Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 23:09

under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:04
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:32
Γιατί; Ποιος τις σκέφτεται; Δεν μεταβάλλεται το ενοίκιο του μαγαζιού μου π.χ. ανάλογα με το κέρδος μου. Αν έναν μήνα μπω μέσα δεν θα μου πει ο ιδιοκτήτης "σου χαρίζω το ενοίκιο".

Προσωπικά βέβαια έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη μου, αλλά επίσης δεν είναι τεμπελχανάς. Έχει κανονική δουλειά.
Ε τοτε γιατι μας πρηζεις τον πουτσο; Πληρωνε τις υποχρεωσεις σου χωρις κλαψες.
Εσύ κλαίγεσαι που δεν μπορείς να διεκδικείς για πάντα το δικαίωμα να μην δουλεύεις και να ζεις παρασιτικά.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 28 Ιουν 2022, 23:14

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:09
under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 21:04
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 20:32
Γιατί; Ποιος τις σκέφτεται; Δεν μεταβάλλεται το ενοίκιο του μαγαζιού μου π.χ. ανάλογα με το κέρδος μου. Αν έναν μήνα μπω μέσα δεν θα μου πει ο ιδιοκτήτης "σου χαρίζω το ενοίκιο".

Προσωπικά βέβαια έχω άριστη σχέση με τον ιδιοκτήτη μου, αλλά επίσης δεν είναι τεμπελχανάς. Έχει κανονική δουλειά.
Ε τοτε γιατι μας πρηζεις τον πουτσο; Πληρωνε τις υποχρεωσεις σου χωρις κλαψες.
Εσύ κλαίγεσαι που δεν μπορείς να διεκδικείς για πάντα το δικαίωμα να μην δουλεύεις και να ζεις παρασιτικά.
ΕΣΣΕΤΑΙ ΠΟΥΤΣΑ

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 28 Ιουν 2022, 23:49

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:09
Εσύ κλαίγεσαι που δεν μπορείς να διεκδικείς για πάντα το δικαίωμα να μην δουλεύεις και να ζεις παρασιτικά.
Αυτο σημαινει οτι σου πεφτει ακριβο το ενοικιο που ζηταω;
Θα το αντεξω.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 28 Ιουν 2022, 23:56

under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:49
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:09
Εσύ κλαίγεσαι που δεν μπορείς να διεκδικείς για πάντα το δικαίωμα να μην δουλεύεις και να ζεις παρασιτικά.
Αυτο σημαινει οτι σου πεφτει ακριβο το ενοικιο που ζηταω;
Θα το αντεξω.
Ακριβό δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του. Παρασιτικό θα το πω. Αλλά δεν έχουμε σχέση ιδιοκτήτη-ενοικιαστή, οπότε δεν με ενδιαφέρει άμεσα. Ζήτα και 10.000. Στα παπάρια μου.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 29 Ιουν 2022, 00:16

hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:56
under έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:49
hellegennes έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:09
Εσύ κλαίγεσαι που δεν μπορείς να διεκδικείς για πάντα το δικαίωμα να μην δουλεύεις και να ζεις παρασιτικά.
Αυτο σημαινει οτι σου πεφτει ακριβο το ενοικιο που ζηταω;
Θα το αντεξω.
Ακριβό δεν σημαίνει τίποτα από μόνο του. Παρασιτικό θα το πω. Αλλά δεν έχουμε σχέση ιδιοκτήτη-ενοικιαστή, οπότε δεν με ενδιαφέρει άμεσα. Ζήτα και 10.000. Στα παπάρια μου.
Ενταξει αλλα τον δικο μου τσιοκο γιατι τον πρηζεις;
Αν θες κατι μιλα με τον ιδιοκτητη του μαγαζιου σου.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40328
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 29 Ιουν 2022, 00:22

Εσύ μου πρήζεις τ' αρχίδια. Δεν με ενδιέφερε σε κανένα σημείο της συζήτησης τι ζητάς για ενοίκιο. Εσύ το έφερες στην συζήτηση χωρίς να ερωτηθείς.

Εγώ σχολίασα το υπερφίαλο ποστ σου όπου κλαιγόσουν που κανείς δεν ήρθε να σου πει "πολύ λυπάμαι που δεν μπορείς να ζεις χωρίς να δουλεύεις επειδή ΕΝΦΙΑ, εφορία και πτώση ενοικίων λόγω κρίσης. Πάρε μια αύξηση με δική μου πρωτοβουλία γιατί δεν μπορώ να σε βλέπω να αναγκάζεσαι να δουλέψεις για να βγάλεις χρήματα".
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Chainis
Δημοσιεύσεις: 21282
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:39
Phorum.gr user: Chainis

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chainis » 29 Ιουν 2022, 00:40

Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:42
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:29
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:06


Έχω παραθέσει ό,τι στοιχεία χρειάζονται. Αν δε θέλεις να πειστείς ότι ολόκληρες περιοχές που κάηκαν το 2007 έχουν ήδη ανεμογεννήτριες και ακολουθεί η βόρεια Εύβοια και προφανώς τα Γεράνια που έχουν βγει ήδη οι άδειες δε μπορώ να κάνω κάτι.

Από εκεί και πέρα συγνώμη αν σε κοιτώ σαν εξωγήινοι όταν μου λες ότι η Πεντέλη και γ Πάρνηθα δεν οικοπεδοποιούνται σιγά σιγά. Φυτρώνουν τελευταία κάτι βίλες, άλλο πράγμα. Και φυσικά με τα γνωστά κόλπα...
Οι άδειες για τα Γεράνια είχαν βγει πολύ πριν την φωτιά.
Το 2007 κάηκε και η μισή Πελοπόννησος.
Που μπήκαν ανεμογεννήτριες μετά τις φωτιες;
Που δε μπήκαν. Ειδικά στην Πελοπόννησο έχουν βγει άδειες κυριολεκτικά για παντού.

Αλλά δεν έχει νόημα. Είσαι κολλημένος ότι στη χώρα του Χριστοφοράκου, του Nour1 και του Τσοχατζόπουλου δε συμβαίνει τίποτε αθέμιτο. :102:
Είμαι κολλημένος στο ότι για να μπουν κάπου ανεμογεννήτριες Δεν χρειάζεται να καεί τίποτα .
Όπου δεν κατάφερε να επικρατήσει ο ΕΛΑΣ εξοντωνοντας τις άλλες αντιστασιακες οργανώσεις δεν υπήρξαν και τάγματα ασφαλείας

Μάργκαρετ Θάτσερ:
Ο σοσιαλισμός είναι πολύ καλός μέχρι να τελειώσουν τα λεφτά των αλλων

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 29 Ιουν 2022, 00:56

dna replication έγραψε:
28 Ιουν 2022, 23:00
ethereal έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:28
dna replication έγραψε:
28 Ιουν 2022, 02:24
αφήστε τα ηθικά δικαιώματα και πείτε μου το απλό:
εφόσον το ακινητο χρησιμοποιείται επαγγελματικά, δεν πρέπει να πληρώνει δημοτικά τέλη επαγγελματικής στέγης και όχι κατοικίας?
Ασκώντας αυτή τη δραστηριότητα κάτοχος έως και 2 ακινήτων, δεν είναι υποχρεωμένος να συστήσει κανενός είδους εταιρεία ή άλλο σχήμα που να δηλώνει επαγγελματική ενασχόληση.
Υπάρχουν, λοιπόν, δύο ειδών φορολογικές αντιμετωπίσεις με τις αντίστοιχες υποχρεώσεις και δικαιώματα.
δεν μιλάω για την ισχύουσα νομοθεσία, μιλάω για την κοινή λογική που λεει οτι εφόσον ένα σπίτι χρησιμοποιείται ως επαγγελματικό ακίνητο είναι λογικό να πληρώνει ανταποδοτικά τέλη όπως και τα υπολοιπα επαγγελματικά ακίνητα όπως π.χ τα γραφεία
Ναι, αλλά αν ο ένας αφήνει απ' έξω τη νομοθεσία και προτάσει τη (δική του) "κοινή λογική" κι ο άλλος αφήνει τα ισχύοντα και προτάσει τα (δικά του) "ηθικά δικαιώματα", δεν γίνεται γόνιμη συζήτηση.
Απλώς διαιωνίζονται οι στερεοτυπικές σκέψεις/επιθυμίες του καθενός ντυμένες με μορφή, τάχα μου, "εύλογων" ερωτήσεων που μόνο ασχετοσύνη (ίσως και κόμπλεξ) δείχνουν.

Άβαταρ μέλους
under
Δημοσιεύσεις: 18482
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 17:02

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από under » 29 Ιουν 2022, 01:03

hellegennes έγραψε:
29 Ιουν 2022, 00:22
Εσύ μου πρήζεις τ' αρχίδια. Δεν με ενδιέφερε σε κανένα σημείο της συζήτησης τι ζητάς για ενοίκιο. Εσύ το έφερες στην συζήτηση χωρίς να ερωτηθείς.

Εγώ σχολίασα το υπερφίαλο ποστ σου όπου κλαιγόσουν που κανείς δεν ήρθε να σου πει "πολύ λυπάμαι που δεν μπορείς να ζεις χωρίς να δουλεύεις επειδή ΕΝΦΙΑ, εφορία και πτώση ενοικίων λόγω κρίσης. Πάρε μια αύξηση με δική μου πρωτοβουλία γιατί δεν μπορώ να σε βλέπω να αναγκάζεσαι να δουλέψεις για να βγάλεις χρήματα".
Ολο κατι δεν σε ενδιαφερει και ολο τα δικα μου @@ πρηζεις.Δεν ειμαι εγω ο ιδιοκτητης του μαγαζιου σου.Αδικα με ζαλιζεις.
Δεν αποθνήσκουν οι θεοί. Η πίστις αποθνήσκει του αχαρίστου όχλου των θνητών.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 20838
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 29 Ιουν 2022, 09:58

Chainis έγραψε:
29 Ιουν 2022, 00:40
Εμπεδοκλής έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:42
Chainis έγραψε:
28 Ιουν 2022, 22:29


Οι άδειες για τα Γεράνια είχαν βγει πολύ πριν την φωτιά.
Το 2007 κάηκε και η μισή Πελοπόννησος.
Που μπήκαν ανεμογεννήτριες μετά τις φωτιες;
Που δε μπήκαν. Ειδικά στην Πελοπόννησο έχουν βγει άδειες κυριολεκτικά για παντού.

Αλλά δεν έχει νόημα. Είσαι κολλημένος ότι στη χώρα του Χριστοφοράκου, του Nour1 και του Τσοχατζόπουλου δε συμβαίνει τίποτε αθέμιτο. :102:
Είμαι κολλημένος στο ότι για να μπουν κάπου ανεμογεννήτριες Δεν χρειάζεται να καεί τίποτα .
Χρειάζεται. Για να καμφθούν οι αντιστάσεις και να περάσουν τα βαριά οχήματα από το πυκνό δάσος. Όπου υπάρχει αιολικό πάρκο προηγούνται οι πυρκαγιές. Τυχαίες όπως πάντα...

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Ιουν 2022, 15:28

Antares έγραψε:
28 Ιουν 2022, 11:17
Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2022, 11:14
μεγαλο δραμα περναν οι ΔΥ - ευτυχως σε μας τους εργατες εδιναν δανεια μαλλον ειμαστε πιο φερεγγυοι :003:
Δεν δίνουν σε όλους, ούτε είναι όλοι οι ΔΥ το ίδιο.
Επίσης οι εργάτες και οι τεχνίτες (στις δημόσιες επιχειρήσεις) έχουν μακράν καλύτερους μισθούς από τους υπαλλήλους γραφείου.
Για να το πω πιο αναλυτικά, το μισθολόγιο (όχι οι αρπαχτές) της εταιρείας που δουλεύω, ήταν διαμορφωμένο από τους Άγγλους, ώστε ακόμη και ο πιο χαμηλόμισθος χωρίς περιουσιακά στοιχεία με τα χρόνια να αποκτήσει στέγη και αυτοκίνητο. Με τις περικοπές του 2010 που συνεχίζονται έως σήμερα μου έχουν αφαιρεθεί περίπου 100 χιλιάδες ευρώ.
Ορίστε το αυτοκίνητο, το διαμέρισμα και ένα μαξιλαράκι για ασθένειες.
Οι αρπαχτές με τα περιφερειακά του μισθολογίου και τις προσθήκες, συνεχίσθηκαν και αυγατίσθηκαν για άλλους, δεν κατάλαβαν μνημόνιο, εξάλλου είχαν από πριν περιουσιακά στοιχεία.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Ιουν 2022, 16:10

Antares έγραψε:
29 Ιουν 2022, 15:28
Antares έγραψε:
28 Ιουν 2022, 11:17
Αγις έγραψε:
28 Ιουν 2022, 11:14
μεγαλο δραμα περναν οι ΔΥ - ευτυχως σε μας τους εργατες εδιναν δανεια μαλλον ειμαστε πιο φερεγγυοι :003:
Δεν δίνουν σε όλους, ούτε είναι όλοι οι ΔΥ το ίδιο.
Επίσης οι εργάτες και οι τεχνίτες (στις δημόσιες επιχειρήσεις) έχουν μακράν καλύτερους μισθούς από τους υπαλλήλους γραφείου.
Για να το πω πιο αναλυτικά, το μισθολόγιο (όχι οι αρπαχτές) της εταιρείας που δουλεύω, ήταν διαμορφωμένο από τους Άγγλους, ώστε ακόμη και ο πιο χαμηλόμισθος χωρίς περιουσιακά στοιχεία με τα χρόνια να αποκτήσει στέγη και αυτοκίνητο. Με τις περικοπές του 2010 που συνεχίζονται έως σήμερα μου έχουν αφαιρεθεί περίπου 100 χιλιάδες ευρώ.
Ορίστε το αυτοκίνητο, το διαμέρισμα και ένα μαξιλαράκι για ασθένειες.
Οι αρπαχτές με τα περιφερειακά του μισθολογίου και τις προσθήκες, συνεχίσθηκαν και αυγατίσθηκαν για άλλους, δεν κατάλαβαν μνημόνιο, εξάλλου είχαν από πριν περιουσιακά στοιχεία.
ΔΕΗ ;
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

Άβαταρ μέλους
Antares
Δημοσιεύσεις: 7852
Εγγραφή: 11 Απρ 2018, 10:46
Phorum.gr user: Ακταία

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Antares » 29 Ιουν 2022, 16:15

Αγις έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:10
ΔΕΗ ;
Nαι. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω και δεν επιτρέπεται.

Άβαταρ μέλους
Αγις
Δημοσιεύσεις: 25881
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:09

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αγις » 29 Ιουν 2022, 17:16

Antares έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:15
Αγις έγραψε:
29 Ιουν 2022, 16:10
ΔΕΗ ;
Nαι. Δεν χρειάζεται να πω τίποτα παραπάνω και δεν επιτρέπεται.
οντως δεν χρειαζεται ....... :003:
ΖΗΝΗΔΕΩΣ

xioni
Δημοσιεύσεις: 1525
Εγγραφή: 11 Φεβ 2020, 23:30

Re: Τα ενοίκια στην Αθήνα έχουν πάρει φωτιά

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από xioni » 30 Ιουν 2022, 01:42

Κλάψε άντερ. Κλάψε.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών