μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 19:22

Κατευθείαν στο ψητό...
Ποιός είναι ο ισχύων νόμος σε περίπτωση που βρώ πετρέλαιο στο χωράφι μου;
και πως θα επωφεληθώ οικονομικά από την έρευση μαύρου έφλεκτου υγρού στο χωράφι μου;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Δεκ 2021, 19:29

Κανένα δικαίωμα δεν έχεις επί του υπεδάφους και δεν θα επωφεληθείς. Ίσως καταφέρεις να το πουλήσεις λίγο πιο ακριβά στην εταιρία προκειμένου να επισπευθούν οι διαδικασίες.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2021, 19:29

Πρώτα πρώτα, τύπε, πρέπει να υιοθετήσεις το κατάλληλο στυλ

Εικόνα


Εικόνα
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 26 Δεκ 2021, 19:37

taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:22
Κατευθείαν στο ψητό...
Ποιός είναι ο ισχύων νόμος σε περίπτωση που βρώ πετρέλαιο στο χωράφι μου;
και πως θα επωφεληθώ οικονομικά από την έρευση μαύρου έφλεκτου υγρού στο χωράφι μου;
Ξεκίνα βρίσκοντας τον τύπο που σου ρίχνει πετρέλαιο στα δέντρα
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."


Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 19:42

Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:29

Εικόνα
αυτό σπέρνει.... από παστουρμόζωο είναι φτιαγμένα;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 19:45

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:29
Κανένα δικαίωμα δεν έχεις επί του υπεδάφους και δεν θα επωφεληθείς. Ίσως καταφέρεις να το πουλήσεις λίγο πιο ακριβά στην εταιρία προκειμένου να επισπευθούν οι διαδικασίες.
Στο Texas ομως έχω δικαίωμα επί του υπεδάφους.... και επειδή είμαστε με την δύση, μήπως πρέπει να φέρω τα τεξανά καμπόγια μάζι με Απάντσι, για να έχω δικαιώματα επί του υπεδάφους;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14668
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 26 Δεκ 2021, 19:56

taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:42
Feindflug έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:29

Εικόνα
αυτό σπέρνει.... από παστουρμόζωο είναι φτιαγμένα;
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 19:58

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:40
Δημόσιε υπάλληλε,
καλή η πλάκα, αλλά αυτό που γράφω δεν είναι πλάκα.
Είναι πραγματικότητα και δεν είναι τωρινό το θέμα.

Εσύ που είσαι ο ορισμός του κράτους και του δημοσίου υπαλλήλου, για πες μου, είναι δημόσιο αγαθό το πετρέλαιο που είναι στο χωράφι μου; ή είναι δικό μου κι αν θέλω σας το χαρίζω, κι αν δεν θέλω, όχι;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Δεκ 2021, 19:59

taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:29
Κανένα δικαίωμα δεν έχεις επί του υπεδάφους και δεν θα επωφεληθείς. Ίσως καταφέρεις να το πουλήσεις λίγο πιο ακριβά στην εταιρία προκειμένου να επισπευθούν οι διαδικασίες.
Στο Texas ομως έχω δικαίωμα επί του υπεδάφους.... και επειδή είμαστε με την δύση, μήπως πρέπει να φέρω τα τεξανά καμπόγια μάζι με Απάντσι, για να έχω δικαιώματα επί του υπεδάφους;
Βρες αρκετό και μπορεί να έρθουν να σε απελευθερώσουν. :102:
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2021, 20:05

taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:58
Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:40
Δημόσιε υπάλληλε,
καλή η πλάκα, αλλά αυτό που γράφω δεν είναι πλάκα.
Είναι πραγματικότητα και δεν είναι τωρινό το θέμα.

Εσύ που είσαι ο ορισμός του κράτους και του δημοσίου υπαλλήλου, για πες μου, είναι δημόσιο αγαθό το πετρέλαιο που είναι στο χωράφι μου; ή είναι δικό μου κι αν θέλω σας το χαρίζω, κι αν δεν θέλω, όχι;
Λογικά ,αν δεν τρολάρεις που.. τρολάρεις δικαιούσαι τα εύρετρα ήτοι 10% , όπως και με τα αρχαιολογικά ευρήματα.΄Ολα τα άλλα περιέρχονται στην κυριότητα του Δημοσίου.

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 20:14

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:59
taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:45
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:29
Κανένα δικαίωμα δεν έχεις επί του υπεδάφους και δεν θα επωφεληθείς. Ίσως καταφέρεις να το πουλήσεις λίγο πιο ακριβά στην εταιρία προκειμένου να επισπευθούν οι διαδικασίες.
Στο Texas ομως έχω δικαίωμα επί του υπεδάφους.... και επειδή είμαστε με την δύση, μήπως πρέπει να φέρω τα τεξανά καμπόγια μάζι με Απάντσι, για να έχω δικαιώματα επί του υπεδάφους;
Βρες αρκετό και μπορεί να έρθουν να σε απελευθερώσουν. :102:
Αυτοί θα έρθουν σε μια μέρα αμά πω το νεο στον κατάλληλο άνθρωπο. Αλλά είν μπινέδες, θα κοιτάξουν να μου τα πάρουν χοντρά με άλλο τρόπο.

Εγώ κοιτάω που θα πάρω καλύτερη συμφωνία και καλύτερα να την κάνω εδώ με τους δικούς μας, να πάρουν κι αυτοί κάτιτις σαν φόρο αλληλεγγύης πετρελαιά προς πλεμπέγιους, παρά να φέρω τα τεξανά απάντσι που κι αυτά θα πάρουν το μεριδιό τους, αλλά θα πάνε να τα χαλάσουν σε πουτάνες και πούτανους στην "ταϊλάνδη" και αλλού... Αφού θα δώσω που δώσω μερίδιο, ας το πάρουν τα δικά μας τα κουλά εδώ να γυρίζει και το χρήμα, για να βλέπω και λιγότερη μιζέρια, παρά τα τεξανά να το πάνε για ανάπυξη της "ταϊλάνδης".

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει νόμος για μη εκμεταύλευση υπεδάφους; Κι αυτοί στην Χαλκιδική γιατί βγάζουν χρυσό από το υπέδαφος; Δεν τους πιάνει ο νόμος;

Δεν μας τα λες καλά...
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος taxalata xalasa την 26 Δεκ 2021, 20:27, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
taxalata xalasa
Δημοσιεύσεις: 16600
Εγγραφή: 27 Αύγ 2021, 20:52

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από taxalata xalasa » 26 Δεκ 2021, 20:25

Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2021, 20:05
taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:58
Στύγιος έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:40
Δημόσιε υπάλληλε,
καλή η πλάκα, αλλά αυτό που γράφω δεν είναι πλάκα.
Είναι πραγματικότητα και δεν είναι τωρινό το θέμα.

Εσύ που είσαι ο ορισμός του κράτους και του δημοσίου υπαλλήλου, για πες μου, είναι δημόσιο αγαθό το πετρέλαιο που είναι στο χωράφι μου; ή είναι δικό μου κι αν θέλω σας το χαρίζω, κι αν δεν θέλω, όχι;
Λογικά ,αν δεν τρολάρεις που.. τρολάρεις δικαιούσαι τα εύρετρα ήτοι 10% , όπως και με τα αρχαιολογικά ευρήματα.΄Ολα τα άλλα περιέρχονται στην κυριότητα του Δημοσίου.
Μακάρι να τρόλαρα επί αυτού...

10% θα δώσω εγώ flat στο κράτος αμά το βγάλω...άιντε 15% συν το ΦΠΑ πώλησης, και το κράτος θέλει 90%; wtf;

Τώρα, επειδή είναι και κοντά σε αρχαία το χωράφι, αμά σκάψω και βρω και αρχαία, θα φτιάξω επί τόπου οίκημα-μουσείο για να τα εκθέσω με άδεια του κράτους και πάλι θα κάνουμε συμφωνία με το δημόσιο για την διανομή των κερδών του εισητήριου για να μπείς στο μουσείο μου. Θα το κάνω φιλανθρωπικό ίδρυμα μη κερδοσκοπικού χαρακτήρα...ισολογισμός κερδών 0. Έσοδα = Έξοδα.
Βέβαια η καφετέρια του μουσείου θα είναι δικιά μου και θα είναι κερδσοσκοπικού χαρακτήρα.

Το δημόσιο τι δουλειά έχει να κάνει τον μπόσι στο δικό μου χωράφι; μαζί το πληρώσαμε;
𐀲𐀏𐀨𐀲𐀏𐀨𐀭 𐀀𐀗𐀨:𐀣𐀬𐀔:𐀓𐀫:𐀀𐀗𐀨:𐀏𐀬:𐀣𐀦

Μέσα στα πλαίσια μιας σχέσης πολιτικής πελατείας, διαφθοράς, εξαγοράς και εξευτελισμού της έννοιας της ίδιας της πολιτικής.

Με πρᾰ́σῐνους, κῠᾰνέους και ἐρῠθρούς Κοκούς...

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Δεκ 2021, 20:39

taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 20:14
Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:59
taxalata xalasa έγραψε:
26 Δεκ 2021, 19:45


Στο Texas ομως έχω δικαίωμα επί του υπεδάφους.... και επειδή είμαστε με την δύση, μήπως πρέπει να φέρω τα τεξανά καμπόγια μάζι με Απάντσι, για να έχω δικαιώματα επί του υπεδάφους;
Βρες αρκετό και μπορεί να έρθουν να σε απελευθερώσουν. :102:
Αυτοί θα έρθουν σε μια μέρα αμά πω το νεο στον κατάλληλο άνθρωπο. Αλλά είν μπινέδες, θα κοιτάξουν να μου τα πάρουν χοντρά με άλλο τρόπο.

Εγώ κοιτάω που θα πάρω καλύτερη συμφωνία και καλύτερα να την κάνω εδώ με τους δικούς μας, να πάρουν κι αυτοί κάτιτις σαν φόρο αλληλεγγύης πετρελαιά προς πλεμπέγιους, παρά να φέρω τα τεξανά απάντσι που κι αυτά θα πάρουν το μεριδιό τους, αλλά θα πάνε να τα χαλάσουν σε πουτάνες και πούτανους στην "ταϊλάνδη" και αλλού... Αφού θα δώσω που δώσω μερίδιο, ας το πάρουν τα δικά μας τα κουλά εδώ να γυρίζει και το χρήμα, για να βλέπω και λιγότερη μιζέρια, παρά τα τεξανά να το πάνε για ανάπυξη της "ταϊλάνδης".

Είσαι σίγουρος ότι υπάρχει νόμος για μη εκμεταύλευση υπεδάφους; Κι αυτοί στην Χαλκιδική γιατί βγάζουν χρυσό από το υπέδαφος; Δεν τους πιάνει ο νόμος;

Δεν μας τα λες καλά...
Μπορείς να εκμεταλλευτείς το υπέδαφος ως ιδιώτης. Απλά το δικαίωμα πουλιέται χωριστά, δεν έχει σχέση με το χωράφι. Το κοίτασμα ανήκει ολόκληρο σε μία οντότητα, είτε δημόσιο είτε ιδιώτη. Το πόσα χωράφια υπάρχουν από πάνω δεν παίζει ρόλο.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: μαύρη εύφλεκτη λάσπη στο χωράφι...τι κάνω;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 26 Δεκ 2021, 20:47

Τίποτα, γελάω μόνος μου :giggle::giggle:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών