Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Σεπ 2022, 21:19

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:17
stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:14
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:13


Τελικά η Κριμαία είναι ρωσικό έδαφος. Ας συμφωνήσουμε σε αυτό.
Πως να συμφωνήσουμε σε κάτι τέτοιο; Να πούμε κι ότι πετά ο γάιδαρος;
Άρα έγινε επειδή η Ουκρανία μείωσε το νερό σε ... ουκρανικό έδαφος; :lol:
Η Ουκρανία όντως μείωσε το νερό σε ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΟ ουκρανικό έδαφος που υπέστη εθνοκάθαρση το 2014. Το μείωσε κατά 85%, μειώνοντας και την γεωργική παραγωγή της περιοχής.

Βλέπεις ότι δεν συζητάς με κάποιον που δεν θα σου πει αλήθειες. Είμαι από τους πρώτους που έγραψαν καί για το θέμα του νερού στο φόρουμ, και κανείς σχεδόν δεν ασχολήθηκε. Όντως, η Ουκρανία πίεζε τα κατεχόμενα με διάφορους τρόπους, όπως και είναι φυσικό.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Σεπ 2022, 21:30

stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:06
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2022, 01:26

Όχι. Υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει. Ούτε νερό της βροχής μπορείς να μαζέψεις. Πρέπει να έχεις δηλωμένη οποιαδήποτε πηγή νερού εκμεταλλεύεσαι είτε είναι λίμνη είτε ποτάμι είτε πηγάδι.
Δηλαδή αν παίρνεις νερό από μια φυσική πηγή, που έχει συνεχή ροή (ανεξαρτήτως αν είναι σε βράχο ή στην πλατεία του χωριού) τί ακριβώς πρέπει να δηλώσεις;
Δεν θα σου πει κάποιος κάτι αν γεμίσεις ένα μπουκάλι για να πιεις.
Αν όμως κάνεις συστηματική "βαριά" χρήση της πηγής, πχ. αρδεύοντας το χωράφι σου, κινδυνεύεις με βαριά καμπάνα που ξεκινά από τα 1500 με 3000 ευρώ.
Οκ, αυτό είναι λογικό.

Αλλά με την ίδια λογική, θα πρέπει να υπάρχει φειδώ και στην κατανάλωση του πόσιμου νερού μέσω ευδάπ για τις βαριές χρήσεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί αυτό αλλά θυμάμαι που υπήρχαν και εποχές που υπήρχε πρόβλημα με τις δεξαμενές της ευδαπ λόγω μείωσης βροχοπτώσεων και ακριβώς γι' αυτό το αναφέρω.

Και σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι είναι ακριβό το νερό στην Ελλάδα.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21107
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Σεπ 2022, 21:40

stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:19
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:17
stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:14


Πως να συμφωνήσουμε σε κάτι τέτοιο; Να πούμε κι ότι πετά ο γάιδαρος;
Άρα έγινε επειδή η Ουκρανία μείωσε το νερό σε ... ουκρανικό έδαφος; :lol:
Η Ουκρανία όντως μείωσε το νερό σε ΚΑΤΕΧΟΜΕΝΟ ουκρανικό έδαφος που υπέστη εθνοκάθαρση το 2014. Το μείωσε κατά 85%, μειώνοντας και την γεωργική παραγωγή της περιοχής.

Βλέπεις ότι δεν συζητάς με κάποιον που δεν θα σου πει αλήθειες. Είμαι από τους πρώτους που έγραψαν καί για το θέμα του νερού στο φόρουμ, και κανείς σχεδόν δεν ασχολήθηκε. Όντως, η Ουκρανία πίεζε τα κατεχόμενα με διάφορους τρόπους, όπως και είναι φυσικό.
Ονειρεύεσαι τύπε. Εθνοκάθαρση είναι αυτό που γίνεται στο Ντόνετσκ με την δολοφονία χιλιάδων Ρώσων πολιτών...

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Σεπ 2022, 21:44

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:30
stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:12
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:06


Δηλαδή αν παίρνεις νερό από μια φυσική πηγή, που έχει συνεχή ροή (ανεξαρτήτως αν είναι σε βράχο ή στην πλατεία του χωριού) τί ακριβώς πρέπει να δηλώσεις;
Δεν θα σου πει κάποιος κάτι αν γεμίσεις ένα μπουκάλι για να πιεις.
Αν όμως κάνεις συστηματική "βαριά" χρήση της πηγής, πχ. αρδεύοντας το χωράφι σου, κινδυνεύεις με βαριά καμπάνα που ξεκινά από τα 1500 με 3000 ευρώ.
Οκ, αυτό είναι λογικό.

Αλλά με την ίδια λογική, θα πρέπει να υπάρχει φειδώ και στην κατανάλωση του πόσιμου νερού μέσω ευδάπ για τις βαριές χρήσεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί αυτό αλλά θυμάμαι που υπήρχαν και εποχές που υπήρχε πρόβλημα με τις δεξαμενές της ευδαπ λόγω μείωσης βροχοπτώσεων και ακριβώς γι' αυτό το αναφέρω.
Εφοσον η διαχείριση των υδάτων ειναι ζήτημα κεντρικό, κάθε ανάγκη ρυθμιζεται από την πολιτεία. Αν τυχόν υπάρχει ζήτημα ξηρασίας, πρέπει να υπάρχει κι ανάλογη μέριμνα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 70078
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 28 Σεπ 2022, 22:01

stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:44
ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:30
stavmanr έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:12


Δεν θα σου πει κάποιος κάτι αν γεμίσεις ένα μπουκάλι για να πιεις.
Αν όμως κάνεις συστηματική "βαριά" χρήση της πηγής, πχ. αρδεύοντας το χωράφι σου, κινδυνεύεις με βαριά καμπάνα που ξεκινά από τα 1500 με 3000 ευρώ.
Οκ, αυτό είναι λογικό.

Αλλά με την ίδια λογική, θα πρέπει να υπάρχει φειδώ και στην κατανάλωση του πόσιμου νερού μέσω ευδάπ για τις βαριές χρήσεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί αυτό αλλά θυμάμαι που υπήρχαν και εποχές που υπήρχε πρόβλημα με τις δεξαμενές της ευδαπ λόγω μείωσης βροχοπτώσεων και ακριβώς γι' αυτό το αναφέρω.
Εφοσον η διαχείριση των υδάτων ειναι ζήτημα κεντρικό, κάθε ανάγκη ρυθμιζεται από την πολιτεία. Αν τυχόν υπάρχει ζήτημα ξηρασίας, πρέπει να υπάρχει κι ανάλογη μέριμνα.
Μα δεν διαφωνώ σ' αυτό. Απλώς δεν συμφωνώ με τη λογική του επιχειρήματος για την απαγόρευση ή έλεγχο σε ένα "φυσικό" αγαθό. Γιατί ουδείς δημόσιος ή ιδιωτικός οργανισμός επιχειρεί να επέμβει στη φυσικότητα του πράγματος. Απλώς γιατί η υδροδότηση των πόλεων και της περιφέρειας δεν είναι μια φυσική αλλά μια απολύτως τεχνοκρατική διαδικασία. Και αυτό ακριβώς συνεπάγεται το όποιο κόστος.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Σεπ 2022, 22:03

Συμφωνούμε Γαλή.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7420
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 28 Σεπ 2022, 22:04

Νομίζω οτι μπερδεύουμαι το δίκτυο ύδρευσης με το φυσικό αγαθό νερό. Αν ιδιωτικοποιήσεις το δίκτυο δε σημαίνει οτι ιδιωτικοποίησες το νερό.

Άβαταρ μέλους
paul25
Δημοσιεύσεις: 6583
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 12:43

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από paul25 » 28 Σεπ 2022, 22:40

pikey25 έγραψε:
28 Σεπ 2022, 20:41
paul25 έγραψε:
28 Σεπ 2022, 18:54
pikey25 έγραψε:
28 Σεπ 2022, 01:29


Τι αλλο επρεπε να γραφει δηλαδη για να το οριζει ρητα ?
Πριν παμε στο λαο και στις αοριστες πολιτικες ευθυνες λεει και για νομο με αναγκαια μετρα για την συμμορφωση... Αλλα ναι ξεχασα εσυ το θεωρεις διακοσμητικο το ΣτΕ


Φίλε μου το άρθρο 95 το γνωρίζω καλά. Φυσικά και θα πρέπει να συμμορφώνεται η διοίκηση. Αυτό που όμως ίσως δεν ξέρεις είναι ότι το άρθρο 95 ιστορικά μπήκε στο Σύνταγμα το 2001 διότι η Διοίκηση πάρα πολλές φορές στην πράξη (και όχι θεωρητικά) δεν συμμορφωνόταν με δικαστικές αποφάσεις και έτσι θέλησαν να το περιγράψουν ρητα και στο Σύνταγμα (και μάλιστα στην πρώτη του μορφή ήταν περιορισμένο). Συνεχίζει όμως σε αρκετές περιπτώσεις η μη συμμορφωση αυτή, διοτι η εκτελεστική εξουσία ωφειλει να συμμορφωνεται όχι γιατί της το επιβάλει ένας ανώτερος, αλλά για την προστασία των δικαιωμάτων των πολιτών και την εύρυθμη λειτουργία της Πολιτείας. Η τιμωρία της τυπικά είναι ποινική δίωξη υπαλλήλων και χρηματικο πρόστιμο κατά περιπτωση. Γι'αυτό και ανέφερα ότι απώτερος τιμωρός είναι ο ίδιος ο λαός είτε μέσω αντιπροσωπων με πρόταση μομφής, είτε στις εκλογές, είτε σε κινητοποιήσεις κλπ.
Δεκτα ολα αυτα προφανως, αλλα δε καταλαβαινω γιατι επρεπε να κανεις το κρεας ψαρι και μετα παλι το ψαρι κρεας, οταν τα πραγματα ειναι ξεκαθαρα. Anyway :102:

Φυσικά και θα πρέπει να συμμορφώνεται η διοίκηση.
δεν σημαίνει πως πρέπει να συμμορφωθεί η εκτελεστική εξουσία στην απόφαση.
Το Σύνταγμα δεν ορίζει ρητά κάτι τέτοιο,
έτσι θέλησαν να το περιγράψουν ρητα και στο Σύνταγμα
Πάμε λοιπόν να ξεκαθαρίσουμε τα quote που αναφέρεις.

1 quote: Νομίζω ότι η ανάλυση που ακολούθησε μετά από αυτή την δήλωση στο ποστ μου το ξεκαθάρισε.

2 quote: Εδώ εννοούσα ότι ναι μεν τυπικά-θεωρητικά θα πρέπει να συμμορφώνεται η διοίκηση για την προστασία των δικαιωμάτων των πολιτών και την εύρυθμη λειτουργία του Πολιτεύματος αλλά στην πράξη δεν υπάρχει μια ανώτερη εξουσία που θα της επιβληθεί για να το πράξει, εξού και στην πράξη οι μη συμμορφώσεις είναι αρκετές, κάτι το οποίο είχε σαν αποτέλεσμα και την ρητή Συνταγματική υποχρέωση χωρίς όμως να σημαίνει πως τα πράγματα διορθώθηκαν με αυτή την κίνηση. Γι 'αυτό άλλωστε είπα ότι τελικός κριτής είναι ο λαός είτε άμεσα, είτε έμμεσα. Επομένως, αν θέλει η εκτελεστική δεν συμμορφώνεται και αναλαμβάνει το πολιτικό κόστος, μέχρι όμως να το αναλάβει και αν, ο νόμος μπορεί να παραμένει σε ισχύ με συνέπειες και μάλιστα χωρίς αποζημίωση στους θιγόμενους.

3 quote: Δεν ορίζεται Συνταγματικά ρητά και σαφώς ότι η ΕΥΔΑΠ θα πρέπει να είναι δημόσια, γιαυτό αν ρίξεις μια ματιά στην απόφαση του ΣτΕ η κύρια δικαιολογία είναι ότι δεν είναι επιτρεπτή[τ'η η ιδιωτικοποίηση λόγω προστασίας της δημόσιας υγείας. Παίρνουν δηλαδή ένα δικαίωμα και το διαστέλουν ερμηνευτικά.

4 quote: Αυτό το είπα όταν σου έλεγα για την πίεση να αναφέρουν ρητά και στο σύνταγμα την συμμόρφωση της διοίκησης με τις δικαστικές αποφάσεις και όχι για τις ΔΕΚΟ.

Κακώς τα μπέρδεψες έτσι, επομένως κανένα κρέας δεν έγινε ψάρι και το αντίστροφο. Επίσης, νοιώθω ότι εσύ νόμιζες πως εγώ είχα πάρει θέση κατά των κινητοποιήσεων, αυτό φυσικά είναι λάθος, πουθενά δεν καταφέρθηκα στο θέμα, αυτό που έκανα είναι να σχολιάζω την απόφαση του ΣτΕ την οποία κατά την γνώμη μου βρίσκω υπερβολική.
«Μνημείο περιβαλλοντικού χάους, αρρώστιας και ανθρώπινου πόνου».
Για τον ΧΥΤΑ ΦΥΛΗΣ η Επιτροπη Αναφορων του Ευρωπαικου Κοινοβουλιου.

stavmanr
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 31881
Εγγραφή: 14 Δεκ 2018, 11:41

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από stavmanr » 28 Σεπ 2022, 22:45

mao mao έγραψε:
28 Σεπ 2022, 22:04
Νομίζω οτι μπερδεύουμαι το δίκτυο ύδρευσης με το φυσικό αγαθό νερό. Αν ιδιωτικοποιήσεις το δίκτυο δε σημαίνει οτι ιδιωτικοποίησες το νερό.
Σωστά.
Οι εταιρίες παίρνουν άδεια διαχείρισης του δικτύου, όχι της ιδιοκτησίας του νερού.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2022, 00:04

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:06
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2022, 01:26

Όχι. Υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει. Ούτε νερό της βροχής μπορείς να μαζέψεις. Πρέπει να έχεις δηλωμένη οποιαδήποτε πηγή νερού εκμεταλλεύεσαι είτε είναι λίμνη είτε ποτάμι είτε πηγάδι.
Δηλαδή αν παίρνεις νερό από μια φυσική πηγή, που έχει συνεχή ροή (ανεξαρτήτως αν είναι σε βράχο ή στην πλατεία του χωριού) τί ακριβώς πρέπει να δηλώσεις;
Τίποτα, αν δεν οικειοποιηθείς την πηγή. Δηλαδή είναι ελεύθερη για όλους. Αν προσπαθήσεις να την εκμεταλλευτείς για πάρτη σου, πρέπει να πάρεις άδεια. Γιατί η λογική είναι ότι ανήκει σε όλους, άρα στο κράτος, άρα το κράτος έχει την δικαιοδοσία να σου πει αν μπορείς να την εκμεταλλευτείς. Μόνο για το θαλασσινό νερό δεν ισχύει αυτό, για ευνόητους λόγους.
wooded glade έγραψε:
28 Σεπ 2022, 20:56
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2022, 02:09
Όχι, είναι σαν να έχεις δασική έκταση σε ιδιόκτητο έδαφος. Συνεχίζει να μην σου ανήκει και να μην μπορείς να το κάνεις τίποτα, ακόμα κι αν σου ανήκει το έδαφος.
Και πως υπάρχει το νερό Ζαγοράκης τότε ;
Έχει άδεια εκμετάλλευσης, την οποία το κράτος μπορεί να ανακαλέσει οποιαδήποτε στιγμή.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2022, 00:06

ΓΑΛΗ έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:30
Οκ, αυτό είναι λογικό.

Αλλά με την ίδια λογική, θα πρέπει να υπάρχει φειδώ και στην κατανάλωση του πόσιμου νερού μέσω ευδάπ για τις βαριές χρήσεις. Δεν ξέρω λεπτομέρειες για το πως λειτουργεί αυτό αλλά θυμάμαι που υπήρχαν και εποχές που υπήρχε πρόβλημα με τις δεξαμενές της ευδαπ λόγω μείωσης βροχοπτώσεων και ακριβώς γι' αυτό το αναφέρω.

Και σε κάθε περίπτωση, δεν νομίζω ότι είναι ακριβό το νερό στην Ελλάδα.
Υπάρχει. Το κόστος ανά κυβικό αυξάνεται σε κλίμακες.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2022, 00:10

wooded glade έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:19
Ότι υπάρχουν εποπτεύουσες αρχές νερού δεν σημαίνει ότι δεν επιτρέπονται οι ιδιωτικές επιχειρήσεις νερού.
Το ίδιο και για το ουράνιο. Αν είχα ουράνιο δεν θα μου επέτρεπαν να το πουλήσω στον Αγιατολάχ Χομεϊνί.
Ούτε το ουράνιο σού ανήκει. Γενικά δεν σου ανήκει οτιδήποτε θεωρείται φυσική πηγή, είτε μιλάμε για δάσος είτε για ορυκτά είτε για νερό. Αν βρεις ουράνιο στο χωράφι σου, π.χ., δεν μπορείς να το εξορύξεις χωρίς άδεια από το κράτος, όχι γιατί μπορεί να το πουλήσεις σε εξτρεμιστές, αλλά γιατί ανήκει στο κράτος. Όταν αγοράζεις ή κληρονομείς γη, αυτό που σου ανήκει είναι ο χώρος. Οποιαδήποτε εκμετάλλευση φυσικού αγαθού του χώρου απαιτεί άδεια από το κράτος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
EKPLIKTIKOS
Δημοσιεύσεις: 12884
Εγγραφή: 18 Οκτ 2019, 00:15

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από EKPLIKTIKOS » 29 Σεπ 2022, 00:10

hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2022, 01:26

Όχι. Υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει. Ούτε νερό της βροχής μπορείς να μαζέψεις. Πρέπει να έχεις δηλωμένη οποιαδήποτε πηγή νερού εκμεταλλεύεσαι είτε είναι λίμνη είτε ποτάμι είτε πηγάδι.
Τα περισσότερα σπίτια στο ένα χωριό μου έχουν στέρνα, σίγουρα αδήλωτη (και οι γονείς μου έχουν). Είναι παράνομες δηλαδή; είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι, τουλάχιστον οι παλιές. Αλλά δεν το γνωρίζω σίγουρα

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40718
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Σεπ 2022, 00:12

EKPLIKTIKOS έγραψε:
29 Σεπ 2022, 00:10
hellegennes έγραψε:
28 Σεπ 2022, 01:26

Όχι. Υπάρχει νομοθεσία που το απαγορεύει. Ούτε νερό της βροχής μπορείς να μαζέψεις. Πρέπει να έχεις δηλωμένη οποιαδήποτε πηγή νερού εκμεταλλεύεσαι είτε είναι λίμνη είτε ποτάμι είτε πηγάδι.
Τα περισσότερα σπίτια στο ένα χωριό μου έχουν στέρνα, σίγουρα αδήλωτη (και οι γονείς μου έχουν). Είναι παράνομες δηλαδή; είμαι σχεδόν σίγουρος ότι δεν είναι, τουλάχιστον οι παλιές. Αλλά δεν το γνωρίζω σίγουρα
Ναι, είναι παράνομες. Μπορεί να μην ήταν κάποτε, αλλά είναι τώρα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
wooded glade
Δημοσιεύσεις: 29284
Εγγραφή: 02 Απρ 2018, 17:04

Re: Πρέπει να ιδιωτικοποιηθεί η ΕΥΔΑΠ?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από wooded glade » 29 Σεπ 2022, 00:25

hellegennes έγραψε:
29 Σεπ 2022, 00:10
wooded glade έγραψε:
28 Σεπ 2022, 21:19
Ότι υπάρχουν εποπτεύουσες αρχές νερού δεν σημαίνει ότι δεν επιτρέπονται οι ιδιωτικές επιχειρήσεις νερού.
Το ίδιο και για το ουράνιο. Αν είχα ουράνιο δεν θα μου επέτρεπαν να το πουλήσω στον Αγιατολάχ Χομεϊνί.
Ούτε το ουράνιο σού ανήκει. Γενικά δεν σου ανήκει οτιδήποτε θεωρείται φυσική πηγή, είτε μιλάμε για δάσος είτε για ορυκτά είτε για νερό. Αν βρεις ουράνιο στο χωράφι σου, π.χ., δεν μπορείς να το εξορύξεις χωρίς άδεια από το κράτος, όχι γιατί μπορεί να το πουλήσεις σε εξτρεμιστές, αλλά γιατί ανήκει στο κράτος. Όταν αγοράζεις ή κληρονομείς γη, αυτό που σου ανήκει είναι ο χώρος. Οποιαδήποτε εκμετάλλευση φυσικού αγαθού του χώρου απαιτεί άδεια από το κράτος.
Μετά από όλα αυτά ο Ζαγοράκης επιτρέπεται πάντως.
Αλλά για την ταμπακέρα δεν μας λέτε τίποτα.
Η ταμπακέρα είναι ότι το νερό έχει κάποιο κόστος. Γι αυτό μας στέλνουν λογαριασμό και τον πληρώνουμε.
Πληρώνουμε και κάτι παραπάνω για τους πρσινοφρουρούς - άλλες σκανδαλώδεις προσλήψεις.
Στην ιδιωτική εταιρεία το κόστος του ύδατος θα είναι το ίδιο, πάλι θα υπάρχουν και οι σχετικοί πρασινοφρουροί.
Αλλά και φόρος στην νέα εταιρεία ;;;
Τα τρία αυτά αριθμητικά μεγέθη προστιθέμενα πάνε στον καταναλωτή βέβαια. Δεν πάνε στις Βρυξέλλες.
δεν είναι όλα κρού-σμα-τα

Απάντηση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών