300 τετραγωνικά κ 2οροφη πολυκατοικία (100 τ.μ) του 1970 γύρω στα 120 χιλιάδες ευρώ. Μου φαίνεται μάλλον φθηνή η τιμή για μια τέτοια παροχή.
Ναι, καλο ακούγεται

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 09 Δεκ 2022, 13:30

talaipwros έγραψε:
09 Δεκ 2022, 13:27
Libre arbitre έγραψε:
09 Δεκ 2022, 13:14
talaipwros έγραψε:
09 Δεκ 2022, 12:22


Link?
Συγγενείς μου αγόρασαν οικόπεδο στην Κοζάνη πολύ κοντά στο κέντρο 300 τετραγωνικά κ 2οροφη πολυκατοικία (100 τ.μ) του 1970 γύρω στα 120 χιλιάδες ευρώ. Μου φαίνεται μάλλον φθηνή η τιμή για μια τέτοια παροχή.
Ναι, καλο ακούγεται
60χιλιάδες το διαμέρισμα δλδ.
Όταν λέμε κοντά στο κέντρο, πόσο κοντά;
Επίσης έχει ανακαινιστεί απο το 70 και μετά;

αν στη πρώτη ερώτηση η απάντηση ειναι, πας κέντρο με τα πόδια σε λιγότερο απο 15λεπτά και στη δεύτερη, ναι ανακαινίστηκε απο το 2007 και μετά, τοτε ειναι καλή η τιμή,
Αν ειναι κάτι περα απο αυτά, η τιμή ειναι απο μέτρια ως κάκιστη.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Libre arbitre
Δημοσιεύσεις: 12211
Εγγραφή: 13 Νοέμ 2022, 23:48
Phorum.gr user: Βασίλης

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Libre arbitre » 09 Δεκ 2022, 22:47

Σε δέκα λεπτά πας με τα πόδια. Το σουλουπωσαν κυρίως εξωτερικά πολύ προσφατα για να μην πέσουν σοβάδες και επίσης ριξαν τσιμέντο στην ταράτσα. Επίσης βάλανε εξωτερικα λούκια. Εσωτερικά δεν κάνανε τίποτα.
:a0452: Οι Ρώσοι αφαίμαξαν την Ευρώπη ανεβάζοντας το φυσικό αέριο 20 φορές μέσα σε 2 χρόνια!!!
- Κάνουν τέτοια πράγματα οι ρωSSιστές; Είναι απλά γενοκτόνοι, οικοκτόνοι και αντιγκέι...
https://fr.m.wikipedia.org/wiki/Sp%C3%A ... l/newusers

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Δεκ 2022, 13:46

Το εσωτερικά(μπάνια, κουφώματα, τουαλέτα, μωσαϊκά) ίδιο με το 1970 καθιστά το 60 χιλιάδες μέτρια προς ακριβή τιμή, αν θες ένα πενηντάρικο ακόμη για να το φέρεις σε λογαριασμό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ίακχος
Δημοσιεύσεις: 4847
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 15:26

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ίακχος » 12 Δεκ 2022, 09:24

Στα ύψη το κόστος μίσθωσης της οικογενειακής κατοικίας
Σημαντική αύξηση από 37,2% έως 42,1% έχουν σημειώσει οι τιμές ενοικίασης από το 2018 μέχρι σήμερα, αν πρόκειται για οικογενειακή κατοικία.
https://news.b2green.gr/27277/%cf%83%cf ... e%b5%ce%bd

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 12 Δεκ 2022, 09:42

Ίακχος έγραψε:
12 Δεκ 2022, 09:24
Στα ύψη το κόστος μίσθωσης της οικογενειακής κατοικίας
Από αυτά που γράφει το άρθρο το μεγάλο πρόβλημα το έχει η Αττική. Έχει στοιχεία και για Θεσσαλονίκη και Πάτρα, εκεί τα ενοίκια είναι ακόμα πιο λογικά. Με μια μικρή επιφύλαξη για τη Θεσσαλονίκη γιατί δεν τις ξέρω γενικά τις περιοχές, αλλά οι τιμές που παρουσιάζονται δεν είναι εξωφρενικές όπως στην Αττική.


Η φωνή της Αληθειας
Δημοσιεύσεις: 3170
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 20:21

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Η φωνή της Αληθειας » 13 Δεκ 2022, 17:29

Ερώτηση για όσους ίσως γνωρίζουν. Πόσο περίπου πάει η κατασκευή μονοκατοικίας ανά τμ σε ιδιόκτητο οικόπεδο; Μιλάμε για μια μέσης ποιότητας κατασκευή σε περιοχή προσβάσιμη, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ή ειδικές απαιτήσεις (πχ τσιμεντοενέσεις σε πλαγιά βουνού). Ας υποθέσουμε ότι το οικόπεδο έχει ήδη νερό, ρεύμα, τηλέφωνο. Υπάρχει διαφορά στο κόστος μεταξύ Αθήνας-επαρχείας;

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 14 Δεκ 2022, 10:10

Η φωνή της Αληθειας έγραψε:
13 Δεκ 2022, 17:29
Ερώτηση για όσους ίσως γνωρίζουν. Πόσο περίπου πάει η κατασκευή μονοκατοικίας ανά τμ σε ιδιόκτητο οικόπεδο; Μιλάμε για μια μέσης ποιότητας κατασκευή σε περιοχή προσβάσιμη, χωρίς ιδιαίτερα προβλήματα ή ειδικές απαιτήσεις (πχ τσιμεντοενέσεις σε πλαγιά βουνού). Ας υποθέσουμε ότι το οικόπεδο έχει ήδη νερό, ρεύμα, τηλέφωνο. Υπάρχει διαφορά στο κόστος μεταξύ Αθήνας-επαρχείας;
Εγώ φίλε δεν το γνωρίζω. Ξέρω όμως καλά πως για διαμέρισμα με ήδη έτοιμους τους σοβάδες και κάποια υδραυλικά απαιτούνται τουλάχιστον 50.000 ευρώ για να το κάνεις κατοικήσιμο ( υλικά, υδραυλικός , πλακάς , βαφέας , σιδεράς , ξυλουργός , ηλεκτρολόγος , πόρτα εισόδου κ.λπ. )
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Frappezitis
Δημοσιεύσεις: 8131
Εγγραφή: 19 Απρ 2021, 12:11

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Frappezitis » 14 Δεκ 2022, 10:12

Διαβάζουμε καθημερινά διάφορα άρθρα (κυρίως από μεσιτικά γραφεία) τα οποία μας λένε διαρκώς για την τάχα αυξημένη ζήτηση που υπάρχει στα ακίνητα, για τους τάχα ξένους επενδυτές, ψηφιακούς νομάδες, τα έργα στο Ελληνικό κ.ά. Και ότι και καλά όλοι αυτοί οι παράγοντες φταίνε για την άνοδο των τιμών των ακινήτων (40% πάνω από το 2019)
Με μια ματιά όμως στα επίσημα στοιχεία στο μητρώο μεταβιβάσεως ακινήτων στο taxisnet (την μόνη επίσημη πηγή) βλέπουμε ότι οι πωλήσεις που γίνονται είναι ελάχιστες αναλογικά με τα διαθέσιμα σπίτια προς πώληση.
Νομίζω ότι βγαίνει ξεκάθαρα το συμπέρασμα ότι κάποιοι έχουν δημιουργήσει μια τεράστια φούσκα στις τιμές των ακινήτων και κρατάνε τις τιμές τεχνητά ψηλά, παρόλου που δεν πουλιέται τίποτα σχεδόν !!

.........................................................................

Δείτε τις πωλήσεις στα νότια προάστια που υποτίθεται ότι υπάρχει η μεγαλύτερη ζήτηση και από ξένους επενδυτές, αλλά άμα ψάξετε και τις άλλες περιοχές η κατάσταση είναι ίδια παντού.

ΠΩΛΗΣΕΙΣ ΑΚΙΝΗΤΩΝ 2022 (ΝΟΤΙΑ ΠΡΟΑΣΤΙΑ) :

1. Δήμος Γλυφάδας : 137
(Από τις 4.220 αγγελίες στην xe)
2. Δήμος Ελληνικού - Αργυρούπολης : 38
(Από τις 3.300 αγγελίες στην xe)
3. Δήμος Βάρης - Βούλας - Βουλιαγμένης : 80 (Από τις 4.645 αγγελίες στην xe)
4. Δήμος Ν. Σμύρνης : 150
(Από τις 2.710 αγγελίες στην xe)
5. Δήμος Παλαιού Φαλήρου : 125
(Από τις 2.690 αγγελίες στην xe)


* Τα στοιχεία όλα μπορεί να τα δει ο καθένας στον παρακάτω σύνδεσμο του taxisnet, καθώς και στην σελίδα της xe.

https://www1.gsis.gr/dsae2/trxregistry/ ... r5qF-4pLoI


https://www.facebook.com/groups/4813715 ... 098555197/
Αξιοι διάδοχοι των ναζί οι :078: ισραηλινοι.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8974
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 14 Δεκ 2022, 10:38

Frappezitis έγραψε:
14 Δεκ 2022, 10:12
οι πωλήσεις που γίνονται είναι ελάχιστες αναλογικά με τα διαθέσιμα σπίτια προς πώληση
Ακριβώς. Δεν πωλείται σχεδόν τίποτα.

α) Οικόπεδα δεν πωλούνται. Κανείς δεν θέλει να διαθέσει χρήματα και μετά κι άλλα χρήματα για να φτιάξει πάνω στο οικόπεδο κάτι. ( Το Ευάκι που θα έκανε ξέπλυμα πήγαν και μου το συλλάβανε. :011: ) Προτιμούν τα έτοιμα διαμερίσματα ή σπίτια , έστω και αν δεν βρίσκονται σε ωραία θέση.

β) Μονοκατοικίες παλιές δεν πωλούνται. Όποιος έχει παλιές μονοκατοικίες και θέλει να πουλήσει , θέλει να πιάσει τουλάχιστον μια καλή τιμή για το οικόπεδο. Έλα όμως που αυτό δεν συμφέρει αυτόν που θέλει να αγοράσει. Το να δώσει ας πούμε ένα ποσό για το οικόπεδο και μετά να κατεδαφίσει και να ξανακτίσει ή να ανακαινίσει το βρίσκει οικονομικά ασύμφορο.

γ) Οι καινούριες μονοκατοικίες δεν πωλούνται. Οι κατασκευαστές ζητάνε αρκετά χρήματα, να βγάλουν τουλάχιστον τα έξοδά τους και ένα μικρό κέρδος . Ειδικά τώρα που το ευρώ ξεφτιλίστηκε. Οι αγοραστές δεν είναι διατεθειμένοι να τα δώσουν. Ναι μεν θα ήθελαν να κάνουν μια επένδυση των χρημάτων τους και παρατηρήθηκε μια κινητικότητα όταν άρχισε η κατρακύλα του ευρώ, αλλά τελικά η πτώση συγκρατήθηκε , κι αποφάσισαν να κάνουν πίσω και να κρατήσουν τα χρήματά τους. Ξέρω στα νότια προάστια 3 οικόπεδα με έτοιμες πολυκατοικίες στην σειρά , μπουμπούκια , πανέμορφες , σε πλεονεκτικότατη θέση , σε κάθε όροφο ένα ή δύο διαμερίσματα , και δεν έχει πουληθεί τίποτα εδώ και 11 χρόνια !!! :o Έπεσε έξω ο κατασκευαστής ; Κάτι άλλο ; Άγνωστο . :102:

δ) Τι πωλείται λοιπόν ; Πωλούνται διαμερίσματα , σε όχι και τόσο καλές περιοχές , πολύ φτηνά , από πωλητές που έχουν μεγάλη ανάγκη τα χρήματα, σε μετανάστες ή κακοστεκούμενες ελληνικές οικογένειες.
Φυσικά υπάρχουν και οι πολύ καλές πωλήσεις/αγορές που προβάλλονται περισσότερο από ότι τους αναλογεί , από αυτούς που έχουν το κέρδος της προβολής.

ε) Επαναλαμβάνω κάτι που είχα πει και παλαιότερα. Ο Έλληνες πλέον δεν κάνουν παιδιά και δεν υπάρχει αυτό που παλιά έλεγαν "να πάρω ένα ακίνητο για το παιδί μου." Ό,τι φάμε κι ό,τι πιούμε. Αυτοί που κάνουν ένα παιδί θα του αφήσουν το ακίνητο που μένουν. Για εξοχικό ούτε λόγος. Τι να το κάνεις το εξοχικό όταν μπορείς με φθηνά πακέτα διακοπών κάθε χρόνο να γυρίσεις όλη την Ελλάδα ; Άσε τις οργανωμένες εκδρομές.
Ξέρω μακροχρόνια παντρεμένο ζευγάρι δημοσίων υπαλλήλων ( συνολικό εισόδημα πάνω από 2.000 ευρώ τον μήνα ) με 2 ενήλικα παιδιά που μένουν σε ενοίκιο στα βόρεια προάστια εδώ και 10 χρόνια. Κάθε 2 χρόνια αλλάζουν σπίτι στην ίδια περιοχή ! Ρε παιδιά τους λέω , γιατί δεν αγοράζετε ένα διαμέρισμα με δόσεις/δάνειο με τον 1 μισθό; Δεν θέλουμε μου απαντάνε. Και να πω πως έχουν σκοπό να χωρίσουν ; Δεν έχουν !

στ) Εγώ προσωπικά προσπαθώ να πουλήσω παλιά μονοκατοικία στα δυτικά προάστια εδώ και τρία χρόνια. Η τιμή που την έχω βάλει είναι 50 % κάτω απ' την αντικειμενική αξία. ( Παλιά ήταν μόλις 2% , αλλά με την αύξηση αντικειμενικών που έκανε ο Κούλης τώρα είναι 50%. Θενκς Κούλης ! :vp6: ) Πάπαλα ...
Επίσης αγροτεμάχια και άρτια και οικοδομήσιμα οικόπεδα στην επαρχία σε πολύ χαμηλές τιμές ( 5 ευρώ το τετραγωνικό και παρακάτω ) . Nothing ...
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23292
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 14 Δεκ 2022, 10:50

Τις τιμές τις έχουν αυξήσει μια κάστα 30 κατασκευαστικών εταιρειών και εργολαβών και οι περισσότερες αγοραπωλησίες γίνονται μεταξύ τους και για να ξεπλένουν και για να φαίνεται ντόρος. Γιαυτό και το μπαμ θα ειναι ηχηρό μόλις σκάσει πάλι το όλο.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών