Τέλος επιτηδεύματος: ανοίγει ο δρόμος για την κατάργησή του

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32934
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Τέλος επιτηδεύματος: ανοίγει ο δρόμος για την κατάργησή του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 05 Ιούλ 2022, 14:40

Feindflug έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:42
Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 09:22
Feindflug έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 17:51


Σιγά ρε δικέ μου μην με αναγκάσεις να πάρω και μετοχές από την εταιρεία σου.

Αν δεν γουστάρεις να είσαι ελεύθερος επαγγελματίας, γίνε ιδιωτικός ή δημόσιος υπάλληλος. Λες και σας βάλανε κανένα πιστόλι στον κρόταφο για να ανοίξετε επιχείρηση κάνετε όλοι σας.
το θεμα ειναι οτι οταν το επελεξα, το εκανα γνωριζοντας τις φορολογικες μου υποχρεωσεις. και εκτοτε εχουν αλλαξει 500 φορες.
Το ίδιο και οι κρατήσεις των μισθωτών, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ και 1002 άλλα ρε δικέ μου.

Τίποτα δεν είναι σταθερό και δεδομένο.
ποτε ειπαν στους μισθωτους "θα δινετε 600 ευρω το κεφαλι παραπανω, ασχετως εισοδηματος";
ο ενφια ειναι εξισου ηλιθιος φορος.
οι αλλαγες σε κρατησεις η οτι, ειναι ελαχιστες, και συνηθως στοχευμενες σε ψηλα εισοδηματα. αυτη η μαλακια ειναι το αντιθετο.

το οτι τιποτα δεν ειναι σταθερο, ειναι απο τα πιο σημαντικα στραβα στην χωρα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
Feindflug
Δημοσιεύσεις: 14728
Εγγραφή: 08 Φεβ 2019, 21:00
Τοποθεσία: Θεσσαλονίκη

Re: Τέλος επιτηδεύματος: ανοίγει ο δρόμος για την κατάργησή του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Feindflug » 05 Ιούλ 2022, 16:23

Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 14:40
Feindflug έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 12:42
Ασέβαστος έγραψε:
05 Ιούλ 2022, 09:22


το θεμα ειναι οτι οταν το επελεξα, το εκανα γνωριζοντας τις φορολογικες μου υποχρεωσεις. και εκτοτε εχουν αλλαξει 500 φορες.
Το ίδιο και οι κρατήσεις των μισθωτών, ΕΝΦΙΑ, ΦΠΑ και 1002 άλλα ρε δικέ μου.

Τίποτα δεν είναι σταθερό και δεδομένο.
ποτε ειπαν στους μισθωτους "θα δινετε 600 ευρω το κεφαλι παραπανω, ασχετως εισοδηματος";
ο ενφια ειναι εξισου ηλιθιος φορος.
οι αλλαγες σε κρατησεις η οτι, ειναι ελαχιστες, και συνηθως στοχευμενες σε ψηλα εισοδηματα. αυτη η μαλακια ειναι το αντιθετο.

το οτι τιποτα δεν ειναι σταθερο, ειναι απο τα πιο σημαντικα στραβα στην χωρα.
Ρε δικέ μου, αν δεν σου αρέσει, πάνε γίνε υπάλληλος. Όλο γκρίνια και γκρίνια είστε.

Συνεχώς δηλαδή γκρινιάζετε για την λαθεμένη επιλογή που κάνατε, πόσο σας χτυπάει το κράτος και η κοινωνία και παραμένετε εκεί όμως. Φτάνει πια με την μουρμούρα ρε τύπε! Δώσε το μαγαζί κι άντε σε καμμιά φάμπρικα να λαδώσει το αντεράκι σου και να ησυχάσει το κεφάλι σου.
Dein Herz, meine Gier
Ab jetzt gehörst du nur mir

Dorian
Δημοσιεύσεις: 2835
Εγγραφή: 09 Απρ 2018, 22:13

Re: Τέλος επιτηδεύματος: ανοίγει ο δρόμος για την κατάργησή του

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dorian » 05 Ιούλ 2022, 16:46

mao mao έγραψε:
04 Ιούλ 2022, 17:27
Και στην τελική ας βγάλουμε και ένα τέλος ιδιωτικού υπαλλήλου. Το οποίο θα πληρώνεις και αν μείνεις ανεργος. Θα σου αρέσει;
Δεν έχει νόημα αυτό. Εξάλλου πολλά από αυτά τα μέτρα όπως πχ και παράλογα στα ταμεία ΤΣΜΕΔΕ κ.ά. ήταν είναι για να βάζουν φρένο στην είσοδο πολλών νέων παικτών. Μην γίνει η κατάσταση σαν τα εσπρεσάδικα, παγωτογιαουρτάδικα κλπ. Στην οικονομική περίοδο αυτή όχι πριν 30-40 χρόνια χωρίς να έχεις μαξιλάρια και εναλλακτικές ροές χρημάτων να ξεκινάς ελεύθερο επάγγελμα γραφείο ή μαγαζι επιχείρηση είσαι μάλλον καταδικασμένος.
https://youtu.be/-VhIL6Ld9qI?t=1166 Πράξη ΑΝΑΘΕΜΑΤΙΣΜΟΥ ΤΩΝ ΒΟΥΛΕΥΤΩΝ Κατσαφάδου Κωνσταντίνου, Μιχαηλίδου Δόμνας, Βλαχάκου Νικολάου http://tinyurl.com/4hwb2kra

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών