Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 13 Οκτ 2021, 17:31

Η καθαρή αξία (net worth) ενός προσώπου είναι όλα όσα κατέχει (assets) - όλα όσα χρωστάει (σε τράπεζες εφορία κτλπ). Τα assets μπορεί να είναι σπίτια, αμάξι, αντικείμενα αξίας, μετρητά ενώ τα liabilities μπορεί να είναι φοιτητικά, στεγαστικά, καταναλωτικά δάνεια. Πριν σκεφτείτε οτι έχετε χαμηλό net worth εγώ προτείνω να είστε χαρούμενοι (κάπως) αν είναι θετικό! :lol: Γιατί πολλοί κάνουν λάθος επιλογές και πνίγονται στα χρέη. Οποιος θέλει απαντάει στο νήμα προαιρετικά αλλά έχω να πω πως σε λίγο καιρό θα εφαρμοστεί εφοριακός big brother και e -περιουσιολόγιο και θα πρέπει να τα δηλώνετε όλα αυτά! :lol: Το δικό μου net worth είναι 3.894 euro. :8)

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 13 Οκτ 2021, 17:37

Τα κρυπτο θα μας τα κατασχουν και αυτα ? :giggle::giggle:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 13 Οκτ 2021, 17:37

Fixer66 έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:31
Η καθαρή αξία (net worth) ενός προσώπου είναι όλα όσα κατέχει (assets) - όλα όσα χρωστάει (σε τράπεζες εφορία κτλπ). Τα assets μπορεί να είναι σπίτια, αμάξι, αντικείμενα αξίας, μετρητά ενώ τα liabilities μπορεί να είναι φοιτητικά, στεγαστικά, καταναλωτικά δάνεια. Πριν σκεφτείτε οτι έχετε χαμηλό net worth εγώ προτείνω να είστε χαρούμενοι (κάπως) αν είναι θετικό! :lol: Γιατί πολλοί κάνουν λάθος επιλογές και πνίγονται στα χρέη. Οποιος θέλει απαντάει στο νήμα προαιρετικά αλλάέχω να πω πως σε λίγο καιρό θα εφαρμοστεί εφοριακός big brother και e -περιουσιολόγιο και θα πρέπει να τα δηλώνετε όλα αυτά! :lol: Το δικό μου net worth είναι 3.894 euro. :8)
Wtf?

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 13 Οκτ 2021, 17:38

talaipwros έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:37
Fixer66 έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:31
Η καθαρή αξία (net worth) ενός προσώπου είναι όλα όσα κατέχει (assets) - όλα όσα χρωστάει (σε τράπεζες εφορία κτλπ). Τα assets μπορεί να είναι σπίτια, αμάξι, αντικείμενα αξίας, μετρητά ενώ τα liabilities μπορεί να είναι φοιτητικά, στεγαστικά, καταναλωτικά δάνεια. Πριν σκεφτείτε οτι έχετε χαμηλό net worth εγώ προτείνω να είστε χαρούμενοι (κάπως) αν είναι θετικό! :lol: Γιατί πολλοί κάνουν λάθος επιλογές και πνίγονται στα χρέη. Οποιος θέλει απαντάει στο νήμα προαιρετικά αλλάέχω να πω πως σε λίγο καιρό θα εφαρμοστεί εφοριακός big brother και e -περιουσιολόγιο και θα πρέπει να τα δηλώνετε όλα αυτά! :lol: Το δικό μου net worth είναι 3.894 euro. :8)
Wtf?
Ζητω η νεα μαφιοκουμουνιστοκρατορια :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 13 Οκτ 2021, 17:40

Γκουγκλάρετε

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24349
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 13 Οκτ 2021, 17:43

Μα έτσι κι αλλιώς τα δηλώνουμε, ή καταθέσεις θα έχεις ή ακίνητα ή αμοιβαία ή μετοχές ή ιδιωτικό συνταξιοδοτικό, όλα αυτά δηλώνονται. Τώρα να δηλώσεις τα κοσμήματα και κάτι τέτοια που λέγανε μαλακίες, σιγά μην έρθει κανένας να τα ψάξει.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Οκτ 2021, 17:44

Γκουγκλαρα "θα εφαρμοστεί net worth" και όλα τα αποτελέσματα της αναζήτησης είναι άσχετα με το αν θα εφαρμοστεί net worth.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22699
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 13 Οκτ 2021, 17:45

Το βρήκα. Είναι το e-περιουσιολόγιο

https://www.naftemporiki.gr/finance/sto ... ousiologio
Ζούμε σε μια οικονομία.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 26900
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 13 Οκτ 2021, 17:49

Μας φακελωνει το Πχορουμ για να μας φορολογησει?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40333
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 13 Οκτ 2021, 18:00

foscilis έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:43
Μα έτσι κι αλλιώς τα δηλώνουμε, ή καταθέσεις θα έχεις ή ακίνητα ή αμοιβαία ή μετοχές ή ιδιωτικό συνταξιοδοτικό, όλα αυτά δηλώνονται. Τώρα να δηλώσεις τα κοσμήματα και κάτι τέτοια που λέγανε μαλακίες, σιγά μην έρθει κανένας να τα ψάξει.
Νομίζω ότι πιο πολύ έχει να κάνει με τον έλεγχο των καταθέσεων, που μέχρι στιγμής είναι ντεμί. Δεν υπάρχει ιδιαίτερη αυστηρότητα, τουλάχιστον για μικρότερα ποσά.

Το θέμα είναι κατά πόσο θα ελέγχονται οι κινήσεις. Π.χ. κάνεις περισσότερα ηλεκτρονικά έξοδα από ό,τι δικαιολογούνται από τα έσοδά σου.

Υπάρχει κόσμος που πιστεύει πως ήδη γίνεται αυτό άμεσα και σε καθολικό βαθμό και γι' αυτό πληρώνει τους λογαριασμούς του σε μετρητά, ακόμη κι αν χρειαστεί να κάνει πρώτα ανάληψη. Η λογική είναι ότι, από την στιγμή που θα τα βγάλει, δεν υπάρχει ιχνηλάτηση κατά πόσο έχουν ξοδευτεί και πού.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 13 Οκτ 2021, 18:10

Fixer66 έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:31
Η καθαρή αξία (net worth) ενός προσώπου είναι όλα όσα κατέχει (assets) - όλα όσα χρωστάει (σε τράπεζες εφορία κτλπ). Τα assets μπορεί να είναι σπίτια, αμάξι, αντικείμενα αξίας, μετρητά ενώ τα liabilities μπορεί να είναι φοιτητικά, στεγαστικά, καταναλωτικά δάνεια. Πριν σκεφτείτε οτι έχετε χαμηλό net worth εγώ προτείνω να είστε χαρούμενοι (κάπως) αν είναι θετικό! :lol: Γιατί πολλοί κάνουν λάθος επιλογές και πνίγονται στα χρέη. Οποιος θέλει απαντάει στο νήμα προαιρετικά αλλά έχω να πω πως σε λίγο καιρό θα εφαρμοστεί εφοριακός big brother και e -περιουσιολόγιο και θα πρέπει να τα δηλώνετε όλα αυτά! :lol: Το δικό μου net worth είναι 3.894 euro. :8)
Στο θεμα, ειναι πιστευω αρκετα δυσκολο να υπολογισεις το net worth σε τετοιες περιοδους.
Πχ το σπιτι αν δεν ειναι ενεργειακα πρασινο μπορει να χασει την αξια του λογω πρασινου φορου
Το αμαξι δε, μαλλον liability ειναι

To περιουσιολογιο το ειχαν σκεφτει σαν λυση σε ενα σκληρο grexit
Ευτυχως που με τα μνημονια παμε στην αειφορο αναπτυξη :102:
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

pikey25
Δημοσιεύσεις: 4164
Εγγραφή: 15 Ιαν 2019, 22:49
Phorum.gr user: pikey25

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pikey25 » 13 Οκτ 2021, 18:15

foscilis έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:43
Μα έτσι κι αλλιώς τα δηλώνουμε, ή καταθέσεις θα έχεις ή ακίνητα ή αμοιβαία ή μετοχές ή ιδιωτικό συνταξιοδοτικό, όλα αυτά δηλώνονται. Τώρα να δηλώσεις τα κοσμήματα και κάτι τέτοια που λέγανε μαλακίες, σιγά μην έρθει κανένας να τα ψάξει.
Σιγα μην δηλωνουν τα λεφτα στο στρωμα και τα της θυριδας
Πιο πολυ τα μετρητα θελουν να ξερουν στην μεταβαση στο ηλεκτρονικο χρημα
Open your eyes time to wake up, Enough is enough is enough is enough

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 13 Οκτ 2021, 19:04



Δεν είναι μόνο τα μετρητά.

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Ποιά είναι η καθαρή αξία σας;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 17 Οκτ 2021, 17:50

pikey25 έγραψε:
13 Οκτ 2021, 17:37
Τα κρυπτο θα μας τα κατασχουν και αυτα ? :giggle::giggle:
Διόλου απίθανο.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών