6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 04 Οκτ 2021, 10:27

Chainis έγραψε:
01 Οκτ 2021, 19:40
hellegennes έγραψε:
01 Οκτ 2021, 16:48
EKPLIKTIKOS έγραψε:
01 Οκτ 2021, 16:35


Μπορεί να υπάρχουν, σίγουρα υπάρχουν. Αλλά είναι η εξαίρεση, είναι γνωστό ότι άνω του 90% των startup αποτυγχάνουν, και μιλάμε και για πολλές από αυτές που έχουν εξασφαλίσει δυνατές χρηματοδοτησεις μέσω δικτύωσης. Όταν μιλάμε για εργασιακή πραγματικότητα και σου λένε για startups, είναι σα να λεμε ότι ο τζόγος είναι απάτη και να σου λένε για τον γνωστό τους που έβγαλε ένα βράδυ φραγκα στο καζίνο.
Αυτό ακριβώς ήταν το πόιντ μου.
https://www.businessdaily.gr/epiheirise ... -ependytes
Το MyJobNow, που ιδρύθηκε το 2018, είναι μια online πλατφόρμα που βοηθάει επιχειρήσεις εστίασης και καταστήματα λιανικής να προσλάβουν προσωπικό. Μέσα στην εφαρμογή του MyJobNow εργοδότες και υποψήφιοι εργαζόμενοι μπορούν να συνδεθούν και να ανακαλύψουν ευκαιρίες συνεργασίας με απλό και άμεσο τρόπο, παρακάμπτοντας την παραδοσιακή (και φαινομενικά ατελείωτη) διαδικασία συνεντεύξεων, γραφειοκρατίας και μακροχρόνιων κλήσεων. Έχει ήδη μεγάλους πελάτες όπως το GAP, το Startbucks, το TGI Fridays και η Vodaphone, και το 2019 έλαβε χρηματοδότηση 530.000 ευρώ με στόχο να καταξιωθεί στην ελληνική αγορά και να δημιουργήσει τις συνθήκες για τη διεθνή της ανάπτυξη.
:smt005:

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Οκτ 2021, 11:14

gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 10:23

Βασικά οι μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής του πλανήτη που σήμερα έχουν κύκλο εργασιών πολλών δις, ξεκίνησαν ακριβώς όπως περιγράφει ο chainis περίπου 20 χρόνια πριν.
survivorship bias.

Και η θεία μου έφτιαξε ολόκληρη περιουσία στην πρεφα, ξεκίνησε να παίζει σε παράνομες λέσχες με λίγα λεφτά. Κ μετά άρχισε να τους παίρνει τα σπίτια ξέρω γω.


Δημοκράτης έγραψε:
04 Οκτ 2021, 02:20

Κάθε σταρταπ που κλείνει έχει παράξει ένα σκασμό κόσμο που απέκτησε ικανότητες που θα του μεινουν για πάντα άχρηστα παουερποιντ για τις πιο φραουλι φράουλες, για μπλε κρασιά που δείχνουν ωραία στο ινσταγκραμ κ γενικά για άχρηστες ιδέες ενώ οι εντερπρενερς θα ήταν μακράν πιο χρήσιμοι ως ντελιβεραδες ή υπάλληλοι τηλεφωνικής εξυπηρέτησης στην κοσμοτε ή σε κάποιο γκουλαγκ να σπάνε πέτρες

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 04 Οκτ 2021, 12:00

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Οκτ 2021, 11:14
gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 10:23

Βασικά οι μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής του πλανήτη που σήμερα έχουν κύκλο εργασιών πολλών δις, ξεκίνησαν ακριβώς όπως περιγράφει ο chainis περίπου 20 χρόνια πριν.
survivorship bias.

Και η θεία μου έφτιαξε ολόκληρη περιουσία στην πρεφα, ξεκίνησε να παίζει σε παράνομες λέσχες με λίγα λεφτά. Κ μετά άρχισε να τους παίρνει τα σπίτια ξέρω γω.


Δημοκράτης έγραψε:
04 Οκτ 2021, 02:20

Κάθε σταρταπ που κλείνει έχει παράξει ένα σκασμό κόσμο που απέκτησε ικανότητες που θα του μεινουν για πάντα άχρηστα παουερποιντ για τις πιο φραουλι φράουλες, για μπλε κρασιά που δείχνουν ωραία στο ινσταγκραμ κ γενικά για άχρηστες ιδέες ενώ οι εντερπρενερς θα ήταν μακράν πιο χρήσιμοι ως ντελιβεραδες ή υπάλληλοι τηλεφωνικής εξυπηρέτησης στην κοσμοτε ή σε κάποιο γκουλαγκ να σπάνε πέτρες
ρε μεγάλε αφού είσαι άσχετος, γιατί μιλάς;
νομίζεις ότι η καλιφόρνια, το ισραήλ, το Λονδίνο και το άμστερνταμ που έχουν κουλτούρα από σταρταπς χάνουν λεφτά; ; έχουν καποια ομάδα πλουσίων που έχουν σαν χόμπι να πετάνε λεφτά στο κενό; 

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Οκτ 2021, 12:21

Δημοκράτης έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:00

νομίζεις ότι η καλιφόρνια, το ισραήλ, το Λονδίνο και το άμστερνταμ που έχουν κουλτούρα από σταρταπς χάνουν λεφτά; ;
έχουν καποια ομάδα πλουσίων που έχουν σαν χόμπι να πετάνε λεφτά στο κενό; 
No, not the heckin startuperino
Συνημμένα
15aed56011a829ab08495684dacabca2.jpg
15aed56011a829ab08495684dacabca2.jpg (13.71 KiB) Προβλήθηκε 354 φορές

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Οκτ 2021, 12:24

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Οκτ 2021, 11:14
gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 10:23

Βασικά οι μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής του πλανήτη που σήμερα έχουν κύκλο εργασιών πολλών δις, ξεκίνησαν ακριβώς όπως περιγράφει ο chainis περίπου 20 χρόνια πριν.
survivorship bias.

Και η θεία μου έφτιαξε ολόκληρη περιουσία στην πρεφα, ξεκίνησε να παίζει σε παράνομες λέσχες με λίγα λεφτά. Κ μετά άρχισε να τους παίρνει τα σπίτια ξέρω γω.



Και γι αυτό τον λόγο δεν θα μπορούσα ποτέ να πω "lol, κανένας δεν έχει κερδίσει στην πρέφα τα τελευταία 100 χρόνια".

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24594
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 04 Οκτ 2021, 12:26

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:21
Δημοκράτης έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:00

νομίζεις ότι η καλιφόρνια, το ισραήλ, το Λονδίνο και το άμστερνταμ που έχουν κουλτούρα από σταρταπς χάνουν λεφτά; ;
έχουν καποια ομάδα πλουσίων που έχουν σαν χόμπι να πετάνε λεφτά στο κενό; 
No, not the heckin startuperino
οκ φίλος είσαι άσχετος, το καταλάβαμε
απλα μια συμβουλή αν κοιτάς για μετοχές IPO έχε στο νου σου την databricks γιατι θα βγαλει μετοχες αυτον τον καιρο

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Οκτ 2021, 12:40

gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:24

Και γι αυτό τον λόγο δεν θα μπορούσα ποτέ να πω "lol, κανένας δεν έχει κερδίσει στην πρέφα τα τελευταία 100 χρόνια".
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν υπάρξει περιπτώσεις επιτυχημένων σταρταπς, ακόμα κ στην Ελλάδα (ξέρω γω, η viva?). Βασικά αν μιλάμε για νεοφυη επιχειρηματικότητα γενικά, φυσικά και είναι θετική η συμβολή, γιατί κάθε νέα επιχείρηση πρακτικά (μπορεί να) προσφέρει νεες θέσεις εργασίας. Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό ούτε είμαι κατά των νέων επιχειρήσεων, είναι αυτονόητα αυτά, έτσι δεν ειναι;

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 04 Οκτ 2021, 13:02

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:40
gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 12:24

Και γι αυτό τον λόγο δεν θα μπορούσα ποτέ να πω "lol, κανένας δεν έχει κερδίσει στην πρέφα τα τελευταία 100 χρόνια".
Μα δεν είπε κανείς ότι δεν έχουν υπάρξει περιπτώσεις επιτυχημένων σταρταπς, ακόμα κ στην Ελλάδα (ξέρω γω, η viva?). Βασικά αν μιλάμε για νεοφυη επιχειρηματικότητα γενικά, φυσικά και είναι θετική η συμβολή, γιατί κάθε νέα επιχείρηση πρακτικά (μπορεί να) προσφέρει νεες θέσεις εργασίας. Δεν έχω αντίρρηση σε αυτό ούτε είμαι κατά των νέων επιχειρήσεων, είναι αυτονόητα αυτά, έτσι δεν ειναι;
Αυτονόητα είναι αλλα ειπες οτι δεν εχει συμβει κατι τετοιο τα τελευταια 100 χρονια.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 04 Οκτ 2021, 13:42

gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 13:02

Αυτονόητα είναι αλλα ειπες οτι δεν εχει συμβει κατι τετοιο τα τελευταια 100 χρονια.
Καταρχάς εγώ μίλησα για πλούτο, και μίλησα για κανόνα, όχι για τις εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι αυτός που έγραψα: πλούτο δημιουργουν αυτοί που έχουν ήδη πλούτο. Για να δημιουργήσεις πλούτο χρειάζεσαι resources, και είναι εξαιρετικά πιο πιθανό να έχεις πρόσβαση σε resources αν έχεις ήδη πλούτο. Όταν λέμε πλούτο btw δε μιλάμε για λεφτά, μιλάμε για υπεραξία μέσω της παραγωγικής διαδικασίας. Πχ αν έχω ένα οικόπεδο και θέλω να φτιάξω πορτοκαλάδα, είναι απλά πιο πιθανό να επιτύχω να δημιουργήσω πλούτο σε σχέση με έναν που δεν έχει, πχ παίρνοντας δάνειο για να φυτέψω πορτοκαλιές. Φυσικά, τεράστιο ρόλο σ αυτό παίζει λοιπόν η δυνατότητα δανεισμού. Αυτή τη στιγμή οι μεγαλες τράπεζες στις καπιταλιστικες χώρες δανείζουν περισσότερα σε μια πολύ μικρή μειοψηφία από gold πελάτες πάρα σε εκατομμύρια απλους credit card holders.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 11 Οκτ 2021, 21:45

EKPLIKTIKOS έγραψε:
04 Οκτ 2021, 13:42
gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 13:02

Αυτονόητα είναι αλλα ειπες οτι δεν εχει συμβει κατι τετοιο τα τελευταια 100 χρονια.
Καταρχάς εγώ μίλησα για πλούτο, και μίλησα για κανόνα, όχι για τις εξαιρέσεις. Ο κανόνας είναι αυτός που έγραψα: πλούτο δημιουργουν αυτοί που έχουν ήδη πλούτο. Για να δημιουργήσεις πλούτο χρειάζεσαι resources, και είναι εξαιρετικά πιο πιθανό να έχεις πρόσβαση σε resources αν έχεις ήδη πλούτο. Όταν λέμε πλούτο btw δε μιλάμε για λεφτά, μιλάμε για υπεραξία μέσω της παραγωγικής διαδικασίας. Πχ αν έχω ένα οικόπεδο και θέλω να φτιάξω πορτοκαλάδα, είναι απλά πιο πιθανό να επιτύχω να δημιουργήσω πλούτο σε σχέση με έναν που δεν έχει, πχ παίρνοντας δάνειο για να φυτέψω πορτοκαλιές. Φυσικά, τεράστιο ρόλο σ αυτό παίζει λοιπόν η δυνατότητα δανεισμού. Αυτή τη στιγμή οι μεγαλες τράπεζες στις καπιταλιστικες χώρες δανείζουν περισσότερα σε μια πολύ μικρή μειοψηφία από gold πελάτες πάρα σε εκατομμύρια απλους credit card holders.
πλουτο δημιουργεί η εργατική τάξη. Το κεφάλαιο ακα νεκρή εργασία απλά απορροφά τον πλουτο.

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 11 Οκτ 2021, 21:46

Δεν είναι τυχαί που ο μαρξ χαρακτήριζε το κεφάλαιο σαν βρυκόλακα.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 11 Οκτ 2021, 23:38

gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 10:23
Βασικά οι μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής του πλανήτη που σήμερα έχουν κύκλο εργασιών πολλών δις, ξεκίνησαν ακριβώς όπως περιγράφει ο chainis περίπου 20 χρόνια πριν.
Καμμιά από τις εταιρείες που λες δεν ξεκίνησε έτσι.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7701
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 12 Οκτ 2021, 01:16

hellegennes έγραψε:
11 Οκτ 2021, 23:38
gassim έγραψε:
04 Οκτ 2021, 10:23
Βασικά οι μεγαλύτερες εταιρείες πληροφορικής του πλανήτη που σήμερα έχουν κύκλο εργασιών πολλών δις, ξεκίνησαν ακριβώς όπως περιγράφει ο chainis περίπου 20 χρόνια πριν.
Καμμιά από τις εταιρείες που λες δεν ξεκίνησε έτσι.
Και πως ξεκινησαν ;

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40348
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 12 Οκτ 2021, 02:01

Π.χ. το FB ξεκίνησε χάρη στο δίκτυο του Χάρβαρντ και μετά των υπολοίπων πανεπιστημίων και στην συνέχεια γιγαντώθηκε αρχικά χάρη στην βοήθεια του ήδη πλούσιου Σον Πάρκερ.

Δηλαδή το χρήμα έφερε χρήμα, αυτό ακριβώς που έγραψε ο EKPLIKTIKOS.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32142
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: 6η η Ελλάδα πανευρωπαϊκά σε ρυθμό ανάπτυξης

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 12 Οκτ 2021, 08:58

Fluffy έγραψε:
11 Οκτ 2021, 21:45

πλουτο δημιουργεί η εργατική τάξη. Το κεφάλαιο ακα νεκρή εργασία απλά απορροφά τον πλουτο.
οταν μια μετοχη διπλασιαζει την αξια της, ποιος εργατης δουλεψε για αυτο;
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών