Λεφτόδεντρα

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Λεφτόδεντρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2022, 10:07

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Ιουν 2022, 11:47

Καθόλου. Η αξία των υπηρεσιών γυμναστικής στην Ελλάδα κακοπληρώνεται.
αυτο το λενε ολοι οσοι πουλανε οτιδηποτε, αγαθο η υπηρεσια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32751
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Λεφτόδεντρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 08 Ιουν 2022, 10:43

gassim έγραψε:
07 Ιουν 2022, 18:40
Στύγιος έγραψε:
07 Ιουν 2022, 18:25
Η γυναίκα μου είναι εδώ κι αρκετά χρόνια άνεργη αναπληρώτρια. 2 χρονιές δούλεψε όλες κι όλες και δεν την προσλαμβάνουν πλέον ,διότι υπάρχουν συνάδελφοι -συναδέλφισσες με περισσότερα μόρια. Να κλαψομουνιάσω γι αυτό;Όχι βέβαια.
ΑΣΕΠ δεν έχει γίνει απ' το μακρινό.... 2008.
Ρε φίλε δεν υπάρχει «άνεργη αναπληρώτρια» ή σε παίρνουν για αναπληρωτή και είσαι αναπληρωτής ή δεν σε παίρνουν και είσαι σκέτο άνεργος.
Άνεργη καθηγήτρια είναι η γυναίκα σου ή καλύτερα άνεργη μαθηματικός/φυσικός ή ότι είναι.
σωστο.

οπως και ο τιτλος "αδιοριστος εκπαιδευτικος". καραγκιοζιλικια.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Λεφτόδεντρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 08 Ιουν 2022, 10:57

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:07
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Ιουν 2022, 11:47

Καθόλου. Η αξία των υπηρεσιών γυμναστικής στην Ελλάδα κακοπληρώνεται.
αυτο το λενε ολοι οσοι πουλανε οτιδηποτε, αγαθο η υπηρεσια.
Δεν σημαίνει ότι όλοι έχουν δίκιο.
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

mrbingbang
Δημοσιεύσεις: 11
Εγγραφή: 28 Μάιος 2022, 11:08

Re: Λεφτόδεντρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mrbingbang » 08 Ιουν 2022, 10:59

Ασέβαστος έγραψε:
08 Ιουν 2022, 10:04
ΟΥΤΙΣ έγραψε:
07 Ιουν 2022, 11:10
Συζήτηση με πελάτισσα σε γυμναστήριο Βορείων Προαστίων.
Αφού έχει προηγηθεί συζήτηση για ακρίβεια, ΔΕΗ και τα λοιπά.

ΟΥΤΙΣ: "Πρέπει να αυξηθούν οι μισθοί"

Πελάτισσα: "Γιάννη, δεν υπάρχουν λεφτόδεντρα ".

ΟΥΤΙΣ: "Και τότε η ΔΕΗ και οι υπόλοιποι που αυξάνουν τις τιμές από που περιμένουν να βρούμε λεφτά να τα πληρώσουμε; Νομίζουν ότι υπάρχουν λεφτόδεντρα;"

Πελάτισσα: "..."

Τελικά, δεν έμαθα. Υπάρχουν λεφτόδεντρα για να πληρώνουμε τους λογαριασμούς και τα αυξημένα κόστη, αλλά όχι για να αυξήσουμε τους μισθούς;

Μπορείτε να βοηθήσετε;

αν αυξηθουν οι μισθοι, θα πρεπει να αυξηθουν και τα προιοντα που πουλα η επιχειρηση, για να βγει το κοστος. και μετα να ξανααυξηθουν οι μισθοι για να βγαινουν οι εργαζομενοι, και ξανα τα προιοντα για να βγαινουν οι εργοδοτες...

και γιαυτο οσο υπαρχει οικονομια υπαρχουν μονο αυξησεις, και ποτε μειωσεις. πληθωρισμο το λενε.

καπου μεσα σε ολο αυτο, προσπαθουμε να βρουμε ισοροπια. δυσκολο, αλλα δεν υπαρχει ευκολη λυση.
Ειτε οι εργοδοτες πρεπει να αποδεχθουν οτι θα εχουν μειωμενα κερδη ειτε θα πρεπει να γινει ετσι η αγορα ωστε η προσφορα να ειναι εφαμιλλη της ζητησης.

Και τα δυο δεν προκειται να γινουν στην Ελλαδα.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14689
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Λεφτόδεντρα

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 08 Ιουν 2022, 13:35

Βλήμα έγραψε:
07 Ιουν 2022, 23:18
Feindflug έγραψε:
07 Ιουν 2022, 22:57
Βλήμα έγραψε:
07 Ιουν 2022, 22:51


Ή ότι αν έχεις σπουδάσει κάτι και αφιερώνεις χρόνο για να προσφέρεις μέσω αυτού, θα έπρεπε να αμείβεσαι ανάλογα.
Το ντιλ ήταν "με τα 800 ευρώ μηνιαίως μπορώ να αγοράζω 50 βενζίνες και 50 ρύζια". Τώρα μπορεί κάποιος να αγοράζει 25 βενζίνες κι 25 ρύζια. Δεν μειώθηκε ο χρόνος σπουδών του, δεν μειώθηκαν οι ώρες εργασίας του. Άρα τον γαμήσανε. Η παπαριά περί ατομικής ευθύνης έχει κουράσει. Αν έρθει αυτός που θα μου κλέψει το αυτοκίνητο έχει τα δίκια του αν μου πει "κι εσύ ρε μπρο είχες ξεχάσει τα κλειδιά στην μηχανή, άρα έχεις κάποια μικρή ευθύνη", αλλά αυτός παραμένει ένας ξεφτιλισμένος κλέφτης που θέλω να του σπάσω τα μούτρα.
Δεν το πάω ρε δικέ μου καθαρά στην ατομική ευθύνη, αλλά όλα αλλάζουν σε αυτόν τον κόσμο. Αν δεν αλλάξεις και συ, θα εξαφανιστείς.

Επειδή κάποτε χρησιμοποιούσαμε τα άλογα και υπήρχαν ένα σωρό επαγγέλματα γύρω από αυτά, σημαίνει ότι τους γαμήσαμε όλους αυτούς, επειδή επικράτησαν τα αυτοκίνητα; Πρέπει κάπου να προσαρμοζόμαστε και μεις. Θα συμβούν και ατυχίες, θα έρθουν και στιγμές πιο εύκολες...

Μην τραβάς στο άλλο άκρο και ζητάς μέχρι και γκόμενα από το κράτος.
Δεν το τραβάω σε κανένα άκρο. Δεν ζητάω γκόμενα από το κράτος. Στοιχειώδη προστασία και κανονικότητα ζητάω. Να μην έχει τόσους φόρους στο ρεύμα ας πούμε θα ήταν μια καλή αρχή, το να μην απαξιώσει την επιθεώρηση εργασίας θα ήταν ένα θανάσιμο χτύπημα λιγότερο, αλλά κι ένα βήμα πιο μακριά από τους οικονομικούς στόχους της ΝΔ.
Άλλο αυτό ρε τύπε και άλλο το:

Επειδή κάποτε έκανα μια δουλειά και έπαιρνα πολύ καλό μισθό, θέλω να τον έχω για πάντα κι ας έχει αλλάξει εντελώς η κοινωνία και τα θέλω των καταναλωτών.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών