Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Σεπ 2021, 00:23

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:21
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:17
hellegennes έγραψε:
25 Σεπ 2021, 23:53
Για να φαίνεται το βράδυ. Αυτονόητο δεν είναι;
Εισαι ανοιχτος το βραδυ? Αν δεν εισαι, οχι, δεν ειναι αυτονοητο.

Οχι οτι εκει ειναι το κοστος αλλα αν εισαι κλειστος δε βρισκω κανεναν απολυτως λογο να εχεις προβολεις.
Είμαι ανοιχτός μετά τις 5 το απόγευμα και τον χειμώνα, όπου είναι σκοτάδι. Στις 10 κλείνω. Δεν έχει φως ο δρόμος γενικά, γιατί ο δήμος είναι για τον πούτσο. Δεν έχω φωτεινή επιγραφή, γιατί δεν μ' αρέσουν. Βγαίνει, δε, ελάχιστο φως από το μαγαζί προς τα έξω, γιατί το μόνο ακάλυπτο είναι η είσοδος, η οποία δεν είναι όλη γυαλί. Δεν έχω βιτρίνα.
Επιτέλους, η πραγματική απάντηση. Άρα τον ήπιανε αυτοί που πόνταραν στις αντικλεπτικές ιδιότητες, ή το αφήνεις ανοικτό όταν φεύγεις;
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

nowhere
Δημοσιεύσεις: 14549
Εγγραφή: 26 Νοέμ 2019, 08:56

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nowhere » 26 Σεπ 2021, 00:27

στην αρχή νόμιζα πως ο νάνος προσπαθεί να σπρώξει κινέζικα φαναράκια

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Σεπ 2021, 00:29

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:23
Επιτέλους, η πραγματική απάντηση. Άρα τον ήπιανε αυτοί που πόνταραν στις αντικλεπτικές ιδιότητες, ή το αφήνεις ανοικτό όταν φεύγεις;
Εννοείται πως το αφήνω ανοιχτό. Βασικά το έχω ρυθμισμένο με χρονοδιακόπτη. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει αντικλεπτικές ιδιότητες, πάντως το φως είναι σε έναν βαθμό αποτρεπτικό. Δεν το έβαλα βέβαια γι' αυτό, το έβαλα για τον προαναφερθέντα λειτουργικό ρόλο. LED τελευταίας γενιάς είναι, δεν καίει πολύ. Γιατί να μην έχει φως ο δρόμος;
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Σεπ 2021, 00:34

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:29
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:23
Επιτέλους, η πραγματική απάντηση. Άρα τον ήπιανε αυτοί που πόνταραν στις αντικλεπτικές ιδιότητες, ή το αφήνεις ανοικτό όταν φεύγεις;
Εννοείται πως το αφήνω ανοιχτό. Βασικά το έχω ρυθμισμένο με χρονοδιακόπτη. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει αντικλεπτικές ιδιότητες, πάντως το φως είναι σε έναν βαθμό αποτρεπτικό. Δεν το έβαλα βέβαια γι' αυτό, το έβαλα για τον προαναφερθέντα λειτουργικό ρόλο. LED τελευταίας γενιάς είναι, δεν καίει πολύ. Γιατί να μην έχει φως ο δρόμος;
Οκ, κομπλέ.
nowhere έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:27
στην αρχή νόμιζα πως ο νάνος προσπαθεί να σπρώξει κινέζικα φαναράκια
Δεν θα ήταν κακή ιδέα αλλά δουλεύω 996 και εδώ και μισή ώρα είναι Κυριακή.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ
Δημοσιεύσεις: 10678
Εγγραφή: 27 Αύγ 2018, 12:00

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ » 26 Σεπ 2021, 00:37

hellegennes έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:29
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:23
Επιτέλους, η πραγματική απάντηση. Άρα τον ήπιανε αυτοί που πόνταραν στις αντικλεπτικές ιδιότητες, ή το αφήνεις ανοικτό όταν φεύγεις;
Εννοείται πως το αφήνω ανοιχτό. Βασικά το έχω ρυθμισμένο με χρονοδιακόπτη. Δεν ξέρω κατά πόσο έχει αντικλεπτικές ιδιότητες, πάντως το φως είναι σε έναν βαθμό αποτρεπτικό. Δεν το έβαλα βέβαια γι' αυτό, το έβαλα για τον προαναφερθέντα λειτουργικό ρόλο. LED τελευταίας γενιάς είναι, δεν καίει πολύ. Γιατί να μην έχει φως ο δρόμος;
Πρωτα εφτιαξες το φως, μετα εκανες πεζοδρομιο... Μπαγασακο, πας για δημαρχος ε? :lol:

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Σεπ 2021, 00:41

Ναι αλλά τι σημαίνει ρήτρα κόστους προμήθειας; Το ψάχνω και δε μπορώ να καταλάβω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Σεπ 2021, 00:44

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:41
Ναι αλλά τι σημαίνει ρήτρα κόστους προμήθειας; Το ψάχνω και δε μπορώ να καταλάβω.
«6.3. Οι Χρεώσεις Προμήθειας ενδέχεται να αναπροσαρμοστούν βάσει της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας (ΤΕΑ, ΛΠ, ΜΜΚΘΣΣ, ΜΑΕ, ΕΛΑΠΕ, Απώλειες). Οι Χρεώσεις Προμήθειας θα υπολογίζονται ειδικότερα ως εξής: Αν το άθροισμα (Ι) της μέσης ΤΕΑ, (ΙΙ) των μέσων μοναδιαίων χρεώσεων για τους ΛΠ, (ΙΙΙ) της μέσης χρέωσης ΜΜΚΘΣΣ, (IV) της μέσης χρέωσης Μηχανισμού Αποζημίωσης Ευελιξίας και (V) της Μέσης Χρέωσης ΕΛΑΠΕ κατά την περίοδο κατανάλωσης, με τα (Ι) έως και (IV) προσαυξημένα κατά τον εκάστοτε ισχύοντα συντελεστή Απωλειών Δικτύου (εφεξής το «Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα») κυμαίνεται εντός των ορίων 35 και 45€/ΜWh, δεν θα πραγματοποιείται αύξηση ή μείωση των Χρεώσεων Προμήθειας. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι κάτω του ορίου των 35€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα μειώνονται κατά τη διαφορά των 35€/ΜWh με το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα. Αν το Μέσο Προσαυξημένο Άθροισμα κατά την Περίοδο Κατανάλωσης είναι άνω του ορίου των 45€/ΜWh, οι Χρεώσεις Προμήθειας θα αυξάνονται κατά τη διαφορά του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος με το όριο των 45€/MWh. Αυτές οι αυξομειώσεις των Χρεώσεων Προμήθειας θα εμφανίζονται ως διακριτές χρεώσεις ή πιστώσεις στους λογαριασμούς κατανάλωσης που θα αποστέλλει ο Προμηθευτής στον Πελάτη. Για περιόδους κατανάλωσης που τιμολογούνται όταν τα πραγματικά δεδομένα κόστους δεν είναι ακόμη διαθέσιμα, η Ρήτρα Κόστους Προμήθειας θα βασίζεται σε εκτιμήσεις του Προμηθευτή. Οι εκτιμήσεις αυτές θα προκύπτουν από τον μέσο όρο της κάθε μεταβλητής του Μέσου Προσαυξημένου Αθροίσματος κατά το πιο πρόσφατο διάστημα 90 ημερών για το οποίο όλα τα δεδομένα κόστους είναι γνωστά. Όταν πλέον τα πραγματικά δεδομένα κόστους θα καθίστανται διαθέσιμα από τον αρμόδιο διαχειριστή, οι χρεώσεις της Ρήτρας Κόστους Προμήθειας που επιβλήθησαν με εκτιμώμενα κόστη, θα εκκαθαρίζονται στον αμέσως επόμενο εκκαθαριστικό λογαριασμό».

Όπου: Ως «ΤΕΑ» νοείται η Τιμή Εκκαθάρισης της Αγοράς Επόμενης Ημέρας του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας. Η ΤΕΑ δημοσιεύεται στην ιστοσελίδα του Ελληνικού Χρηματιστηρίου Ενέργειας (http://www. enexgroup.gr).

Ως «ΛΠ» νοούνται οι Λογαριασμοί Προσαυξήσεων του Διαχειριστή Συστήματος Μεταφοράς, όπως εκάστοτε ορίζονται από το ισχύον ρυθμιστικό πλαίσιο. Οι χρεώσεις για τους ΛΠ δημοσιεύονται στην ιστοσελίδα του Διαχειριστή Συστήματος Μεταφοράς (http://www.admie.gr).

Ως «Μηχανισμός Αποζημίωσης Ευελιξίας (ΜΑΕ)» «Μηχανισμός Αποζημίωσης Ευελιξίας (ΜΑΕ)» νοείται ο Μεταβατικός Μηχανισμός Αποζημίωσης Ευελιξίας ή ο Μόνιμος Μηχανισμός Αποζημίωσης Επάρκειας Ισχύος ή κάθε άλλος μηχανισμός διασφάλισης επαρκούς ισχύος ή/και αποζημίωσης ευελιξίας επιβαρύνει τους Εκπροσώπους Φορτίου.

Ως «ΕΛΑΠΕ» νοείται η χρέωση του Λογαριασμού Προσαυξήσεων που τηρεί ο Διαχειριστής ΑΠΕ & Εγγυήσεων Προέλευσης για τις χρεώσεις των Εκπροσώπων Φορτίου (Λ-Ε) σύμφωνα με τις προβλέψεις του στοιχείου (ββ) της παραγράφου 3(α) του Άρθρου 143 του Ν.4001/2011 ή οποιαδήποτε ρυθμιστικά επιβαλλόμενη χρέωση στους Εκπροσώπους Φορτίου που σχετίζεται με τη μείωση του ελλείμματος του ειδικού λογαριασμού του άρθρου 143 του ν. 4001/2011».

Ο πελάτης διατηρεί το δικαίωμα να προχωρήσει αζημίως σε καταγγελία της Σύμβασης Προμήθειας εντός τριάντα (30) ημερών από την παρούσα ειδοποίηση.

https://www.watt-volt.gr/eidopoihsh/

Άβαταρ μέλους
Kauldron
Δημοσιεύσεις: 48030
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 18:53

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Kauldron » 26 Σεπ 2021, 00:47

Ουδείς λόγος ανησυχίας, μέχρι τα Χριστούγεννα θα είναι.

Σοβαρά τώρα, είναι σίγουρα σωστό αυτό το νούμερο? Σαν πολλά δεν είναι?
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Kauldron την 26 Σεπ 2021, 00:49, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Kappa έγραψε:
04 Φεβ 2024, 15:56
Κάποιες φορές, τα κρύα απογεύματα του χειμώνα, σκέφτομαι μήπως όλα είχαν εξελιχθεί αλλιώς αν της είχα στείλει dickpick.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24355
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 26 Σεπ 2021, 00:47

Με δυο λόγια ο πάροχος του πούλησε ρεύμα σε συμφωνημένη τιμή 600 ευρώ αλλά τις τελευταίες 90 μέρες του στοίχισε (του παρόχου) άλλα 600 ευρώ να το προμηθευτεί ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Σεπ 2021, 00:50

ΑΧΑΡΙΣΤΟΣ έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:37
Πρωτα εφτιαξες το φως, μετα εκανες πεζοδρομιο... Μπαγασακο, πας για δημαρχος ε? :lol:
Διευκολύνω την πρόσβαση στο μαγαζί μου και ταυτόχρονα καλυτερεύω τον χώρο για όλους. :003:

Φύτεψα και δυο δέντρα, γιατί στο σημείο του μαγαζιού μου υπήρχαν δυο δέντρα που, μετά από ένα καταστροφικό, δημοτικό κλάδεμα, αναπαύθηκαν εν τόπω χλοερώ (αιωνία τους η χλωροφύλλη).
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Σεπ 2021, 00:50

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:47
Με δυο λόγια ο πάροχος του πούλησε ρεύμα σε συμφωνημένη τιμή 600 ευρώ αλλά τις τελευταίες 90 μέρες του στοίχισε (του παρόχου) άλλα 600 ευρώ να το προμηθευτεί ;
Φαίνεται σαν να καλύπτονται προκαταβολικά για τις όποιες αυξήσεις του δικτύου. Μοιάζει επίσης πως σε κάποιους παρόχους έχεις συμβόλαιο για συγκεκριμένα όρια κατανάλωσης και όταν αυτά ξεπεραστούν πληρώνεις κάτι έξτρα. Δεν είμαι σίγουρος. Ας πει όποιος ξέρει.

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42513
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Σεπ 2021, 00:52

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:41
Ναι αλλά τι σημαίνει ρήτρα κόστους προμήθειας; Το ψάχνω και δε μπορώ να καταλάβω.
Με απλά λόγια είναι ο μηχανισμός με τον οποίο οι διακυμάνσεις στη χονδρική αγορά ηλεκτρισμού μεταφέρονται στη λιανική αντί να απορροφόνται από τον πάροχο, και καθιστούν τις διαφημιζόμενες χρεώσεις ανέκδοτο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40340
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 26 Σεπ 2021, 00:53

foscilis έγραψε:
26 Σεπ 2021, 00:47
Με δυο λόγια ο πάροχος του πούλησε ρεύμα σε συμφωνημένη τιμή 600 ευρώ αλλά τις τελευταίες 90 μέρες του στοίχισε (του παρόχου) άλλα 600 ευρώ να το προμηθευτεί ;
Yes. Βασικά η αξία του ρεύματος είναι μικρότερη, γιατί σ' αυτά τα 600 περιλαμβάνονται και κόστη κοινής ωφελείας, κτλ.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14704
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 26 Σεπ 2021, 00:53

TITLE: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα


Εικόνα

HOW DARE YOU !!

EUPEONS MUST PAY EWssr's GREEN TAXES, AND THEY MUST LIKE IT.
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24347
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Μια μικρή προσαυξησούλα στο ρεύμα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 26 Σεπ 2021, 00:56

Όσοι έχετε εναλλακτικούς βλέπετε κάποια σημαντική διαφορά σε βάθος χρόνου;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών