Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 28 Δεκ 2022, 11:47

pylothess έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:52
Chainis έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:35
pylothess έγραψε:
28 Δεκ 2022, 00:57


Γιατί το αφεντικό δουλεύει με αυτό τον τρόπο για παράδειγμα. Προσλαμβάνει προσωπικό για μικρό χρονικό διάστημα και μετά τους σταματάει.
Η μπορεί ,ακόμη καλύτερα, για να μην πληρώνει ΙΚΑ,να μην έχει πρόβλημα με υπερωρίες κ.τ.λ. να δουλεύει με μπλοκάκι.
Όταν μια επιχείρηση δεν πάει καλά γίνονται μειώσεις μισθών η απολύσεις. Όταν μια επιχείρηση όμως έχει κέρδη, οι εργαζόμενοι παίρνουν αύξηση;
Και αν παίρνουν τελικά, πόσο μεγάλη είναι αυτή η αύξηση;
Μπορεί το ΚΚΕ να υποστηρίζει ολοκληρωτικά συστήματα αλλά τα σωματεία που πρόσκεινται στο ΠΑΜΕ είναι τα μόνο που το προσεγγίζουν το θέμα από αυτή την οπτική γωνία.


Μπορεί και να τους εκδίδει αλλά αυτό εμπίπτει στην εργατικη νομοθεσία και τις ελεγκτικές αρχές, η και στον ποινικό κώδικα.

Εγώ 35 χρόνια με ένσημα στον ιδιωτικό τομέα έπαιρνα αυξήσεις.
Και μπόνους έπαιρνα.
Εκτός των περιπτώσεων που έπεφταν πολύ ο τζίρος και τα κέρδη η κάποιες χρονιές που είχαν μηδέν πληθωρισμό.
Οι αυξήσεις εξαρτώνται από πολλά όπως από το πλάνο αποθεματικών και επενδύσεων, τον τζίρο και το ύψος των κερδών και πολλά άλλα..
Και δεν πρέπει να ειναι ίδιες σε όλους γιατί πρέπει να επιβραβεύουν τον αποδοτικό εργαζόμενο.
Μόνο που εγώ διάλεγα που θα δουλέψω εψαχνα και έφευγα αν δεν μου άρεσε, ποτέ δεν είπα "τρούπωσα" και φρόντιζα πάντα να γίνομαι καλύτερος στην δουλειά μου.

Η μόνη οπτική γωνία του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ είναι να διεκδικούν τόσα και με τέτοιες κινητοποιήσεις ώστε να κλείνει τελικά η επιχείρηση και να αυξάνονται οι άνεργοι.
Δεν λέω υπάρχουν και υγιείς επιχειρήσεις.
Αλλά υπάρχουν και εργοδότες που είναι αχαρακτήριστοι.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό. Οι μεγάλες επιχειρήσεις συνήθως έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας.
Οι μικρές και οι μεσαίες είναι αυτές που συνήθως έχουν άσχημες συνθήκες εργασίας.

Ότι υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν ανάπτυξη και θέλουν να δώσουν και κάτι παραπάνω δεν σημαίνει ότι είναι όλοι οι εργοδότες έτσι.
Υπάρχουν κάποιοι τσιρικιτζήδες που εκμεταλλεύονται προγράμματα του ΟΑΕΔ για να απασχολούν προσωπικό με όσο το δυνατόν λιγότερο αμοιβή ή και τσάμπα αν είναι δυνατόν. Υπάρχουν και άλλοι που αλλάζουν προσωπικό κάθε τρεις και λίγο. Αν για παράδειγμα σε μια επιχείρηση υπάρχει κάθε δυο με τρεις περίπου μήνες αλλαγή προσωπικού ,ε τότε αυτό κάτι σημαίνει. Και δεν είναι θέμα ευθύνης του εργαζομένου πάντοτε.
Έχεις δίκιο αλλά είναι η μία πλευρά.
Η άλλη είναι οι εργαζόμενοι που έχουν κι αυτοί τα δικά τους.
Ξέρω αρκετούς σε διάφορες εποχές που ήθελαν να δουλεύουν μαύρα για να παίρνουν και το επίδομα ανεργίας, γνώρισα πολλούς αχρηστους στην κυριολεξία, έχω δει μικρές ή μεγάλες απάτες και κλοπές, με απλά λόγια και οι δύο πλευρές είναι αντανάκλαση της κοινωνίας μας.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 28 Δεκ 2022, 12:51

Chainis έγραψε:
28 Δεκ 2022, 11:47
pylothess έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:52
Chainis έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:35




Μπορεί και να τους εκδίδει αλλά αυτό εμπίπτει στην εργατικη νομοθεσία και τις ελεγκτικές αρχές, η και στον ποινικό κώδικα.

Εγώ 35 χρόνια με ένσημα στον ιδιωτικό τομέα έπαιρνα αυξήσεις.
Και μπόνους έπαιρνα.
Εκτός των περιπτώσεων που έπεφταν πολύ ο τζίρος και τα κέρδη η κάποιες χρονιές που είχαν μηδέν πληθωρισμό.
Οι αυξήσεις εξαρτώνται από πολλά όπως από το πλάνο αποθεματικών και επενδύσεων, τον τζίρο και το ύψος των κερδών και πολλά άλλα..
Και δεν πρέπει να ειναι ίδιες σε όλους γιατί πρέπει να επιβραβεύουν τον αποδοτικό εργαζόμενο.
Μόνο που εγώ διάλεγα που θα δουλέψω εψαχνα και έφευγα αν δεν μου άρεσε, ποτέ δεν είπα "τρούπωσα" και φρόντιζα πάντα να γίνομαι καλύτερος στην δουλειά μου.

Η μόνη οπτική γωνία του ΚΚΕ και του ΠΑΜΕ είναι να διεκδικούν τόσα και με τέτοιες κινητοποιήσεις ώστε να κλείνει τελικά η επιχείρηση και να αυξάνονται οι άνεργοι.
Δεν λέω υπάρχουν και υγιείς επιχειρήσεις.
Αλλά υπάρχουν και εργοδότες που είναι αχαρακτήριστοι.
Το θέμα δεν είναι προσωπικό. Οι μεγάλες επιχειρήσεις συνήθως έχουν καλύτερες συνθήκες εργασίας.
Οι μικρές και οι μεσαίες είναι αυτές που συνήθως έχουν άσχημες συνθήκες εργασίας.

Ότι υπάρχουν επιχειρήσεις που έχουν ανάπτυξη και θέλουν να δώσουν και κάτι παραπάνω δεν σημαίνει ότι είναι όλοι οι εργοδότες έτσι.
Υπάρχουν κάποιοι τσιρικιτζήδες που εκμεταλλεύονται προγράμματα του ΟΑΕΔ για να απασχολούν προσωπικό με όσο το δυνατόν λιγότερο αμοιβή ή και τσάμπα αν είναι δυνατόν. Υπάρχουν και άλλοι που αλλάζουν προσωπικό κάθε τρεις και λίγο. Αν για παράδειγμα σε μια επιχείρηση υπάρχει κάθε δυο με τρεις περίπου μήνες αλλαγή προσωπικού ,ε τότε αυτό κάτι σημαίνει. Και δεν είναι θέμα ευθύνης του εργαζομένου πάντοτε.
Έχεις δίκιο αλλά είναι η μία πλευρά.
Η άλλη είναι οι εργαζόμενοι που έχουν κι αυτοί τα δικά τους.
Ξέρω αρκετούς σε διάφορες εποχές που ήθελαν να δουλεύουν μαύρα για να παίρνουν και το επίδομα ανεργίας, γνώρισα πολλούς αχρηστους στην κυριολεξία, έχω δει μικρές ή μεγάλες απάτες και κλοπές, με απλά λόγια και οι δύο πλευρές είναι αντανάκλαση της κοινωνίας μας.
Εργαζόμενους που δεν προσπαθούσαν καθόλου να σου πω την αληθεια είδα μόνο στο δημόσιο. Στον ιδιωτικό τομέα εκτός από τσάτσους είδα και κουτοπόνηρους.


Άβαταρ μέλους
Sol
Δημοσιεύσεις: 6400
Εγγραφή: 24 Αύγ 2022, 21:16

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sol » 28 Δεκ 2022, 17:59

Chainis έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:35

Μόνο που εγώ διάλεγα που θα δουλέψω εψαχνα και έφευγα αν δεν μου άρεσε
αυτό είναι ατομική υπόθεση βρε φίλε. Εδώ μιλάμε για κανόνες. Η ανεργία και οι απολύσεις σώζει την οικονομία και τις επιχειρήσεις; Έτσι δεν "εξυγειένεται";
Λαέ μη σφίξεις άλλο το ζωνάρι

Τέμπη: Το πένθος είναι ταξικό και του λαού μαράζι

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Δεκ 2022, 11:19

Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 12:09
axilmar έγραψε:
27 Δεκ 2022, 11:58
Απολυσεις γιατι μια εταιρεία δεν παει καλα και θα κλεισει: συμφωνω.

Απολυσεις γιατι μειωθηκαν τα κερδη, αλλα γενικως παει καλα η εταιρεια, απλα οι επανω δεν θελουν να δουν πτωση των κερδων τους: διαφωνώ οριζοντιως, καθετως και διαγωνιως.
Γιατι αραγε? Ποσο ανηθικο ειναι να θες να κλεισεις την εταιρεια σου που εβαλες τα χρηματακια σου και δεν αμοιβεσαι οσο υπολογιζες?
Το να κατεχεις μεσα παραγωγης εχει τεραστιες κοινωνικες προεκτασεις. Δεν ειναι τοσο απλο οσο το 'δικα μου ειναι οτι θελω τα κανω'.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Δεκ 2022, 11:21

Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 23:30
Sol έγραψε:
27 Δεκ 2022, 16:59
Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 15:11


Τι σχεση εχουν τα ανηλικα στη συζητηση περι κερδων? Με ειδες εγω να αναφερω το ονομα του παιδεραστη Βελουχιωτη? Εσυ γιατι πηγες εκει?
Αυτές τις αρχές και την ηθική φτιάχνει η άποψη, λεφτά μου είναι τα κάνω ότι θέλω.
Αν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα που δουλεψες, τοτε πιανου ειναι? Του γειτονα?
"Τα λεφτα που δουλεψες" σημαινει οτι μονο με δικο σου κοπο τα αποκτησες.

Τα λεφτα που κερδισες απο μια εταιρεια που δουλευουν και πολλοι αλλοι; εχουνε μεσα και τον κοπο των αλλων που τον πηρες εσυ.

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 29 Δεκ 2022, 11:29

axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:21
Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 23:30
Sol έγραψε:
27 Δεκ 2022, 16:59

Αυτές τις αρχές και την ηθική φτιάχνει η άποψη, λεφτά μου είναι τα κάνω ότι θέλω.
Αν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα που δουλεψες, τοτε πιανου ειναι? Του γειτονα?
"Τα λεφτα που δουλεψες" σημαινει οτι μονο με δικο σου κοπο τα αποκτησες.

Τα λεφτα που κερδισες απο μια εταιρεια που δουλευουν και πολλοι αλλοι; εχουνε μεσα και τον κοπο των αλλων που τον πηρες εσυ.
Γιατι τον πηρα εγω? Με τι τροπο εγινε αυτο? Εγω πληρωθηκα για αυτο που δουλεψα. Τι εννοεις?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Δεκ 2022, 11:34

Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:29
axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:21
Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 23:30


Αν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα που δουλεψες, τοτε πιανου ειναι? Του γειτονα?
"Τα λεφτα που δουλεψες" σημαινει οτι μονο με δικο σου κοπο τα αποκτησες.

Τα λεφτα που κερδισες απο μια εταιρεια που δουλευουν και πολλοι αλλοι; εχουνε μεσα και τον κοπο των αλλων που τον πηρες εσυ.
Γιατι τον πηρα εγω? Με τι τροπο εγινε αυτο? Εγω πληρωθηκα για αυτο που δουλεψα. Τι εννοεις?
οτι πολλες φορες οι υψηλα ισταμενοι (σεο, διευθυντες, μανατζερ κλπ) παιρνουν λεφτα που δεν αντιστοιχουν στην δουλεια που κανουν ουτε ποσοτικα ουτε ποιοτικα...σχεδον ολη την δουλεια την κανουν οι υφισταμενοι που παιρνουν πολυ λιγοτερα.

Οι κομμουνιστες το λενε αυτο 'εκμεταλλευση της υπεραξιας', εγω στο λεω με απλα λογια δικα μου.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Δεκ 2022, 11:37

Sol έγραψε:
28 Δεκ 2022, 17:59
Chainis έγραψε:
28 Δεκ 2022, 10:35

Μόνο που εγώ διάλεγα που θα δουλέψω εψαχνα και έφευγα αν δεν μου άρεσε
αυτό είναι ατομική υπόθεση βρε φίλε. Εδώ μιλάμε για κανόνες. Η ανεργία και οι απολύσεις σώζει την οικονομία και τις επιχειρήσεις; Έτσι δεν "εξυγειένεται";
Οι ατομικές υποθέσεις του καθένα μας φτιάχνουν το σύνολο κι αυτό κανόνας είναι.
Άμα κάποιος μείνει στουρνάρι από επαγγελματική μόρφωση και είναι αδιάφορος για επαγγελματική εξέλιξη για την εργοδοσία θα είναι του κλώτσου και του μπάτσου και θα καταλήξει στο ΚΚΕ και σε αντίστοιχα ιδρύματα. Κανόνας.

Ο άλλος κανόνας είναι ότι ένας οικονομικός οργανισμός πρέπει να δουλεύει με όσα ακριβώς χρειάζεται, ανθρώπους και εξοπλισμό.
Αν έχει λιγότερα υπολειτουργει και θα τον κλείσει ο ανταγωνισμός, αν έχει περισσότερα θα κλείσει μόνος του με χρεοκοπία.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 29 Δεκ 2022, 11:38

axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:34
Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:29
axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:21


"Τα λεφτα που δουλεψες" σημαινει οτι μονο με δικο σου κοπο τα αποκτησες.

Τα λεφτα που κερδισες απο μια εταιρεια που δουλευουν και πολλοι αλλοι; εχουνε μεσα και τον κοπο των αλλων που τον πηρες εσυ.
Γιατι τον πηρα εγω? Με τι τροπο εγινε αυτο? Εγω πληρωθηκα για αυτο που δουλεψα. Τι εννοεις?
οτι πολλες φορες οι υψηλα ισταμενοι (σεο, διευθυντες, μανατζερ κλπ) παιρνουν λεφτα που δεν αντιστοιχουν στην δουλεια που κανουν ουτε ποσοτικα ουτε ποιοτικα...σχεδον ολη την δουλεια την κανουν οι υφισταμενοι που παιρνουν πολυ λιγοτερα.

Οι κομμουνιστες το λενε αυτο 'εκμεταλλευση της υπεραξιας', εγω στο λεω με απλα λογια δικα μου.
Μα τι λες? Συγκρινεις τωρα την ευθυνη που εχει ενας διευθυντης που μπορει να διαχειριζεται χιλιαδες ευρω, ειναι στα τηλεφωνα 24 ωρες την ημερα, 7 μερες τη βδομαδα, με εναν απλο εργατη που κανει μια δουλιτσα 9-5 και μετα παει σπιτακι του ??
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 29 Δεκ 2022, 11:44

Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:38
axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:34
Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:29


Γιατι τον πηρα εγω? Με τι τροπο εγινε αυτο? Εγω πληρωθηκα για αυτο που δουλεψα. Τι εννοεις?
οτι πολλες φορες οι υψηλα ισταμενοι (σεο, διευθυντες, μανατζερ κλπ) παιρνουν λεφτα που δεν αντιστοιχουν στην δουλεια που κανουν ουτε ποσοτικα ουτε ποιοτικα...σχεδον ολη την δουλεια την κανουν οι υφισταμενοι που παιρνουν πολυ λιγοτερα.

Οι κομμουνιστες το λενε αυτο 'εκμεταλλευση της υπεραξιας', εγω στο λεω με απλα λογια δικα μου.
Μα τι λες? Συγκρινεις τωρα την ευθυνη που εχει ενας διευθυντης που μπορει να διαχειριζεται χιλιαδες ευρω, ειναι στα τηλεφωνα 24 ωρες την ημερα, 7 μερες τη βδομαδα, με εναν απλο εργατη που κανει μια δουλιτσα 9-5 και μετα παει σπιτακι του ??
Ασε, τους εχουμε δει. Πολλοι διεθυντες ξυνουν τα παπαρια τους ολη μερα, και βγαινουν απο το γραφειο τους μονο για να δουνε πως παει η δουλεια.

Φυσικα υπαρχουν και οι σκληρα εργαζομενοι διευθυντες, τους βγαζω το καπελο, εννοειται. Αλλα υπαρχουν και πολλοι που απλα μας δουλευουνε.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Δεκ 2022, 11:51

axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:19
Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 12:09
axilmar έγραψε:
27 Δεκ 2022, 11:58
Απολυσεις γιατι μια εταιρεία δεν παει καλα και θα κλεισει: συμφωνω.

Απολυσεις γιατι μειωθηκαν τα κερδη, αλλα γενικως παει καλα η εταιρεια, απλα οι επανω δεν θελουν να δουν πτωση των κερδων τους: διαφωνώ οριζοντιως, καθετως και διαγωνιως.
Γιατι αραγε? Ποσο ανηθικο ειναι να θες να κλεισεις την εταιρεια σου που εβαλες τα χρηματακια σου και δεν αμοιβεσαι οσο υπολογιζες?
Το να κατεχεις μεσα παραγωγης εχει τεραστιες κοινωνικες προεκτασεις. Δεν ειναι τοσο απλο οσο το 'δικα μου ειναι οτι θελω τα κανω'.
Είναι τόσο απλό.
Δικό μου είναι γιατί εγώ το έφτιαξα και το κάνω ότι θέλω. Το κλείνω η το πουλάω.
Και όταν το έφτιαξα είχε κάποια μικρη η μεγάλη κοινωνική επιρροή γιατί έφαγαν ψωμί πολλοί από αυτό, πολλοί από αυτούς που είναι ανίκανοι να φτιάξουν οι ίδιοι κάτι αντίστοιχο.

Και δεν τρέχει τίποτα για την κοινωνία άμα το κλείσω γιατί υπάρχουν άλλα 5-10-100 αντίστοιχα που θα συνεχίσουν να δουλεύουν.

Το μοντέλο σου πέθανε το 90 κι αν ποτέ ξαναζωντανεψει θα ξαναπεθάνει για τους ίδιους ακριβώς λόγους.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Unique
Δημοσιεύσεις: 7290
Εγγραφή: 07 Νοέμ 2020, 01:26

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Unique » 29 Δεκ 2022, 12:02

axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:44
Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:38
axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:34


οτι πολλες φορες οι υψηλα ισταμενοι (σεο, διευθυντες, μανατζερ κλπ) παιρνουν λεφτα που δεν αντιστοιχουν στην δουλεια που κανουν ουτε ποσοτικα ουτε ποιοτικα...σχεδον ολη την δουλεια την κανουν οι υφισταμενοι που παιρνουν πολυ λιγοτερα.

Οι κομμουνιστες το λενε αυτο 'εκμεταλλευση της υπεραξιας', εγω στο λεω με απλα λογια δικα μου.
Μα τι λες? Συγκρινεις τωρα την ευθυνη που εχει ενας διευθυντης που μπορει να διαχειριζεται χιλιαδες ευρω, ειναι στα τηλεφωνα 24 ωρες την ημερα, 7 μερες τη βδομαδα, με εναν απλο εργατη που κανει μια δουλιτσα 9-5 και μετα παει σπιτακι του ??
Ασε, τους εχουμε δει. Πολλοι διεθυντες ξυνουν τα παπαρια τους ολη μερα, και βγαινουν απο το γραφειο τους μονο για να δουνε πως παει η δουλεια.

Φυσικα υπαρχουν και οι σκληρα εργαζομενοι διευθυντες, τους βγαζω το καπελο, εννοειται. Αλλα υπαρχουν και πολλοι που απλα μας δουλευουνε.
Ε ας γινουν ολοι διευθυντες μωρε να "ξυνουν" τα παπαρια τους αφου ειναι ετσι. Η δε γινεται ουτε αυτο?
Κάθε λαός έχει τους ηγέτες που του αξίζουν. Οι πολίτες δεν θέλουν εξάλειψη της διαφθοράς, θέλουν περισσότερες ευκαιρίες να συμμετέχουν σ΄ αυτή. Δεν θέλουν ευνομία, θέλουν ανοχή της δικής τους ανομίας.

Θάνος Τζήμερος.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Δεκ 2022, 12:07

axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:21
Unique έγραψε:
27 Δεκ 2022, 23:30
Sol έγραψε:
27 Δεκ 2022, 16:59

Αυτές τις αρχές και την ηθική φτιάχνει η άποψη, λεφτά μου είναι τα κάνω ότι θέλω.
Αν δεν ειναι δικα σου τα λεφτα που δουλεψες, τοτε πιανου ειναι? Του γειτονα?
"Τα λεφτα που δουλεψες" σημαινει οτι μονο με δικο σου κοπο τα αποκτησες.

Τα λεφτα που κερδισες απο μια εταιρεια που δουλευουν και πολλοι αλλοι; εχουνε μεσα και τον κοπο των αλλων που τον πηρες εσυ.
Όχι.
Σημαίνει τα λεφτά που κέρδισα στήνοντας μια επιχείρηση που δεν υπήρχε και δίνοντας δουλειά σε πολλούς, με συγκεκριμένες συμφωνίες μαζί τους.

Με την λογική σου και η χρεοκοπία μιας επιχείρησης έχει την συμμετοχή των εργαζομένων, δεν έχει μόνο η κερδοφορία, αλλά δεν βλέπω καθόλου ενδιαφέρον για ανάληψη κααι μοίρασμα της ευθύνης σε αυτή την περίπτωση.

Το κυρίαρχο για να υπάρξουν κέρδη η για να χρεοκοπήσει μια εταιρία είναι η διοίκηση της και γι αυτό και τα δύο είναι αποτέλεσμα της εργασίας του εργοδότη και των στελεχών που επιλέγει για αυτό τον ρόλο. Η Microsoft έγινε οικονομικός γίγαντας από τον Μπιλ Γκέιτς και τα στελέχη που επέλεγε και χρυσοπλήρωνε κι όχι από τις γραμματείς τους μεταφορείς και τους αποθηκαριους
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Καπιταλισμός: Αν στην Ελλάδα δεν υπάρχουν απολύσεις θα καταρεύσει η οικονομία;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Δεκ 2022, 12:10

Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 12:02
axilmar έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:44
Unique έγραψε:
29 Δεκ 2022, 11:38


Μα τι λες? Συγκρινεις τωρα την ευθυνη που εχει ενας διευθυντης που μπορει να διαχειριζεται χιλιαδες ευρω, ειναι στα τηλεφωνα 24 ωρες την ημερα, 7 μερες τη βδομαδα, με εναν απλο εργατη που κανει μια δουλιτσα 9-5 και μετα παει σπιτακι του ??
Ασε, τους εχουμε δει. Πολλοι διεθυντες ξυνουν τα παπαρια τους ολη μερα, και βγαινουν απο το γραφειο τους μονο για να δουνε πως παει η δουλεια.

Φυσικα υπαρχουν και οι σκληρα εργαζομενοι διευθυντες, τους βγαζω το καπελο, εννοειται. Αλλα υπαρχουν και πολλοι που απλα μας δουλευουνε.
Ε ας γινουν ολοι διευθυντες μωρε να "ξυνουν" τα παπαρια τους αφου ειναι ετσι. Η δε γινεται ουτε αυτο?
Βγάζει στην φορά το όνειρο κάθε αριστερού.
Να έχω μια θέση που θα τα ξύνω όλη μέρα και θα με χρυσοπληρώνουν γιατί "το δικαιούμαι να ουμ".
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών