Κραχ στα ακίνητα!

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23223
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιουν 2018, 10:09

Απο μικρή εμπειρία που έχω σχετικά με ιδιοκτήτες ακινήτων (κυρίως επαγγελματικών χώρων) οι πιο εντάξει είναι όσοι το έχουν επάγγελμα, πολιτικοί-μηχανικοί ή εργολάβοι που ξέρουν τη δουλειά τους, τις ανάγκες ενος ακινήτου, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις.
Αν πέσεις σε κανέναν που προσπαθεί να ζήσει 2-3 οικογένειες απο ένα οίκημα ή κανένα τσογλάνι που δεν έχει δουλέψει ποτέ του και έχει μάθει μια ζωή, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, θα έχεις θέματα.
Αν στο παίζει πούστικα ή αν δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του, τον χώνεις μέσα 4-5 νοίκια minimum για να εκτιμάει τον καλό ενοικιαστή άλλη φορά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 11:09

Μηχανικός έγραψε:
25 Ιουν 2018, 08:02
Μια γκαρσονιερίτσα που έχω, έδιωξα τον ενοικιαστή γιατί χρωστούσε 9 ενοίκια και από 6 λογαριασμούς ΔΕΗ, νερού, κοινοχρήστων. :D
Άρχισα την ανακαίνιση και θα την βάλω στο airbnb.
Να σε ρωτήσω, θα τρέχεις με τα περα δωθε του aibnb, μόνο για μια γκαρσονιερίτσα? (εννοώ, οτι αν έχω καταλάβει καλά, έχεις και άλλες δουλειές που σου τρώνε χρόνο, βγαίνει?)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Ιουν 2018, 11:19

Πρακτικά.
Ζευγάρι αγόρασε πριν μια εβδομάδα μονοκατοικία σε μετρια κατάσταση του 60 - σε οικόπεδο σχεδόν 1.5 στρέμμα με δέντρα - σε περιοχή που και τα διπλανά + είναι κάπως ετσι - 500 μέτρα από την θάλασσα με 45 000 ευρουλίνια.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14542
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 25 Ιουν 2018, 11:21

Ερμής έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:09

Αν στο παίζει πούστικα ή αν δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του, τον χώνεις μέσα 4-5 νοίκια minimum για να εκτιμάει τον καλό ενοικιαστή άλλη φορά.
Παντα ειναι που θα πεσεις βεβαια γιατι η δραση γεννα αντιδραση, οπως μας μαθαιναν στο σχολειο, οποτε πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για ολα.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24523
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 25 Ιουν 2018, 11:27

Ερμής έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:09
Απο μικρή εμπειρία που έχω σχετικά με ιδιοκτήτες ακινήτων (κυρίως επαγγελματικών χώρων) οι πιο εντάξει είναι όσοι το έχουν επάγγελμα, πολιτικοί-μηχανικοί ή εργολάβοι που ξέρουν τη δουλειά τους, τις ανάγκες ενος ακινήτου, τα δικαιώματα και τις υποχρεώσεις.
Αν πέσεις σε κανέναν που προσπαθεί να ζήσει 2-3 οικογένειες απο ένα οίκημα ή κανένα τσογλάνι που δεν έχει δουλέψει ποτέ του και έχει μάθει μια ζωή, μήνας μπαίνει μήνας βγαίνει, θα έχεις θέματα.
Αν στο παίζει πούστικα ή αν δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του, τον χώνεις μέσα 4-5 νοίκια minimum για να εκτιμάει τον καλό ενοικιαστή άλλη φορά.
Στην περιοχή μου ήταν σχεδόν όλοι κατηγορία 2.

Είχε η άλλη (της ΛΑΕ κιόλας παρακαλώ και δε λέμε απλή ψηφοφόρος) μια άθλια μαλακία γύρω στα 30 τετραγωνικά, τη νοίκιαζε σε έναν για καθαριστήριο, είχε φτάσει γύρω στα 1500 το μήνα και επέμενε κατηγορηματικότατα αυτή στη ρήτρα για 5% αύξηση το χρόνο που είχαν υπογράψει γύρω στο '06. Ε της λέει συγνώμη ο τζίρος μου έχει πέσει 70% δείξε λίγη κατανόηση, τίποτα η μαλάκω. Έφυγε ο τύπος γύρω στο '11 βρήκε παραδίπλα διπλάσια τετραγωνικά μισά λεφτά, η άλλη ακόμα ξενοίκιαστο το έχει από τότε (6-7 χρόνια) και της φταίει ο ΕΝΦΙΑσ και ο Σόιμπλες.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23223
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιουν 2018, 11:29

Daje έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:21
Ερμής έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:09

Αν στο παίζει πούστικα ή αν δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του, τον χώνεις μέσα 4-5 νοίκια minimum για να εκτιμάει τον καλό ενοικιαστή άλλη φορά.
Παντα ειναι που θα πεσεις βεβαια γιατι η δραση γεννα αντιδραση, οπως μας μαθαιναν στο σχολειο, οποτε πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για ολα.
Προσωπικά έχω αντιμετωπίσει ιδιοκτήτες στα παλιά γραφεία της εταιρείας καθώς και πιο παλιά που νοίκιαζα ένα σπίτι στο κέντρο. Πέτυχα πολύ ωραίους ανθρώπους που είχαμε φοβερή συνεργασία. Ήμουν τυχερός.
Έχω ακούσει όμως τρελά πράγματα από έμπιστο κόσμο.
Φυσικά και είναι δράση αντίδραση, γιαυτό λέω οτι αν φερθεί μλκισμένα (δε φτιάχνει ας πούμε φουσκωμένα πατώματα απο σπασμένες σωληνώσεις, αρνείται να σου φτιάξει τα σάπια κάγκελα στο μπαλκόνι, δεν επισκευάζει τον ηλιακό κλπ κλπ κλπ) τότε παίζει μπαλα αναλόγως.
foscilis έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:27
η άλλη ακόμα ξενοίκιαστο το έχει από τότε (6-7 χρόνια) και της φταίει ο ΕΝΦΙΑσ και ο Σόιμπλες.
Σκέψου τι ζητάει. Ακόμη σκέψου τι στοκαρισμένο χρήμα έχει για να μη τη νοιάζει να είναι ξενοίκιαστο 6-7 χρόνια. Και μετά λέμε περι άδικου ΕΝΦΙΑ.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Ερμής την 25 Ιουν 2018, 11:30, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14542
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 25 Ιουν 2018, 11:30

Ερμής έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:29
Daje έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:21
Ερμής έγραψε:
25 Ιουν 2018, 10:09

Αν στο παίζει πούστικα ή αν δεν τηρεί τις υποχρεώσεις του, τον χώνεις μέσα 4-5 νοίκια minimum για να εκτιμάει τον καλό ενοικιαστή άλλη φορά.
Παντα ειναι που θα πεσεις βεβαια γιατι η δραση γεννα αντιδραση, οπως μας μαθαιναν στο σχολειο, οποτε πρεπει να εισαι προετοιμασμενος για ολα.
Προσωπικά έχω αντιμετωπίσει ιδιοκτήτες στα παλιά γραφεία της εταιρείας καθώς και πιο παλιά που νοίκιαζα ένα σπίτι στο κέντρο. Πέτυχα πολύ ωραίους ανθρώπους που είχαμε φοβερή συνεργασία. Ήμουν τυχερός.
Έχω ακούσει όμως τρελά πράγματα από έμπιστο κόσμο.
Φυσικά και είναι δράση αντίδραση, γιαυτό λέω οτι αν φερθεί μλκισμένα (δε φτιάχνει ας πούμε φουσκωμένα πατώματα απο σπασμένες σωληνώσεις, αρνείται να σου φτιάξει τα σάπια κάγκελα στο μπαλκόνι, δεν επισκευάζει τον ηλιακό κλπ κλπ κλπ) τότε παίζει μπαλα αναλόγως.
Εννοειται. Υπαρχουν καθικια ιδιοκτητες και καθικια ενοικιαστες.
Γενικως ετσι δεν ειναι σε ολους τους τομεις της ζωης?
Λιγο να χαλαρωσεις, ολοι προσπαθουν να στον φορμαρουν. Απο το περιπτερο, μεχρι σε deal εκατομμυριων.
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23223
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 25 Ιουν 2018, 11:34

Daje έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:30


Εννοειται. Υπαρχουν καθικια ιδιοκτητες και καθικια ενοικιαστες.
Γενικως ετσι δεν ειναι σε ολους τους τομεις της ζωης?
Λιγο να χαλαρωσεις, ολοι προσπαθουν να στον φορμαρουν. Απο το περιπτερο, μεχρι σε deal εκατομμυριων.
Ετσι πάει.
Με τη διαφορά ο έμπειρος γαμιάς θα στον φερμάρει αλλά σιγά σιγα, θα σαλιώσει λιγάκι, θα σου πει κανένα γλυκόλογο, κοινώς θα πονέσει αλλά δε θα κλάψεις τόσο.
Το άπειρο το πιτσιρίκι που βλέπει τρύπα θα πάει γιούργια στον νταβά με κουλούρια και δε θα υπολογίσει, ούτε τρύπα, ούτε αίμα, ούτε δάκρυ. Αν τον αφήσεις θα πονέσεις και θα πάθεις ζημιά, αν προετοιμαστείς κατάλληλα όμως μπορεί να αμυνθείς και να τον τραυματίσεις πρώτος(λόγω της απειρίας του), να μπήξει κλάματα και να σου ζητάει και βοήθεια να πάει στο χοσπιτάλι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Μηχανικός
Δημοσιεύσεις: 12036
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:31
Τοποθεσία: Καλαμάτα

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Μηχανικός » 25 Ιουν 2018, 13:31

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:09
Μηχανικός έγραψε:
25 Ιουν 2018, 08:02
Μια γκαρσονιερίτσα που έχω, έδιωξα τον ενοικιαστή γιατί χρωστούσε 9 ενοίκια και από 6 λογαριασμούς ΔΕΗ, νερού, κοινοχρήστων. :D
Άρχισα την ανακαίνιση και θα την βάλω στο airbnb.
Να σε ρωτήσω, θα τρέχεις με τα περα δωθε του aibnb, μόνο για μια γκαρσονιερίτσα? (εννοώ, οτι αν έχω καταλάβει καλά, έχεις και άλλες δουλειές που σου τρώνε χρόνο, βγαίνει?)
Έχω και άλλη που δεν την είχα νοικιάσει ποτέ, την είχα για να φιλοξενώ κανένα φίλο. Την ετοιμάζω και αυτή.
Θα τις νοικιάζω μόνο για μεγάλα διαστήματα, τουλάχιστον 2 εβδομάδες και πάνω.

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 13:35

σωστή σκέψη, δεν έχω ασχοληθεί, το φοβούμαι το airbnb, αν μπει μέσα κανένας έμπορας κοκαινης και εχω εγω τρεχαματα, ποιός με καλυπτει?

(εχω εναν γνωστο-συγγενη μακρινο-που κανει παρεα με εναν που αναλαμβανει να διαχειριζεται εκ μερους τριτων τη φαση rbnb, θα ρωτηξω μιας που το θυμηθηκα (και αν προλαβω)
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
Daje
Δημοσιεύσεις: 14542
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 07:30

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Daje » 25 Ιουν 2018, 14:23

Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 13:35
(εχω εναν γνωστο-συγγενη μακρινο-που κανει παρεα με εναν που αναλαμβανει να διαχειριζεται εκ μερους τριτων τη φαση rbnb, θα ρωτηξω μιας που το θυμηθηκα (και αν προλαβω)
https://www.lifo.gr/now/world/163721
https://i.imgur.com/p7krvsa.jpg
Πρόεδρος του Σ.Φ.Σ.Σ.Κ.Π.Ο
Ωραίο πρωτάθλημα ρε κατσικοειδή φυστικοβουτηρομένα λοβοτομημένα καγκουροειδή κατσίκια!

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιουν 2018, 14:30

Αγις έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:19
Πρακτικά.
Ζευγάρι αγόρασε πριν μια εβδομάδα μονοκατοικία σε μετρια κατάσταση του 60 - σε οικόπεδο σχεδόν 1.5 στρέμμα με δέντρα - σε περιοχή που και τα διπλανά + είναι κάπως ετσι - 500 μέτρα από την θάλασσα με 45 000 ευρουλίνια.
Περιοχή;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25890
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 25 Ιουν 2018, 14:41

ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
25 Ιουν 2018, 14:30
Αγις έγραψε:
25 Ιουν 2018, 11:19
Πρακτικά.
Ζευγάρι αγόρασε πριν μια εβδομάδα μονοκατοικία σε μετρια κατάσταση του 60 - σε οικόπεδο σχεδόν 1.5 στρέμμα με δέντρα - σε περιοχή που και τα διπλανά + είναι κάπως ετσι - 500 μέτρα από την θάλασσα με 45 000 ευρουλίνια.
Περιοχή;
Περιβόλια.
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Σουβλίτσα
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6091
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:31

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Σουβλίτσα » 25 Ιουν 2018, 14:57

Daje έγραψε:
25 Ιουν 2018, 14:23
Σουβλίτσα έγραψε:
25 Ιουν 2018, 13:35
(εχω εναν γνωστο-συγγενη μακρινο-που κανει παρεα με εναν που αναλαμβανει να διαχειριζεται εκ μερους τριτων τη φαση rbnb, θα ρωτηξω μιας που το θυμηθηκα (και αν προλαβω)
https://www.lifo.gr/now/world/163721
τρεμω να ρωτήσω τί σχέση έχεις με την Φλώριδα :lol:
...δι᾿ ἐσόπτρου ἐν αἰνίγματι...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27150
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Κραχ στα ακίνητα!

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 25 Ιουν 2018, 17:02

Θενξ Άγι!
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών