Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Αύγ 2018, 01:08

κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
12 Αύγ 2018, 00:59
κι εγώ έχω πάρει κορνίζες αλλά δε λέει κάτι.
σαφώς και θα υπάρξουν καλές κατασκευές αλλά όλη αυτή η ''πληθώρα'' από κατασκευές δεν είναι καλή.
δεν είμαι υπέρ τόσο μεγάλων εταιρειών έτσι κι αλλιώς.αλλά είναι δέλεαρ κακά τα ψέματα!και οι τιμές κτλ.
Βασικά στο γιατί τα θεωρείτε μάπα ήταν η ένσταση. Και μένα δεν μου αρέσουν όλα τα σχέδιά τους και πλέον υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις από άλλες εταιρείες στην ίδια λογική του επίπλου που συναρμολογείς μόνος σου. Ωστόσο την καθιέρωση αυτής της τάσης την χρωστάμε κατά κάποιο τρόπο σε αυτούς.

Πέρυσι συναρμολόγησα 2 βιβλιοθήκες άλλου κατασκευαστή με αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα τόσο σε εμφάνιση όσο και σε στιβαρότητα (τουλάχιστον το πάχος των ραφιών δεν φαίνεται ανησυχητικό). Πριν την αγοράσω ρώτησα γνωστό επιπλοποιό και το κόστος θα ήταν γύρω στις 2,5 φορές επάνω χωρίς να μιλάμε για κάποια ιδιαίτερη κατασκευή.

Άβαταρ μέλους
κουλούρι Θεσσαλονίκης
Δημοσιεύσεις: 11590
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 16:39
Phorum.gr user: κουλούρι Θεσσαλονίκης
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από κουλούρι Θεσσαλονίκης » 12 Αύγ 2018, 01:14

ST48410 έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:08
κουλούρι Θεσσαλονίκης έγραψε:
12 Αύγ 2018, 00:59
κι εγώ έχω πάρει κορνίζες αλλά δε λέει κάτι.
σαφώς και θα υπάρξουν καλές κατασκευές αλλά όλη αυτή η ''πληθώρα'' από κατασκευές δεν είναι καλή.
δεν είμαι υπέρ τόσο μεγάλων εταιρειών έτσι κι αλλιώς.αλλά είναι δέλεαρ κακά τα ψέματα!και οι τιμές κτλ.
Βασικά στο γιατί τα θεωρείτε μάπα ήταν η ένσταση. Και μένα δεν μου αρέσουν όλα τα σχέδιά τους και πλέον υπάρχουν και φθηνότερες λύσεις από άλλες εταιρείες στην ίδια λογική του επίπλου που συναρμολογείς μόνος σου. Ωστόσο την καθιέρωση αυτής της τάσης την χρωστάμε κατά κάποιο τρόπο σε αυτούς.

Πέρυσι συναρμολόγησα 2 βιβλιοθήκες άλλου κατασκευαστή με αρκετά ικανοποιητικό αποτέλεσμα τόσο σε εμφάνιση όσο και σε στιβαρότητα (τουλάχιστον το πάχος των ραφιών δεν φαίνεται ανησυχητικό). Πριν την αγοράσω ρώτησα γνωστό επιπλοποιό και το κόστος θα ήταν γύρω στις 2,5 φορές επάνω χωρίς να μιλάμε για κάποια ιδιαίτερη κατασκευή.
ναι βρε έχω πάρει απο καταστηματα ''φτιάξτο μόνος σου''.έχω κοντα στο σπίτι μου.
κι εμενα η βιβλιοθήκη μου ετσι ειναι.αλλά είναι ''φτηνα υλικά''.
απλά πιστεύω ότι το μεράκι του μαραγκου κάνει καλύτερο το τελικό προιόν.

σαφώς κοστίζουν λιγότερα το να το συναρμολογήσεις μονος σου!!
(✿ ♥‿♥)
Je suis Αγις
Je suis Χαοτικός

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7733
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 12 Αύγ 2018, 01:16

Στην ΙΚΕΑ υπάρχουν φτηνά έπιπλα με χαμηλή ποιότητα και πιο καλά ποιοτικά που είναι φυσικά και πιο ακριβά.
Το θέμα είναι οτι και τα φτηνά και τα ακριβά είναι σαφως πιο καλόγουστα απο αυτά που πουλούσε το μέσο ελληνικό επιπλάδικο στην προΙΚΕΑ εποχή.
Για να βρεις κάτι αντίστοιχου επιπέδου ντιζάιν παλιότερα έπρεπε να πας σε ΠΟΛΥ πιο ακριβά καταστήματα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Αύγ 2018, 01:16

ST48410 έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:08



Πέρυσι συναρμολόγησα 2 βιβλιοθήκες άλλου κατασκευαστή
Μην εισαι σίγουρος. Αλλου κατασκευαστη;
Πολλοι ειναι με προδιαγραφές ομως και μετα τα πανε στα κεντρικά
Απο κει διανέμονται σ ολη την Ευρωπη του αλλου κατασκευαστη αλλα ολα στο ιδιο στυλ

Βασικα ως καταναλωτές δεν μας αφορα τοσο αυτο
Σχετικά, ο τελευταιος που θα το διανεμει αλλιμονο του αν λειπουν στοιχεια η αν ειναι χτυπημενα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Αύγ 2018, 01:23

bluerose έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:16
ST48410 έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:08



Πέρυσι συναρμολόγησα 2 βιβλιοθήκες άλλου κατασκευαστή
Μην εισαι σίγουρος. Αλλου κατασκευαστη;
Πολλοι ειναι με προδιαγραφές ομως και μετα τα πανε στα κεντρικά
Απο κει διανέμονται σ ολη την Ευρωπη του αλλου κατασκευαστη αλλα ολα στο ιδιο στυλ

Βασικα ως καταναλωτές δεν μας αφορα τοσο αυτο
Σχετικά, ο τελευταιος που θα το διανεμει αλλιμονο του αν λειπουν στοιχεια η αν ειναι χτυπημενα
Ναι, μάλλον έχεις δίκιο. Άλλης φίρμας εννοούσα.

bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 12 Αύγ 2018, 01:24

gassim έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:16
Στην ΙΚΕΑ υπάρχουν φτηνά έπιπλα με χαμηλή ποιότητα και πιο καλά ποιοτικά που είναι φυσικά και πιο ακριβά.
Το θέμα είναι οτι και τα φτηνά και τα ακριβά είναι σαφως πιο καλόγουστα απο αυτά που πουλούσε το μέσο ελληνικό επιπλάδικο στην προΙΚΕΑ εποχή.
Για να βρεις κάτι αντίστοιχου επιπέδου ντιζάιν παλιότερα έπρεπε να πας σε ΠΟΛΥ πιο ακριβά καταστήματα.
Σα ντιζάιν εχεις δικιο
Αλλα ηταν ακριβα τότε λογω υπογραφής σχεδιαστή
Αυτο δε σταματησε το να ειναι ακριβα για το λογο οτι ειναι καπλαμας πχ η ακρυλικο
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος bluerose την 12 Αύγ 2018, 01:28, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 12 Αύγ 2018, 01:27

gassim έγραψε:
12 Αύγ 2018, 01:16
Στην ΙΚΕΑ υπάρχουν φτηνά έπιπλα με χαμηλή ποιότητα και πιο καλά ποιοτικά που είναι φυσικά και πιο ακριβά.
Το θέμα είναι οτι και τα φτηνά και τα ακριβά είναι σαφως πιο καλόγουστα απο αυτά που πουλούσε το μέσο ελληνικό επιπλάδικο στην προΙΚΕΑ εποχή.
Για να βρεις κάτι αντίστοιχου επιπέδου ντιζάιν παλιότερα έπρεπε να πας σε ΠΟΛΥ πιο ακριβά καταστήματα.
Σωστή παρατήρηση. Επίσης στα έπιπλα που έφτιαχναν οι γονείς μου σε επιπλοποιό δεν είχες πάντα την ίδια ποιότητα. Ο ίδιος τεχνίτης παρουσίαζε διαφορές από κομμάτι σε κομμάτι που δεν είχαν σχέση με την ικανότητά του αλλά μάλλον με το πόσο χρόνο είχε και πόσο πρόσεχε το έπιπλο κάθε φορά.
Τουλάχιστον με τα ΙΚΕΑ και τα παρόμοια δεν έχεις εκπλήξεις. Αυτό που βλέπεις στην έκθεση είναι αυτό που θα έχεις και στο σπίτι. Και δεν απαιτούν ούτε εξειδικευμένα εργαλεία ούτε γνώσεις για να τα στήσεις.

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 17001
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 12 Αύγ 2018, 20:30

Το ΙΚΕΑ εχει και πολυ φθηνα και κακα ποιοτικως προιοντα αλλα και καποια σε αρκετα αξιοπρεπη επιπεδα αλλα φυσικα και πιο ακριβα.
Αναλογα τι ζητας.
Εχεις ομως ενα μεγαλο πλεονεκτημα.Τουλαχιστον σε οσους τους αρεσει.
Το συναρμολογεις μονος σου!

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 43071
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 12 Αύγ 2018, 20:32

Ευχόμαστε ολόψυχα καλή επιτυχία στην ΙΚΕΑ!
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 12 Αύγ 2018, 20:35

Εκπληκτικά λουκάνικα και μπιρόνια.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24420
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 13 Αύγ 2018, 20:12

Το 'χαν μελετήσει καλά φαίνεται

https://www.protothema.gr/world/article ... liometron/

Το νέο κατάστημα άνοιξε στην πόλη Χαϊντεραμπάντ με πληθυσμό περίπου 7 εκατομμύρια κατοίκους.
Όπως, ήταν λογικό, η μεγάλη περιέργεια των Ινδών, οδήγησε σε απίστευτο μποτιλιάρισμα τόσο προς όσο και από το κατάστημα, ενώ ακόμη και στην είσοδο του επικράτησε πανδαιμόνιο, με τους επισκέπτες να σπρώχνονται για να μπουν στο εσωτερικό.


bluerose
Δημοσιεύσεις: 9426
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 22:08

Re: Η ΙΚΕΑ ανοίγει το πρώτο της κατάστημα στην Ινδία

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από bluerose » 14 Αύγ 2018, 00:47

Διψούν για Ευρωπαικοποιηση

Τι χαμός εγινε;Πωω

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών