Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Fairfax
Δημοσιεύσεις: 729
Εγγραφή: 27 Δεκ 2018, 04:59

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fairfax » 16 Οκτ 2021, 22:23

Fixer66 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 19:03
dtri2020 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:43
Fixer66 έγραψε:
15 Οκτ 2021, 21:05
Με αυστηρότατες κυρώσεις για όποιον δε δηλώνει που ακριβώς κυμαίνεται η περιουσία του. Ετσι οι όποιες δραματικές αλλαγές προς τα πάνω ή προς τα κάτω θα μπορούν να εξετάζονται για να βρεθεί αν τηρούν το γράμμα του νόμου.


Γιατί να μην μπεί "κόφτης πλούτου", όπως πρότεινε ο Κρίτων;

Το έχετε τερματίσει κυριολεκτικά! Η ανοησία έχει χτυπήσει ταβάνι.
Δε με βρίσκει εντελώς αντίθετο η πρόταση του κύριου Αρσένη. Πρέπει να αναζητούμε τη λύτρωση στην καθημερινότητα και όχι στην πολυτέλεια.
Τα χέρια του κυρίου Kriton Arsenis μακριά από τη περιουσία μου και την περιουσία του κάθε ελεύθερου πολίτη. Έρχεται ο κάθε έξυπνος νεανίας που ουσιαστικά δεν έχει δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα να μας πει πόσα λεφτά μπορούμε να βγάζουμε. Η φορολογία πάνω από το 15% είναι κλοπή.

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11548
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 16 Οκτ 2021, 22:27

Nandros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:15
George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:11
Nandros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:09

Έχω μια αδελφή. Δεν την λένε Β.Ήπειρο. :roll:
.
Ε θα τις φαει αυτη.
Ότι περισσέψει και χαλάλι της.
.
Αυτή με τα ακινητα;
Ενφια θα γίνουν.
Και τα υπόλοιπα τα βλέπω να τα αφηνει στην Εκκλησια :)
Τρώνε κάτι τέτοιες φλασιες οι γιαγιές
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27029
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 16 Οκτ 2021, 22:30

Τζιτζιμιτζιχότζιρας έγραψε:
16 Οκτ 2021, 22:27
Nandros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:15
George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 21:11


Ε θα τις φαει αυτη.
Ότι περισσέψει και χαλάλι της.
.
Αυτή με τα ακινητα;
Ενφια θα γίνουν.
Και τα υπόλοιπα τα βλέπω να τα αφηνει στην Εκκλησια :)
Τρώνε κάτι τέτοιες φλασιες οι γιαγιές
Μου αρέσει που έχεις άποψη για 2 αγνώστους σου. :sal9:
.
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 16 Οκτ 2021, 23:34

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:16
mao mao έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:13
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:07


Δεν καταλαβαίνω το νόημα
αφού κάθε χρόνο κάνεις δήλωση και δηλώνεις ό,τι έβγαλες και ό,τι απέκτησες
τι διαφορά θα έχει το "περιουσιολόγιο";
κλασσική Ελλάδα. Θα αυξήσουν τη γραφειοκρατία βάζοντας σε λειτουργία μια έξτρα πλατφόρμα. Και εκεί που σου ζητάν 10 χαρτία τώρα θα ζητάν και επικυρωμένο πιστοποιητικό περιουσιολογίου.
είχα διαβάσει ότι θα πρέπει να δηλώνεις γενικά πράγματα αξίας, όπως πίνακες, χρυσό, ρολόγια, κοσμήματα και τέτοια
και καλά ότι στη δήλωση μου δηλώνεις καθαρό εισόδημα 15 χιλιάρικα εδώ και 10 χρόνια και στο περιουσιολόγιο ξαφνικά μου δήλωσες πίνακα αξίας 200 χιλιάδων
φαντάζομαι πως αυτό είναι το σκεπτικό
το θέμα μου είναι πως δημιουργείται έτσι μία βάση ΕΥΑΙΣΘΗΤΩΝ προσωπικών δεδομένων η οποία σε περίπτωση που υποκλαπεί (Ελλάδα είσαι), θέτει σε άμεσο κίνδυνο χιλιάδες ανθρώπους και σπίτια
Σε άμεσο κίνδυνο βρίσκονται τώρα εκατομμύρια άνθρωποι και σπίτια εξαιτίας των φοροφυγάδων που πρακτικά κλέβουν τα φάρμακα απ' τα νοκοσομεία και τις αίθουσες απ' τα σχολεία.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Οκτ 2021, 23:40

ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:16
το θέμα μου είναι πως δημιουργείται έτσι μία βάση ΕΥΑΙΣΘΗΤΩΝ προσωπικών δεδομένων η οποία σε περίπτωση που υποκλαπεί (Ελλάδα είσαι), θέτει σε άμεσο κίνδυνο χιλιάδες ανθρώπους και σπίτια
Βέβαια αν το κλεμμένο κόσμημα κατάσχεται αυτόματα από τον νέο του κάτοχο εφόσον δε βρίσκεται δηλωμένο σε περιουσιολόγιο κάπου δεν έχει και νόημα να το κλέψεις.

Για τον ίδιο λόγο από τότε που εφευρέθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας δεν είναι τόσο εύκολο να σου φάνε οικόπεδο.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Οκτ 2021, 23:43

Nandros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 19:13
Πχ φορολογούσε βαριά την ακίνητη περιουσία της αδελφής μου και εμένα μου έδινε κάτι ψίχουλα.
Επιδόματα που θα ήθελα να κοπούν είναι πχ τα γύφτικα.
.
Δεν άλλαξε κάτι με την τωρινή κυβέρνηση. Εμένα μου ήρθε και παραπάνω ΕΝΦΙΑ.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Οκτ 2021, 23:43

Green Dragon έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:43
Nandros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 19:13
Πχ φορολογούσε βαριά την ακίνητη περιουσία της αδελφής μου και εμένα μου έδινε κάτι ψίχουλα.
Επιδόματα που θα ήθελα να κοπούν είναι πχ τα γύφτικα.
.
Δεν άλλαξε κάτι με την τωρινή κυβέρνηση. Εμένα μου ήρθε και παραπάνω ΕΝΦΙΑ.
Και μενα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Οκτ 2021, 23:44

foscilis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:40
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:16
το θέμα μου είναι πως δημιουργείται έτσι μία βάση ΕΥΑΙΣΘΗΤΩΝ προσωπικών δεδομένων η οποία σε περίπτωση που υποκλαπεί (Ελλάδα είσαι), θέτει σε άμεσο κίνδυνο χιλιάδες ανθρώπους και σπίτια
Βέβαια αν το κλεμμένο κόσμημα κατάσχεται αυτόματα από τον νέο του κάτοχο εφόσον δε βρίσκεται δηλωμένο σε περιουσιολόγιο κάπου δεν έχει και νόημα να το κλέψεις.

Για τον ίδιο λόγο από τότε που εφευρέθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας δεν είναι τόσο εύκολο να σου φάνε οικόπεδο.
θα ειναι παγκοσμιο αυτο το περιουσιολογιο;

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27222
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Οκτ 2021, 23:45

talaipwros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:44
foscilis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:40
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:16
το θέμα μου είναι πως δημιουργείται έτσι μία βάση ΕΥΑΙΣΘΗΤΩΝ προσωπικών δεδομένων η οποία σε περίπτωση που υποκλαπεί (Ελλάδα είσαι), θέτει σε άμεσο κίνδυνο χιλιάδες ανθρώπους και σπίτια
Βέβαια αν το κλεμμένο κόσμημα κατάσχεται αυτόματα από τον νέο του κάτοχο εφόσον δε βρίσκεται δηλωμένο σε περιουσιολόγιο κάπου δεν έχει και νόημα να το κλέψεις.

Για τον ίδιο λόγο από τότε που εφευρέθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας δεν είναι τόσο εύκολο να σου φάνε οικόπεδο.
θα ειναι παγκοσμιο αυτο το περιουσιολογιο;
Ξερω γω? Λες να δωσουν στοιχεια οι Ελβετικες τραπεζες για το περιεχομενο των θυριδων τους?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25244
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 16 Οκτ 2021, 23:46

George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:45
talaipwros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:44
foscilis έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:40


Βέβαια αν το κλεμμένο κόσμημα κατάσχεται αυτόματα από τον νέο του κάτοχο εφόσον δε βρίσκεται δηλωμένο σε περιουσιολόγιο κάπου δεν έχει και νόημα να το κλέψεις.

Για τον ίδιο λόγο από τότε που εφευρέθηκαν οι τίτλοι ιδιοκτησίας δεν είναι τόσο εύκολο να σου φάνε οικόπεδο.
θα ειναι παγκοσμιο αυτο το περιουσιολογιο;
Ξερω γω? Λες να δωσουν στοιχεια οι Ελβετικες τραπεζες για το περιεχομενο των θυριδων τους?
λεω για το παραδειγμα με τα κοσμηματα που εφερε ο παντα συμπαθης φος. Προφανως και θα εχει νοημα να το κλεψεις.

αυτο που θα γινει δυνητικα με το περιουσιολογιο , ειναι δυνητικα ανελεητη φορολογηση του κεφαλαιου ( οχι του εισοδηματος που αντε να πεις οτι ειναι θεμιτη)
Φορολογηση κεφαλαιου ειναι κατ'ουσιαν κατασχεση περιουσιας.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος talaipwros την 16 Οκτ 2021, 23:47, έχει επεξεργασθεί 2 φορές συνολικά.

Fixer66
Δημοσιεύσεις: 697
Εγγραφή: 08 Οκτ 2021, 09:48

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Fixer66 » 16 Οκτ 2021, 23:46

Fairfax έγραψε:
16 Οκτ 2021, 22:23
Fixer66 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 19:03
dtri2020 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:43




Γιατί να μην μπεί "κόφτης πλούτου", όπως πρότεινε ο Κρίτων;

Το έχετε τερματίσει κυριολεκτικά! Η ανοησία έχει χτυπήσει ταβάνι.
Δε με βρίσκει εντελώς αντίθετο η πρόταση του κύριου Αρσένη. Πρέπει να αναζητούμε τη λύτρωση στην καθημερινότητα και όχι στην πολυτέλεια.
Τα χέρια του κυρίου Kriton Arsenis μακριά από τη περιουσία μου και την περιουσία του κάθε ελεύθερου πολίτη. Έρχεται ο κάθε έξυπνος νεανίας που ουσιαστικά δεν έχει δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα να μας πει πόσα λεφτά μπορούμε να βγάζουμε. Η φορολογία πάνω από το 15% είναι κλοπή.
Κάποιος είχε πει κάποτε "είμαστε εις το εμείς και όχι εις το εγώ". Εχει και μια παράφραση αυτό. "Αν δε καώ εγώ, αν δε καείς εσύ πως θες να γίνουν τα σκοτάδια φως;"

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19722
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 16 Οκτ 2021, 23:48

Fairfax έγραψε:
16 Οκτ 2021, 22:23
Fixer66 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 19:03
dtri2020 έγραψε:
16 Οκτ 2021, 18:43




Γιατί να μην μπεί "κόφτης πλούτου", όπως πρότεινε ο Κρίτων;

Το έχετε τερματίσει κυριολεκτικά! Η ανοησία έχει χτυπήσει ταβάνι.
Δε με βρίσκει εντελώς αντίθετο η πρόταση του κύριου Αρσένη. Πρέπει να αναζητούμε τη λύτρωση στην καθημερινότητα και όχι στην πολυτέλεια.
Τα χέρια του κυρίου Kriton Arsenis μακριά από τη περιουσία μου και την περιουσία του κάθε ελεύθερου πολίτη. Έρχεται ο κάθε έξυπνος νεανίας που ουσιαστικά δεν έχει δουλέψει ποτέ στον ιδιωτικό τομέα να μας πει πόσα λεφτά μπορούμε να βγάζουμε. Η φορολογία πάνω από το 15% είναι κλοπή.
Η φορολογία δεν είναι εργαλείο απόδοσης δικαιοσύνης, πρώτα και πάνω απ' όλα είναι εργαλείο διατήρησης ισορροπίας. Το χρήμα πρέπει να ανακυκλώνεται συνεχώς στο σύστημα αλλιώς έχουμε κρίσεις. Αν για να γίνει αυτό χρειάζεται ν' αδικηθούν κάποιοι με φορολογία 70%, καλώς να γίνει.

Λειτουργικότητα >>> Δικαιοσύνη

Αν δεν έχεις το 1ο ούτε το 2ο θα έχεις τελικά. Σόρυ, συμπαντικοί νόμοι.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7419
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 16 Οκτ 2021, 23:50

Το κράτος γνωρίζει πλέον τις καταθέσεις και τα ακίνητα του καθένα. Αν δουν κάποια αύξηση που δε δικαιλογείται ας το ψάξουν. Δεν ξέρω σε τι θα εξυπηρετήσει το περιουσιολόγιο πέρα από έξτρα γραφειοκρατία. Ο έμπορος ναρκωτικών ούτως η άλλως δεν θα τα πάει για κατάθεση ούτε θα τα δηλώσει στο περιουσιολόγιο.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Οκτ 2021, 23:53

talaipwros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:46
George_V έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:45
talaipwros έγραψε:
16 Οκτ 2021, 23:44


θα ειναι παγκοσμιο αυτο το περιουσιολογιο;
Ξερω γω? Λες να δωσουν στοιχεια οι Ελβετικες τραπεζες για το περιεχομενο των θυριδων τους?
λεω για το παραδειγμα με τα κοσμηματα που εφερε ο παντα συμπαθης φος. Προφανως και θα εχει νοημα να το κλεψεις.
Ναι η διεθνής μαφία κλεμμένων χρυσαφικών περιμένει το περιουσιολόγιο. Δε βασίζεται σε κλεπταποδόχους που μαζεύουν από μικρότερους κλεπταποδόχους που μαζεύουν από μικρότερους κλεπταποδόχους που μαζεύουν από διαρρήκτες, γύφτους και πρεζόνια.

αυτο που θα γινει δυνητικα με το περιουσιολογιο , ειναι δυνητικα ανελεητη φορολογηση του κεφαλαιου ( οχι του εισοδηματος που αντε να πεις οτι ειναι θεμιτη)
Φορολογηση κεφαλαιου ειναι κατ'ουσιαν κατασχεση περιουσιας.
Κατ' ουσίαν στην περίπτωσή μιας χώρας με 20% παραοικονομία είναι επιστροφή κλεμμένης περιουσίας στους φορολογούμενους. Όπως είναι και τα τεκμήρια εισοδήματος.

Άβαταρ μέλους
foscilis
Δημοσιεύσεις: 24550
Εγγραφή: 21 Ιουν 2018, 11:42

Re: Να εφαρμοστεί περιουσιολόγιο άμεσα.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από foscilis » 16 Οκτ 2021, 23:54

nyxtovios έγραψε:
15 Οκτ 2021, 21:09
Σώθηκες. Για την Ελλάδα μιλάμε.
Αν προκύψει παρανομία θα τιμωρούνται μόνο πολίτες με μικρά εισοδήματα. Π.χ. κάνας ντελιβερας που πήρε κάνα παπί στα μαύρα.
:hebit::hebit::hebit::hebit:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών