Κραχ στα ακίνητα!

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 11 Ιουν 2020, 13:06

Θελουν μεγαλη προσοχη οι μεσιτες στην Ελλαδα και χρειαζονται πολλα ενσημα και χρονια εμπειριας στην αγορα για να ξερεις πως πρεπει να τους αντιμετωπιζεις.
Οι εντολες που δινουν για υπογραφη ειναι γραμμενες απο δικηγορους με τετοιο τροπο ωστε να τρεχεις στα δικαστηρια.

Εγω πλεον επιλεγω να δουλευω μονο με ΜΟΥΝΑΡΕΣ.
Αν ειναι να εξαπατηθω, να με εξαπατησει ΜΟΥΝΑΡΑ.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 11 Ιουν 2020, 13:10

Σιγα ρε τα εντυπα του κωλου που σε δεσμευουν.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Ιουν 2020, 13:27

Daje έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:06
Θελουν μεγαλη προσοχη οι μεσιτες στην Ελλαδα και χρειαζονται πολλα ενσημα και χρονια εμπειριας στην αγορα για να ξερεις πως πρεπει να τους αντιμετωπιζεις.
Οι εντολες που δινουν για υπογραφη ειναι γραμμενες απο δικηγορους με τετοιο τροπο ωστε να τρεχεις στα δικαστηρια.
Κάπως έτσι ήταν αυτό που μου πάσαρε. Αλλά βέβαια μπορεί να φταίει που είμαι καχύποπτος και δεν έχω σχετική εμπειρία.
perseus έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:10
Σιγα ρε τα εντυπα του κωλου που σε δεσμευουν.
Μου είπε Δεν είναι τίποτα. Και μπορεί να έχει δίκιο. Αλλά εγώ φυλάγομαι. :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 11 Ιουν 2020, 13:32

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:27

Μου είπε Δεν είναι τίποτα. Και μπορεί να έχει δίκιο. Αλλά εγώ φυλάγομαι. :102:
μην ακους βλακειες, τι πα να πει δεν ειναι τιποτα, συμβολαιο ειναι που μπορει να σε τρεχει στα δικαστηρια για τους ορους του
Αν σου πει καποιος "Δεν ειναι τιποτα", η απαντηση πρεπει να ειναι " Αφου δεν ειναι τιποτα, ασε μην το γραφουμε στους ορους και κουραζομαστε για το τιποτα"

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Ιουν 2020, 13:34

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:32
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:27

Μου είπε Δεν είναι τίποτα. Και μπορεί να έχει δίκιο. Αλλά εγώ φυλάγομαι. :102:
μην ακους βλακειες, τι πα να πει δεν ειναι τιποτα, συμβολαιο ειναι που μπορει να σε τρεχει στα δικαστηρια για τους ορους του
Αν σου πει καποιος "Δεν ειναι τιποτα", η απαντηση πρεπει να ειναι " Αφου δεν ειναι τιποτα, ασε μην το γραφουμε στους ορους και κουραζομαστε για το τιποτα"
:ty:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 11 Ιουν 2020, 14:29

talaipwros έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:32
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 13:27

Μου είπε Δεν είναι τίποτα. Και μπορεί να έχει δίκιο. Αλλά εγώ φυλάγομαι. :102:
μην ακους βλακειες, τι πα να πει δεν ειναι τιποτα, συμβολαιο ειναι που μπορει να σε τρεχει στα δικαστηρια για τους ορους του
Αν σου πει καποιος "Δεν ειναι τιποτα", η απαντηση πρεπει να ειναι " Αφου δεν ειναι τιποτα, ασε μην το γραφουμε στους ορους και κουραζομαστε για το τιποτα"
Σωστος.
Απλα για να τους κανεις τσαμπουκα πρεπει να εχεις γραψει χιλιομετρα.
Δεν μπορει κανει τις ιδιες πιπες μια 20χρονη με μια 40χρονη, πως να το κανουμε..........
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Ιουν 2020, 18:11

Κοίτα τώρα εδώ. Με παίρνουν τηλ και μου στέλνουν να τους υπογράψω για ανάθεση μέσω email. Τους ρωτάω ποια εταιρεία είστε και με ποια κυρία συνομιλώ ; Μου λέει. Ρωτάω έχετε διεύθυνση στο διαδίκτυο ; Μου λέει. Ωραία της λέω. Θα διαβάσω το χαρτί που θα μου στείλετε και θα σας απαντήσω.

Πάω τώρα για τσεκάρισμα. Υπάρχει η εταιρεία και έχει γραφεία σε πολλά σημεία στην Αττική. Έχει και στην περιοχή που μου είπε , αλλά όχι στην οδό που μου είπε. Εκεί είναι ένας δικηγόρος και ένα γραφείο Airbnb. Το τηλέφωνο που με πήρε ανήκει στον δικηγόρο. Όταν μπεις όμως στο σάιτ του έχει το ίδιο τηλέφωνο με το γραφείο του Airbnb ! :o H εταιρεία έχει αναρτημένα online και τα ονόματα των συνεργατών της. Το ονοματεπώνυμο που μου έδωσε όμως δεν υπάρχει ! Δεν ανοίγω καν το mail που μου έστειλε. Μπορεί να είναι κακόβουλο … :102:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2020, 18:25

Μακρυά. Στους 2 μεσίτες οι 3 είναι κάτι ανάμεσα σε αεριτζη και απατεώνα
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30572
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 11 Ιουν 2020, 18:27

και οι υπόλοιποι είναι ελαφρώς άχρηστοι, έως παρασιτικοί, προσφέρουν μια περιττή μεσιτεία
στην εποχή που κυριολεκτικά ο καθένας μπορεί να βγάλει φωτογραφίες και βίντεο ένα σπίτι με το κινητό του και να τα ανεβάσει στο διαδίκτυο
Наше дело правое - победа будет за нами!

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Ιουν 2020, 18:35

Τι παπαριές ακούνε και αυτοί οι μεσίτες όμως είναι άλλο πράγμα. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα άντεχε.
Κάποιος γνωστός μου σε ένα χωριό πουλάει ένα παλιό σπίτι, το έδωσε σε μεσίτη με τιμή πωλήσεις 300.000 ευρώ.
Το σπίτι δεν αξίζει ούτε 50.000 ευρώ κι ο μεσίτης αντί να τον κυνηγήσει, το έβαλε με 300.000.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23237
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 11 Ιουν 2020, 18:37

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:35
Τι παπαριές ακούνε και αυτοί οι μεσίτες όμως είναι άλλο πράγμα. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα άντεχε.
Κάποιος γνωστός μου σε ένα χωριό πουλάει ένα παλιό σπίτι, το έδωσε σε μεσίτη με τιμή πωλήσεις 300.000 ευρώ.
Το σπίτι δεν αξίζει ούτε 50.000 ευρώ κι ο μεσίτης αντί να τον κυνηγήσει, το έβαλε με 300.000.
Γιατι είτε με 50.είτε με 300 είτε με 1000 μεγάλα να το βάλει στο ιντερνετ το ίδιο δε του παιρνει;
Παπαριες ακούς σε όλες τις δουλειές. Μόνο οι εισοδηματίες δεν... oh wait...
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Ιουν 2020, 18:40

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:35
Τι παπαριές ακούνε και αυτοί οι μεσίτες όμως είναι άλλο πράγμα. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα άντεχε.
Κάποιος γνωστός μου σε ένα χωριό πουλάει ένα παλιό σπίτι, το έδωσε σε μεσίτη με τιμή πωλήσεις 300.000 ευρώ.
Το σπίτι δεν αξίζει ούτε 50.000 ευρώ κι ο μεσίτης αντί να τον κυνηγήσει, το έβαλε με 300.000.
Εγώ το έχω βάλει ίσα με την αξία ακινήτου που αναγράφεται στο Ε9 και με βάση την οποία μου έρχεται ο ΕΝΦΙΑ. Στις διαπραγματεύσεις θα πέσω και έως 20 % κάτω.
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 11 Ιουν 2020, 18:43

Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:40
Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:35
Τι παπαριές ακούνε και αυτοί οι μεσίτες όμως είναι άλλο πράγμα. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα άντεχε.
Κάποιος γνωστός μου σε ένα χωριό πουλάει ένα παλιό σπίτι, το έδωσε σε μεσίτη με τιμή πωλήσεις 300.000 ευρώ.
Το σπίτι δεν αξίζει ούτε 50.000 ευρώ κι ο μεσίτης αντί να τον κυνηγήσει, το έβαλε με 300.000.
Εγώ το έχω βάλει ίσα με την αξία ακινήτου που αναγράφεται στο Ε9 και με βάση την οποία μου έρχεται ο ΕΝΦΙΑ. Στις διαπραγματεύσεις θα πέσω και έως 20 % κάτω.
Για σπίτι η αντικειμενική αξία δεν λέει τίποτα, μόνο για οικόπεδο λέει.
Δύο σπίτια μπορεί να είναι των ίδιων τετραγωνικών μέτρων της ίδιας ηλικίας στην ίδια περιοχή με την ίδια την αντικειμενική αξία και το ένα να είναι χρέπι και στην ουσία ακατοίκητο ενώ το άλλο να είναι μόλις ανακατασκευασμένο με λεπτομέρειες χιλιάδων ευρώ.

Άβαταρ μέλους
Ζαποτέκος
Δημοσιεύσεις: 8941
Εγγραφή: 14 Ιαν 2019, 17:08

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ζαποτέκος » 11 Ιουν 2020, 18:46

Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:43
Ζαποτέκος έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:40
Μηχανικός έγραψε:
11 Ιουν 2020, 18:35
Τι παπαριές ακούνε και αυτοί οι μεσίτες όμως είναι άλλο πράγμα. Ένας φυσιολογικός άνθρωπος δεν θα άντεχε.
Κάποιος γνωστός μου σε ένα χωριό πουλάει ένα παλιό σπίτι, το έδωσε σε μεσίτη με τιμή πωλήσεις 300.000 ευρώ.
Το σπίτι δεν αξίζει ούτε 50.000 ευρώ κι ο μεσίτης αντί να τον κυνηγήσει, το έβαλε με 300.000.
Εγώ το έχω βάλει ίσα με την αξία ακινήτου που αναγράφεται στο Ε9 και με βάση την οποία μου έρχεται ο ΕΝΦΙΑ. Στις διαπραγματεύσεις θα πέσω και έως 20 % κάτω.
Για σπίτι η αντικειμενική αξία δεν λέει τίποτα, μόνο για οικόπεδο λέει.
Δύο σπίτια μπορεί να είναι των ίδιων τετραγωνικών μέτρων της ίδιας ηλικίας στην ίδια περιοχή με την ίδια την αντικειμενική αξία και το ένα να είναι χρέπι και στην ουσία ακατοίκητο ενώ το άλλο να είναι μόλις ανακατασκευασμένο με λεπτομέρειες χιλιάδων ευρώ.
Σωστό. Αυτό δεν θα έπρεπε να το λαμβάνουν υπόψιν τους οι μαλάκες που εφηύραν τον ΕΝΦΙΑ ώστε να μειώνουν την φορολογία αν το σπίτι είναι χρέπι ; :011:
… εις μικράς μεν ατυχίας ευρεθήσεται φίλος, εις μεγίστην δε και επιμένουσαν συμφοράν μηδείς σε πλανήση , φίλος ουκ έσται . ( Στρατηγικόν Κεκαυμένου )

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14546
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 11 Ιουν 2020, 22:02

Εγω πλεον ζηταω φωτο απο μεσιτριες που με παιρνουν τηλεφωνο και μονο αν ειναι ΜΟΥΝΑΡΕΣ προχωραω σε ραντεβου.
Επισης για να τσεκαρω ποσο ΜΟΥΝΑΡΕΣ ειναι, ζηταω ραντεβου 08.00 το πρωι.
Αν πει ναι, δεν υπαρχει περιπτωση να ειναι ΜΟΥΝΑΡΑ.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών