Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22951
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2018, 12:47

Ξέρει κάποιος τι παίζει;
Στενό συγγενικό πρόσωπο, στενού μου συγγενικού προσώπου έχει συνταξιοδοτηθεί στη Ν.Ζηλανδία απο το 1986. Έκτοτε έχει επιστρέψει Ελλάδα.
Η σύνταξη μπαίνει κανονικά σε εκεί λογαριασμό.
Εχει μαζευτεί ένα αρκετά μεγάλο ποσό και επειδή το πρόσωπο αυτό είναι σε πολύ μεγάλη ηλικία πια, θέλει να κάνει ενέργειες ούτως ώστε να τα πάρει.
Απο ότι έμαθα υπάρχει ένας όρος που για να εκταμιεύσεις ένα τέτοιο ποσό πρέπει να δηλώσεις ξανά μόνιμος κάτοικος Ν.Ζηλανδίας και να ζήσεις εκεί για κάποια χρόνια, επίσης αν θέλεις να τα μεταφέρεις, μπορείς μόνο σε ΝεοΖηλανδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο εκεί.
Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;
Υπάρχει τρόπος εκταμίευσης τους και μεταφοράς τους στην Ελλάδα;
Κάποιους δικηγόρους που ρώτησα δεν ήξεραν την τύφλα τους.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Highlander
Δημοσιεύσεις: 17451
Εγγραφή: 24 Ιούλ 2018, 16:43

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Highlander » 15 Σεπ 2018, 12:54

Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2018, 12:47
επειδή το πρόσωπο αυτό είναι σε πολύ μεγάλη ηλικία
Πόσο;

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68652
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2018, 12:54

Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2018, 12:47
Ξέρει κάποιος τι παίζει;
Στενό συγγενικό πρόσωπο, στενού μου συγγενικού προσώπου έχει συνταξιοδοτηθεί στη Ν.Ζηλανδία απο το 1986. Έκτοτε έχει επιστρέψει Ελλάδα.
Η σύνταξη μπαίνει κανονικά σε εκεί λογαριασμό.
Εχει μαζευτεί ένα αρκετά μεγάλο ποσό και επειδή το πρόσωπο αυτό είναι σε πολύ μεγάλη ηλικία πια θέλει να κάνει ενέργειες ούτως ώστε να τα πάρει.
Απο ότι έμαθα υπάρχει ένας όρος που για να εκταμιεύσεις ένα τέτοιο ποσό πρέπει να δηλώσεις ξανά μόνιμως κάτοικος Ν.Ζηλανδίας και να ζήσεις εκεί για κάποια χρόνια, επίσης αν θέλεις να τα μεταφέρεις, μπορείς μόνο σε ΝεοΖηλανδό υπήκοο και μόνιμο κάτοικο εκεί.
Έχετε ακούσει κάτι παρόμοιο;
Υπάρχει τρόπος εκταμίευσης τους και μεταφοράς τους στην Ελλάδα;
Κάποιους δικηγόρους που ρώτησα δεν ήξεραν την τύφλα τους.
Για να μην κάνει μεταφορά σε λογαριασμό ελληνικής τράπεζας από τη στιγμή που έφυγε οριστικά από Ν. Ζηλανδία, κάτι άλλο έπαιξε.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22951
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2018, 12:57

Δεν επιτρεπόταν, συν οτι είχε στα σχέδια να ξαναγυρίσει πίσω και να ζήσει εκεί. Κάποιες αναποδιές και πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας δικά του κι συγγενικών του προσώπων, το ανάγκασαν να μη μπορεί να γυρίσει πίσω.
Μεταφορά σε Ελ τράπεζα μπορεί να γίνει μέχρι το ποσό των 100Κ κι πάλι με πολύ διαδικασία. Για να έμπαινε η σύνταξη σε Ελ τράπεζα θα έχανε περίπου το 80-85% του ποσού.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Σεπ 2018, 13:04

Ερμή, αν θες στείλε μου λεπτομέρειες με πμ να τους πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα, δε θα βρεις άκρη αλλιώς
https://www.workandincome.govt.nz/about ... -enquiries

Αλλά από αυτά που μου λες δεν ακούγεται για θέμα Υπουργείου, αφού τα λεφτά είναι σε λογ/σμό είναι θέμα τράπεζας μετά να τα στείλει.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32155
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 15 Σεπ 2018, 13:06

μολις μιλησα με someone in the know, και μου ειπε τα εξης.

αν η νζ ξερει οτι ο ανθρωπος κατοικει ελλαδα, θα επρεπε τα χρηματα να ερχονται ελλαδα, οποτε πιθανον το νζ κρατος θεωρει οτι ο συνταξιουχος ειναι κατοικος νζ.

ανα διαστηματα, θα πρεπει να πιστοποιειται οτι ειναι εν ζωη, γινεται κατι τετοιο;

μπορει να τα παρει μονο αν ταξιδεψει ο ιδιος εκει, αυτοπροσωπως, δεν γινεται με εξουσιοδοτηση η αλλο τροπο.

αν επι τοσα χρονια το νζ κρατος νομιζε οτι ειναι κατοικος νζ ενω ηταν κατοικος ελλαδας, το ποσο που θα επρεπε να παιρνει ειναι διαφορετικο, και η διαφορα θα κρατηθει.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68652
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2018, 13:10

Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2018, 12:57
Δεν επιτρεπόταν, συν οτι είχε στα σχέδια να ξαναγυρίσει πίσω και να ζήσει εκεί. Κάποιες αναποδιές και πολύ σοβαρά προβλήματα υγείας δικά του κι συγγενικών του προσώπων, το ανάγκασαν να μη μπορεί να γυρίσει πίσω.
Μεταφορά σε Ελ τράπεζα μπορεί να γίνει μέχρι το ποσό των 100Κ κι πάλι με πολύ διαδικασία. Για να έμπαινε η σύνταξη σε Ελ τράπεζα θα έχανε περίπου το 80-85% του ποσού.
Ε, κάτι τέτοιο κατάλαβα.
Η Ν. Ζηλανδία έχει πολύ καλές συντάξεις ακόμη και με μηδενικές/ελάχιστες εισφορές (κάτι σαν τη δική μας εγγυημένη) αλλά αυτό ισχύει μόνον για τους μόνιμους κάτοικους της χώρας.
Οπότε, είναι απολύτως λογικό αυτό που συμβαίνει.

Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη στο συγγενικό σου πρόσωπο αλλά υποθέτω ότι είναι κάτι αντίστοιχο με κάποιους Βούλγαρους που δούλεψαν λίγα χρόνια εδώ και παίρνουν ελληνική σύνταξη στη Βουλγαρία, δηλώνοντας κάτοικοι Ελλάδας ή κάτι τέτοιο.
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 22951
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2018, 13:14

Chilloutbuddy έγραψε:
15 Σεπ 2018, 13:04
Ερμή, αν θες στείλε μου λεπτομέρειες με πμ να τους πάρω τηλέφωνο τη Δευτέρα, δε θα βρεις άκρη αλλιώς
https://www.workandincome.govt.nz/about ... -enquiries

Αλλά από αυτά που μου λες δεν ακούγεται για θέμα Υπουργείου, αφού τα λεφτά είναι σε λογ/σμό είναι θέμα τράπεζας μετά να τα στείλει.
Επειδή δε τα ξέρω ακριβώς πως είναι, αλλά μόνο οτι μου έχουν μεταφέρει. Θα μάθω περισσότερα (αν βέβαια θέλει να μου δώσει στοιχεία ο ενδιαφερόμενος) και θα σου πω.
Ευχαριστώ πολύ :):wave:

@Ασέβαστε απο όσο ξέρω, το ίδιο το πρόσωπο επέλεξε να μένουν τα χρήματα εκεί διότι σκόπευε να γυρίσει πίσω, άλλα θέματα το κράτησαν εδώ, όταν έκανε κάποιες ενέργειες να μεταφερθούν και να μπαίνει η σύνταξη στην Ελλάδα, θα έχανε έως και το 85% του ποσού κάθε μήνα.
Ανανεώνει διαβατήριο κάθε φορά, άρα λογικά έτσι πιστοποιείται και οτι είναι εν ζωή.

@Γαλή δεν δούλεψε λίγα χρόνια αλλά κάτι παραπάνω απο 30 χρόνια και ως μισθωτός και ως επιχειρηματίας. Η σύνταξη είναι αρκετά μεγάλη ακόμη και για κεντροευρωπαϊκά δεδομένα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Σεπ 2018, 13:17

Aυτό που λέει ο Ασέβαστος φαίνεται να ισχύει Ερμή, οπότε μάλλον καλύτερα να μην τους πάρουμε τηλέφωνο LOL
https://www.workandincome.govt.nz/pensi ... .html#null

βασικά έπρεπε να τους το είχε πει πριν φύγει ότι σχεδιάζει να φύγει, και μετά του λένε αυτοί αν δικαιούται σύνταξη στο εξωτερικό ή όχι.
Αυτή εδώ είναι η αίτηση που πρέπει να συμπληρώσει αν θέλει να το ρισκάρει:
https://www.workandincome.govt.nz/docum ... erseas.pdf
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Σεπ 2018, 13:18

Αν έχει δουλέψει τόσα χρόνια εκεί το βλέπω χλωμό πάντως να του την κόψουν, το μίνιμουμ είναι 10 χρόνια για να δικαιούσαι σύνταξη.
Ίσως απλά μαζεύουν στατιστικά για να ξέρουν τί τους γίνεται.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 15 Σεπ 2018, 13:24

Συγνώμη λάθος λινκ πριν, αυτά είναι τα τηλέφωνα επικοινωνίας απ'το εξωτερικό.
https://www.workandincome.govt.nz/about ... vices.html

Αν πάρεις και τα βρεις μπαστούνια με την προφορά τους πες μου.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14049
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 15 Σεπ 2018, 13:38

ΓΑΛΗ έγραψε:
15 Σεπ 2018, 13:10
Δεν ξέρω τι ακριβώς συνέβη στο συγγενικό σου πρόσωπο αλλά υποθέτω ότι είναι κάτι αντίστοιχο με κάποιους Βούλγαρους που δούλεψαν λίγα χρόνια εδώ και παίρνουν ελληνική σύνταξη στη Βουλγαρία, δηλώνοντας κάτοικοι Ελλάδας ή κάτι τέτοιο.
:hebit::hebit:
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ
Δημοσιεύσεις: 17016
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:44

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ » 15 Σεπ 2018, 13:39

Να σημειωσω τι με εντυπωσιασε
1.Παιρνει συνταξη επι 33 χρονια.Παιρνει απο συνταξη απο εποχης Ανδρεα Παπανδρεου στα ντουζενια του.
Μεγαλη πιθανοτητητα να προκειται για καποιου ειδους ειδικη συνταξη αναπηρικη κτλ κτλ

2.Επι 33 χρονια δεν ενδιαφερθηκε ιδιαιτερα για τα χρηματα και τωρα υπαρχει ενδιαφερον
Μυριζει κληρονομους πισω απο την προσπαθεια επαναπατρισμου των χρηματων

3.Επισης μιλαμε για ατομο με σεβαστη περιουσια
Ζει 33 χρονια χωρις την συνταξη αν καταλαβα καλα
Αν πουμε οτι τρωει 1000 ευρω τον μηνα Χ 396 μηνες=400.000€
Αρίστος for Tsirpas
Eχουμε ΔΙΠΛΗ πολιτειακη εκτροπη
Μια γιατι ο πρωθυπουργος επραξε αντιθετα στο ΟΧΙ του δημοψηφισματος...
Και δευτερη γιατι μεσω του Ταμειου Ξεπουληματος Χωρας παρεδωσε την εθνικη κυριαρχια και τον εθνικο πλουτο στους δανειστες

Άβαταρ μέλους
Deja
Δημοσιεύσεις: 292
Εγγραφή: 07 Σεπ 2018, 22:06

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Deja » 15 Σεπ 2018, 13:42

ΓΙΑΝΝΗΣ ΓΙΑΝΝΟΠΟΥΛΟΣ έγραψε:
15 Σεπ 2018, 13:39
Να σημειωσω τι με εντυπωσιασε
1.Παιρνει συνταξη επι 33 χρονια.Παιρνει απο συνταξη απο εποχης Ανδρεα Παπανδρεου στα ντουζενια του.
Μεγαλη πιθανοτητητα να προκειται για καποιου ειδους ειδικη συνταξη αναπηρικη κτλ κτλ

2.Επι 33 χρονια δεν ενδιαφερθηκε ιδιαιτερα για τα χρηματα και τωρα υπαρχει ενδιαφερον
Μυριζει κληρονομους πισω απο την προσπαθεια επαναπατρισμου των χρηματων

3.Επισης μιλαμε για ατομο με σεβαστη περιουσια
Ζει 33 χρονια χωρις την συνταξη αν καταλαβα καλα
Αν πουμε οτι τρωει 1000 ευρω τον μηνα Χ 396 μηνες=400.000€
Mπορει να απεβίωσε ο άνθρωπος, να κρύβουν το θάνατο του και οι κληρονόμοι να ψάχνουν τρόπο να παρουν τα χρήματα.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68652
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Σύνταξη στη Ν.Ζηλανδία.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 15 Σεπ 2018, 14:32

Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2018, 13:14

@Γαλή δεν δούλεψε λίγα χρόνια αλλά κάτι παραπάνω απο 30 χρόνια και ως μισθωτός και ως επιχειρηματίας. Η σύνταξη είναι αρκετά μεγάλη ακόμη και για κεντροευρωπαϊκά δεδομένα.
Το ξέρω ρε συ, η Νέα Ζηλανδία είναι τοπ στις συντάξεις (αλλά κυρίως για όσους μένουν εκεί). Γενικώς πάντως, το σύστημα της είναι νεοζηλανδοκεντρικό, όπως και των Αυστραλών. Θέλουν τα χρήματα που δίνουν να μένουν και να επενδύονται στη χώρα αλλά νομίζω ότι μετράνε πολύ και τα εισοδηματικά κριτήρια, πράγμα που είναι μάλλον αγκάθι. Αν δεν κάνω λάθος και η Αυστραλία είχε θέσει ζήτημα για τον μεγάλο αριθμό συντάξεων που δίνει σε μετανάστες που έφυγαν από τη χώρα. Κυρίως Έλληνες και Ιταλούς. Και οι έλεγχοι επικαιροποίησης που κάνουν είναι πολύ συχνοί. O Chil, σίγουρα τα ξέρει καλύτερα από μένα. Σε κάθε περίπτωση, εύχομαι καλή έκβαση. :)
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών