Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Gewponos90
Δημοσιεύσεις: 9848
Εγγραφή: 17 Φεβ 2020, 16:18
Phorum.gr user: Gewponos90

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Gewponos90 » 14 Οκτ 2021, 20:22

Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:02
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:53

οκ και ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και ποια η λύση;

Δεν υπάρχει ούτε πρόβλημα ούτε λύση. Την ευκολία με την οποία δήλωσες ότι δεν είναι και τοσο τραγικό να χάσει κάποιος την δουλειά του γιατί θα βρει αλλού σχολίασα. Μάλλον είχες στο μυαλό σου μόνο άτομα κάτω από 40
ρε φίλε μη μας λες ότι θες τώρα που όσοι έκλεισαν μαγαζιά ή απολύθηκαν ή δούλευαν σε επιχειρήσεις που έπεσαν έξω και ήταν πάνω απο 40 ή στα 55 πέθαναν της πείνας. ΈΛεος δηλαδή

Όχι βέβαια. Τους περίμενε η ελεύθερη αγορά που πάει μόνο μπροστα με ανοικτές αγκαλες. Αν έχεις ακούσει ότι γενικά αν εξαιρέσεις το στελεχικο δυναμικό προτιμούνται οι νέοι που δεν έχουν πρόβλημα να πάρουν 400 ευρώ μην τα πιστεύεις. Αυτά είναι μπουφές. Τώρα αν εννοείς ότι πέθαναν κυριολεκτικά από υποσιτισμό έχεις δίκιο. Δεν πέθαναν. Ευτυχώς υπάρχουν και συγγενείς που μπορούν να προσφέρουν ενα πιάτο φαι και πολλοί δήμοι διοργανωνουν και σισιτια.
Αν όντως πιστεύεις ότι δεν έγινε και κάτι να μείνεις από δουλειά εσύ θα μας τρελανεις.
Να πιστεύουν κάποιοι άεργοι ότι μιλάς με το αφεντικό επί ίσοις όροις όπως ο υπουργός εργασίας μας δικαιολογείται. Το να ειστε τόσο αφελείς ατομα που έχουν βγει στην αγορά εργασίας, δεν δικαιολογείται. Καλή συνέχεια. Δεν νομίζω να συμφωνησουμε
dtri2020 έγραψε:
23 Οκτ 2021, 22:56
Ενώ, ας πούμε στα άλλα κόμματα αυτό σπανίζει.
Δήλωση για γνωστή υπόθεση παιδεραστίας

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24710
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 14 Οκτ 2021, 20:26

Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:22
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:02



Δεν υπάρχει ούτε πρόβλημα ούτε λύση. Την ευκολία με την οποία δήλωσες ότι δεν είναι και τοσο τραγικό να χάσει κάποιος την δουλειά του γιατί θα βρει αλλού σχολίασα. Μάλλον είχες στο μυαλό σου μόνο άτομα κάτω από 40
ρε φίλε μη μας λες ότι θες τώρα που όσοι έκλεισαν μαγαζιά ή απολύθηκαν ή δούλευαν σε επιχειρήσεις που έπεσαν έξω και ήταν πάνω απο 40 ή στα 55 πέθαναν της πείνας. ΈΛεος δηλαδή

Όχι βέβαια. Τους περίμενε η ελεύθερη αγορά που πάει μόνο μπροστα με ανοικτές αγκαλες. Αν έχεις ακούσει ότι γενικά αν εξαιρέσεις το στελεχικο δυναμικό προτιμούνται οι νέοι που δεν έχουν πρόβλημα να πάρουν 400 ευρώ μην τα πιστεύεις. Αυτά είναι μπουφές. Τώρα αν εννοείς ότι πέθαναν κυριολεκτικά από υποσιτισμό έχεις δίκιο. Δεν πέθαναν. Ευτυχώς υπάρχουν και συγγενείς που μπορούν να προσφέρουν ενα πιάτο φαι και πολλοί δήμοι διοργανωνουν και σισιτια.
Αν όντως πιστεύεις ότι δεν έγινε και κάτι να μείνεις από δουλειά εσύ θα μας τρελανεις.
Να πιστεύουν κάποιοι άεργοι ότι μιλάς με το αφεντικό επί ίσοις όροις όπως ο υπουργός εργασίας μας δικαιολογείται. Το να ειστε τόσο αφελείς ατομα που έχουν βγει στην αγορά εργασίας, δεν δικαιολογείται. Καλή συνέχεια. Δεν νομίζω να συμφωνησουμε
ναι, οι αριθμοί δείχνουν ότι και η αγωρά πάει συνεχώς καλύτερα και ότι δεν τρέχει κάτι αν μείνεις άνεργος στα 55. Δεν θα είναι εύκολο αλλά δεν ειναι το τέλος του κόσμου

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 14 Οκτ 2021, 23:24

OANNHSEA έγραψε:
14 Οκτ 2021, 17:41
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 12:29
 ο κομμουνιστης ανοιξε νημα να μας πει ότι κακώς μια εταιρία που δεν παει καλά, δηλαδή δεν αγοράζει ο κόσμος τα αγαθά της, απολύει κόσμο. Μετά δεν καταλαβαίνουν γιατί στην ΕΣΣΔ δεν είχαν να φάνε
:+1:

Μιλάμε για παντελώς ηλίθιο άτομο!!!

Δεν μπορεί να καταλάβει τι είναι η αγορά, γιατί προφανώς δεν έχει δουλέψει ποτέ στη ζωή του!!!

.
:smt005::c020:

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 14 Οκτ 2021, 23:27

Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:02
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 19:53

οκ και ποιο ακριβώς είναι το πρόβλημα και ποια η λύση;

Δεν υπάρχει ούτε πρόβλημα ούτε λύση. Την ευκολία με την οποία δήλωσες ότι δεν είναι και τοσο τραγικό να χάσει κάποιος την δουλειά του γιατί θα βρει αλλού σχολίασα. Μάλλον είχες στο μυαλό σου μόνο άτομα κάτω από 40
ρε φίλε μη μας λες ότι θες τώρα που όσοι έκλεισαν μαγαζιά ή απολύθηκαν ή δούλευαν σε επιχειρήσεις που έπεσαν έξω και ήταν πάνω απο 40 ή στα 55 πέθαναν της πείνας. ΈΛεος δηλαδή
Ε ναι βασικά η μάνα μου που έμεινε άνεργη το 2014 στα 54 της και δούλευε σε τηλεφωνικό κέντρο δεν έχει βρει δουλειά και το μονο εισόδημά της είναι η αναπηρική σύνταξη γυρω στα 300 ευρώ. Εν τω μεταξύ γυρω στα 200 ευρώ είναι τα φάρμακά της καθε μήνα.

Δεν πέθανε της πείνας γιατι εχει εμάς, όχι γιατι την φρόντισε ο καπιταλισμός. Βέβαια σύμφωνα με κάτι άλλους γιωτάδες εδω μεσα εγω δεν εχω δουλεψει στη ζωή μου και συντηρώ 2 σπίτια και μια μάνα αλλά κλάιν, τους θίξαμε τα αφεντικά.

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30559
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 15 Οκτ 2021, 00:36

Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 14:05
EKPLIKTIKOS έγραψε:
14 Οκτ 2021, 12:19
Ασέβαστος έγραψε:
14 Οκτ 2021, 10:19

το μελλον ειναι ηλεκτροκινητο, και αρα πιο απλοικο στην κατασκευη. πολλες ειδικοτητες μηχανουργων κλπ θα ειναι αχρηστες.
Γιατί είναι πολύπλοκες οι μηχανές εσωτερικής καύσης; :smt017

Το μόνο που έχει λογική σε σχέση με αυτό που λες είναι η πιθανότητα να κρατήσουν μόνο το assembly στη Γερμανία
κατασκευαστικα, ναι, ειναι πολυπλοκες,συγκριτικα με τους ηλεκτροκινητηρες. πολλα κινουμενα μερη. πολλη χυτευση, πολλυς τορνος. και βεβαια αυτα γινονται απο μηχανηματα, αλλα τα μηχανηματα θελουν χειριστες, συντηρητες.
dna replication @ η απάτη της ηλεκτροκίνησης
Наше дело правое - победа будет за нами!

Δημοκράτης
Δημοσιεύσεις: 24710
Εγγραφή: 25 Ιαν 2019, 00:26

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Δημοκράτης » 15 Οκτ 2021, 11:04

3f3k έγραψε:
14 Οκτ 2021, 23:27
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:02



Δεν υπάρχει ούτε πρόβλημα ούτε λύση. Την ευκολία με την οποία δήλωσες ότι δεν είναι και τοσο τραγικό να χάσει κάποιος την δουλειά του γιατί θα βρει αλλού σχολίασα. Μάλλον είχες στο μυαλό σου μόνο άτομα κάτω από 40
ρε φίλε μη μας λες ότι θες τώρα που όσοι έκλεισαν μαγαζιά ή απολύθηκαν ή δούλευαν σε επιχειρήσεις που έπεσαν έξω και ήταν πάνω απο 40 ή στα 55 πέθαναν της πείνας. ΈΛεος δηλαδή
Ε ναι βασικά η μάνα μου που έμεινε άνεργη το 2014 στα 54 της και δούλευε σε τηλεφωνικό κέντρο δεν έχει βρει δουλειά και το μονο εισόδημά της είναι η αναπηρική σύνταξη γυρω στα 300 ευρώ. Εν τω μεταξύ γυρω στα 200 ευρώ είναι τα φάρμακά της καθε μήνα.

Δεν πέθανε της πείνας γιατι εχει εμάς, όχι γιατι την φρόντισε ο καπιταλισμός. Βέβαια σύμφωνα με κάτι άλλους γιωτάδες εδω μεσα εγω δεν εχω δουλεψει στη ζωή μου και συντηρώ 2 σπίτια και μια μάνα αλλά κλάιν, τους θίξαμε τα αφεντικά.
Αντιλαμβάνεται ότι η μάνα σου είναι εξαιρετική περίπτωση ανθρώπου που αντιμετωπίζει και προβλήματα υγείας και είναι πειρορισμενων δεξιοτήτων και έχασε τη δουλειά της μέσα στην οικονομική κρίση ετσι; μάλλον όχι, όπως δεν αντιλαμβάνεται ότι για να απελυσε κάποιος την μάνα σου πάει να πει ότι η επιχείρηση του δεν πήγαινε καλά. Δεν ξύπνησε ένα πρωί και ειπε δεν πάω να απολύσω κάποιον έτσι για πλάκα

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8432
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 15 Οκτ 2021, 20:21

3f3k έγραψε:
14 Οκτ 2021, 23:27
Δημοκράτης έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:06
Gewponos90 έγραψε:
14 Οκτ 2021, 20:02



Δεν υπάρχει ούτε πρόβλημα ούτε λύση. Την ευκολία με την οποία δήλωσες ότι δεν είναι και τοσο τραγικό να χάσει κάποιος την δουλειά του γιατί θα βρει αλλού σχολίασα. Μάλλον είχες στο μυαλό σου μόνο άτομα κάτω από 40
ρε φίλε μη μας λες ότι θες τώρα που όσοι έκλεισαν μαγαζιά ή απολύθηκαν ή δούλευαν σε επιχειρήσεις που έπεσαν έξω και ήταν πάνω απο 40 ή στα 55 πέθαναν της πείνας. ΈΛεος δηλαδή
Ε ναι βασικά η μάνα μου που έμεινε άνεργη το 2014 στα 54 της και δούλευε σε τηλεφωνικό κέντρο δεν έχει βρει δουλειά και το μονο εισόδημά της είναι η αναπηρική σύνταξη γυρω στα 300 ευρώ. Εν τω μεταξύ γυρω στα 200 ευρώ είναι τα φάρμακά της καθε μήνα.

Δεν πέθανε της πείνας γιατι εχει εμάς, όχι γιατι την φρόντισε ο καπιταλισμός. Βέβαια σύμφωνα με κάτι άλλους γιωτάδες εδω μεσα εγω δεν εχω δουλεψει στη ζωή μου και συντηρώ 2 σπίτια και μια μάνα αλλά κλάιν, τους θίξαμε τα αφεντικά.
Εδώ αναφέρεις τρία προβλήματα:

α) Το ότι οι ανειδίκευτοι δεν θέλουν να πάρουν καμία ειδίκευση. Πιστεύουν ότι θα δουλεύουν μέχρι την σύνταξη σε κάποιο συγκεκριμένο τομέα.
Όταν τους έρχεται όμως ο νταμπλάς τους φταίει η κοινωνία όλη και όχι το ξερό τους το κεφάλι!!!
Ίσως γιατί έτσι τους είπαν τα σκατά που ψήφιζαν για δεκαετίες...
Έχω προσωπικά παραδείγματα - ένας γνωστός μου δούλευε σε εταιρεία που έκλεισε και εδώ και 10 χρόνια δουλεύει σαν σεκιουριτάς - για πόσο όμως;

Πως όμως θα καταφέρουμε να βγάλουμε τον νωχελισμό από την ιδεολογία των Ελλήνων; Οι πολιτικοί βασίζονται σε αυτή τη νωχελικότητα για να κυβερνούν....

β) Εφόσον οι άνθρωποι πιστεύουν ότι θα δουλεύουν μέχρι τη σύνταξη και τελικά θα πάρουν μία καλή σύνταξη, τότε ξοδεύουν χωρίς να σκέφτονται το μέλλον... Όταν φτάσει όμως το σκατό στην κάλτσα και καταλαβαίνουν ότι αυτό που θα πάρουν είναι ένα τίποτα, τότε αρχίζουν να κατηγορούν τους πάντες εκτός από τον εαυτό τους!!!
Προσωπικό παράδειγμα: είχα έναν Αλβανό συνάδελφο (30 ετών τότε) ο οποίος ότι έβγαζε, τα έτρωγε σε ταξίδια και σε διασκεδάσεις... Κάποια στιγμή έπρεπε η μάνα του να κάνει μία εγχείρηση στην Αλβανία και είχε τρελαθεί που δεν μπορούσε να βρει τα χρήματα. Εμένα όμως μου την έλεγε συνέχεια και προσβλητικά που δεν έχω κάνει ούτε ένα ταξίδι στο εξωτερικό, ενώ αυτός είχε γυρίσει τη μισή Ευρώπη!!!

γ) Άλλο δουλεύω και άλλο καταλαβαίνω την αγορά και το καπιταλιστικό σύστημα. Και ναι, δουλειά του καπιταλιστικού συστήματος είναι να βγάζει χρήματα από τους ασθενείς και όχι να τους αφήνει να πεθάνουν. Έτσι έχουν προωθήσει μία σάπια ιδεολογία στους ανθρώπους του κόσμου, σύμφωνα με την οποία η ζωή είναι πάνω από όλα - ακόμα και από τη λογική.
Παραδείγματα:
α) Ο κύριος έμεινε τετραπληγικός σε ατύχημα και εδώ και 20 χρόνια τον φροντίζει η οικογένεια του. Χρήματα και κόπος χαμένος για να βασανίζουν έναν άνθρωπο... Όμως είναι λογικό για τους ουμανιστές αυτός ο άνθρωπος να ζει...
β) Βαριά ψυχασθενείς που δεν τους βγάζουν καν από τις μονάδες που τους έχουν. Πληρώνουμε καλά ποσά για να τους βασανίζουμε... Άτομο είναι μέσα εδώ και 15 χρόνια, δεν έχει πλέον επαφή με το περιβάλλον, αλλά "πρέπει να ζήσει για να πληρώνουμε"...
γ) Ασθένειες όπως ο καρκίνος θα είχαν μειωθεί πάνω από 50% εάν το κράτος είχε κάνει ενεργές κινήσεις εδώ και πολλά χρόνια όπως π.χ. βαριές αντικαπνιστικές εκστρατείες. Όμως επειδή οι πολιτικοί τα παίρνουν για να αφήνουν να κυκλοφορεί ο θάνατος ελεύθερος, οι πολίτες με τη νόσο τα βάζουν με τους πάντες και απαιτούν έναν γιατρό και έναν νοσοκόμο ο κάθε ένας!!!
Μία διεστραμμένη ιδεολογία περί ουμανισμού από τη μία και από την άλλη μία γελοία ανευθυνότητα περί προστασίας της υγείας...

Αλλά για εσένα φταίνε τα αφεντικά...
Ξέρεις ποιοί ήταν οι χειρότεροι εργοδότες που είχα; Οι αριστεροί... Και το επιβεβαίωσα με άλλους γνωστούς και συγγενείς...
Για πες μου λοιπόν, γιατί συμβαίνει αυτό;;;

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
Fluffy
Δημοσιεύσεις: 21735
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2019, 08:54

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fluffy » 15 Οκτ 2021, 20:23

φταινε οι ανεργοι που είναι άνεργοι και δεν φτιαχνουν καλα το βιογραφικο τους.

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 15 Οκτ 2021, 21:33

OANNHSEA έγραψε:
15 Οκτ 2021, 20:21

Αλλά για εσένα φταίνε τα αφεντικά...
Ξέρεις ποιοί ήταν οι χειρότεροι εργοδότες που είχα; Οι αριστεροί... Και το επιβεβαίωσα με άλλους γνωστούς και συγγενείς...
Για πες μου λοιπόν, γιατί συμβαίνει αυτό;;;

.
Αν θεωρείς ότι θεωρούμε εχθρό τον μανάβη που απασχολεί 5 άτομα ή τον ιδιοκτήτη παιδότοπου που απασχολεί 3-4 παιδαγωγούς έχεις καταλάβει πολύ λάθος.
Όσο πρόβλημα δημιουργεί στην οικονομία ο περιπτεράς που δεν έκοψε απόδειξη το 2012, άλλο τόσο δημιουργεί πρόβλημα ο μικροεπιχειρηματίας.
Το αφεντικό της μάνας μου πάντως (εταιρία με 20εκατ. τζήρο το 2008) τελικά συνέχισε τη συγκεκριμένη εταιρία μετά τις περικοπές και μάντεψε... Άνοιξε καινούρια με παρόμοιο αντικείμενο! Ω ναι, κοιτα να δεις, τα δικά του κέρδη ήταν ακομα εκεί, τα σπίτια το υείναι ακόμα εκεί όπως και η Μαζεράτι που πήρε δώρο στην κόρη του στα 18 της.

Και εγώ μικροεπιχειρηματίας είμαι, φυσικά και εγώ θα διώξω κόσμο αν μπαίνω μέσα κάθε μήνα. Αλλά μέχρι τότε θα βάζω τα λεφτά που έχει για κέρδος η εταιρία τα προηγούμενα χρόνια γιατί δε γίνεται να μου μείνει εμένα το κέρδος της εταιρίας και οι εργαζόμενοι να μείνουν άνεργοι.

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8432
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 16 Οκτ 2021, 08:59

3f3k έγραψε:
15 Οκτ 2021, 21:33
OANNHSEA έγραψε:
15 Οκτ 2021, 20:21

Αλλά για εσένα φταίνε τα αφεντικά...
Ξέρεις ποιοί ήταν οι χειρότεροι εργοδότες που είχα; Οι αριστεροί... Και το επιβεβαίωσα με άλλους γνωστούς και συγγενείς...
Για πες μου λοιπόν, γιατί συμβαίνει αυτό;;;

.
Αν θεωρείς ότι θεωρούμε εχθρό τον μανάβη που απασχολεί 5 άτομα ή τον ιδιοκτήτη παιδότοπου που απασχολεί 3-4 παιδαγωγούς έχεις καταλάβει πολύ λάθος.
Όσο πρόβλημα δημιουργεί στην οικονομία ο περιπτεράς που δεν έκοψε απόδειξη το 2012, άλλο τόσο δημιουργεί πρόβλημα ο μικροεπιχειρηματίας.
Το αφεντικό της μάνας μου πάντως (εταιρία με 20εκατ. τζήρο το 2008) τελικά συνέχισε τη συγκεκριμένη εταιρία μετά τις περικοπές και μάντεψε... Άνοιξε καινούρια με παρόμοιο αντικείμενο! Ω ναι, κοιτα να δεις, τα δικά του κέρδη ήταν ακομα εκεί, τα σπίτια το υείναι ακόμα εκεί όπως και η Μαζεράτι που πήρε δώρο στην κόρη του στα 18 της.

Και εγώ μικροεπιχειρηματίας είμαι, φυσικά και εγώ θα διώξω κόσμο αν μπαίνω μέσα κάθε μήνα. Αλλά μέχρι τότε θα βάζω τα λεφτά που έχει για κέρδος η εταιρία τα προηγούμενα χρόνια γιατί δε γίνεται να μου μείνει εμένα το κέρδος της εταιρίας και οι εργαζόμενοι να μείνουν άνεργοι.
Οπότε βάζεις ένα ακόμα σοβαρό ζήτημα στην υπόθεση: το ότι δεν υπάρχει ισότητα στην επιχειρηματική δραστηριότητα...
Ότι κάποιοι έχουν δημιουργήσει νόμους, οι οποίοι είναι κατάλληλοι κυρίως για να κάνουν τρύπες στον επιχειρηματικό ιστό και κυρίως για να απαγορεύουν την επιχειρηματική δραστηριότητα σε άλλους!!!

Π.χ. ενώ δεν πιάνουν το καθίκι της "Ανταρσίας", το οποίο έχει 7 πάκια μαύρα στην επιχείρηση του και μόνο (μάντεψε ποιός είναι και πόσες καρφωτές έχουν πέσει για αυτό) - εσένα σε πιέζουν να είσαι νόμιμος μέχρι να βάλεις λουκέτο!!!

ΥΓ
Έπιασες αυτό που σε καίει σαν παράθεση και όχι όλα τα υπόλοιπα, αλλά δεν πειράζει...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΜπλεΜπουμπυς
Δημοσιεύσεις: 20369
Εγγραφή: 17 Μάιος 2018, 07:28
Τοποθεσία: Πανταχου παρων

Re: Η ελεύθερη αγορά και ο ανταγωνισμός στα καλύτερά τους

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΜπλεΜπουμπυς » 02 Νοέμ 2021, 09:35

"To αμερικανικό fund CVC Capital πρωταγωνιστεί στην ελληνική αγορά υπηρεσιών υγείας, έχοντας εξαγοράσει μέσω της θυγατρικής Hellenic Healthcare Group έξι νοσοκομεία ("Υγεία", "Μητέρα", "Λητώ", Metropolitan Hospital, Metropolitan General και Creta Interclinic), συνολικής δυναμικότητας 1.400 κλινών.
Εχει εξαγοράσει επίσης τις μεγαλύτερες ελληνικές εταιρείες ασφαλειών (Εθνική Ασφαλιστική) και τροφίμων (όμιλος Vivartia), καθώς και την εταιρεία που διαχειρίζεται τις μαρίνες Ζέας, Γουβιών Κέρκυρας και Λευκάδας. Εχει ακόμη σημαντική μειοψηφική συμμετοχή (26%) στην skroutz.gr που κυριαρχεί στην ελληνική αγορά ηλεκτρονικού εμπορίου.
Μετά τη συμφωνία για απόκτηση του 10% της ΔΕΗ, σύμφωνα με πληροφορίες που έχουν δει το φως της δημοσιότητας και επιβεβαιώνονται από τραπεζικές πηγές, βρίσκεται στο τελικό στάδιο διαπραγματεύσεων για την εξαγορά της αλυσίδας σουπερμάρκετ “Μασούτης” διεισδύοντας και σε αυτόν τον κλάδο της οικονομίας".
Και πάει τώρα ο κακομοίρης να στήσει επιχείρηση με ΕΣΠΑ ή επιχειρηματικό δάνειο βάζοντας και το νεφρό του υποθήκη κάνοντας όνειρα ότι αν δουλέψει σαν σκύλος σε 10 χρόνια θα μπορέσει να ξοφλήσει τις δόσεις οφειλών ασφαλιστικού ταμείου και εφορίας.
Ε ρε γέλια!
Οι ΗΠΑ θα πολεμανε την Ρωσια μεχρι τον ΤΕΛΕΥΤΑΙΟ Ουκρανο !

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών