Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Βλήμα
Δημοσιεύσεις: 5555
Εγγραφή: 04 Ιαν 2020, 15:32

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βλήμα » 08 Δεκ 2021, 16:46

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:44
Βλήμα έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:37
Οκ μάστορα, μπορείς να καταθέσεις τις δικές σου εμπειρίες.

Εμένα πάντως, μ´ ενδιαφέρουν τα ένσημα που πλήρωσα από την τσέπη μου. Εσύ συνέχισε να ψάχνεις για τους παπάρες που θα πληρώσουν ως εργασιακά ένσημα τις ώρες που αφιέρωσες στους κοινωνικούς προβληματισμούς. Και οι πολιτικοί στον καπιταλισμό αλλά ΚΑΙ τον κομμουνισμό, το ίδιο ακριβώς κάνουν. :lol:
Δες την καταχώρησή σου.
Μετά διάβασε τον τίτλο του νήματος.
Καταλαβαίνεις τι λέω;
Όχι, σ´ αυτά είμαι πεντάχρονο. Αφήνω λοιπόν τις διευκρινήσεις στους εργασιακά ενήλικους όπως εσύ και ο νηματοθέτης..
Οχ ρε Γαλή, συνήθως επιτίθεσαι όταν σου λένε τέτοια, τι έπαθες τώρα κι απαντάς έτσι;
Εγώ τώρα πώς θα βγάλω το άχτι μου;
Ρε, τον Σιμπλίκιο Σιμπλικίσιμο τον διαβάσατε ή ακόμα;

Άβαταρ μέλους
ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ
Δημοσιεύσεις: 21308
Εγγραφή: 28 Ιουν 2018, 23:56
Phorum.gr user: ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΑΛΟΓΟΜΟΥΡΗΣ » 08 Δεκ 2021, 16:55

vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου και δεν γουστάρω κανενα μαλάκα πάνω απ'το κεφάλι μου, που ταυτόχρονα λατρεύουν τον καπιταλισμό, ο ίδιος ο καπιταλισμός τους αδειάζει και τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς. Σας βρίσκεται κανένα συννεφο πρόχειρο, να δανειστώ για ενα μπαντζι τζάμπινγκ που θελω να κανω?
:smt023
"Ο φασισμός δεν είναι ιδεολογία, είναι νοοτροπία."
Τζίμης Πανούσης

Άβαταρ μέλους
έργο_μακέτο
Δημοσιεύσεις: 4286
Εγγραφή: 22 Σεπ 2021, 23:19
Phorum.gr user: έργο μακέτο

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από έργο_μακέτο » 08 Δεκ 2021, 16:57

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:44
Βλήμα έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:41
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:37
Οκ μάστορα, μπορείς να καταθέσεις τις δικές σου εμπειρίες.

Εμένα πάντως, μ´ ενδιαφέρουν τα ένσημα που πλήρωσα από την τσέπη μου. Εσύ συνέχισε να ψάχνεις για τους παπάρες που θα πληρώσουν ως εργασιακά ένσημα τις ώρες που αφιέρωσες στους κοινωνικούς προβληματισμούς. Και οι πολιτικοί στον καπιταλισμό αλλά ΚΑΙ τον κομμουνισμό, το ίδιο ακριβώς κάνουν. :lol:
Δες την καταχώρησή σου.
Μετά διάβασε τον τίτλο του νήματος.
Καταλαβαίνεις τι λέω;
Όχι, σ´ αυτά είμαι πεντάχρονο. Αφήνω λοιπόν τις διευκρινήσεις στους εργασιακά ενήλικους όπως εσύ και ο νηματοθέτης..
Το να χρησιμοποιείς το ότι εργάζεσαι σαν απόδειξη ανωτερότητας δεν σε καθιστά ούτε πιο ώριμη ούτε πιο κατάλληλη για να σχολιασείς πολιτικά ζητήματα. Το καταλαβαίνεις νομίζω.

Επίσης, τι πράγμα είναι τούτο που μπορείς να προσδιορίσεις κατά πόσο ένας άγνωστος στο internet έχει εργαστεί στη ζωή του η όχι. Μήπως είσαι και 'συ από αυτόυς που έχουν κληρονομικό χάρισμα;
- Have you been to Samos ?
- Yes, I was one of the first.
- No, you have not been to Samos!
- Yes I have!
- Look, you are not here today to insult me.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Δεκ 2021, 17:10

Βλήμα έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:46
ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:44
Βλήμα έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:41


Δες την καταχώρησή σου.
Μετά διάβασε τον τίτλο του νήματος.
Καταλαβαίνεις τι λέω;
Όχι, σ´ αυτά είμαι πεντάχρονο. Αφήνω λοιπόν τις διευκρινήσεις στους εργασιακά ενήλικους όπως εσύ και ο νηματοθέτης..
Οχ ρε Γαλή, συνήθως επιτίθεσαι όταν σου λένε τέτοια, τι έπαθες τώρα κι απαντάς έτσι;
Εγώ τώρα πώς θα βγάλω το άχτι μου;
Κάτι δεν έχεις καταλάβει. Η αλήθεια είναι ότι σε συμπαθώ και κάπου κατανοώ τις αντιδράσεις σου.

Και ξέρω ότι κι εσύ με συμπαθείς πέρα από τις ιδεολογικές σου εξάρσεις.


Κι αυτό το θεωρώ πιο σημαντικό από το να σου τη βγω σαν 15χρονο που του έθιξαν τον εγωϊσμό, καλό μου βλήμα. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17431
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 08 Δεκ 2021, 17:23

ΓΑΛΗ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:27
vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου και δεν γουστάρω κανενα μαλάκα πάνω απ'το κεφάλι μου, που ταυτόχρονα λατρεύουν τον καπιταλισμό, ο ίδιος ο καπιταλισμός τους αδειάζει και τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς. Σας βρίσκεται κανένα συννεφο πρόχειρο, να δανειστώ για ενα μπαντζι τζάμπινγκ που θελω να κανω?
Αυτό ακριβώς λέω.
Ας μην ξεχνάμε ότι οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι χαρακτηρίζονται από τους προχώ ως ο κύριος κορμός των κυρπαντελήδων
.

Ευχαριστώ για την επιβεβαίωση. :smt023

Ας δούμε τι λέει κι ένας προχώ υποθέτω κατά την Γαλή, ένας κάποιος Σπύρος Θεοδωρόπουλος
Εικόνα
Στο κατά πόσο οι τράπεζες μπορούν να χρηματοδοτήσουν την ελληνική οικονομία και τις επιχειρήσεις, ο ίδιος είπε με έμφαση ότι "οι τράπεζες είναι πνιγμένες στη ρευστότητα και θέλουν να δώσουν δάνεια. Το πρόβλημα είναι ότι οι επιχειρηματίες δεν είμαστε ικανοί να πάρουμε τα λεφτά. Οι μικρές επιχειρήσεις στηρίζονται στο γεγονός ότι φοροδιαφεύγουν. Πρέπει να αρχίσουμε να λέμε τα πράγματα όπως είναι. Συχνά δεν κόβουν αποδείξεις, έχουν φτωχό στελεχιακό δυναμικό. Εγώ δεν αδικώ τις τράπεζες που δίνουν δάνεια, αλλά τις επιχειρήσεις που δεν έχουν τις δυνατότητες να λάβουν τα δάνεια αυτά”.
Δεν βρέχει Γαλή, δεν βρέχει...

Citroenakias
Δημοσιεύσεις: 2960
Εγγραφή: 19 Δεκ 2020, 17:07
Phorum.gr user: Citroenakias

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Citroenakias » 08 Δεκ 2021, 17:38

Όλοι οι αυτοαπασχολουμενοι ψηφίζουν Μητσοτάκη. Ας παν να απαυτωθουν
21 Μαρ 2020, 18:31
Albrecht έγραψε:
21 Μαρ 2020, 18:31
Πιστεύω σε ενα μηνα θα είμαστε κομπλέ. Θα μιλάμε για Κορωνοιο και θα χαζογελαμε.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Δεκ 2021, 17:41

Maspoli έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:23

Δεν βρέχει Γαλή, δεν βρέχει...
Όχι χαρά μου, σίγουρα δεν βρέχει σήμερα στην περιοχή μου.

Αυτό είναι σίγουρο.


Ενιγουέι, ευχαριστώ για την πληροφορία. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Δεκ 2021, 17:52

vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου ,
To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68643
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 08 Δεκ 2021, 17:54

Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:52
vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου ,
To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
Αυτά είναι ψιλά γράμματα για τους εγκλωβισμένους είλωτες των εγκυκλίων. :P
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11813
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 08 Δεκ 2021, 17:54

Η μικροεπιχειρηματικοτητα και η αυτοαπασχοληση ειναι ο θεμελιος λιθος του Ελευθερου Ανθρωπου.
Για αυτο και ταυτιση διαφορων ειδων τυραννιας εναντιον αυτων των αρετων.
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 08 Δεκ 2021, 17:59

Οι μικρές επιχειρήσεις και εμείς οι αυτοαπασχολούμενοι που εκτιθέμεθα άλλωστε στον ελεύθερο ανταγωνισμό, δεν θέτουμε εμπόδια στην ανάπτυξη της χώρας.
Τουναντίον θα έλεγα, όταν για αρκετούς από εμάς ο ανταγωνισμός αφορά δημοσίους υπαλλήλους με άτυπη παράλληλη δραστηριότητα ιδιωτικώς ή και ιδιώτες.

Τώρα οι γαλαζαίοι όπως βλέπουμε παρακάτω πλειοδοτούν έναντι ακόμα και του συντρόφου Τσίπρα.



Εικόνα


Εικόνα


[url=https://postimg.cc/Hcm4w1tq]Εικόνα


Ας θυμηθούμε τι λέει και το άσμα:
θα γινω για σενανε,ο john john ο

καταλληλος

θα γινω μωρακι μου, δημοσιος υπαλληλος..



μου το πε κι ο μπαρμπας μου, στη κορωνη ο βουλευτης,

"κανε λιγακι υπομονι ανηψιε", και συ θα βολευτεις

κι ετσι θα χω σταθερη δουλεια, θα κολυμπαω στο φραγκο

θα ντυνομαστε ομορφα, θα σε πηγαινω στο lago


και θα ναι με τα ονειρα μου,ο δρομος μου παραλληλος

γιατι θα ειμαι μωρο μου,δημοσιος υπαλληλος

απαξ και ειμαστε μαζι,λεω απαξ,

θα σου χω μπρος στα ποδια σου,απλωμενο το εφαπαξ

"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42515
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 08 Δεκ 2021, 18:09

Αρχέλαος έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:59
Οι μικρές επιχειρήσεις και εμείς οι αυτοαπασχολούμενοι που εκτιθέμεθα άλλωστε στον ελεύθερο ανταγωνισμό, δεν θέτουμε εμπόδια στην ανάπτυξη της χώρας.
Τουναντίον θα έλεγα, όταν για αρκετούς από εμάς ο ανταγωνισμός αφορά δημοσίους υπαλλήλους με άτυπη παράλληλη δραστηριότητα ιδιωτικώς ή και ιδιώτες.

Τώρα οι γαλαζαίοι όπως βλέπουμε παρακάτω πλειοδοτούν έναντι ακόμα και του συντρόφου Τσίπρα.
Υπερκέρδη για να τα επενδύσετε έχετε;
Αν όχι και απλά την κουτσοβγάζετε, δεν συνεισφέρετε και στην ανάπτυξη. Απλό είναι.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
OANNHSEA
Δημοσιεύσεις: 8319
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 11:27

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από OANNHSEA » 08 Δεκ 2021, 18:59

Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:54
Η μικροεπιχειρηματικοτητα και η αυτοαπασχοληση ειναι ο θεμελιος λιθος του Ελευθερου Ανθρωπου.
Για αυτο και ταυτιση διαφορων ειδων τυραννιας εναντιον αυτων των αρετων.
Η δημοκρατία ξεκίνησε από τους ελεύθερους ανθρώπους και δη τους αυτοαπασχολούμενους και τους εμπόρους...
Φαίνεται ξεκάθαρα ποιούς φοβούνται και τη θέλουν τα καθίκια που υπογράφουν αυτά τα άρθρα στην Καθημερινή...

.
Bellum omnium contra omnes
Ου παντός πλειν εις Κόρινθον...

Άβαταρ μέλους
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 27048
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 21:47

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ » 08 Δεκ 2021, 20:11

hellegennes έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:46
ΣΑΤΑΝΙΚΟΣ ΕΓΚΕΦΑΛΟΣ έγραψε:
08 Δεκ 2021, 15:53
Χαίρω πολύ, εγκέφαλος. Πάνω από μια δεκαετία τα λέμε.
Το να λες 10 χρόνια τις ίδιες μαλακίες δεν τις κάνει λιγότερο μαλακίες.
Φοβάσαι μην σου κλείσω την επιχείρηση;
Ο χρήστης που γκρέμισε τον εθνολαϊκισμό

Άβαταρ μέλους
AlienWay
Δημοσιεύσεις: 22708
Εγγραφή: 08 Οκτ 2019, 13:15
Phorum.gr user: AlienWay

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από AlienWay » 08 Δεκ 2021, 20:30

Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι ΜΙΑ από τις αιτίες που δεν αναπτύσεται η χώρα, αλλά παράλληλα είναι και το μόνο που μπορεί να κανει η χώρα όταν δεν ευνοείται κάτι άλλο.

Πρόκειται για μια αυτοεκπληρούμενη προφητεία: Τα θεμέλια μπήκαν επί ΠΑΣΟΚ το 80 και όντως προκάλεσαν ζημια, από την άλλη όμως, παρήλθαν τεράστια χρονικά διαστήματα όπου η μόνη εναλλακτική για τον αυταπασχολούμενο, ήταν να κάθεται και να εισπράττει το ταμείο ανεργίας.

Τα ίδια ισχύουν και για τους ΔΥ. Κακοί-κακοί, ναι, να λιγοστεψουν, αλλά οι διορισμοί τους είναι μερικές φορές ο μοναδικός τρόπος για να τιθασεύσει το κράτος την ανεργία... όταν δεν επενδύει στην χώρα καμία πολυεθνική.

Για πολύ καιρό τα έλεγα κι εγώ αυτά, μέχρι που κατάλαβα ότι πολλές φορές, δεν υπάρχουν εύκολες εναλλακτικές ώστε να αλλάξει η κατάσταση στην αγορά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος AlienWay την 08 Δεκ 2021, 20:51, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ζούμε σε μια οικονομία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών