Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Αύγ 2021, 15:46

Οχι, ο νανος έδειξε απλως οτι υπαρχει διαφορά στον καταμερισμό της πιτας αναμεσα στους 30δες του τοτε και του τωρα, μικρη σχεση με το ποιος περνουσε καλυτερα.

Εδειξα οτι δεν μπορείς να κανεις ακομα και αυτη την ελαχιστα σημαντικη σύγκριση, λογω διαφορων στο προσδόκιμο επιβιωσης και την διαμεση ηλικια

Ο σημερινος 30ρης περναει παρα παρα πολυ καλυτερα απο την βασιλισσα της Αγγλίας του 1850 .

Ο σημερινος 20ρης περνάει πολυ καλυτερα απο τον πατέρα του οταν ηταν 20 ( εστω οτι εχουν 30 χρονια διαφορά ηλικίας)

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Αύγ 2021, 15:57

talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:46
Οχι, ο νανος έδειξε απλως οτι υπαρχει διαφορά στον καταμερισμό της πιτας αναμεσα στους 30δες του τοτε και του τωρα, μικρη σχεση με το ποιος περνουσε καλυτερα.

Εδειξα οτι δεν μπορείς να κανεις ακομα και αυτη την ελαχιστα σημαντικη σύγκριση, λογω διαφορων στο προσδόκιμο επιβιωσης και την διαμεση ηλικια

Ο σημερινος 30ρης περναει παρα παρα πολυ καλυτερα απο την βασιλισσα της Αγγλίας του 1850 .

Ο σημερινος 20ρης περνάει πολυ καλυτερα απο τον πατέρα του οταν ηταν 20 ( εστω οτι εχουν 30 χρονια διαφορά ηλικίας)
εξαρτάται την χώρα. Δεν νομίζω ότι ο 30άρης στην Ελλάδα του 2020 ζει καλύτερα από τον 30άρη του 1990 παρά την βελτίωση του σύστηματος. Φυσικά δεν φταίει το σύστημα γενικώς που στην ελλάδα τα κάναμε όλα πουτάνα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Αύγ 2021, 15:58

Πιο ψεκιες από τους δογματικούς σεχταριστες φιλελε δεν υπάρχουν :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Αύγ 2021, 15:59

το 1990 ημουν 20, ετρωγα την μιση μου μερα τρεχωντας πανω κατω στην Αθηνα και στις βιβλιοθηκες για να κανω πραγματα που ο τωρινος 20ρης στην ελλαδα τα κανει απο το αραλικι του υπολογιστη του.
Στον δε καυσωνα του 1987 εχασα την γιαγια μου απο την ζεστη και γενικως βρασαμε, τωρα χαλαρα ο μεσος 20ρης στο κλιματιστικο

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Αύγ 2021, 16:04

Πάντως το γράφημα δείχνει ότι στους xers όσο μεγαλώνουν τόσο πιο πλούσιοι γίνονται. Μήπως στο wealth μετράει, πέρα από τον μισθό που είναι λογικό να υπάρχει διαφορά μεταξύ ενός xer 45 χρονών με 20 χρόνια εργασιακής εμπειρίας, όπου μάλλον έχει ήδη ανέβει ιεραρχικά (σε managerο θέσεις κ τέτοια) σε σχέση με τον 25αρη αντε 30αρη 9to5er? Άλλη μια παράμετρος είναι αυτη της κληρονομιάς. Οι γονείς των millenials ζουν ακόμη ως επί το πλείστον, ενώ των xers αρχίζουν να πεθαίνουν. Έτσι οι λίγο μεγαλύτεροι συσσωρευουν κ τη γονική περιουσία, ενώ οι μικρότεροι αντε να παίρνουν κανά βοηθηματακι-χαρτζιλικι από γονείς. Αυτό δε σημαίνει ότι όταν οι millenials 50αρισουν δε θα έχουν και αυτοί περίπου ίδια περιουσία :smt017

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση κ όλα έχουν να κάνουν κ με τις ιδιαίτερες συνθήκες κ επιλογές του καθενός. Άμα ήσουν ένας ξυσαρχιδης χλεμπουρας στο σχολείο κ τριανταρησες κ το μόνο που έχεις μάθει είναι να κουβαλάς σουβλάκια με το παπι ή στην καλύτερη να φτιάχνεις κάνα σάντουιτς γιατί πιστεύεις ότι σου αξίζουν καλύτερες προοπτικές από αυτό που σου έδωσε η ζωή; Τι έκανες προς αυτήν την κατεύθυνση; Έμαθες κάποια τέχνη; πχ υδραυλικός ψυκτικος κτλ; ξέρεις ξένες γλώσσες; διάβαζες να περάσεις σε κάποια σχολή με καλές προοπτικές; κτλ. Γιατι οκ κάπου μπαστα με το κράξιμο στους μπουμερς, ας δούμε κ εμείς τι έχουμε κάνει για ένα καλύτερο αύριο για τον εαυτό μας. Κ η αλήθεια είναι ότι αρκετοί δεν έχουν κάνει τίποτα. Κ η αλήθεια είναι ότι πολλοί από αυτούς τους αρκετούς το ήξεραν ότι θα φανε πουτσα, απλά προτιμούσαν να φτιάχνουν το glx τους κ να καπνίζουν χόρτο απ το να μάθουν μια τέχνη ή να διαβάσουν να περάσουν σε μια καλή σχολή

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Αύγ 2021, 16:04

talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:34
paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:26


Δεν μπορεις να συγκρινεις το πως περναγαμε εγω και ο πατερας μου σε διαφορετικες εποχες.
γιατι; το οτι υπαρχει τρομακτικη εξελιξη προς το πολυ καλυτερο αναμεσα στις εποχες, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου.

δεν σε παω σε αιωνες ουσιαστικης στασιμοτητας στις εποχες πριν τον συγχρονο καπιταλισμο, δες την διαφορα στην εξελιξη ενος απλου προιοντος μιας μονο μαρκας ( ουτε καν θα αναφερθω σε ποικιλια επιλογων) του ιδιου λαου

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 χωρις καπιταλισμο

Εικόνα
Εικόνα

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 με καπιταλισμο

ΕικόναU
Εικόνα

η εξελιξη Δεν ειναι δεδομενη, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου
Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25197
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 10 Αύγ 2021, 16:06

paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04


Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
οταν λες μπορει;
ξερουμε γιατι μπορεσε στη δυτικη γερμανια και δεν μπορεσε στην ανατολικη;

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Αύγ 2021, 16:14

talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:59
το 1990 ημουν 20, ετρωγα την μιση μου μερα τρεχωντας πανω κατω στην Αθηνα και στις βιβλιοθηκες για να κανω πραγματα που ο τωρινος 20ρης στην ελλαδα τα κανει απο το αραλικι του υπολογιστη του.
Στον δε καυσωνα του 1987 εχασα την γιαγια μου απο την ζεστη και γενικως βρασαμε, τωρα χαλαρα ο μεσος 20ρης στο κλιματιστικο
επίσης η ανεργία ήταν 7% και τώρα 17%. Πες στον άνεργο ή σε αυτόν που δουλεύει αλλά δεν του φτάνουν ούτε για νοίκι ότι ζει καλύτερα γιατί έχει το google

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Αύγ 2021, 16:15

paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04
talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:34
paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:26


Δεν μπορεις να συγκρινεις το πως περναγαμε εγω και ο πατερας μου σε διαφορετικες εποχες.
γιατι; το οτι υπαρχει τρομακτικη εξελιξη προς το πολυ καλυτερο αναμεσα στις εποχες, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου.

δεν σε παω σε αιωνες ουσιαστικης στασιμοτητας στις εποχες πριν τον συγχρονο καπιταλισμο, δες την διαφορα στην εξελιξη ενος απλου προιοντος μιας μονο μαρκας ( ουτε καν θα αναφερθω σε ποικιλια επιλογων) του ιδιου λαου

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 χωρις καπιταλισμο

Εικόνα
Εικόνα

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 με καπιταλισμο

ΕικόναU
Εικόνα

η εξελιξη Δεν ειναι δεδομενη, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου
Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
το ότι η τεχνολογία θα βελτιώνεται συνεχώς δεν είναι δεδομένο.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Αύγ 2021, 16:23

talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:06
paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04


Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
οταν λες μπορει;
ξερουμε γιατι μπορεσε στη δυτικη γερμανια και δεν μπορεσε στην ανατολικη;
Δορυφορους και αστροναυτες εκτοξευσε και η ΕΣΣΔ δεν σταματησε η τεχνολογια εκει. Δεν σταματα η τεχνολογια, η διαφορα ειναι οτι στον κομμουνισμο ειναι ελιτιστικη, υπαρχει μονο για το κρατος δεν την απολαμβανει μεγαλο μερος του πληθυσμου οπως στον καπιταλισμο.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 10 Αύγ 2021, 16:25

Δημοκράτης έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:15
paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04
talaipwros έγραψε:
10 Αύγ 2021, 15:34


γιατι; το οτι υπαρχει τρομακτικη εξελιξη προς το πολυ καλυτερο αναμεσα στις εποχες, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου.

δεν σε παω σε αιωνες ουσιαστικης στασιμοτητας στις εποχες πριν τον συγχρονο καπιταλισμο, δες την διαφορα στην εξελιξη ενος απλου προιοντος μιας μονο μαρκας ( ουτε καν θα αναφερθω σε ποικιλια επιλογων) του ιδιου λαου

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 χωρις καπιταλισμο

Εικόνα
Εικόνα

Εξελιξη γερμανικου λαικου αυτοκινητου 1950-1991 με καπιταλισμο

ΕικόναU
Εικόνα

η εξελιξη Δεν ειναι δεδομενη, ειναι αποτελεσμα του καπιταλισμου
Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
το ότι η τεχνολογία θα βελτιώνεται συνεχώς δεν είναι δεδομένο.
Οχι! Δεν ειναι δεδομενο οπως και το οτι οι κοινωνιες θα προοδευουν συνεχως.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Αύγ 2021, 16:26

paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:25
Δημοκράτης έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:15
paul25 έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04


Αυτο ειναι τεχνολογικη εξελιξη η οποια μπορει να συνεβαινε ουτως η αλλως. Οταν κρινουμε ενα οικονομικο συστημα, κρινουμε ως προς την οφελεια του στους περισσοτερους ανθρωπους, πως δηλαδη κατανεμει τους πορους του. Τι να το κανω αν βγαινουν αυτοκινητα τυπου ΤΕΣΛΑ και εγω δεν μπορω να εχω ουτε ενα απλο.
το ότι η τεχνολογία θα βελτιώνεται συνεχώς δεν είναι δεδομένο.
Οχι! Δεν ειναι δεδομενο οπως και το οτι οι κοινωνιες θα προοδευουν συνεχως.
επίσης σωστό. Βασικά οι κοινωνίες μονίμως κάνουν 2 βήματα μπρος και ένα πίσω

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24717
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 10 Αύγ 2021, 16:27

αυτή τη στιγμή συν δύση είμαστε στο ένα πίσω. Μπορεί και στο 1.5

Άβαταρ μέλους
Καραμελίτσα
Δημοσιεύσεις: 8849
Εγγραφή: 17 Σεπ 2020, 17:35

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Καραμελίτσα » 10 Αύγ 2021, 16:27

EKPLIKTIKOS έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:04
Πάντως το γράφημα δείχνει ότι στους xers όσο μεγαλώνουν τόσο πιο πλούσιοι γίνονται. Μήπως στο wealth μετράει, πέρα από τον μισθό που είναι λογικό να υπάρχει διαφορά μεταξύ ενός xer 45 χρονών με 20 χρόνια εργασιακής εμπειρίας, όπου μάλλον έχει ήδη ανέβει ιεραρχικά (σε managerο θέσεις κ τέτοια) σε σχέση με τον 25αρη αντε 30αρη 9to5er? Άλλη μια παράμετρος είναι αυτη της κληρονομιάς. Οι γονείς των millenials ζουν ακόμη ως επί το πλείστον, ενώ των xers αρχίζουν να πεθαίνουν. Έτσι οι λίγο μεγαλύτεροι συσσωρευουν κ τη γονική περιουσία, ενώ οι μικρότεροι αντε να παίρνουν κανά βοηθηματακι-χαρτζιλικι από γονείς. Αυτό δε σημαίνει ότι όταν οι millenials 50αρισουν δε θα έχουν και αυτοί περίπου ίδια περιουσία :smt017

Η αλήθεια είναι κάπου στη μέση κ όλα έχουν να κάνουν κ με τις ιδιαίτερες συνθήκες κ επιλογές του καθενός. Άμα ήσουν ένας ξυσαρχιδης χλεμπουρας στο σχολείο κ τριανταρησες κ το μόνο που έχεις μάθει είναι να κουβαλάς σουβλάκια με το παπι ή στην καλύτερη να φτιάχνεις κάνα σάντουιτς γιατί πιστεύεις ότι σου αξίζουν καλύτερες προοπτικές από αυτό που σου έδωσε η ζωή; Τι έκανες προς αυτήν την κατεύθυνση; Έμαθες κάποια τέχνη; πχ υδραυλικός ψυκτικος κτλ; ξέρεις ξένες γλώσσες; διάβαζες να περάσεις σε κάποια σχολή με καλές προοπτικές; κτλ. Γιατι οκ κάπου μπαστα με το κράξιμο στους μπουμερς, ας δούμε κ εμείς τι έχουμε κάνει για ένα καλύτερο αύριο για τον εαυτό μας. Κ η αλήθεια είναι ότι αρκετοί δεν έχουν κάνει τίποτα. Κ η αλήθεια είναι ότι πολλοί από αυτούς τους αρκετούς το ήξεραν ότι θα φανε πουτσα, απλά προτιμούσαν να φτιάχνουν το glx τους κ να καπνίζουν χόρτο απ το να μάθουν μια τέχνη ή να διαβάσουν να περάσουν σε μια καλή σχολή
Το κάρμα του καθενός δεν έχει καμία σχέση με το θέμα, όμως. Εμάς μας ενδιαφέρει το φαινόμενο του να φτωχαίνει η νεώτερη γενιά σε σχέση με τις προηγούμενες, και αυτό είναι καθαρά στατιστικό.

Που είναι τόσο καλά αποτυπωμένο στις ΗΠΑ, που θέλει πολύ δόση ψεκασμού για να το αμφισβητήσει κανείς.

Η Ελλάδα είναι αρκετά διαφορετική, το θεωρώ πολύ πιθανό ότι είναι χειρότερα από τις ΗΠΑ, αλλά δεν έχω δει νούμερα.
Z

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Είναι βιώσιμος ο καπιταλισμός;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 10 Αύγ 2021, 16:30

Δημοκράτης έγραψε:
10 Αύγ 2021, 16:14

επίσης η ανεργία ήταν 7% και τώρα 17%. Πες στον άνεργο ή σε αυτόν που δουλεύει αλλά δεν του φτάνουν ούτε για νοίκι ότι ζει καλύτερα γιατί έχει το google
Στην Ελλάδα σαφώς το peak ήταν εκεί περίπου, 90s-00s. Τότε ναι ήταν καλύτερα από τώρα. Στα 70s σε καμία περίπτωση. Ένα βασικό πρόβλημα τώρα είναι η έλλειψη προοπτικής σε αντίθεση με την εποχή της μεταπολιτευσης. Ένα δεύτερο προβλημα, κ αυτο που θα οδηγήσει στην κατάρρευση αν δε βρεθεί μια νέα ισορροπία, είναι η τρομακτική συσσώρευση κεφαλαίου από την ελίτ

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών