Φόροι ebay

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 13 Σεπ 2021, 23:56

Αγοράσαμε δύο συλλεκτικές καρτ ποστάλ από το ebay από Αγγλία.
Η μία κάρτα είναι από τους Ολυμπιακούς αγώνες του 1896 και η άλλη απεικονίζει έναν Έλληνα στρατιώτη του 19ου αιώνος.
Η ονομαστική αξία ήταν 60 λίρες και τα ταχυδρομικά 12 λίρες.
Το paypal όμως χρέωσε περίπου 85 λίρες, ήτοι επέβαλε φόρο 24% στις 60 λίρες.

Αυτό δεν γινόταν πριν αλλά χάρις στις "προοδευτικές ιδέες" των απανταχού συριζομάχων έγινε τώρα.
Μοιάζει σαν να είναι Ελληνικός ΦΠΑ που προσετέθη.
Εγώ που κάνω σπανίως τέτοιες συναλλαγές έχω φάει φόρο αλλά η ερώτηση είναι η εξής:

Είχε σχέση με το μπρέξι αυτό ή θα ξαναέπεφτε φόρος και αν η αγορά ήταν από εοκική χώρα (Γαλλία-Ισπανία-Ιταλία κλπ) ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Σεπ 2021, 00:44

To ebay σου εβαλε το φορο, τον οποιο θα τον αποδοσει στο κρατος
Καμια σχεση με συριζομαχους, κοινοτικη οδηγια ειναι, εχει να κανει με τα χρεωκοπημενα ταχυδρομεια, υπερφορολογηση που σε συνδιασμο με τις υπερογκες τιμες του ταχυδρομειου, για να μειωσουν το ηλεκτρονικο εμποριο

Στην ερωτηση σου, απλα στο uk εγινε νωριτερα και βαλαν το ebay να κραταει τον φπα οταν γινετε η αγορα.
Απο αλλες χωρες θα πληρωνες παλι, αλλα στα ΕΛΤΑ
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Σεπ 2021, 00:48

pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:44
To ebay σου εβαλε το φορο, τον οποιο θα τον αποδοσει στο κρατος
Καμια σχεση με συριζομαχους, κοινοτικη οδηγια ειναι, εχει να κανει με τα χρεωκοπημενα ταχυδρομεια, υπερφορολογηση που σε συνδιασμο με τις υπερογκες τιμες του ταχυδρομειου, για να μειωσουν το ηλεκτρονικο εμποριο

Στην ερωτηση σου, απλα στο uk εγινε νωριτερα και βαλαν το ebay να κραταει τον φπα οταν γινετε η αγορα.
Απο αλλες χωρες θα πληρωνες παλι, αλλα στα ΕΛΤΑ
Ξέρω με τι έχει σχέση αλλά εν ολίγοις αν ήταν από Γαλλία αυτός με τις κάρτες πάλι 87 θα πλήρωνα ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Σεπ 2021, 01:16

wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:48
pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:44
To ebay σου εβαλε το φορο, τον οποιο θα τον αποδοσει στο κρατος
Καμια σχεση με συριζομαχους, κοινοτικη οδηγια ειναι, εχει να κανει με τα χρεωκοπημενα ταχυδρομεια, υπερφορολογηση που σε συνδιασμο με τις υπερογκες τιμες του ταχυδρομειου, για να μειωσουν το ηλεκτρονικο εμποριο

Στην ερωτηση σου, απλα στο uk εγινε νωριτερα και βαλαν το ebay να κραταει τον φπα οταν γινετε η αγορα.
Απο αλλες χωρες θα πληρωνες παλι, αλλα στα ΕΛΤΑ
Ξέρω με τι έχει σχέση αλλά εν ολίγοις αν ήταν από Γαλλία αυτός με τις κάρτες πάλι 87 θα πλήρωνα ;
Ναι, εχει μπει φπα απο το 1ο ευρω για χωρες ΕΕ
Απο ιδιωτη σε ιδιωτη θεωρητικα ειχε απαλλαγη μεχρι ενα ποσο, αλλα δε θεωρουν τιποτα τετοιο και το μετρο λειτουργει οριζαντια
Για μεγαλυτερα ποσα εχεις και δασμους
Εαν ο πωλητης εχει πολλες πωλησεις, μπορει να πληρωνες φπα γαλλιας, εαν η ελλαδα συμφωνουσε με την αμαζον ebay κτλ να κραταει η εταιρια τους φπα για να τους αποδιδει
Λεσε φερ λεσε πασε Βρυξελλων :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Σεπ 2021, 01:26

pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:16
wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:48
pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:44
To ebay σου εβαλε το φορο, τον οποιο θα τον αποδοσει στο κρατος
Καμια σχεση με συριζομαχους, κοινοτικη οδηγια ειναι, εχει να κανει με τα χρεωκοπημενα ταχυδρομεια, υπερφορολογηση που σε συνδιασμο με τις υπερογκες τιμες του ταχυδρομειου, για να μειωσουν το ηλεκτρονικο εμποριο

Στην ερωτηση σου, απλα στο uk εγινε νωριτερα και βαλαν το ebay να κραταει τον φπα οταν γινετε η αγορα.
Απο αλλες χωρες θα πληρωνες παλι, αλλα στα ΕΛΤΑ
Ξέρω με τι έχει σχέση αλλά εν ολίγοις αν ήταν από Γαλλία αυτός με τις κάρτες πάλι 87 θα πλήρωνα ;
Ναι, εχει μπει φπα απο το 1ο ευρω για χωρες ΕΕ
Απο ιδιωτη σε ιδιωτη θεωρητικα ειχε απαλλαγη μεχρι ενα ποσο, αλλα δε θεωρουν τιποτα τετοιο και το μετρο λειτουργει οριζαντια
Για μεγαλυτερα ποσα εχεις και δασμους
Εαν ο πωλητης εχει πολλες πωλησεις, μπορει να πληρωνες φπα γαλλιας, εαν η ελλαδα συμφωνουσε με την αμαζον ebay κτλ να κραταει η εταιρια τους φπα για να τους αποδιδει
Λεσε φερ λεσε πασε Βρυξελλων :102:
Δλδ το paypal βάζει παντού ΦΠΑ Ελλάδος και πάει στο Ελληνικό κράτος.
Η Αγγλία δεν έχει ΦΠΑ ή θα λέγεται αλλοιώς ΦΚΣ ξέρω γω αλλά κι από κει βάζουν ΦΠΑ Ελλάδος.
ΦΠΑ της πωλήτριας χώρας πότε μπαίνει αντί για Ελληνικό ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Σεπ 2021, 01:50

Ο ΦΠΑ υποτίθεται είναι φόρος που πληρώνει ο πωλητής κάθε δίμηνο στην τοπική εφορία του.
Εκτός αν το παίζει black is black οπότε δεν πληρώνει ή εκτός αν θεωρείται ημιερασιτέχνης και του το χαρίζουν.
Τρόπον τινά θα τον μεταβιβάσει σ' εμένα τον αγοραστή. Αν είναι 15% μου λέει 10 + ΦΠΑ = 11.5, ή μου λέει 11.5 συμπεριλαμβανομένου ΦΠΑ.
Ο ΦΠΑ είναι ο ΦΠΑ της πωλητρίας χώρας - αν και θα μπορούσε να είναι της αγοράστριας χώρας.
Εδώ τώρα τι γίνεται ; Πληρώνουμε και αλεπού και αλεπουδάκι ;
Γμ τα κουμούνια μου που έχουν και το ηθικό πλεονέκτημα. Τι λένε για όλα αυτά ;
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Σεπ 2021, 02:13

wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:26
pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:16
wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 00:48


Ξέρω με τι έχει σχέση αλλά εν ολίγοις αν ήταν από Γαλλία αυτός με τις κάρτες πάλι 87 θα πλήρωνα ;
Ναι, εχει μπει φπα απο το 1ο ευρω για χωρες ΕΕ
Απο ιδιωτη σε ιδιωτη θεωρητικα ειχε απαλλαγη μεχρι ενα ποσο, αλλα δε θεωρουν τιποτα τετοιο και το μετρο λειτουργει οριζαντια
Για μεγαλυτερα ποσα εχεις και δασμους
Εαν ο πωλητης εχει πολλες πωλησεις, μπορει να πληρωνες φπα γαλλιας, εαν η ελλαδα συμφωνουσε με την αμαζον ebay κτλ να κραταει η εταιρια τους φπα για να τους αποδιδει
Λεσε φερ λεσε πασε Βρυξελλων :102:
Δλδ το paypal βάζει παντού ΦΠΑ Ελλάδος και πάει στο Ελληνικό κράτος.
Η Αγγλία δεν έχει ΦΠΑ ή θα λέγεται αλλοιώς ΦΚΣ ξέρω γω αλλά κι από κει βάζουν ΦΠΑ Ελλάδος.
ΦΠΑ της πωλήτριας χώρας πότε μπαίνει αντί για Ελληνικό ;
Δε βαζει το paypal, αυτο ειναι τροπος πληρωμης
Το που παει και πως παει.. θεωρητικα παντα ετσι.. Εσυ που πηρες απο τον Αγγλο, τον φορο θα τον κρατησει το ebay αγγλιας και θα το δωσει στο ελλαδισταν
Αν επερνες απο Γαλλο πωλητη επειδη δεν εχει κανει συμφωνια το ebay γαλλιας αναλογη με το ebay αγγλιας, το φορο βαζουν να τον μαζεψει ο ελτας που θα παραδωσει το αντικειμενο, (οπως ειχαν βαλει τον ενφια να τον μαζευει η ΔΕΗ)
Αν ο γαλλος πωλητης ειναι μεγαλος πωλητης πχ Γαλλικο αμαζον τοτε μπορει να σου βαλει φπα γαλλιας (που το πληρωνεις στο τσεκ αουτ )
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Σεπ 2021, 02:15

wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:50
Ο ΦΠΑ υποτίθεται είναι φόρος που πληρώνει ο πωλητής κάθε δίμηνο στην τοπική εφορία του.
Οχι στις ονλαιν πωλησεις
Currently, e-commerce sellers need to have a VAT registration in each Member State in which they have a turnover above a certain overall threshold, which varies from country to country. From 1 July, these different thresholds will be replaced by one common EU threshold of €10,000 above which the VAT must be paid in the Member State where the goods are delivered.
https://ec.europa.eu/commission/pressco ... ip_21_3098
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 14 Σεπ 2021, 02:34

pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 02:15
wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:50
Ο ΦΠΑ υποτίθεται είναι φόρος που πληρώνει ο πωλητής κάθε δίμηνο στην τοπική εφορία του.
Οχι στις ονλαιν πωλησεις
Currently, e-commerce sellers need to have a VAT registration in each Member State in which they have a turnover above a certain overall threshold, which varies from country to country. From 1 July, these different thresholds will be replaced by one common EU threshold of €10,000 above which the VAT must be paid in the Member State where the goods are delivered.
https://ec.europa.eu/commission/pressco ... ip_21_3098
Πάλι μπέρδε.
Έχουμε τις εξής περιπτώσεις:

Άγγλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Άγγλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Άλλος non EU πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Άλλος non EU πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Γάλλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Γάλλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Έλληνας πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Έλληνας πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ

Η τιμή του αντικειμένου είναι πες 100 ευρώ και τα ταχυδρομικά 10 ευρώ.
Τι ισχύει κατά περίπτωσιν ;
Τι πληρώνω ;
Και αυτή η Αγγλίδα δηλαδή τι ; Δεν είναι μαγαζί λέει. Πήγε και δήλωσε "είμαι πωλήτρια με τζίρο άνω των 10,000 ευρώ ;".

Επίσης τα ΕΛΤΑ τι ρόλο θα παίξουν ;
Δεν είναι αντικαταβολή.
Άρα τα ΕΛΤΑ θα ανοίγουν φάκελα ;
Ξέρω ότι άνοιγαν κάποτε, επί δικτατορίας. Αλλά και πάλι που και που, ουσιαστικά δεν άνοιγαν.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 14 Σεπ 2021, 14:21

wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 02:34
pikey25 έγραψε:
14 Σεπ 2021, 02:15
wooded glade έγραψε:
14 Σεπ 2021, 01:50
Ο ΦΠΑ υποτίθεται είναι φόρος που πληρώνει ο πωλητής κάθε δίμηνο στην τοπική εφορία του.
Οχι στις ονλαιν πωλησεις
Currently, e-commerce sellers need to have a VAT registration in each Member State in which they have a turnover above a certain overall threshold, which varies from country to country. From 1 July, these different thresholds will be replaced by one common EU threshold of €10,000 above which the VAT must be paid in the Member State where the goods are delivered.
https://ec.europa.eu/commission/pressco ... ip_21_3098
Πάλι μπέρδε.
Έχουμε τις εξής περιπτώσεις:

Άγγλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Άγγλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Άλλος non EU πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Άλλος non EU πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Γάλλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Γάλλος πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ
Έλληνας πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ.
Έλληνας πωλητής με τζίρο κάτω των 10,000 ευρώ

Η τιμή του αντικειμένου είναι πες 100 ευρώ και τα ταχυδρομικά 10 ευρώ.
Τι ισχύει κατά περίπτωσιν ;
Τι πληρώνω ;
Και αυτή η Αγγλίδα δηλαδή τι ; Δεν είναι μαγαζί λέει. Πήγε και δήλωσε "είμαι πωλήτρια με τζίρο άνω των 10,000 ευρώ ;".

Επίσης τα ΕΛΤΑ τι ρόλο θα παίξουν ;
Δεν είναι αντικαταβολή.
Άρα τα ΕΛΤΑ θα ανοίγουν φάκελα ;
Ξέρω ότι άνοιγαν κάποτε, επί δικτατορίας. Αλλά και πάλι που και που, ουσιαστικά δεν άνοιγαν.
Μα εσυ τα μπερδευεις στο κεφαλι σου.
Ο Αγγλος ειναι non EU. o Γαλλος και ο Ελληνας EU
Θεωρητικα ειναι αυτα, προφανως και ειναι μεταβατικα σταδια, για να βρουν λυση στις στρεβλωσεις στην αγορα, μεχρι να βρουν θα εχεις χαρατσι

Τα ΕΛΤΑ φυσικα και ανοιγαν φακελα,αμμεσα ή εμμεσα (ζηταγανε αποδειξη αγορας)
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19532
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Φόροι ebay

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Σεπ 2021, 20:02

Μην το ψάχνεις, η ΕΕ τα έκανε πουτάνα για άλλη μια φορά, απίστευτες καθυστερήσεις στα ταχυδρομεία και δυστυχώς διπλοφορολόγηση!

Αγόρασα αντικείμενο από Αυστραλία μέσω Ebay, πλήρωσα αυτομάτως VAT και όταν έφτασε εδώ έβαλαν ΝΕΟ ΦΟΡΟ πάνω στην συνολική τιμή που είχα πληρώσει! Δηλάδη έβαλαν ΦΠΑ στο ΦΠΑ!!!

Έκανα ένσταση αλλά δεν ελπίζω πολλά, εδώ φίλος μου Φινλανδός δεν μπόρεσε να βγάλει άκρη στην οργανωμένη του χώρα, θα βγάλω εγώ στην Ελλάδα;

Αναρωτιέμαι αν θα ομαλοποιηθεί στο μέλλον η κατάσταση. Για την ώρα αποφύγετε τις αγορές εκτός ΕΕ αν δεν είναι κάτι απολύτως αναγκαίο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών