Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Απρ 2022, 10:02

3f3k έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:11
Παραθέτω προσωπική εμπειρία και καλώ τους "φιλελεύθερους" ψηφοφόρους της ΝΔ να το σχολιάσουν.

Στην επιχείρηση που έχουμε με τη σύζυγο, τον Φεβρουάριο κόλλησαν covid 2 (πλήρως εμβολιασμένες) εργαζόμενες σε διαφορετικές περιόδους.
Η μία έλειψε μια εβδομάδα και η άλλη 2 εβδομάδες.

Εμείς, όπως καταλαβαίνετε, αναγκαστήκαμε να πάρουμε εξτρα προσωπικό να πληρωθεί 150 ευρώ την εβδομάδα για να καλύψουμε τις απουσίες και να βγαίνει το πρόγραμμα.

Βρήκε λοιπόν η μισθοδοσία και το πόσα δικαιούνται από το ΙΚΑ λόγω ασθένειας.
Η μία δικαιούται 17,5 ευρώ από το ΙΚΑ και όλα τα υπόλοιπα θα τα πληρώσουμε εμείς (έχει μισθό 600 ευρώ).
Η άλλη κοπέλα που έλειψε 2 εβδομάδες, έχει μισθό 800 ευρώ και το ΙΚΑ καλύπτει 100 ευρώ για μισό μήνα απουσίας.

Οπότε εμείς σαν επιχείρηση πληρώσαμε +450 ευρώ +ΙΚΑ για εξτρα προσωπικό και ο Μητσοτάκης μας βάζει να πληρώσουμε και αυτούς που έλειπαν για να το παιξει μαγκας.
Ο Μητσοτάκης φταίει, πριν ήταν αλλιώς, δούλευαν ανασφάλιστοι κι ήταν όλα καλά. :lol:
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 13 Απρ 2022, 11:17

3f3k έγραψε:
12 Απρ 2022, 16:10
axilmar έγραψε:
12 Απρ 2022, 14:31
Να στο θεσω αλλιως: εαν δεν υπηρχαν τα βαουτσερ, θα γεμιζαν οι θεσεις ωστε να εισαι βιωσιμος; πως το βλεπεις;
Θα έπρεπε να αλλάξουμε πολιτική. Δεν θα είχε το κέρδος που είχε το 2018-19 αλλά ναι θα ήταν βιώσιμη.

Θα σου κάνω μια αναδρομή για να καταλάβεις τι έχει συμβεί.

Μέχρι το 2019 οι αιτήσεις και τα αποτελέσματα έβγαιναν Μάιο-Ιούλιο. Οπότε στο τέλος της σεζόν, ήξερες τι να περιμένεις για την επόμενη, πως να οργανωθείς και πως να διαφημιστείς. Επίσης ήξερες πως να προετοιμάσεις την επόμενη χρονιά και τα μπάτζετ σου (δάσκαλοι, γυμναστές κλπ) έχοντας μπροστά σου 2 μήνες.

Το 2020 τα αποτελέσματα βγήκαν 20 Αυγούστου(!), χωρίς πιο πριν να έχουν ενημερώσει για τις αλλαγές.
Εμείς λοιπόν το καλοκαίρι του 2020, παρότι ήμασταν κλειστά 4 μήνες την άνοιξη (λόγω κορονοϊού) είχαμε προγραμματίσει να συνεχίσουμε όπως και πριν, αφού λογικά θα ήμασταν γεμάτοι με κόσμο και θέλαμε να συνεχίσουμε τις ποιοτικές υπηρεσίες μας.
22 Αυγούστου λοιπόν και αντί για 50 voucher έχουμε 24 λόγω περικοπών.

Εκεί λοιπόν τα περισσότερα κδαπ έκαναν απολύσεις και μειώσεις.
Εμείς αποφασίσαμε να επανεπενδύσουμε κάποια κέρδη και να κρατήσουμε ακριβώς το ίδιο προσωπικό και μισθούς (γιατι θα ήταν άδικο να μάθουν 10 μέρες πριν αρχίσει η χρονιά ότι δεν έχουν αυτές τις ώρες και χρήματα).
Ταυτόχρονα αρχίσαμε να επεξεργαζόμαστε πώς θα αυξήσουμε τα παιδιά που έρχονται ιδιωτικά (επι πληρωμή) μέσω διαφήμισης και δραστηριοτήτων. Οπότε ρίξαμε χρήμα στη διαφήμιση και σε καινούρια υλικά, παιχνίδια κλπ.

Εν τω μεταξύ η κυβέρνηση έταζε ότι θα λύσει το πρόβλημα με νέα voucher, αλλά τελικά έδωσε 10εκατ. ευρώ ΜΟΝΟ για δημοτικά ΚΔΑΠ!

Σε εμάς η διαφήμιση απέδωσε γιατί η περιοχή που είμαστε (ανατολικά) μπορούσε να πληρώσει τέτοιες υπηρεσίες, οπότε είμασταν στο 80% σε σχέση με τη προηγούμενη χρονιά και έβγαινε ένα μικρό κέρδος.

Όμως τέλη Οκτώβρη του 2020 κλείσαμε λόγω κορονοϊού και ξανανοίξαμε 7 Ιουνίου 2021! ΓΙα 8 μήνες δεν είχαμε έσοδα από ιδιωτικά, δε μπορούσαμε να κάνουμε αλλαγές στο προσωπικό, έπρεπε να πληρώνουμε και την εφορία του 2019 και μπαίναμε μέσα κάθε μήνα.

Το καλοκαίρι του 2021 μία από τα ίδια, έταζαν ότι θα αλλάξει η κατάσταση και θα πάρουμε voucher όλοι, όπως πρόπερσι. Τα αποτελέσματα βγήκαν 20 Αυγούστου και μια από τα ίδια τα νούμερα.
Εκεί λοιπόν αναγκαστήκαμε τους μισθούς που είχαμε στα 900-1000 ευρώ να τους πάμε στα 800 για ένα χρόνο για να δούμε πως θα πάει, γιατι δε θα βγαίναμε αν ξανακλείναμε λόγω κορονοϊού. Είχαμε φτάσει σε σημείο να έχουμε ρευστότητα για 2 μηνες μονο. Επίσης τα καινούρια άτομα που θα χρειαζόμασταν αντί για 650 θα τα ξεκινούσαμε από τα 600 (θυμίζω ότι ο βασικός είναι 550). και κάποιοι άεργοι δαπίτες με κατηγορούν για μισθούς πείνας
Η κυβέρνηση πάλι έδωσε εξτρά 10 εκατ. ευρώ μόνο για δημοτικά ΚΔΑΠ, χωρίς κανέναν έλεγχο αν πηγαίνουν οντως τα παιδιά.

Από ιδιωτικά πάμε πολύ καλά, αρχές Οκτώβρη είχαμε περισσότερους από περσι, αλλά από αρχές Δεκέμβρη που αυξήθηκαν τα κρούσματα έκαναν αρκετοί παύση για 2-3 μήνες μέχρι να ηρεμήσει η κατάσταση.

Ε λοιπόν μετά από όλα αυτά, τα κδαπ είχαν να πληρωθούν από Αύγουστο μέχρι τέλη Δεκέμβρη. Για 4 μήνες δεν μας είχαν δώσει ευρώ γιατί έλεγαν δεν υπάρχουν χρήματα.
Εμείς και κάποιοι ακόμα επιβιώσαμε λόγω κερδών των προηγούμενων χρόνων. Γνωστός μου που το 2020 είχε επενδύσει για επέκταση αναγκάστηκε να πάρει δάνειο για να πληρώσει δώρα και μισθούς.

ΥΓ: Χωρίς voucher θα έπρεπε να δώσουμε άλλη μάχη για να επιβιώσει η επιχείρηση και πιθανότατα να πάμε σε μικρότερο χώρο, με μικρότερο ενοίκιο, λιγότερο προσωπικό.
Σιγουρα με συνθηκες κορωνοιου δεν μοιαζει τετοιου ειδους επιχειρησεις να ειναι βιωσιμες.

Σε νορμαλ συνθηκες ισως και να ηταν.

Δεν μπορω να πω με σιγουρια ομως.

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 13 Απρ 2022, 16:38

Chainis έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:02
3f3k έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:11
Παραθέτω προσωπική εμπειρία και καλώ τους "φιλελεύθερους" ψηφοφόρους της ΝΔ να το σχολιάσουν.

Στην επιχείρηση που έχουμε με τη σύζυγο, τον Φεβρουάριο κόλλησαν covid 2 (πλήρως εμβολιασμένες) εργαζόμενες σε διαφορετικές περιόδους.
Η μία έλειψε μια εβδομάδα και η άλλη 2 εβδομάδες.

Εμείς, όπως καταλαβαίνετε, αναγκαστήκαμε να πάρουμε εξτρα προσωπικό να πληρωθεί 150 ευρώ την εβδομάδα για να καλύψουμε τις απουσίες και να βγαίνει το πρόγραμμα.

Βρήκε λοιπόν η μισθοδοσία και το πόσα δικαιούνται από το ΙΚΑ λόγω ασθένειας.
Η μία δικαιούται 17,5 ευρώ από το ΙΚΑ και όλα τα υπόλοιπα θα τα πληρώσουμε εμείς (έχει μισθό 600 ευρώ).
Η άλλη κοπέλα που έλειψε 2 εβδομάδες, έχει μισθό 800 ευρώ και το ΙΚΑ καλύπτει 100 ευρώ για μισό μήνα απουσίας.

Οπότε εμείς σαν επιχείρηση πληρώσαμε +450 ευρώ +ΙΚΑ για εξτρα προσωπικό και ο Μητσοτάκης μας βάζει να πληρώσουμε και αυτούς που έλειπαν για να το παιξει μαγκας.
Ο Μητσοτάκης φταίει, πριν ήταν αλλιώς, δούλευαν ανασφάλιστοι κι ήταν όλα καλά. :lol:
Ναρκωτικά παίρνεις πριν μπεις στο phorum; Πως γίνεται να έχεις ανασφάλιστους δασκάλους σε χώρο που απασχολείς παιδιά; Τι γνωστούς έχεις και παίζουν με τέτοια πράγματα;

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Απρ 2022, 17:01

3f3k έγραψε:
13 Απρ 2022, 16:38
Chainis έγραψε:
13 Απρ 2022, 10:02
3f3k έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:11
Παραθέτω προσωπική εμπειρία και καλώ τους "φιλελεύθερους" ψηφοφόρους της ΝΔ να το σχολιάσουν.

Στην επιχείρηση που έχουμε με τη σύζυγο, τον Φεβρουάριο κόλλησαν covid 2 (πλήρως εμβολιασμένες) εργαζόμενες σε διαφορετικές περιόδους.
Η μία έλειψε μια εβδομάδα και η άλλη 2 εβδομάδες.

Εμείς, όπως καταλαβαίνετε, αναγκαστήκαμε να πάρουμε εξτρα προσωπικό να πληρωθεί 150 ευρώ την εβδομάδα για να καλύψουμε τις απουσίες και να βγαίνει το πρόγραμμα.

Βρήκε λοιπόν η μισθοδοσία και το πόσα δικαιούνται από το ΙΚΑ λόγω ασθένειας.
Η μία δικαιούται 17,5 ευρώ από το ΙΚΑ και όλα τα υπόλοιπα θα τα πληρώσουμε εμείς (έχει μισθό 600 ευρώ).
Η άλλη κοπέλα που έλειψε 2 εβδομάδες, έχει μισθό 800 ευρώ και το ΙΚΑ καλύπτει 100 ευρώ για μισό μήνα απουσίας.

Οπότε εμείς σαν επιχείρηση πληρώσαμε +450 ευρώ +ΙΚΑ για εξτρα προσωπικό και ο Μητσοτάκης μας βάζει να πληρώσουμε και αυτούς που έλειπαν για να το παιξει μαγκας.
Ο Μητσοτάκης φταίει, πριν ήταν αλλιώς, δούλευαν ανασφάλιστοι κι ήταν όλα καλά. :lol:
Ναρκωτικά παίρνεις πριν μπεις στο phorum; Πως γίνεται να έχεις ανασφάλιστους δασκάλους σε χώρο που απασχολείς παιδιά; Τι γνωστούς έχεις και παίζουν με τέτοια πράγματα;
Δεν ξέρω εσύ τι παίρνεις.
Κριτακαρεις μια πρακτική καθιερωμένη με νόμους όλων των κυβερνήσεων 10ετίες από τώρα που κατά την γνώμη σου είναι λάθος και για την οποι3α φταίει η ΝΔ κατ αποκλειστικότητα.
Το ΠΑΣΟΚ η ο ΣΥΡΙΖΑ είχαν άλλη νομολογία και πρακτική όταν κυβέρνησαν;

Ξέρεις ότι οι εργατικοί νόμοι πριν ψηφίσουν λαμβάνουν υπόψιν τις γνώμες των επιμελητηρίων του ΣΕΒ κι άλλων φορέων όπως της ΓΣΕΕ πχ;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 13 Απρ 2022, 20:00

Chainis έγραψε:
13 Απρ 2022, 17:01


Ξέρεις ότι οι εργατικοί νόμοι πριν ψηφίσουν λαμβάνουν υπόψιν τις γνώμες των επιμελητηρίων του ΣΕΒ κι άλλων φορέων όπως της ΓΣΕΕ πχ;
Το ξέρεις ότι όταν ένας εργαζόμενος έχει κορονοϊό δεν παίρνει αναρρωτική άδεια τις πρώτες 3 ημέρες; Ότι υποχρεούται να μείνει σπίτι και να πληρωθεί όλο το ημερομίσθιο από την επιχείρηση; Αυτό είναι καινούριο νομοσχέδιο.
Δε θα κάτσουμε να σας εξηγούμε και τα προφανή. Η ΝΔ τα έχει κάνει τρισκατα και η ευθύνη από εσάς πάει πάντα στο πασοκ, στον συριζα κλπ.
Αν είχα την Hellas Energa και ειχα φάει μερικά εκατομμύρια θα με υπερασπιζόσουν.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 13 Απρ 2022, 20:16

3f3k έγραψε:
13 Απρ 2022, 20:00
Chainis έγραψε:
13 Απρ 2022, 17:01


Ξέρεις ότι οι εργατικοί νόμοι πριν ψηφίσουν λαμβάνουν υπόψιν τις γνώμες των επιμελητηρίων του ΣΕΒ κι άλλων φορέων όπως της ΓΣΕΕ πχ;
Το ξέρεις ότι όταν ένας εργαζόμενος έχει κορονοϊό δεν παίρνει αναρρωτική άδεια τις πρώτες 3 ημέρες; Ότι υποχρεούται να μείνει σπίτι και να πληρωθεί όλο το ημερομίσθιο από την επιχείρηση; Αυτό είναι καινούριο νομοσχέδιο.
Δε θα κάτσουμε να σας εξηγούμε και τα προφανή. Η ΝΔ τα έχει κάνει τρισκατα και η ευθύνη από εσάς πάει πάντα στο πασοκ, στον συριζα κλπ.
Αν είχα την Hellas Energa και ειχα φάει μερικά εκατομμύρια θα με υπερασπιζόσουν.
Αλίμονο.
Κοιμάμαι και ξυπνάω με τελευταία και πρώτη σκέψη την ένεργκα.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Απρ 2022, 12:15

3f3k έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:55
Δημοκράτης έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:39
3f3k έγραψε:
06 Απρ 2022, 15:20


Είδες ποτέ το ΚΚΕ και τους αριστερούς να ζητάνε να πληρώνει ο μικροεπιχειρηματίας με 700-1000 ευρώ κέρδος τα κερατιάτικα της κρατικοδίαιτης ΝΔ;

Και στην τελική εγώ είμαι ΟΚ, προφανώς τα πλήρωσα, προφανώς οι εργαζόμενοι πρέπει να πάρουν το ποσό που λέει η σύμβαση όπως και αν πήγε ο μήνας τους.

Εσυ σαν ψηφοφόρος είσαι ΟΚ; Αυτό θέλεις από τη ΝΔ;
τώρα σοβαρά με ρωτάς αν θέλω από την ΝΔ να ζητάει από τις επιχειρήσεις να πληρώνουν την αναρρωτικη; Ναι προφανώς και ο νόμος πρέπει να λέει ότι θα πληρώσεις αναρρωτικη. Επιχείρηση έχεις, αυτά είναι μέσα στο ρίσκο.
Δεν φτάνει που πληρώνεις μισθούς πείνας,
Είναι μισθός πείνας τα 600 ευρώ σε 22 χρονών κορίτσι που δουλεύει πρώτη φορά; Με 600 ευρώ δώρο χριστουγέννων, με 300 ευρώ δώρο Πασχα, με 300 ευρώ επίδομα αδείας και 22 ημέρες άδειας;
Είναι μισθός πείνας τα 600 ευρώ και 800 ευρώ σε επιχείρηση που βγάζει καθαρό κέρδος 700-1000 το μήνα;
Δηλαδή εγώ και η συζυγός μου βγάζουμε καθαρά 1000 ευρώ στην καλύτερη και οι δυο μαζι (πριν το 2019 τα κέρδη ήταν 4χιλ το μηνα μεικτά και δίναμε 1000 ευρώ μισθούς, αλλά ήρθε η γαμάτη ΝΔ και αποφάσισε να τρώνε ΕΣΠΑ οι δαπιτες με την κουτάλα).

Δε ντρέπεσαι λίγο ρε τεμπελχανά δαπίτη; 5 χρόνια επιχείρηση έχει εξυπηρετήσει 400+ οικογένειες στην ανατολική Θεσσαλονίκη, προσφέρει δωρεάν σεμινάρια και ενημερώσεις και από εκεί που θέλαμε να επεκταθούμε φυτοζωούμε.
4 μήνες κλειστά το 2020, 8 μήνες κλειστά το 2021. 40% μείωση των voucher στους γονεις.

Αλήτες, όταν θα τρώτε ξύλο εγώ σίγουρα δε θα σοκαριστώ.
σε προβληματίζει ότι άρρωστος πρέπει να πληρωθεί κιόλας
Είσαι και ψεύτης. Εγώ σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης και εσύ μου λες ότι μιλαω για τον άρρωστο.

Αντε μου στο διαολο ασχολουμαι κιολας μαζι σας.
3f3k έγραψε:
16 Απρ 2022, 23:26
26χιλ κάνει. Με το επιτόκιο σε 4 χρόνια θα έχεις πληρώσει 29950.
Το να κάνω δόσεις τα Μισα σε συγγενή προφανώς συμφέρει για να μη στριμωχτεί η ρευστότητα μου.
Καλύτερη τιμή με παζάρια παίζει να κάνουν;
26000 μετρητο κασερι για αμαξι, αλλα ουστ η ΝΔ και σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης, δωστε ξυλο , μια χαρα ειναι τα 600 ευρω μισθος.

Αριστερα κυριοι

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 17 Απρ 2022, 13:28

talaipwros έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:15
26000 μετρητο κασερι για αμαξι, αλλα ουστ η ΝΔ και σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης, δωστε ξυλο , μια χαρα ειναι τα 600 ευρω μισθος.

Αριστερα κυριοι
Κλασικός ρουφιάνος δαπιτης που ζει μόνο με ΕΣΠΑ.
Εγώ δαπιτακο συνεχίζω και δουλεύω σαν υπάλληλος όσο τρέχει η εταιρεία που επένδυσα. Τα λεφτά που έχω βγάλει με τον ιδρώτα μου μετά από 20 χρόνια δουλειάς θα τα κάνω ότι γουστάρω και όπως δε μπερδεύω την εταιρεία με τα προσωπικά μου, έτσι δε γίνεται και το αντίστροφο.
Έννοιες άγνωστες για κρατικοδίαιτο φιλελε δαπιτη.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Απρ 2022, 13:29

3f3k έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:28
talaipwros έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:15
26000 μετρητο κασερι για αμαξι, αλλα ουστ η ΝΔ και σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης, δωστε ξυλο , μια χαρα ειναι τα 600 ευρω μισθος.

Αριστερα κυριοι
Κλασικός ρουφιάνος δαπιτης που ζει μόνο με ΕΣΠΑ.
Εγώ δαπιτακο συνεχίζω και δουλεύω σαν υπάλληλος όσο τρέχει η εταιρεία που επένδυσα. Τα λεφτά που έχω βγάλει με τον ιδρώτα μου μετά από 20 χρόνια δουλειάς θα τα κάνω ότι γουστάρω και όπως δε μπερδεύω την εταιρεία με τα προσωπικά μου, έτσι δε γίνεται και το αντίστροφο.
Έννοιες άγνωστες για κρατικοδίαιτο φιλελε δαπιτη.
αριστερα κυριοι, 600 ευρω σε εκτακτο υπαλληλο αλλα κασερακι για σουβ.

Τουλαχιστον πες "Μεγας εισαι Κυριακο που μας εχεις με τα σουβ μας και τα λεφτα μας, Αγιε καπιταλισμε, Δοξα σοι το Ονομα Σου" , και ασε τα πολλα πολλα

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 17 Απρ 2022, 13:56

talaipwros έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:29
3f3k έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:28
talaipwros έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:15
26000 μετρητο κασερι για αμαξι, αλλα ουστ η ΝΔ και σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης, δωστε ξυλο , μια χαρα ειναι τα 600 ευρω μισθος.

Αριστερα κυριοι
Κλασικός ρουφιάνος δαπιτης που ζει μόνο με ΕΣΠΑ.
Εγώ δαπιτακο συνεχίζω και δουλεύω σαν υπάλληλος όσο τρέχει η εταιρεία που επένδυσα. Τα λεφτά που έχω βγάλει με τον ιδρώτα μου μετά από 20 χρόνια δουλειάς θα τα κάνω ότι γουστάρω και όπως δε μπερδεύω την εταιρεία με τα προσωπικά μου, έτσι δε γίνεται και το αντίστροφο.
Έννοιες άγνωστες για κρατικοδίαιτο φιλελε δαπιτη.
αριστερα κυριοι, 600 ευρω σε εκτακτο υπαλληλο αλλα κασερακι για σουβ.

Τουλαχιστον πες "Μεγας εισαι Κυριακο που μας εχεις με τα σουβ μας και τα λεφτα μας, Αγιε καπιταλισμε, Δοξα σοι το Ονομα Σου" , και ασε τα πολλα πολλα
:fp::fp::fp:

3f3k
Δημοσιεύσεις: 1433
Εγγραφή: 17 Ιαν 2019, 23:09
Phorum.gr user: letryf

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από 3f3k » 17 Απρ 2022, 14:00

Ποσο άχρηστοι είστε ρε γαμωτο. Δε μπορείτε να καταλάβετε πως λειτουργεί Ούτε καπιταλισμός που τόσο αγαπάτε. Και έρχεστε μετά και κάνετε και κριτική στον μαρξ.
Ο άλλος προτείνει όταν έχεις δυο δουλειές, να παίρνεις τα λεφτά από τη μια να τα πηγαίνεις στην άλλη.
Δηλαδή προτείνει Συγκοινωνούντα δοχεία μεταξύ δυο άκυρων επιχειρήσεων.
Ο τύπος που εκθειάζει τους γόνους των πλουσίων που αγοράζουν 100χιλ αυτοκίνητο με τα λεφτά του μπαμπα στα 20 τους, απορεί πως γίνεται ένας αριστερός στα 40 του να έχει 20χιλ να διαθέσει για αυτοκίνητο.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Απρ 2022, 14:05

3f3k έγραψε:
17 Απρ 2022, 13:28
talaipwros έγραψε:
17 Απρ 2022, 12:15
26000 μετρητο κασερι για αμαξι, αλλα ουστ η ΝΔ και σου λέω γ@μιεται ο μητσοτάκης, δωστε ξυλο , μια χαρα ειναι τα 600 ευρω μισθος.

Αριστερα κυριοι
Κλασικός ρουφιάνος δαπιτης που ζει μόνο με ΕΣΠΑ.
Εγώ δαπιτακο συνεχίζω και δουλεύω σαν υπάλληλος όσο τρέχει η εταιρεία που επένδυσα. Τα λεφτά που έχω βγάλει με τον ιδρώτα μου μετά από 20 χρόνια δουλειάς θα τα κάνω ότι γουστάρω και όπως δε μπερδεύω την εταιρεία με τα προσωπικά μου, έτσι δε γίνεται και το αντίστροφο.
Έννοιες άγνωστες για κρατικοδίαιτο φιλελε δαπιτη.
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Απρ 2022, 14:06

3f3k έγραψε:
17 Απρ 2022, 14:00
Ποσο άχρηστοι είστε ρε γαμωτο. Δε μπορείτε να καταλάβετε πως λειτουργεί Ούτε καπιταλισμός που τόσο αγαπάτε. Και έρχεστε μετά και κάνετε και κριτική στον μαρξ.
Ο άλλος προτείνει όταν έχεις δυο δουλειές, να παίρνεις τα λεφτά από τη μια να τα πηγαίνεις στην άλλη.
Δηλαδή προτείνει Συγκοινωνούντα δοχεία μεταξύ δυο άκυρων επιχειρήσεων.
Ο τύπος που εκθειάζει τους γόνους των πλουσίων που αγοράζουν 100χιλ αυτοκίνητο με τα λεφτά του μπαμπα στα 20 τους, απορεί πως γίνεται ένας αριστερός στα 40 του να έχει 20χιλ να διαθέσει για αυτοκίνητο.
Οι περισσότεροι δεν είναι καν κρατικοδίαιτοι αλλά άεργοι. Μερικοί απλώς στηρίχθηκαν σε κάποιες έτοιμες καταστάσεις.
Για αυτό όσα λένε είναι άστοχα και γρονθοκοπούν την κοινή λογική, όπως αρκετοί συνομιλητές σου πιο πάνω που στην ουσία υποστηρίζουν αυτό που υποτίθεται ότι του εναντιώνονται.
Φαρσοκωμωδία.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25248
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 17 Απρ 2022, 14:12

ενας ενας βγαινουν απο την ντουλαπα

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Είναι υπέρ των επιχειρήσεων η ΝΔ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Απρ 2022, 14:43

3f3k έγραψε:
13 Απρ 2022, 20:00
Chainis έγραψε:
13 Απρ 2022, 17:01


Ξέρεις ότι οι εργατικοί νόμοι πριν ψηφίσουν λαμβάνουν υπόψιν τις γνώμες των επιμελητηρίων του ΣΕΒ κι άλλων φορέων όπως της ΓΣΕΕ πχ;
Το ξέρεις ότι όταν ένας εργαζόμενος έχει κορονοϊό δεν παίρνει αναρρωτική άδεια τις πρώτες 3 ημέρες; Ότι υποχρεούται να μείνει σπίτι και να πληρωθεί όλο το ημερομίσθιο από την επιχείρηση; Αυτό είναι καινούριο νομοσχέδιο.
Δε θα κάτσουμε να σας εξηγούμε και τα προφανή. Η ΝΔ τα έχει κάνει τρισκατα και η ευθύνη από εσάς πάει πάντα στο πασοκ, στον συριζα κλπ.
Αν είχα την Hellas Energa και ειχα φάει μερικά εκατομμύρια θα με υπερασπιζόσουν.
:goodpost:
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών