Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25529
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 09 Δεκ 2021, 23:33

Μας λενε να κλεισουν οι μικρες επιχειρησεις να μεινουν μονο οι μεγαλες. Φεουδαρχια. Μας λιβανιζουν και εναν λουδοβικουλη
Μετα οι ιδιοι μας κατηγορουν οτι δεν εχουμε περασει διαφωτιζμο

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 09 Δεκ 2021, 23:37

Βλήμα έγραψε:
08 Δεκ 2021, 16:16
Ο αυτοαπασχολούμενος έχει έλεγχο στον τρόπο που ξοδεύει τον χρόνο του. Μπορεί να πει στον μαλάκα πελάτη που θυμήθηκε 5 λεπτά πριν την αλλαγή του χρόνου να πάει να γαμηθεί. Θα ξέρει ότι έχασε έναν πελάτη, αλλά μπορεί να κρίνει ότι θα την παλέψει και χωρίς αυτόν.
Η ζωή δεν είναι βιντεοπαιχνίδι. Οι πελάτες δεν έρχονται από διαφορετικούς πλανήτες, σού δίνουν δουλειά και μετά φεύγουν. Ζούνε στην κοινωνία. Μιλάνε με άλλο κόσμο, επηρεάζουν και επηρεάζονται. Το άτομο που θα διαολοστείλεις, ανάλογα και με το επάγγελμα που κάνεις, μπορεί να σου καταστρέψει τελείως την καριέρα.

Αν νομίζεις ότι τα αφεντικά σου σε κρίνουν, πού να δεις πώς και πόσο σε κρίνουν οι πελάτες όταν είσαι αφεντικό/επιχείρηση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ST48410
Δημοσιεύσεις: 24417
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 20:21

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ST48410 » 09 Δεκ 2021, 23:48

axilmar έγραψε:
09 Δεκ 2021, 10:44
Χρειαζεται ισχυρη καπιταλιστικη νοοτροπια, τεχνογνωσια, βοηθεια απο το συστημα κρατος-τραπεζες, απλοποιηση της νομοθεσιας, επισπευση των δικαστικων υποθεσεων, και ενα σωρο αλλα.
+1.

Παρότι δεν είναι ψέμα ότι οι πολλές μικρές επιχειρήσεις δημιουργούν τροχοπέδη στην ανάπτυξη της χώρας, είμαι και εγώ πολύ επιφυλακτικός όταν προτείνεται το κλείσιμό τους.

Πρώτα φτιάχνεις σοβαρό κράτος και μετά βλέπεις τι χρειάζεται για να ανταγωνιστείς τα άλλα κράτη. Και αν φτιάξεις σοβαρό κράτος το μέγεθος των επιχειρήσεων μπορεί να είναι δευτερεύον ζήτημα.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ST48410 την 09 Δεκ 2021, 23:52, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Δεκ 2021, 23:51

Υδράργυρος έγραψε:
09 Δεκ 2021, 23:33
Μας λενε να κλεισουν οι μικρες επιχειρησεις να μεινουν μονο οι μεγαλες. Φεουδαρχια. Μας λιβανιζουν και εναν λουδοβικουλη
Μετα οι ιδιοι μας κατηγορουν οτι δεν εχουμε περασει διαφωτιζμο
αυτομαστιγωμα για φιλελε ραγιαδες η φαση :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Δεκ 2021, 23:55

AlienWay έγραψε:
08 Δεκ 2021, 20:35
Η παγκόσμια αγορά, δεν ευνοεί καλό βιοτικό επίπεδο για τους "εργάτες παραγωγής", γιατί παγκοσμιοποίηση αφού...

οποτε καταστρεφουμε την πραγματικη οικονομια και αφηνουμε φιλελε τυπους σαν τον συγκεκριμενο να μας λενε οτι η αυξηση του πληθωρισμου ωφειλεται στις αυξηση της ρευστοτητας (για τις τραπεζες)και οχι στην βυθιση της παραγωγης και της επικρατησης των διεθνων εφοδιαστικων αλυσιδων που ειναι αποτοκα της ολο και μεγαλυτερης επικρατησης του χρηματιστηριακου τομεα :fp:

και το πιο αστειο ειναι οτι δεν δεχονται και αμφισβητηση για τις θεολογικου τυπου μπαρουφες που αναπαραγουν :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 09 Δεκ 2021, 23:58

vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου και δεν γουστάρω κανενα μαλάκα πάνω απ'το κεφάλι μου, που ταυτόχρονα λατρεύουν τον καπιταλισμό, ο ίδιος ο καπιταλισμός τους αδειάζει και τους θεωρεί αντιπαραγωγικούς. Σας βρίσκεται κανένα συννεφο πρόχειρο, να δανειστώ για ενα μπαντζι τζάμπινγκ που θελω να κανω?
:p8:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Δεκ 2021, 00:00

έργο_μακέτο έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:27
Το παράδοξο ότι οι ίδιοι που προωθούν αυτές τις μεταρυθμίσεις μιλάνε ταυτόχρονα για ανταγωνιστικές αγορές με ελευθερία εισόδου/εξόδου, μη παρέμβαση του κράτους, μη χειραγώγηση της ζήτησης και της προσφοράς από το κράτος και πιστεύουν σε μια κοινωνία ιδιοκτητών. Ποιοί, αυτόι που είναι κατά του κρατικού συγκεντρωτισμού αλλά δεν τους ενοχλεί αυτός των τραπεζών, των ομίλων, και των καρτέλ. Αυτοί που θεωρούν αριστερό μέτρο τους αντιμονοπωλιακούς νόμους.
καπιταλισμος ονομαζεται

αν οι ελληνιαρηδες δεν εχουν την πολιτικη η ευρυτερη παιδεια να το καταλαβουν,δεν τους φταιει κανεις που αυτοχειριαζονται :g030:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 10 Δεκ 2021, 00:17

έργο_μακέτο έγραψε:
08 Δεκ 2021, 20:38
Δεν λέω ότι η εθνική μας οικονομία πρέπει να βασίζεται αποκλειστικά στους μικρούς. Ούτε ότι δεν πρέπει να γίνουν επενδύσεις παγίου κεφαλαίου στη χώρα. Λέω ότι ασχέτως με το τι θα γίνει πρέπει να αφήσουν ήσυχους τους ελεύθερους επαγγελματίες και τις μικρές επιχειρήσεις να δουλέψουν όπως αυτοί θέλουν. Κι όχι να προσπαθούν να τους χειραγωγήσουν.
Να κάνουν δλδ ακριβώς ό,τι κάνουν σε όλες τις υπόλοιπες χώρες και οι ΕΕ είναι 10-15% του εργατικού δυναμικού αντί για 30-35%;
Σύμφωνοι.

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 10 Δεκ 2021, 00:20

Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:52
vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου ,
To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
Επί εποχής σπηλαίων ίσως, τους τελευταίους αιώνες η παραγωγική είναι κοινωνική.

Άλλο που οι ΕΕ θέλουν να καταδικάσουν τη χώρα σε παραγωγικότητα 17ου αιώνα και να τη βγάζουν εκείνοι καθάρη έχοντας όλους εμάς τους σκληρά εργαζόμενους να επιδοτούμε τη φοροδιαφυγή και την αισχροκέρδεια τους.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70088
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 10 Δεκ 2021, 00:22

BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:20
Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:52
vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου ,
To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
Επί εποχής σπηλαίων ίσως, τους τελευταίους αιώνες η παραγωγική είναι κοινωνική.

Άλλο που οι ΕΕ θέλουν να καταδικάσουν τη χώρα σε παραγωγικότητα 17ου αιώνα και να τη βγάζουν εκείνοι καθάρη έχοντας όλους εμάς τους σκληρά εργαζόμενους να επιδοτούμε τη φοροδιαφυγή και την αισχροκέρδεια τους.
Ε, τότε βρες εργασία σε ΑΕ, ποιος σε εμποδίζει;
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Δεκ 2021, 00:36

BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:20
Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:52
vantono έγραψε:
08 Δεκ 2021, 14:13
Οι 'γω ρε θέλω να ειμαι αφεντικό του εαυτού μου ,
To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
Επί εποχής σπηλαίων ίσως, τους τελευταίους αιώνες η παραγωγική είναι κοινωνική.

Άλλο που οι ΕΕ θέλουν να καταδικάσουν τη χώρα σε παραγωγικότητα 17ου αιώνα και να τη βγάζουν εκείνοι καθάρη έχοντας όλους εμάς τους σκληρά εργαζόμενους να επιδοτούμε τη φοροδιαφυγή και την αισχροκέρδεια τους.
Δηλαδη θελεις να εχεις καποιο αφεντικο, έναν καθοδηγητη, εναν ανωτερο σου κατι; Το νιωθεις σαν αναγκη αυτο ή σαν επιθυμία;
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 10 Δεκ 2021, 00:47

Sid Vicious έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:36
BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:20
Sid Vicious έγραψε:
08 Δεκ 2021, 17:52

To φυσιολογικο ειναι αυτο για καθε ελευθερο ανθρωπο
Επί εποχής σπηλαίων ίσως, τους τελευταίους αιώνες η παραγωγική είναι κοινωνική.

Άλλο που οι ΕΕ θέλουν να καταδικάσουν τη χώρα σε παραγωγικότητα 17ου αιώνα και να τη βγάζουν εκείνοι καθάρη έχοντας όλους εμάς τους σκληρά εργαζόμενους να επιδοτούμε τη φοροδιαφυγή και την αισχροκέρδεια τους.
Δηλαδη θελεις να εχεις καποιο αφεντικο, έναν καθοδηγητη, εναν ανωτερο σου κατι; Το νιωθεις σαν αναγκη αυτο ή σαν επιθυμία;
Θέλω να έχω το βιοτικό επίπεδο που μου εξασφαλίζει η συνεργασία με εκατοντάδες, χιλιάδες, εκατομμύρια άλλους.

Επειδή κάποιοι έχετε τη μύγα ότι θα είστε the dumbest guys in the room σε ένα τέτοιο σενάριο, δεν θα πάει η κοινωνία μερικούς αιώνες πίσω.

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 11926
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 10 Δεκ 2021, 00:52

BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:47
Sid Vicious έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:36
BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:20

Επί εποχής σπηλαίων ίσως, τους τελευταίους αιώνες η παραγωγική είναι κοινωνική.

Άλλο που οι ΕΕ θέλουν να καταδικάσουν τη χώρα σε παραγωγικότητα 17ου αιώνα και να τη βγάζουν εκείνοι καθάρη έχοντας όλους εμάς τους σκληρά εργαζόμενους να επιδοτούμε τη φοροδιαφυγή και την αισχροκέρδεια τους.
Δηλαδη θελεις να εχεις καποιο αφεντικο, έναν καθοδηγητη, εναν ανωτερο σου κατι; Το νιωθεις σαν αναγκη αυτο ή σαν επιθυμία;
Θέλω να έχω το βιοτικό επίπεδο που μου εξασφαλίζει η συνεργασία με εκατοντάδες, χιλιάδες, εκατομμύρια άλλους.

Επειδή κάποιοι έχετε τη μύγα ότι θα είστε the dumbest guys in the room σε ένα τέτοιο σενάριο, δεν θα πάει η κοινωνία μερικούς αιώνες πίσω.
Η αρνηση σου ηταν επανω στο

Οτι ειναι φυσιολογικο για καθε ελευθερο ανθρωπο να θελει να ειναι αφεντικο του εαυτου

Αρα δεν το δεχεσαι αυτο, τα υπολοιπα που εγραψες ειναι απλα ασχετες υστεριες σου
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

BlastFromThePast
Δημοσιεύσεις: 2481
Εγγραφή: 22 Ιουν 2020, 19:14

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από BlastFromThePast » 10 Δεκ 2021, 00:57

Sid Vicious έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:52
Οτι ειναι φυσιολογικο για καθε ελευθερο ανθρωπο να θελει να ειναι αφεντικο του εαυτου
Δε χρειάζεσαι να δουλεύεις μόνος σου για να είσαι αφεντικό του εαυτού σου.
Χρειάζεσαι να δουλεύεις μόνος σου επειδή έχεις την ανασφάλεια ότι δουλεύοντας με άλλους θα είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

Δεν είναι οι ιδιοφυΐες και οι φωτεινοί παντογνώστες του κόσμου αυτοί που αγοράζουν άδεια ταξί ή ανοίγουν σουβλατζίδικα και νυχάδικα.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Καθυστερινή - Οι μικρές επιχειρήσεις και οι αυτοαπασχολούμενοι είναι η αιτία που δεν αναπτύσεται η χώρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 10 Δεκ 2021, 00:59

BlastFromThePast έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:57
Sid Vicious έγραψε:
10 Δεκ 2021, 00:52
Οτι ειναι φυσιολογικο για καθε ελευθερο ανθρωπο να θελει να ειναι αφεντικο του εαυτου
Δε χρειάζεσαι να δουλεύεις μόνος σου για να είσαι αφεντικό του εαυτού σου.
Χρειάζεσαι να δουλεύεις μόνος σου επειδή έχεις την ανασφάλεια ότι δουλεύοντας με άλλους θα είσαι ο τελευταίος τροχός της αμάξης.

Δεν είναι οι ιδιοφυΐες και οι φωτεινοί παντογνώστες του κόσμου αυτοί που αγοράζουν άδεια ταξί ή ανοίγουν σουβλατζίδικα και νυχάδικα.
:goodpost:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών