Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
mao mao
Δημοσιεύσεις: 7429
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Ιούλ 2022, 09:50

hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 02:02
Αυξανόμενη ζήτηση δεν μπορεί να υπάρχει αν μειώνεται ο πληθυσμός και ταυτόχρονα δεν κατεδαφίζονται μαζικά τα παλιότερα κτήρια.
Ο πληθυσμός της Ελλάδος μειώνεται αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα ΑΘηνα/Θεσσαλόνικη για τα οποίο μιλάμε συνήθως η μείωση είναι μικρή. Βασικά ερημώνει η επαρχία και όλοι κατευθύνονται σε δύο πόλεις.

Δεν κατεδαφίζονται μαζικά παλιά κτίρια, αλλά πολλά είναι παρατημένα και έχουν γίνει ακατοίκητα. Επίσης τα στάνταρ του κόσμου έχουν ανέβει και τα ερρείπια δεν νοικιάζονται οπως παλαιότερα.

Έχουν αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό τα νοικοκυριά με ένα ή δύο άτομα. Τα 80'ς και τα 90'ς ήταν αρκετά συνηθισμένο στο ίδιο σπίτι να μένουν ακόμη και οι παππούδες. Τώρα αυτό ειναι σχεδό αδιανόητο. Οπότε έχουμε ίδιο αριθμό σπιτιών αλλά με λιγότερα μέλη στο κάθε ένα κατά μ.ο.

Αυτά ως πιθανές εξηγήσεις για μείωση πληθυσμού και αύξηση ενοικιών. Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και το airnb ειδικά στην Αθήνα και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιούλ 2022, 14:21

mao mao έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 09:50
hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 02:02
Αυξανόμενη ζήτηση δεν μπορεί να υπάρχει αν μειώνεται ο πληθυσμός και ταυτόχρονα δεν κατεδαφίζονται μαζικά τα παλιότερα κτήρια.
Ο πληθυσμός της Ελλάδος μειώνεται αλλά στα μεγάλα αστικά κέντρα ΑΘηνα/Θεσσαλόνικη για τα οποίο μιλάμε συνήθως η μείωση είναι μικρή. Βασικά ερημώνει η επαρχία και όλοι κατευθύνονται σε δύο πόλεις.

Δεν κατεδαφίζονται μαζικά παλιά κτίρια, αλλά πολλά είναι παρατημένα και έχουν γίνει ακατοίκητα. Επίσης τα στάνταρ του κόσμου έχουν ανέβει και τα ερρείπια δεν νοικιάζονται οπως παλαιότερα.

Έχουν αυξηθεί σε μεγάλο βαθμό τα νοικοκυριά με ένα ή δύο άτομα. Τα 80'ς και τα 90'ς ήταν αρκετά συνηθισμένο στο ίδιο σπίτι να μένουν ακόμη και οι παππούδες. Τώρα αυτό ειναι σχεδό αδιανόητο. Οπότε έχουμε ίδιο αριθμό σπιτιών αλλά με λιγότερα μέλη στο κάθε ένα κατά μ.ο.

Αυτά ως πιθανές εξηγήσεις για μείωση πληθυσμού και αύξηση ενοικιών. Φυσικά παίζει τεράστιο ρόλο και το airnb ειδικά στην Αθήνα και στο κέντρο της Θεσσαλονίκης.
Για το πρώτο που λες δεν είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει. Για την ακρίβεια η ΕΛΣΤΑΤ διαφωνεί κάθετα. Ο πληθυσμός Αθηνών-Θεσσαλονίκης μειώνεται από το 2010-2012 και μετά:


Εικόνα


Εικόνα
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7429
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 17 Ιούλ 2022, 14:35

hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 14:21


Για το πρώτο που λες δεν είμαι σίγουρος ότι συμβαίνει. Για την ακρίβεια η ΕΛΣΤΑΤ διαφωνεί κάθετα. Ο πληθυσμός Αθηνών-Θεσσαλονίκης μειώνεται από το 2010-2012 και μετά:


Εικόνα


Εικόνα
Τα στοιχεία αυτά αφορούν νομούς και όχι τα πολεοδομικά συγκροτήματα Αθήνας/Θεσσαλονίκης. Μου δίνεις την ευκαιρία να αναφέρω έναν ακόμη λόγο αύξησης των ενοικιών. Η ακρίβεια ειδικά στα καύσιμα έκανε πολλούς να θέλουν να επιστρέψουν από τα προάστια στον αστικό ιστό για να μη χρειάζονται δύο αυτοκίνητα + βενζίνες. Έτσι άρχισαν να φεύγουν από τη Ραιδεστό και την Περαία και να ψάχνονται να μείνουν μέσα στην πόλη, και αυτό ανεβάζει τις τιμές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιούλ 2022, 14:58

Δεν ξέρω, τώρα με πηγαίνεις σε πράγματα για τα οποία δεν υπάρχουν στοιχεία. Ωστόσο αυτές οι καμπύλες δείχνουν σημαντικές μεταβολές προς τα κάτω και ακόμη κι αν συμβαίνει σε κάποιον βαθμό αυτό που λες, το πολύ-πολύ να μένει σταθερή η ζήτηση στο κέντρο. Όμως τα ενοίκια ανεβαίνουν ταυτόχρονα σε όλον τον πολεοδομικό ιστό και η Θεσσαλονίκη και η Αθήνα είναι ένας μεγάλος συνεχόμενος ιστός. Εκεί εντοπίζεται ο πληθυσμός τους. Κάτι χωριουδάκια μέσα στην περιφέρεια δεν αλλάζουν την εικόνα.

Θα είχε όμως ενδιαφέρον να δούμε την εικόνα από την ζήτηση μακροχρόνιας ενοικίασης στα μεσιτικά γραφεία και πώς εξελίχθηκε τα τελευταία χρόνια.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 17 Ιούλ 2022, 21:38

hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 09:21
Δεν έχεις δει να γίνεται κουβέντα γιατί δεν ισχύει. Ούτε ανακοινώνονται νέες γραμμές παντού, πόσο μάλλον στο κέντρο, ούτε έχει κάποια λειτουργική σχέση. Απλά σ' αρέσει σαν δικαιολογία, ως ιδιοκτήτης.
Ας ξεπεράσουμε το ότι δεν κατάλαβες αυτό που έγραψα (περί αυξανόμενης ζήτησης) και, φυσικά, δεν έκανες καμία μνεία για την ορθότητά του και ας συνεχίσουμε με αυτό που ο ίδιος δεν ανέχεσαι να σου κάνουν. Το να προτάσσεις τη δική σου, εκ του κώλου βγαλμένη βεβαιότητα, πως ο συνομιλητής σου μιλά με κάποια ιδιότητα που τάχα μου έχει και αντιτίθεται με σθένος στα όσα λογικά λες. Αμ δε! Ούτε τις ιδιότητες πετυχαίνεις ούτε τα "λογικά" γράφεις.

Όσο για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν και έχουν μια μικρή μυρωδιά από μετρό, θα σε βεβαιώσουν ότι κάθε κουκιδίτσα που βλέπεις στον χάρτη των υπαρχόντων σταθμών, αλλά και κάθε νέα που προστίθεται με τις εκάστοτε εξαγγελίες, αποτελεί το κέντρο μιας περιοχής αρκετά μεγάλης διαμέτρου στην οποία τα ενοίκια ανέβηκαν ανεπιστρεπτί. Προσπάθησε να συνδέσεις τώρα όλες αυτές τις περιοχές στο λεκανοπέδιο και ξαναμιλάμε.

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 17 Ιούλ 2022, 22:53

hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 01:09
Αρχέλαος έγραψε:
16 Ιούλ 2022, 17:03
Για το νήμα ίσως επανέλθω με δική μου τοποθέτηση, δεν έχω διαβάσει και όλες τις σελίδες.

hellegennes έγραψε:
13 Ιούλ 2022, 14:30


Για να μπορούν οι άνθρωποι να καλύπτουν περισσότερες ανάγκες τους και να μην υπολειτουργεί όλη η υπόλοιπη αγορά υπηρεσιών και προϊόντων.

Δεν ξέρω γιατί σου είναι τόσο δύσκολο να το αντιληφθείς.
Και τι προτείνεις ώστε να μειωθούν οι τιμές των ενοικίων;
Επίσης κατά τη γνώμη σου που οφείλεται το ότι οι τιμές δεν μειώνονται;
Σίγουρα αιτία είναι σε μεγάλο βαθμό τα Airbnb και σίγουρα θα είχαμε μείωση αν το airbnb είχε προδιαγραφές ανάλογες κανονικής τουριστικής επιχείρησης, που θα απέτρεπε μεγάλο αριθμό ιδιοκτητών να διαλέγουν αυτήν την εύκολη λύση.

Δεν είναι μόνο αυτό βέβαια, αλλά θύμισέ μου να επιστρέψω στο θέμα.
Nαι τα Airbnb παίζουν ρόλο.

Ωστόσο θεωρώ και το εξής:
Η τιμή ενοικίου έχει να κάνει με το κόστος αγοράς του οικοπέδου και κατασκευής ή απόκτησης του ακινήτου.
Επιπλέον από την είσπραξη του ενοικίου πρέπει να αφαιρεθεί ο ΕΝΦΙΑ, η αυτοτελής φορολόγηση ενοικίου, έξοδα για κοινόχρηστα και δαπάνες κοινόχρηστου χώρου που αφορούν τον ιδιοκτήτη της κατοικίας, συν ένα άτυπο ασφάλιστρο για ενδεχόμενο μπαταχτσήδων ενοικιαστών, καθώς ακόμα και το τωρινό θεσμικό πλαίσιο δεν ευνοεί ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα.
Συνήθως ο ιδιοκτήτης για να κάνει απόσβεση σε εύλογο χρονικό διάστημα θέλει μία απόδοση 5-6% κατ'έτος.
Η οποία ίσως δεν επιτυγχάνεται πολλές φορές.
Εν ολίγοις πλην άλλων αντικειμενικών ή υποκειμενικών παραγόντων, εκτιμώ πως τα παραπάνω είναι ένας λόγος που υπάρχει ζήτημα.


Ωστόσο δεν είμαι ειδικός ούτε ασχολούμαι με τον χώρο για να ξέρω επακριβώς τι ισχύει.
Π.χ. βλέπουμε πολλά ακίνητα σύγχρονα ή μη να είναι ξενοίκιαστα μέχρι και παραμελημένα. Τα οποία θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν ιδίως σε περιπτώσεις που ο κάτοχος τους δεν είναι ιδιώτης.

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ενδιαφέρον ζήτημα με πολλές οπτικές.



Πως αξιολογείς τις παρακάτω προτάσεις;
https://www.ot.gr/2022/07/16/apopseis/e ... i-stegasi/
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 17 Ιούλ 2022, 23:39

ethereal έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 21:38
Όσο για τους υπόλοιπους που μας διαβάζουν και έχουν μια μικρή μυρωδιά από μετρό, θα σε βεβαιώσουν ότι κάθε κουκιδίτσα που βλέπεις στον χάρτη των υπαρχόντων σταθμών, αλλά και κάθε νέα που προστίθεται με τις εκάστοτε εξαγγελίες, αποτελεί το κέντρο μιας περιοχής αρκετά μεγάλης διαμέτρου στην οποία τα ενοίκια ανέβηκαν ανεπιστρεπτί. Προσπάθησε να συνδέσεις τώρα όλες αυτές τις περιοχές στο λεκανοπέδιο και ξαναμιλάμε.
Προσπάθησε να τις συνδέσεις εσύ, που έκανες τον ισχυρισμό. Εγώ λέω ότι ο ισχυρισμός σου είναι λανθασμένος, απλά και ξάστερα.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19776
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιούλ 2022, 23:52

Ερμής έγραψε:
16 Ιούλ 2022, 18:40
Και κάτι αλλο. Προτιμώ μισή ώρα να κάτσω ακόμη και με τον πιο αντιπαθητικό άνθρωπο να πω 5 πράγματα και να τελειώσει εκεί παρά να με πάρει από 10 μονολεπτα τηλέφωνα σε διάσπαρτες ώρες της ημέρας.
:+1:

Άβαταρ μέλους
Green Dragon
Δημοσιεύσεις: 19776
Εγγραφή: 17 Απρ 2020, 12:02
Phorum.gr user: Green Dragon

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Green Dragon » 17 Ιούλ 2022, 23:55

Αρχέλαος έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 22:53
hellegennes έγραψε:
17 Ιούλ 2022, 01:09
Αρχέλαος έγραψε:
16 Ιούλ 2022, 17:03
Για το νήμα ίσως επανέλθω με δική μου τοποθέτηση, δεν έχω διαβάσει και όλες τις σελίδες.



Και τι προτείνεις ώστε να μειωθούν οι τιμές των ενοικίων;
Επίσης κατά τη γνώμη σου που οφείλεται το ότι οι τιμές δεν μειώνονται;
Σίγουρα αιτία είναι σε μεγάλο βαθμό τα Airbnb και σίγουρα θα είχαμε μείωση αν το airbnb είχε προδιαγραφές ανάλογες κανονικής τουριστικής επιχείρησης, που θα απέτρεπε μεγάλο αριθμό ιδιοκτητών να διαλέγουν αυτήν την εύκολη λύση.

Δεν είναι μόνο αυτό βέβαια, αλλά θύμισέ μου να επιστρέψω στο θέμα.
Nαι τα Airbnb παίζουν ρόλο.

Ωστόσο θεωρώ και το εξής:
Η τιμή ενοικίου έχει να κάνει με το κόστος αγοράς του οικοπέδου και κατασκευής ή απόκτησης του ακινήτου.
Επιπλέον από την είσπραξη του ενοικίου πρέπει να αφαιρεθεί ο ΕΝΦΙΑ, η αυτοτελής φορολόγηση ενοικίου, έξοδα για κοινόχρηστα και δαπάνες κοινόχρηστου χώρου που αφορούν τον ιδιοκτήτη της κατοικίας, συν ένα άτυπο ασφάλιστρο για ενδεχόμενο μπαταχτσήδων ενοικιαστών, καθώς ακόμα και το τωρινό θεσμικό πλαίσιο δεν ευνοεί ένα γρήγορο ξεκαθάρισμα.
Συνήθως ο ιδιοκτήτης για να κάνει απόσβεση σε εύλογο χρονικό διάστημα θέλει μία απόδοση 5-6% κατ'έτος.
Η οποία ίσως δεν επιτυγχάνεται πολλές φορές.
Εν ολίγοις πλην άλλων αντικειμενικών ή υποκειμενικών παραγόντων, εκτιμώ πως τα παραπάνω είναι ένας λόγος που υπάρχει ζήτημα.


Ωστόσο δεν είμαι ειδικός ούτε ασχολούμαι με τον χώρο για να ξέρω επακριβώς τι ισχύει.
Π.χ. βλέπουμε πολλά ακίνητα σύγχρονα ή μη να είναι ξενοίκιαστα μέχρι και παραμελημένα. Τα οποία θα μπορούσαν να αξιοποιηθούν ιδίως σε περιπτώσεις που ο κάτοχος τους δεν είναι ιδιώτης.

Σε κάθε περίπτωση είναι ένα ενδιαφέρον ζήτημα με πολλές οπτικές.



Πως αξιολογείς τις παρακάτω προτάσεις;
https://www.ot.gr/2022/07/16/apopseis/e ... i-stegasi/
Πολύ καλές προτάσεις, διαφωνώ μόνο με 1-2 από αυτές.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιούλ 2022, 00:00

Με κάποιες συμφωνώ κι εγώ, αλλά συνολικά δεν πιστεύω ότι θα έχουν τόσο μεγάλη επίδραση.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21220
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Ιούλ 2022, 00:03

12 προτάσεις; :lol: Λες και το κάνεις επίτηδες για να μην λειτουργήσει.
2, 3 πράγματα χρειάζονται και η εφαρμογή τους με αποφασιστικότητα

ethereal
Δημοσιεύσεις: 1598
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 14:09

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ethereal » 18 Ιούλ 2022, 00:12

sharp έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 00:03
12 προτάσεις; :lol: Λες και το κάνεις επίτηδες για να μην λειτουργήσει.
Μα αν μας διακρίνει κάτι, αυτό είναι ο ρεαλισμός.
Ιδιαίτερα από τη στιγμή που "...ελάχιστα διαμερίσματα θα παραχωρούνται στον Κυπριακό Οργανισμό Αναπτύξεως Γης."

Davidian
Δημοσιεύσεις: 350
Εγγραφή: 17 Δεκ 2020, 20:33

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Davidian » 18 Ιούλ 2022, 00:13

Για τα ενοίκια φταίει βασικα το Ερμπιενμπι.

Λυσεις γι'αυτό υπάρχουν. Για αρχή θα έπρεπε να διακόπουν οι αεροδιακομιδές ασθενών απ'τα νησιά ως κοστοβορες. Να ξέρουν ας πουμε οι ντοπιοι με τα εκατομμυρια στην τράπεζα ότι με ένα μικρόεμφραγμα θα ψοφησουν. Αυτό ίσως αποτελέσει έναυσμα για να γίνουν άνθρωποι κ να μη νοικιάζουν τρωγες για διχιλιαρα στους κακομοιρηδες που επιχειρούν να στελεχώσουν το ΕΣΥ στα νησιά. Είναι ντροπή να πληρωνει το ελ κράτος πολυδαπανες αεροδιακομιδες για ανθρώπους που δεν ενδιαφέρονται την παρουσια βασικων υποδομών υγείας στον τόπο τους. Δεν γράφω ανεδαφικά πραγματα για εκπαιδευτικους κτλ γιατί όλοι ξέρουμε ότι η μόρφωση είναι κυριολεκτικά η τελευταία προτεραιοτητα στη ζωή του νησιώτης.

Μια ακόμα λυση ειναι να αποσυμφορηθει το κέντρο των μεγάλων πολεων από ευπαθεις, με παραλληλη δημιουργία καταυλισμών τυπου Ορθόδοξης Μόριας σε κάθε νησί. Η αυξηση της εγκληματικότητας κ η επιδείνωση του προφιλ της βαριάς βιομηχανίας θα συμπιεσει τα ενοίκια προς τα κάτω στις τουριστοπεριοχες, ενώ ταυτόχρονα θα αδειάσουν τα διαμερισματα που μισθώνουν οι ΜΚΟ στις μεγάλες πολεις.

Τρίτη λυση είναι ο Ερντογαν

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40719
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 18 Ιούλ 2022, 00:15

sharp έγραψε:
18 Ιούλ 2022, 00:03
12 προτάσεις; :lol: Λες και το κάνεις επίτηδες για να μην λειτουργήσει.
2, 3 πράγματα χρειάζονται και η εφαρμογή τους με αποφασιστικότητα
1. απαλλοτρίωση ακινήτων που έχουν μείνει ανοίκιαστα πάνω από 6 μήνες
2. αύξηση φόρου ακινήτων στο 100% για όσους δεν έχουν έσοδα από εργασία
3. επιδότηση ενοικίου μόνο για ακίνητα εκτός πολεοδομικού συγκροτήματος.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21220
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Εμπρός να λύσουμε την αύξηση των ενοικίων

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 18 Ιούλ 2022, 00:16

Προσωπικά έχω σκεφτεί κάτι ριζοσπαστικό για τα νοίκια, αλλά σιγά μην γινόταν ποτέ. Να περνούσε με το ενοίκιο ένα ποσοστό ιδιοκτησίας στον ενοικιαστή. Να δεις για πότε έρχονται τα πάνω-κάτω στο χώρο. Και αμέσως φυσικά θα έπεφταν οι τιμές τους κάτω από το μισό :lol:

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών