Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Ιουν 2022, 16:47

Juno έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:40
Green Dragon έγραψε:
17 Απρ 2022, 09:59
Ένα άλλο ερώτημα είναι γιατί υπάρχει έλλειψη κατοικιών την στιγμή που δεν έχουμε αύξηση πληθυσμού. Ή μήπως έχουμε;
Αυτό!
Οι ΜΚΟ νοικιάζουν διαμερίσματα για τους λαθρομετανάστες και το παπαγαλάκι δεν τόλμησε να το πει αυτό!
Πιθανότατα αναφέρεσαι στο ΕΣΤΙΑ 2021.

https://migration.gov.gr/wp-content/upl ... 92_PDF.pdf

Δεν είναι αυτά που κάνουν τη διαφορά.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40355
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 18:10

under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 09:07
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:58
under έγραψε:
27 Ιουν 2022, 13:44
Οταν μου δειξεις ΕΝΑΝ που πηγε στον ιδιοκτητη του τα προηγουμενα χρονια και του ειπε "ρε φιλε,πως τα βγαζεις με τον ΕΝΦΙΑ,την εφορια και τοσο χαμηλο ενοικιο,ελα να κανουμε μια αυξηση"
Η απάντηση στο "πώς τα βγάζεις πέρα" οφείλει να είναι "δουλεύοντας". Αν δεν δουλεύεις και περιμένεις να ζεις επειδή κάποιος σου έδωσε ένα σπίτι, είσαι άξιος της μοίρας σου.
Καλη η αρχιδια.Τι θα ελεγες ομως νσ δουλεψεις εσυ οσο πρεπει για να βρεις τα χρηματα για το ενοικιο που σου ζητανε;
Εγώ δουλεύω, δεν είμαι ανεπάγγελτος εισοδηματίας, φίλε. Για ποιον λόγο να με ενδιαφέρει αν ο ιδιοκτήτης βγάζει κέρδος μετά από ΕΝΦΙΑ και εφορία; Το αρχικό ερώτημά σου είναι αυθάδες. Το παρουσιάζεις σαν να είναι εργασία η είσπραξη ενοικίου και πώς κανείς νοικάρης δεν προτείνει στον ιδιοκτήτη αύξηση.

Έτσι κι αλλιώς δηλαδή αποπνέει κρετινισμό αυτή η ερώτηση. Εσύ πήγες ποτέ σε κανέναν επαγγελματία οτιδήποτε και του είπες "λίγα χρεώνεις, πάρα άλλα τόσα";

Αλλά ειδικά αυτή η περίπτωση είναι "κανείς δεν σκέφτεται τον δύσμοιρο ιδιοκτήτη που θα αδυνατεί στην Χ φάση να επιβιώνει χωρίς να δουλεύει, κλαψ, λυγμ".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 28 Ιουν 2022, 18:59

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:40
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:33
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:23


:lol:

Θεούλης. Μικρός θεούλης. Τάγκαρε με σε σχετικό νήμα και θα σου δώσω και στοιχεία αυτάρκειας ηλεκτρικής ενέργειας της Ελλάδος, περιοχές με πυρκαγιές που σήμερα έχουν ανεμογεννήτριες ή βγήκαν άδειες για τέτοιες. Θα δεις πολλές συμπτώσεις... :lol:
Δεν μου χρειάζονται οι ψεκασμενες θεωρίες σου.

Ξέρω πολλά πάρκα ανεμογεννητριων που έγιναν σε περιοχές που δεν είχαν καεί.

Ξέρω ότι ο νόμος επιτρέπει την εγκατάσταση και σε δασικές περιοχές.

Ξέρω ότι στις Μυκήνες η φωτιά ήταν τυχαία και δεν είχε καμία σχέση με τις θεωρίες σου.

Ξέρω επίσης ότι στην Πάρνηθα δεν έχει κτίσει τίποτα σε καμένα, ούτε από προηγούμενες πυρκαγιές ούτε από τις περσινές.

Εσύ έχε το νου σου, αν σκάσει φωτιά στον Χελμο η τον Ερύμανθο θα είναι σίγουρα από οικοπεδοφάγους
Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τα facts με τα theories. Ότι περιοχές φιλέτα που αντιμετωπίζουν αντιδράσεις καίγονται και έπειτα οικοπεδοποιούνται ή αλλάζουν χρήση και γίνονται τσιφλίκια που επιτρέπουν τις ανεμογεννήτριες είναι fact.

Για το Χελμό και τον Ερύμανθο ίσως να μην αργήσουν πολύ οι φωτιές, αν και μιλάμε για έλατο. Ίσως μάλιστα να καεί και το μοναστήρι των Αγίων Θεοδώρων στην περιοχή, εντελώς κατά τύχη που αντιστέκεται στις ανεμογεννήτριες και τα σχέδια στην Πελοπόννησο.

Βέβαια, και τότε όλα τυχαία θα είναι. Τυχαία πυρκαγιά όπως άλλωστε και τα πάντα σε αυτή τη χώρα, βλέπε τυχαίες αυτοκτονίες μαρτύρων...
Fact είναι ότι ο νόμος επιτρέπει ανεμογεννήτριες σε δασικές περιοχές.
Ψεκασμενες θεωρίες είναι ότι μπαίνουν φωτιές για να ακολουθήσουν ανεμογεννήτριες.

Fact είναι ότι όλη η ανατολική Αττική έχει υποδομές να αναπτυχθεί η Αθήνα.
Ψεκασμένη θεωρία ότι τα βράχια της Πάρνηθας είναι κατάλληλα για οικόπεδα.

Πες μας ποιες είναι αυτές οι περιοχές φιλέτα που καηκαν για ειδικό σκοπό.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Ιουν 2022, 20:27

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 18:10
under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 09:07
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:58


Η απάντηση στο "πώς τα βγάζεις πέρα" οφείλει να είναι "δουλεύοντας". Αν δεν δουλεύεις και περιμένεις να ζεις επειδή κάποιος σου έδωσε ένα σπίτι, είσαι άξιος της μοίρας σου.
Καλη η αρχιδια.Τι θα ελεγες ομως νσ δουλεψεις εσυ οσο πρεπει για να βρεις τα χρηματα για το ενοικιο που σου ζητανε;
Εγώ δουλεύω, δεν είμαι ανεπάγγελτος εισοδηματίας, φίλε. Για ποιον λόγο να με ενδιαφέρει αν ο ιδιοκτήτης βγάζει κέρδος μετά από ΕΝΦΙΑ και εφορία; Το αρχικό ερώτημά σου είναι αυθάδες. Το παρουσιάζεις σαν να είναι εργασία η είσπραξη ενοικίου και πώς κανείς νοικάρης δεν προτείνει στον ιδιοκτήτη αύξηση.

Έτσι κι αλλιώς δηλαδή αποπνέει κρετινισμό αυτή η ερώτηση. Εσύ πήγες ποτέ σε κανέναν επαγγελματία οτιδήποτε και του είπες "λίγα χρεώνεις, πάρα άλλα τόσα";

Αλλά ειδικά αυτή η περίπτωση είναι "κανείς δεν σκέφτεται τον δύσμοιρο ιδιοκτήτη που θα αδυνατεί στην Χ φάση να επιβιώνει χωρίς να δουλεύει, κλαψ, λυγμ".
Και για ποιο λογο ο Χ ιδιοκτητης να σκεφτει τις αναγκες ενος κρετινου σαν εσενα;
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40355
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 20:32

Γιατί; Ποιος τις σκέφτεται; Δεν μεταβάλλεται το ενοίκιο του μαγαζιού μου π.χ. ανάλογα με το κέρδος μου. Αν έναν μήνα μπω μέσα δεν θα μου πει ο ιδιοκτήτης "σου χαρίζω το ενοίκιο".

Προσωπικά βέβαια έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη μου, αλλά επίσης δεν είναι τεμπελχανάς. Έχει κανονική δουλειά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22938
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 28 Ιουν 2022, 20:40

Καθίστε ρε σεις Και ο Αντερ νομίζω δουλεύει κανονικά, Δεν είπε κανείς πως ειναι ραντιερης με ένα σπίτι στο περιστερι.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Ιουν 2022, 21:04

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:32
Γιατί; Ποιος τις σκέφτεται; Δεν μεταβάλλεται το ενοίκιο του μαγαζιού μου π.χ. ανάλογα με το κέρδος μου. Αν έναν μήνα μπω μέσα δεν θα μου πει ο ιδιοκτήτης "σου χαρίζω το ενοίκιο".

Προσωπικά βέβαια έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη μου, αλλά επίσης δεν είναι τεμπελχανάς. Έχει κανονική δουλειά.
Ε τοτε γιατι μας πρηζεις τον πουτσο; Πληρωνε τις υποχρεωσεις σου χωρις κλαψες.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Ιουν 2022, 21:13

Ερμής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:40
Καθίστε ρε σεις Και ο Αντερ νομίζω δουλεύει κανονικά, Δεν είπε κανείς πως ειναι ραντιερης με ένα σπίτι στο περιστερι.
Τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει σημασια.Μπορει να ειμαι εισοδηματιας, μπορει να ειμαι εργαζομενος,μπορει και τα δυο,μπορει τιποτα απο τα δυο.Ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει και δεν μου καιγεται καρφακι.
Απλα ο συγκεκριμενος εχει αναγκη να εκφρασει καπως το συμπλεγμα μειονεξιας που εμφανεστατα τον διακατεχει.
Για συγκεκριμενους λογους εχω αποφασισει εδω και πολυ καιρο να μην του απανταω με τροπο που θα το κανει πιο εντονο.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Ιουν 2022, 21:15

Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 18:59
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:40
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:33


Δεν μου χρειάζονται οι ψεκασμενες θεωρίες σου.

Ξέρω πολλά πάρκα ανεμογεννητριων που έγιναν σε περιοχές που δεν είχαν καεί.

Ξέρω ότι ο νόμος επιτρέπει την εγκατάσταση και σε δασικές περιοχές.

Ξέρω ότι στις Μυκήνες η φωτιά ήταν τυχαία και δεν είχε καμία σχέση με τις θεωρίες σου.

Ξέρω επίσης ότι στην Πάρνηθα δεν έχει κτίσει τίποτα σε καμένα, ούτε από προηγούμενες πυρκαγιές ούτε από τις περσινές.

Εσύ έχε το νου σου, αν σκάσει φωτιά στον Χελμο η τον Ερύμανθο θα είναι σίγουρα από οικοπεδοφάγους
Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τα facts με τα theories. Ότι περιοχές φιλέτα που αντιμετωπίζουν αντιδράσεις καίγονται και έπειτα οικοπεδοποιούνται ή αλλάζουν χρήση και γίνονται τσιφλίκια που επιτρέπουν τις ανεμογεννήτριες είναι fact.

Για το Χελμό και τον Ερύμανθο ίσως να μην αργήσουν πολύ οι φωτιές, αν και μιλάμε για έλατο. Ίσως μάλιστα να καεί και το μοναστήρι των Αγίων Θεοδώρων στην περιοχή, εντελώς κατά τύχη που αντιστέκεται στις ανεμογεννήτριες και τα σχέδια στην Πελοπόννησο.

Βέβαια, και τότε όλα τυχαία θα είναι. Τυχαία πυρκαγιά όπως άλλωστε και τα πάντα σε αυτή τη χώρα, βλέπε τυχαίες αυτοκτονίες μαρτύρων...
Fact είναι ότι ο νόμος επιτρέπει ανεμογεννήτριες σε δασικές περιοχές.
Ψεκασμενες θεωρίες είναι ότι μπαίνουν φωτιές για να ακολουθήσουν ανεμογεννήτριες.

Fact είναι ότι όλη η ανατολική Αττική έχει υποδομές να αναπτυχθεί η Αθήνα.
Ψεκασμένη θεωρία ότι τα βράχια της Πάρνηθας είναι κατάλληλα για οικόπεδα.

Πες μας ποιες είναι αυτές οι περιοχές φιλέτα που καηκαν για ειδικό σκοπό.
Δε θα το έλεγα. Γεράνια, Μυκήνες, Βόρεια Εύβοια, Νότια Εύβοια το 2007. Μέχρι και στην Τήνο είχαμε φωτιά.

Από εκεί και πέρα, Google maps επειγόντως. Ειδικά ανατολικά και νότια η Πάρνηθα πάει 100% για οικοπεδοποίηση. Ήδη ανακαλύπτονται συμβόλαια ιδιοκτησίας. Τώρα, για τις υποδομές της Ανατολικής Αττικής, ας γελάσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 28 Ιουν 2022, 22:00

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:15
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 18:59
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 16:40


Θα πρέπει να ξεχωρίσεις τα facts με τα theories. Ότι περιοχές φιλέτα που αντιμετωπίζουν αντιδράσεις καίγονται και έπειτα οικοπεδοποιούνται ή αλλάζουν χρήση και γίνονται τσιφλίκια που επιτρέπουν τις ανεμογεννήτριες είναι fact.

Για το Χελμό και τον Ερύμανθο ίσως να μην αργήσουν πολύ οι φωτιές, αν και μιλάμε για έλατο. Ίσως μάλιστα να καεί και το μοναστήρι των Αγίων Θεοδώρων στην περιοχή, εντελώς κατά τύχη που αντιστέκεται στις ανεμογεννήτριες και τα σχέδια στην Πελοπόννησο.

Βέβαια, και τότε όλα τυχαία θα είναι. Τυχαία πυρκαγιά όπως άλλωστε και τα πάντα σε αυτή τη χώρα, βλέπε τυχαίες αυτοκτονίες μαρτύρων...
Fact είναι ότι ο νόμος επιτρέπει ανεμογεννήτριες σε δασικές περιοχές.
Ψεκασμενες θεωρίες είναι ότι μπαίνουν φωτιές για να ακολουθήσουν ανεμογεννήτριες.

Fact είναι ότι όλη η ανατολική Αττική έχει υποδομές να αναπτυχθεί η Αθήνα.
Ψεκασμένη θεωρία ότι τα βράχια της Πάρνηθας είναι κατάλληλα για οικόπεδα.

Πες μας ποιες είναι αυτές οι περιοχές φιλέτα που καηκαν για ειδικό σκοπό.
Δε θα το έλεγα. Γεράνια, Μυκήνες, Βόρεια Εύβοια, Νότια Εύβοια το 2007. Μέχρι και στην Τήνο είχαμε φωτιά.

Από εκεί και πέρα, Google maps επειγόντως. Ειδικά ανατολικά και νότια η Πάρνηθα πάει 100% για οικοπεδοποίηση. Ήδη ανακαλύπτονται συμβόλαια ιδιοκτησίας. Τώρα, για τις υποδομές της Ανατολικής Αττικής, ας γελάσω.
Πολλές δασικές περιοχές είναι ιδιόκτητες και τώρα με τους νέους δασικούς χάρτες χαρακτηρίστηκαν πολλές ακόμα.

Από τις περιοχές που ανέφερες μόνο η νότια Εύβοια έχει ανεμογεννήτριες που ούτως ή άλλως ήταν ξερό μέρος, βοσκότοποι.
Α έχουν μπει και 3 στην Τήνο που ποτέ δεν είχε τίποτα να καεί.

Τα Γεράνια έχουν καεί πολλές φορές και δεν υπάρχει ούτε μια.
Ούτε εξόρυξη βωξίτη γίνεται που φορέθηκε πολύ μετά την φωτιά που έκαψε την Κινέττα.

Το ίδιο και η Πάρνηθα και η Πεντέλη έχουν καεί επανηλειμενα αλλά οικόπεδα δεν είδαμε ποτέ.
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Ιουν 2022, 22:06

Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:15
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 18:59


Fact είναι ότι ο νόμος επιτρέπει ανεμογεννήτριες σε δασικές περιοχές.
Ψεκασμενες θεωρίες είναι ότι μπαίνουν φωτιές για να ακολουθήσουν ανεμογεννήτριες.

Fact είναι ότι όλη η ανατολική Αττική έχει υποδομές να αναπτυχθεί η Αθήνα.
Ψεκασμένη θεωρία ότι τα βράχια της Πάρνηθας είναι κατάλληλα για οικόπεδα.

Πες μας ποιες είναι αυτές οι περιοχές φιλέτα που καηκαν για ειδικό σκοπό.
Δε θα το έλεγα. Γεράνια, Μυκήνες, Βόρεια Εύβοια, Νότια Εύβοια το 2007. Μέχρι και στην Τήνο είχαμε φωτιά.

Από εκεί και πέρα, Google maps επειγόντως. Ειδικά ανατολικά και νότια η Πάρνηθα πάει 100% για οικοπεδοποίηση. Ήδη ανακαλύπτονται συμβόλαια ιδιοκτησίας. Τώρα, για τις υποδομές της Ανατολικής Αττικής, ας γελάσω.
Πολλές δασικές περιοχές είναι ιδιόκτητες και τώρα με τους νέους δασικούς χάρτες χαρακτηρίστηκαν πολλές ακόμα.

Από τις περιοχές που ανέφερες μόνο η νότια Εύβοια έχει ανεμογεννήτριες που ούτως ή άλλως ήταν ξερό μέρος, βοσκότοποι.
Α έχουν μπει και 3 στην Τήνο που ποτέ δεν είχε τίποτα να καεί.

Τα Γεράνια έχουν καεί πολλές φορές και δεν υπάρχει ούτε μια.
Ούτε εξόρυξη βωξίτη γίνεται που φορέθηκε πολύ μετά την φωτιά που έκαψε την Κινέττα.

Το ίδιο και η Πάρνηθα και η Πεντέλη έχουν καεί επανηλειμενα αλλά οικόπεδα δεν είδαμε ποτέ.
Έχω παραθέσει ό,τι στοιχεία χρειάζονται. Αν δε θέλεις να πειστείς ότι ολόκληρες περιοχές που κάηκαν το 2007 έχουν ήδη ανεμογεννήτριες και ακολουθεί η βόρεια Εύβοια και προφανώς τα Γεράνια που έχουν βγει ήδη οι άδειες δε μπορώ να κάνω κάτι.

Από εκεί και πέρα συγνώμη αν σε κοιτώ σαν εξωγήινοι όταν μου λες ότι η Πεντέλη και γ Πάρνηθα δεν οικοπεδοποιούνται σιγά σιγά. Φυτρώνουν τελευταία κάτι βίλες, άλλο πράγμα. Και φυσικά με τα γνωστά κόλπα...

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 28 Ιουν 2022, 22:29

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:06
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:00
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:15


Δε θα το έλεγα. Γεράνια, Μυκήνες, Βόρεια Εύβοια, Νότια Εύβοια το 2007. Μέχρι και στην Τήνο είχαμε φωτιά.

Από εκεί και πέρα, Google maps επειγόντως. Ειδικά ανατολικά και νότια η Πάρνηθα πάει 100% για οικοπεδοποίηση. Ήδη ανακαλύπτονται συμβόλαια ιδιοκτησίας. Τώρα, για τις υποδομές της Ανατολικής Αττικής, ας γελάσω.
Πολλές δασικές περιοχές είναι ιδιόκτητες και τώρα με τους νέους δασικούς χάρτες χαρακτηρίστηκαν πολλές ακόμα.

Από τις περιοχές που ανέφερες μόνο η νότια Εύβοια έχει ανεμογεννήτριες που ούτως ή άλλως ήταν ξερό μέρος, βοσκότοποι.
Α έχουν μπει και 3 στην Τήνο που ποτέ δεν είχε τίποτα να καεί.

Τα Γεράνια έχουν καεί πολλές φορές και δεν υπάρχει ούτε μια.
Ούτε εξόρυξη βωξίτη γίνεται που φορέθηκε πολύ μετά την φωτιά που έκαψε την Κινέττα.

Το ίδιο και η Πάρνηθα και η Πεντέλη έχουν καεί επανηλειμενα αλλά οικόπεδα δεν είδαμε ποτέ.
Έχω παραθέσει ό,τι στοιχεία χρειάζονται. Αν δε θέλεις να πειστείς ότι ολόκληρες περιοχές που κάηκαν το 2007 έχουν ήδη ανεμογεννήτριες και ακολουθεί η βόρεια Εύβοια και προφανώς τα Γεράνια που έχουν βγει ήδη οι άδειες δε μπορώ να κάνω κάτι.

Από εκεί και πέρα συγνώμη αν σε κοιτώ σαν εξωγήινοι όταν μου λες ότι η Πεντέλη και γ Πάρνηθα δεν οικοπεδοποιούνται σιγά σιγά. Φυτρώνουν τελευταία κάτι βίλες, άλλο πράγμα. Και φυσικά με τα γνωστά κόλπα...
Οι άδειες για τα Γεράνια είχαν βγει πολύ πριν την φωτιά.
Το 2007 κάηκε και η μισή Πελοπόννησος.
Που μπήκαν ανεμογεννήτριες μετά τις φωτιες;
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Ιουν 2022, 22:36

under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:13
Ερμής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:40
Καθίστε ρε σεις Και ο Αντερ νομίζω δουλεύει κανονικά, Δεν είπε κανείς πως ειναι ραντιερης με ένα σπίτι στο περιστερι.
Τιποτα απο ολα αυτα δεν εχει σημασια.Μπορει να ειμαι εισοδηματιας, μπορει να ειμαι εργαζομενος,μπορει και τα δυο,μπορει τιποτα απο τα δυο.Ο καθενας μπορει να πιστευει ο,τι θελει και δεν μου καιγεται καρφακι.
Απλα ο συγκεκριμενος εχει αναγκη να εκφρασει καπως το συμπλεγμα μειονεξιας που εμφανεστατα τον διακατεχει.
Για συγκεκριμενους λογους εχω αποφασισει εδω και πολυ καιρο να μην του απανταω με τροπο που θα το κανει πιο εντονο.
Ρε μαυραγορίτη :smt005::smt005:

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20839
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 28 Ιουν 2022, 22:42

Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:06
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:00


Πολλές δασικές περιοχές είναι ιδιόκτητες και τώρα με τους νέους δασικούς χάρτες χαρακτηρίστηκαν πολλές ακόμα.

Από τις περιοχές που ανέφερες μόνο η νότια Εύβοια έχει ανεμογεννήτριες που ούτως ή άλλως ήταν ξερό μέρος, βοσκότοποι.
Α έχουν μπει και 3 στην Τήνο που ποτέ δεν είχε τίποτα να καεί.

Τα Γεράνια έχουν καεί πολλές φορές και δεν υπάρχει ούτε μια.
Ούτε εξόρυξη βωξίτη γίνεται που φορέθηκε πολύ μετά την φωτιά που έκαψε την Κινέττα.

Το ίδιο και η Πάρνηθα και η Πεντέλη έχουν καεί επανηλειμενα αλλά οικόπεδα δεν είδαμε ποτέ.
Έχω παραθέσει ό,τι στοιχεία χρειάζονται. Αν δε θέλεις να πειστείς ότι ολόκληρες περιοχές που κάηκαν το 2007 έχουν ήδη ανεμογεννήτριες και ακολουθεί η βόρεια Εύβοια και προφανώς τα Γεράνια που έχουν βγει ήδη οι άδειες δε μπορώ να κάνω κάτι.

Από εκεί και πέρα συγνώμη αν σε κοιτώ σαν εξωγήινοι όταν μου λες ότι η Πεντέλη και γ Πάρνηθα δεν οικοπεδοποιούνται σιγά σιγά. Φυτρώνουν τελευταία κάτι βίλες, άλλο πράγμα. Και φυσικά με τα γνωστά κόλπα...
Οι άδειες για τα Γεράνια είχαν βγει πολύ πριν την φωτιά.
Το 2007 κάηκε και η μισή Πελοπόννησος.
Που μπήκαν ανεμογεννήτριες μετά τις φωτιες;
Που δε μπήκαν. Ειδικά στην Πελοπόννησο έχουν βγει άδειες κυριολεκτικά για παντού.

Αλλά δεν έχει νόημα. Είσαι κολλημένος ότι στη χώρα του Χριστοφοράκου, του Nour1 και του Τσοχατζόπουλου δε συμβαίνει τίποτε αθέμιτο. :102:

Άβαταρ μέλους
dna replication
Δημοσιεύσεις: 30304
Εγγραφή: 16 Απρ 2018, 21:29
Phorum.gr user: dna

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από dna replication » 28 Ιουν 2022, 23:00

ethereal έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:28
dna replication έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:24
αφήστε τα ηθικά δικαιώματα και πείτε μου το απλό:
εφόσον το ακινητο χρησιμοποιείται επαγγελματικά, δεν πρέπει να πληρώνει δημοτικά τέλη επαγγελματικής στέγης και όχι κατοικίας?
Ασκώντας αυτή τη δραστηριότητα κάτοχος έως και 2 ακινήτων, δεν είναι υποχρεωμένος να συστήσει κανενός είδους εταιρεία ή άλλο σχήμα που να δηλώνει επαγγελματική ενασχόληση.
Υπάρχουν, λοιπόν, δύο ειδών φορολογικές αντιμετωπίσεις με τις αντίστοιχες υποχρεώσεις και δικαιώματα.
δεν μιλάω για την ισχύουσα νομοθεσία, μιλάω για την κοινή λογική που λεει οτι εφόσον ένα σπίτι χρησιμοποιείται ως επαγγελματικό ακίνητο είναι λογικό να πληρώνει ανταποδοτικά τέλη όπως και τα υπολοιπα επαγγελματικά ακίνητα όπως π.χ τα γραφεία
Наше дело правое - победа будет за нами!

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών