Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Μάιος 2022, 14:52

Εγώ έχω το πρόγραμμα zero της watt & volt το οποίο υποτίθεται δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν μου γράφει καμία χρέωση για ρήτρα. Όμως έχει αυξήσει πολύ την τιμή ανά κιλοβατώρα. Διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου, λέει ότι χρεώνει με όσο ακριβώς αγόρασε το ρεύμα που μου χρέωσε. Τους ρώτησα αν αγοράζουν με ρήτρα ή όχι. Μου είπαν όχι καθώς η ρήτρα επιβάλλεται στη διαφορά τιμής αν έχει μεγάλη απόκλιση κ.λπ. Τους ρώτησα από ποιον και σε ποιο στάδιο επιβάλλεται η ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά απάντηση δεν πήρα...

Τώρα τί κάνω; Και με χρέωσαν ένα χιλιάρικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρω καμία επιστροφή καθώς υποτίθεται ότι δεν μου έχει επιβληθεί ρήτρα. Μάλλον πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος τελικά επιλέγοντας πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Ή κάνω λάθος;
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Άβαταρ μέλους
nrg
Δημοσιεύσεις: 4070
Εγγραφή: 31 Ιαν 2019, 20:53

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nrg » 07 Μάιος 2022, 15:20

Spiros252 έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:52
Εγώ έχω το πρόγραμμα zero της watt & volt το οποίο υποτίθεται δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν μου γράφει καμία χρέωση για ρήτρα. Όμως έχει αυξήσει πολύ την τιμή ανά κιλοβατώρα. Διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου, λέει ότι χρεώνει με όσο ακριβώς αγόρασε το ρεύμα που μου χρέωσε. Τους ρώτησα αν αγοράζουν με ρήτρα ή όχι. Μου είπαν όχι καθώς η ρήτρα επιβάλλεται στη διαφορά τιμής αν έχει μεγάλη απόκλιση κ.λπ. Τους ρώτησα από ποιον και σε ποιο στάδιο επιβάλλεται η ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά απάντηση δεν πήρα...

Τώρα τί κάνω; Και με χρέωσαν ένα χιλιάρικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρω καμία επιστροφή καθώς υποτίθεται ότι δεν μου έχει επιβληθεί ρήτρα. Μάλλον πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος τελικά επιλέγοντας πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Ή κάνω λάθος;
Το δικό σου συμβόλαιο δεν θα το έλεγε κάποιος "σταθερό", αφού η κιλοβατώρα δεν έχει σταθερή τιμή.


Πόσο σου βγήκε η τιμή της κιλοβατώρας;

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19528
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 07 Μάιος 2022, 15:22

axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:14
nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:10
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 09:14

Εάν ο κρύος αέρας είχε θερμότητα, θα ήτανε ζεστος. Και θα αντακλουνταν στην θερμοκρασία αυτό.

Η θερμοκρασία του αέρα είναι χαμηλή γιατί τα σωματίδια του έχουν χαμηλή θερμότητα, χαμηλή δηλαδή ενέργεια.
Όχι διότι παίζει ρόλο και η μάζα του σώματος.

Σε ένα παγόβουνο τα μόρια του νερού κινούνται αργά γιατί έχει χαμηλή θερμοκρασία, αλλά είναι πάρα πολλά και τελικά το παγόβουνο έχει τεράστια ποσότητα θερμότητας.

Σε μία κατσαρόλα με βραστό νερό, τα μόρια του νερού κινούνται πολύ γρήγορα, αλλά είναι λιγότερα από αυτά του παγόβουνου, οπότε η θερμότητα που έχει είναι μικρότερη από αυτή του παγόβουνου.

Ομοίως και ο κρύος αέρας έχει πολύ μεγάλη ποσότητα θερμότητας, διότι έχει πολύ μεγάλη μάζα.
Ναι αλλά έχουν μικρότερη θερμότητα από την κατσαρόλα ανά κυβικό.

Οπότε ναι μεν μπορεί να παίρνει κανείς θερμότητα από τον αέρα για πολλές ώρες, αλλά δεν μπορεί να ειναι αυτή ικανοποιητική για να θερμάνει ενα σπίτι.
Ας το πούμε θερμική ενέργεια για να είμαστε σωστοί. Κάθε ουσία χαρακτηρίζεται από μια φυσική σταθερά που ονομάζεται 'ειδική θερμότητα' και ουσιαστικά έιναι μέτρο της θεμρικής αδράνειας της ουσίας, δηλαδή εκφράζει το πόση θεμρική ενέργεια πρέπει να δώσουμε σε Χ μάζα του υλικού ώστε η θερμοκρασία του ν' ανέβει κατά Υ βαθμούς. Η σταθερά αυτή εξαρτάται βέβαια από την φύση της ουσίας αλλά και από την κατάστασή της, π.χ. ένα οποιοδήποτε άεριο έχει μικρότερη ειδική θερμότητα από ένα οποιοδήποτε στερεό λόγω της τεράστιας διαφοράς στην πυκνότητα (αν και παίζουν ρόλο kαι άλλοι παράγοντες). Oταν βάζεις το χέρι σου μέσα στον φούρνο δεν καίγεσαι αμέσως γι' αυτόν ακριβώς τον λόγο, όχι γιατί ο αέρας εκεί δεν έχει και αυτός θερμοκρασία 250 οC!

Ο λόγος που τα κλιματιστικά δεν παράγουν θέρμανση που να 'παραμένει' στον χώρο είναι επειδή ζεσταίνουν μόνο τον αέρα που έχει μικρή ειδική θερμότητα και χάνει γρήγορα το θερμικό του περιεχόμενο ερχόμενος σε επαφή με τις ψυχρές, στερεές μάζες των αντικειμένων του δωματίου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Μάιος 2022, 15:52

απορω πως δεν μαθατε ακομα να τραβατε ρευμα απο τα καλωδια αποφευγοντας τον μετρητη....

τοσο γκαου ειστε;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Μάιος 2022, 17:23

stergiosbik έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:58
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:22
stergiosbik έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:19


Ρε συ το προφανες δεν βλεπεις;
Γιατι πολυ απλα εχουν ενα οριο στο ποσο χαμηλα μπορει να φτασει το κλιματιστικο την θερμοκρασια της εξωτερικης μοναδας.
Οποτε οσο πιο κρυο εχει εξω,τοσο η διαφορα θερμοκρασιας μεταξυ εξωτερικης μοναδας-περιβαλλοντος μικραινει και τελικα δεν μπορει να αντλησει θερμοτητα.
Αυτη την διαφορα εκμεταλλευεται.
Υστερα μπαινει στο παιχνιδι και το οτι η εξωτερικη μοναδα αρχιζειν να πιανει παγο οποτε δεν μπορει να γινει εναλλαγη θερμοκρασιας.
Μετα το κλιματιστικο πρεπει να κανει αποψυξη και φτου και απ'την αρχη.
Και άρα δεν είναι ικανοποιητικά τα κλιματιστικά σε θέρμανση με κρυο; Αυτό θες να πεις ή κάτι άλλο;
Εξαρταται τι εννοεις κρυο.
Π.χ. με +5 ειναι ωραιοτατα.Με -10 ομως οχι.
Τι να σου πω, εγώ διαβάζω ότι κάποιοι που δούλευαν κλιματιστικά όλη μέρα πληρωσαν τεράστια ποσά για ρεύμα.

Στην Ελλάδα του +5 και +10 δλδ που κρυώνουμε.

Άσε και για τα άλλα δωμάτια, πχ μπάνια. Εκεί θα ανάψεις σομπα, δεν φτάνουν τα κλιματιστικά.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Μάιος 2022, 17:25

nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:40
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:24
nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:20
Η θέρμανση με κλιματιστικό δεν είναι ανθυγιεινή, αν είναι καλά διατηρημένο και με καθαρά τα φίλτρα του.
Ο καθαρισμός των φίλτρων μπορεί να γίνει και με νερό και σαπούνι κάτω από την βρύση, αν είναι πλαστικά σαν σήτα.

Πρόσφατα αγόρασα έναν καθαριστή αέρα. Είναι εξοπλισμένος με αισθητήρα λέιζερ για να μετρά τα μικρά σωματίδια PM2.5.
Όταν βάζω το κλιματιστικό η ένδειξή του μειώνεται γρηγορότερα, πράγμα που σημαίνει ότι το κλιματιστικό φιλτράρει τον αέρα.
Πόσο υγειινα μπορεί να κρατηθουν όταν δουλεύουν 15-20 ώρες την ημέρα σε περιοχή με υγρασια;

Πρακτικά λίγες ημέρες. Μετά ο αέρας που στέλνουν αρχίζει και μυρίζει.
Εξαρτάται από την συντήρηση, όχι μόνο του φίλτρου, αλλά και της μεταλλικής σχάρας που έχει η εσωτερική μονάδα.
Στο δικό μου την καθαρίζω 2 φορές τον χρόνο.

Ένας λόγος που πήρα τον καθαριστή ήταν, διότι πίστευα ότι το κλιματιστικό επιβαρύνει τον αέρα με σκόνη, αφού τον "ανακατεύει".
Μετά από αρκετούς πειραματισμούς, το πόρισμα είναι ότι τα PM2.5 μειώνονται με το κλιματιστικό.
Τι περιλαμβάνουν τα σωματίδια PΜ2.5;

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Μάιος 2022, 17:27

nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:25
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:14
nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:10


Όχι διότι παίζει ρόλο και η μάζα του σώματος.

Σε ένα παγόβουνο τα μόρια του νερού κινούνται αργά γιατί έχει χαμηλή θερμοκρασία, αλλά είναι πάρα πολλά και τελικά το παγόβουνο έχει τεράστια ποσότητα θερμότητας.

Σε μία κατσαρόλα με βραστό νερό, τα μόρια του νερού κινούνται πολύ γρήγορα, αλλά είναι λιγότερα από αυτά του παγόβουνου, οπότε η θερμότητα που έχει είναι μικρότερη από αυτή του παγόβουνου.

Ομοίως και ο κρύος αέρας έχει πολύ μεγάλη ποσότητα θερμότητας, διότι έχει πολύ μεγάλη μάζα.
Ναι αλλά έχουν μικρότερη θερμότητα από την κατσαρόλα ανά κυβικό.

Οπότε ναι μεν μπορεί να παίρνει κανείς θερμότητα από τον αέρα για πολλές ώρες, αλλά δεν μπορεί να ειναι αυτή ικανοποιητική για να θερμάνει ενα σπίτι.
Το "ικανοποιητική" έχει σχέση με το κόστος, δηλαδή με την κατανάλωση.

Οπότε για την ίδια κατανάλωση ενέργειας, η θερμότητα που θα σου σώσει ένα κλιματιστικό είναι περισσότερη, σε σχέση με ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ.

Πχ με κατανάλωση 2 kWh ένα ηλεκτρικό καλοριφέρ θα σου δώσει θερμότητα ίση με 2 kWh. Ένα κλιματιστικό όμως θα σου δώσει (τυχαίο νούμερο) 2,7 kWh.
Δεν μένει όμως η ζέστη που φέρνει ένα κλιματιστικό και δεν πάει σε όλα τα.δωματια.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23402
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 07 Μάιος 2022, 17:29

ο Ελληνικος λαος θα πληρωσει 2 δισ για να μην χρεωθουνε οι απατεωνες μετοχοι των εταιριων ενεργειας ... αυτοι πρεπει να επιστρεψουνε τα χρηματα και οχι το δημοσιο ... ας πτωχευσουνε και ας κλεισουνε αν δεν μπορουνε ...
η προσοχη μας στο Καστελοριζο

stergiosbik
Δημοσιεύσεις: 16955
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 13:22
Τοποθεσία: Λαρισα-Ορεινη Καλαμπακα

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stergiosbik » 07 Μάιος 2022, 17:40

axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 17:23
stergiosbik έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:58
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:22


Και άρα δεν είναι ικανοποιητικά τα κλιματιστικά σε θέρμανση με κρυο; Αυτό θες να πεις ή κάτι άλλο;
Εξαρταται τι εννοεις κρυο.
Π.χ. με +5 ειναι ωραιοτατα.Με -10 ομως οχι.
Τι να σου πω, εγώ διαβάζω ότι κάποιοι που δούλευαν κλιματιστικά όλη μέρα πληρωσαν τεράστια ποσά για ρεύμα.

Στην Ελλάδα του +5 και +10 δλδ που κρυώνουμε.

Άσε και για τα άλλα δωμάτια, πχ μπάνια. Εκεί θα ανάψεις σομπα, δεν φτάνουν τα κλιματιστικά.
Και ποιος σου είπε ότι η ενέργεια είναι φθηνή;
Ή μήπως νόμιζαν ότι θα ζεσταθούν στο τζάμπα;
Επίσης είναι απολυτως λανθασμενη η άποψη των Ελλήνων για τον κλιματισμό.
Δεν είναι βάζω ένα μεγάλο στο σαλονι-καθιστικο και καλύπτω όλο το σπίτι.
Αν ήταν έτσι τα πράγματα θα βάζαμε ένα μόνο σώμα καλοριφέρ σε ένα καθιστικό και θα καλυπταμε όλο το σπίτι.
Σχεδόν καθε χώρος θέλει το δικό του κλιματιστικό.
Δηλαδή μιλάμε και για λάθος τοποθέτηση αλλά και για λάθος χρήση γιατί δουλεύουν ατελείωτες ώρες χωρίς να μπορούν να καλύψουν όλο το σπίτι.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8347
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 07 Μάιος 2022, 17:46

stergiosbik έγραψε:
07 Μάιος 2022, 17:40
axilmar έγραψε:
07 Μάιος 2022, 17:23
stergiosbik έγραψε:
07 Μάιος 2022, 10:58


Εξαρταται τι εννοεις κρυο.
Π.χ. με +5 ειναι ωραιοτατα.Με -10 ομως οχι.
Τι να σου πω, εγώ διαβάζω ότι κάποιοι που δούλευαν κλιματιστικά όλη μέρα πληρωσαν τεράστια ποσά για ρεύμα.

Στην Ελλάδα του +5 και +10 δλδ που κρυώνουμε.

Άσε και για τα άλλα δωμάτια, πχ μπάνια. Εκεί θα ανάψεις σομπα, δεν φτάνουν τα κλιματιστικά.
Και ποιος σου είπε ότι η ενέργεια είναι φθηνή;
Ή μήπως νόμιζαν ότι θα ζεσταθούν στο τζάμπα;
Επίσης είναι απολυτως λανθασμενη η άποψη των Ελλήνων για τον κλιματισμό.
Δεν είναι βάζω ένα μεγάλο στο σαλονι-καθιστικο και καλύπτω όλο το σπίτι.
Αν ήταν έτσι τα πράγματα θα βάζαμε ένα μόνο σώμα καλοριφέρ σε ένα καθιστικό και θα καλυπταμε όλο το σπίτι.
Σχεδόν καθε χώρος θέλει το δικό του κλιματιστικό.
Δηλαδή μιλάμε και για λάθος τοποθέτηση αλλά και για λάθος χρήση γιατί δουλεύουν ατελείωτες ώρες χωρίς να μπορούν να καλύψουν όλο το σπίτι.
Καλά δεν είπε κανείς ότι σώνει και καλά πρέπει να είναι σχεδόν τσάμπα η ενέργεια...αλλά από αυτό μέχρι την αύξηση 300% πάει πολύ, δεν νομίζεις;

Όσο για 'κλιματιστικο σε κάθε δωματιο', απίθανα πράγματα, αφού είτε πολλά διαμερίσματα είναι μεσοτοιχίες, και είμαστε και εμείς που νοικιάζουμε...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Μάιος 2022, 17:52

nostromos έγραψε:
07 Μάιος 2022, 17:29
ο Ελληνικος λαος θα πληρωσει 2 δισ για να μην χρεωθουνε οι απατεωνες μετοχοι των εταιριων ενεργειας ... αυτοι πρεπει να επιστρεψουνε τα χρηματα και οχι το δημοσιο ... ας πτωχευσουνε και ας κλεισουνε αν δεν μπορουνε ...
free market ποιημα.... :003:
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Μάιος 2022, 17:55

nostromos έγραψε:
07 Μάιος 2022, 17:29
ο Ελληνικος λαος θα πληρωσει 2 δισ για να μην χρεωθουνε οι απατεωνες μετοχοι των εταιριων ενεργειας ... αυτοι πρεπει να επιστρεψουνε τα χρηματα και οχι το δημοσιο ... ας πτωχευσουνε και ας κλεισουνε αν δεν μπορουνε ...
Με βαλκανιοφιλελεύθερη κυβέρνηση τι περίμενες;

Άβαταρ μέλους
aljawn
Δημοσιεύσεις: 6238
Εγγραφή: 19 Απρ 2019, 20:19
Phorum.gr user: aljawn

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από aljawn » 07 Μάιος 2022, 17:57

Spiros252 έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:52
Εγώ έχω το πρόγραμμα zero της watt & volt το οποίο υποτίθεται δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν μου γράφει καμία χρέωση για ρήτρα. Όμως έχει αυξήσει πολύ την τιμή ανά κιλοβατώρα. Διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου, λέει ότι χρεώνει με όσο ακριβώς αγόρασε το ρεύμα που μου χρέωσε. Τους ρώτησα αν αγοράζουν με ρήτρα ή όχι. Μου είπαν όχι καθώς η ρήτρα επιβάλλεται στη διαφορά τιμής αν έχει μεγάλη απόκλιση κ.λπ. Τους ρώτησα από ποιον και σε ποιο στάδιο επιβάλλεται η ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά απάντηση δεν πήρα...

Τώρα τί κάνω; Και με χρέωσαν ένα χιλιάρικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρω καμία επιστροφή καθώς υποτίθεται ότι δεν μου έχει επιβληθεί ρήτρα. Μάλλον πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος τελικά επιλέγοντας πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Ή κάνω λάθος;
Στο μεταξύ η W&V είχε λυσσάξει να με πάρει στο πρόγραμμα της, πριν ένα μήνα. Μιλάμε για κάθε μέρα τηλέφωνα.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 07 Μάιος 2022, 17:58

μακαρι να ταν φιλελευθερη....

αυτο ειναι ολιγαρχικο μονοπωλειο αυλικων λαγων αυτοφοραδικων...

σιγα μην ειναι φιλελευθερο αυτο το τσιρκο...
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Spiros252
Διαχειριστής
Δημοσιεύσεις: 11581
Εγγραφή: 13 Μαρ 2018, 19:22
Phorum.gr user: Spiros252
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Εμφραγμα απο λογαριασμο ΔΕΗ

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Spiros252 » 07 Μάιος 2022, 18:13

nrg έγραψε:
07 Μάιος 2022, 15:20
Spiros252 έγραψε:
07 Μάιος 2022, 14:52
Εγώ έχω το πρόγραμμα zero της watt & volt το οποίο υποτίθεται δεν έχει ρήτρα αναπροσαρμογής. Δεν μου γράφει καμία χρέωση για ρήτρα. Όμως έχει αυξήσει πολύ την τιμή ανά κιλοβατώρα. Διαβάζοντας τους όρους του συμβολαίου, λέει ότι χρεώνει με όσο ακριβώς αγόρασε το ρεύμα που μου χρέωσε. Τους ρώτησα αν αγοράζουν με ρήτρα ή όχι. Μου είπαν όχι καθώς η ρήτρα επιβάλλεται στη διαφορά τιμής αν έχει μεγάλη απόκλιση κ.λπ. Τους ρώτησα από ποιον και σε ποιο στάδιο επιβάλλεται η ρήτρα αναπροσαρμογής αλλά απάντηση δεν πήρα...

Τώρα τί κάνω; Και με χρέωσαν ένα χιλιάρικο και κατά πάσα πιθανότητα δεν θα πάρω καμία επιστροφή καθώς υποτίθεται ότι δεν μου έχει επιβληθεί ρήτρα. Μάλλον πήγα για μαλλί και βγήκα κουρεμένος τελικά επιλέγοντας πρόγραμμα χωρίς ρήτρα. Ή κάνω λάθος;
Το δικό σου συμβόλαιο δεν θα το έλεγε κάποιος "σταθερό", αφού η κιλοβατώρα δεν έχει σταθερή τιμή.


Πόσο σου βγήκε η τιμή της κιλοβατώρας;
Ναι έχεις δίκιο. Δεν έχει σταθερή τιμή κιλοβατώρας. Αυτό ας πούμε ήταν το τίμημα για το ότι δεν θα έχω ρήτρα. Αλλά τί νόημα έχει καθώς μου ανεβάζει όσο θέλει την κιλοβατώρα; Αυτό ομολογώ δεν το είχα προσέξει στα ψιλά γράμματα... Θεωρούσα εσφαλμένα ότι οι τιμές θα διακυμαίνονταν σε ένα εύρος γύρω από την τιμή λιανικής που έδινε στα άλλα σταθερά συμβόλαια. Όχι ότι θα την έφτανε την τιμή σε ύψος τέτοιο που ισοδυναμεί με το να είχα ρήτρα. Δεν στέκει αυτό με λογική υπόθεση εφόσον λέει ρητά στους όρους ότι δεν έχω ρήτρα αναπροσαρμογής.

31 λεπτά αν υπολόγισα σωστά βγήκε. Μόνο για το ρεύμα. Για τις λοιπές χρεώσεις έχει διάφορες τιμές.
«Η παρουσία μας επιλέγει από ένα τεράστιο σύνολο μόνο σύμπαντα συμβατά με την ύπαρξή μας.
Αν και είμαστε μικροί και ασήμαντοι σε κοσμικό επίπεδο, αυτό μας κάνει κατά κάποιο τρόπο, κύριους της δημιουργίας»
.
Stephen Hawking

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών