Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις

απαντήστε με το χέρι στο εξηντάλεπτο

πάω πιο αραιά
18
31%
κάνω δίαιτα
8
14%
δεν με νοιάζει τίποτα, είμαι ερωτευμένος, τρώω αέρα
5
8%
μετακόμισα στο χουριό
7
12%
κάνω υπομονή, 1-2 χρόνια θα κρατήσεις αυτό, είναι παγκόσμιο το πρόβλημα, δεν φταίνε οι αιρετοί μας άρχοντες
17
29%
δεν αγοράζω πράγματα μέχρι να έρθει ο έτσι να μου ανοίγει με τα ηδονικά χέρια του τις συσκευασίες
4
7%
 
Σύνολο ψήφων: 59

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 04 Φεβ 2023, 22:34

Bill Hicks έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:41
αν αγοράσεις κάτι 6, θα το πουλήσεις τουλάχιστον 12 για ένα τίμιο 50% μεικτό κέρδος.

όποτε 10,30 είναι προσφορά.
50% ποσοστό κέρδους είναι πολύ υψηλό για τυροκομικά. Γενικά 50% σαν μεσοσταθμικό ποσοστό για προϊόντα ΣΜ είναι υψηλό, αλλά εξαρτάται και τι πουλάς. Σε κάποια προϊόντα το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό. Π.χ. εγώ το γάλα το δίνω με 10,6%. Άλλου είδους προϊόντα παίζουν υψηλότερα από το 50%, αλλά ο γενικός κανόνας στην αγορά είναι 30-40%. Ό,τι βλέπεις να έχει στίκερ ή προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι συνήθως 25-30%.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Φεβ 2023, 22:35

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:22
ΓΑΛΗ έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:13
sharp έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:06


Οι μεγάλες σοσιαλιστικές πλατείες που υπονοεί ο σύντροφος δεν είχαν τέτοια. Ήταν χωρος για παρελάσεις και ομιλίες, κάτι σαν τους Εύζωνους. Αυτό που λες εσύ είναι πάρκο.

Οι μεγάλες σοσιαλιστικές πλατείες ήταν αντιστρόφως ανάλογες με τα τετραγωνικά του σπιτιού όσων απολάμβαναν τις χαρές του κομμουνισμού.


και στην βορειο κορεα τρωνε παιδια για πρωινο,ΔΙΑΔΩΣΤΑΙ!!!!11

:giggle::giggle::giggle:
Ούτε οι άνθρωποι του κόμματος δεν γλυτώνουν την αηδιαστική θέα από το παράθυρο (εσένα μπορεί αν σού αρέσει)

To δίπλα βίντεο το είδες; Δεν είναι για όλους :lol:
This store named Pyongyang Shop, which only several people who can access inside, only Foreigners and local Korean people who can get permission to be inside Diplomatic Compound (usually Korean people who works for foreign Organisations and embassies).

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Φεβ 2023, 22:40

sharp έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:30
Sid Vicious έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:03

Λαιμό.
Κατ εμε λαθος και οι δυο σας αλλα ειναι και υποκειμενικο αναλογα της επιτυχιας του αποτελεσματος και της γευστικης προτιμησης του καθενος
Σπάλα καλό μού ακούγεται, αλλά λαιμός; :o
Ναι ντιουντ, λαιμό, πάρε 7-8 λαιμουδιές, μαρινάρισέ τις. Πάρε ένα μπολ, βάλτο σε ένα ταψί ανάποδα, ξεκίνησε να χτίζεις τις μπριζόλες πάνω από το μπολ, βάλτες την μια πάνω από την άλλη, στήριξέ τις με καλάμια κάθετα και χώστες φούρνο. Γύρνα το έκθεμα συχνά πυκνά να μην αρπάξουν μονόπλευρα, πάπαλα. Στην αρχή εγώ τις σκεπάζω, μετά τις ξεσκεπάζω και συνεχίζω. Εννοείται κόβεις κάθετα. Πολύ καλή αναλογία λίπους/κρέατος, το λιπάκι έχει λιώσει και έχει μεταφερθεί παντού από πάνω μέχρι κάτω.
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

sharp
Δημοσιεύσεις: 20941
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 04 Φεβ 2023, 22:49

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:40
sharp έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:30
Sid Vicious έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26

Κατ εμε λαθος και οι δυο σας αλλα ειναι και υποκειμενικο αναλογα της επιτυχιας του αποτελεσματος και της γευστικης προτιμησης του καθενος
Σπάλα καλό μού ακούγεται, αλλά λαιμός; :o
Ναι ντιουντ, λαιμό, πάρε 7-8 λαιμουδιές, μαρινάρισέ τις. Πάρε ένα μπολ, βάλτο σε ένα ταψί ανάποδα, ξεκίνησε να χτίζεις τις μπριζόλες πάνω από το μπολ, βάλτες την μια πάνω από την άλλη, στήριξέ τις με καλάμια κάθετα και χώστες φούρνο. Γύρνα το έκθεμα συχνά πυκνά να μην αρπάξουν μονόπλευρα, πάπαλα. Στην αρχή εγώ τις σκεπάζω, μετά τις ξεσκεπάζω και συνεχίζω. Εννοείται κόβεις κάθετα. Πολύ καλή αναλογία λίπους/κρέατος, το λιπάκι έχει λιώσει και έχει μεταφερθεί παντού από πάνω μέχρι κάτω.
Λαιμός και σβέρκος δεν είναι το ίδιο; Εννοώ σαν ποιότητα κρέατος. Γιατί το "ψώνισες από σβέρκο" από εκεί βγήκε.

Άβαταρ μέλους
Cecily Anne
Δημοσιεύσεις: 20205
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 23:39

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cecily Anne » 04 Φεβ 2023, 22:51

sharp έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:49
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:40
sharp έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:30


Σπάλα καλό μού ακούγεται, αλλά λαιμός; :o
Ναι ντιουντ, λαιμό, πάρε 7-8 λαιμουδιές, μαρινάρισέ τις. Πάρε ένα μπολ, βάλτο σε ένα ταψί ανάποδα, ξεκίνησε να χτίζεις τις μπριζόλες πάνω από το μπολ, βάλτες την μια πάνω από την άλλη, στήριξέ τις με καλάμια κάθετα και χώστες φούρνο. Γύρνα το έκθεμα συχνά πυκνά να μην αρπάξουν μονόπλευρα, πάπαλα. Στην αρχή εγώ τις σκεπάζω, μετά τις ξεσκεπάζω και συνεχίζω. Εννοείται κόβεις κάθετα. Πολύ καλή αναλογία λίπους/κρέατος, το λιπάκι έχει λιώσει και έχει μεταφερθεί παντού από πάνω μέχρι κάτω.
Λαιμός και σβέρκος δεν είναι το ίδιο; Εννοώ σαν ποιότητα κρέατος. Γιατί το "ψώνισες από σβέρκο" από εκεί βγήκε.
Ο λαιμός έχει την σωστή αναλογία λίπους/κρέατος για ψήσιμο στο σπίτι σε συμβατικό φούρνο.

Εικόνα

όχι, είναι το κάτω μέρος όχι το πάνω.

Εικόνα
“I ought to of shot that dog myself, George. I shouldn't ought to of let no stranger shoot my dog.”

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 05 Φεβ 2023, 03:49

Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.

Άβαταρ μέλους
αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας
Δημοσιεύσεις: 808
Εγγραφή: 27 Ιαν 2023, 19:17

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από αντιβασιλικός πρωχοκάγκουρας » 05 Φεβ 2023, 04:57

Sid Vicious έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:26
Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 15:03
Chilloutbuddy έγραψε:
04 Φεβ 2023, 14:53
Tι κομμάτι χοιρινό παίρνετε για σπιτικό γύρο; Ένας σουβλατζής που μίλησα μου είπε μισό κοιλιά μισό σπάλα.
Λαιμό.
Κατ εμε λαθος και οι δυο σας αλλα ειναι και υποκειμενικο αναλογα της επιτυχιας του αποτελεσματος και της γευστικης προτιμησης του καθενος
Και το σωστό είναι???!!!;;;;
Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης έγραψε:
24 Φεβ 2023, 15:50
Οι συνάδελφοι παραδίπλα έχουν ήδη αρχίσει την καούρα
Είναι ένας από τους λόγους που δεν εργάζομαι πλέον, οι εργασιακοι χώροι θυμίζουν γυμνάσιακο προαύλιο

Άβαταρ μέλους
Τζιτζιμιτζιχότζιρας
Δημοσιεύσεις: 11456
Εγγραφή: 10 Απρ 2020, 15:13
Phorum.gr user: 2.Χόρχε ντελ Σάλτο 1.Brainstorm
Τοποθεσία: Δημοκρατία του Καμπαρτίνο Μπαλκάρια

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Τζιτζιμιτζιχότζιρας » 05 Φεβ 2023, 07:14

axilmar έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:49
Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.
Η Θράκη είναι στην ΠΟΠ ,οπότε κάλλιστα παράγει φέτα (όπως και η υπόλοιπη ηπειρωτική Ελλάδα, η Λέσβος και η Κεφαλονιά)
Συνεπώς παίζει να είναι αγελαδινό το τυρί σου.
Για σας τα κάνω όλα- Θα μπορούσα να 'μουνα στο χωριό να διαλογιζόμουνα τώρα ρε.

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 05 Φεβ 2023, 09:56

hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:34
Bill Hicks έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:41
αν αγοράσεις κάτι 6, θα το πουλήσεις τουλάχιστον 12 για ένα τίμιο 50% μεικτό κέρδος.

όποτε 10,30 είναι προσφορά.
50% ποσοστό κέρδους είναι πολύ υψηλό για τυροκομικά. Γενικά 50% σαν μεσοσταθμικό ποσοστό για προϊόντα ΣΜ είναι υψηλό, αλλά εξαρτάται και τι πουλάς. Σε κάποια προϊόντα το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό. Π.χ. εγώ το γάλα το δίνω με 10,6%. Άλλου είδους προϊόντα παίζουν υψηλότερα από το 50%, αλλά ο γενικός κανόνας στην αγορά είναι 30-40%. Ό,τι βλέπεις να έχει στίκερ ή προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι συνήθως 25-30%.
εννοώ γενικά και μεσοσταθμικά, στα συγκεκριμένα προϊόντα/κλάδο σίγουρα έχεις δίκιο.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
Bill Hicks
Δημοσιεύσεις: 4619
Εγγραφή: 14 Μάιος 2018, 22:48

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Bill Hicks » 05 Φεβ 2023, 09:59

axilmar έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:49
Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.
μάλλον είναι από ή έχει και αγελαδινό γάλα.
I have taken drugs before and I had a real good time... didn’t murder anybody, didn’t rob anybody, didn’t rape anybody... didn’t lose ONE fuckin’ job, laughed my ass off... and went about my day! :smt033

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2023, 13:16

axilmar έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:49
Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.
Γιατί είναι αγελαδινό, ενώ η φέτα είναι αιγοπρόβειο με συγκεκριμένη αναλογία. Αυτά που δεν είναι ΠΟΠ φέτες γράφουν απλώς "αιγοπρόβειο", αυτά που είναι αγελαδινά, δηλαδή μόνο για τυρόπιτα, λέγονται λευκά.

Κάποια αγελαδινά έχουν μια μικρή δόση κατσικίσιου για να αποκτούν μεγαλύτερη σκληρότητα, γιατί από φυσικού του το αγελαδινό τύρι δύσκολα γίνεται τόσο σκληρό όσο η φέτα. Συνήθως γίνεται τρίμμα σε ελάχιστο χρόνο.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Άβαταρ μέλους
ΓΑΛΗ
Δημοσιεύσεις: 68600
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 12:19

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΓΑΛΗ » 05 Φεβ 2023, 13:18

Cecily Anne έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:51

Ο λαιμός έχει την σωστή αναλογία λίπους/κρέατος για ψήσιμο στο σπίτι σε συμβατικό φούρνο.
:smt023
Το γαρ πολύ της κατανόησης γεννά αδιαφορία.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40321
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 05 Φεβ 2023, 13:22

Bill Hicks έγραψε:
05 Φεβ 2023, 09:56
hellegennes έγραψε:
04 Φεβ 2023, 22:34
Bill Hicks έγραψε:
04 Φεβ 2023, 17:41
αν αγοράσεις κάτι 6, θα το πουλήσεις τουλάχιστον 12 για ένα τίμιο 50% μεικτό κέρδος.

όποτε 10,30 είναι προσφορά.
50% ποσοστό κέρδους είναι πολύ υψηλό για τυροκομικά. Γενικά 50% σαν μεσοσταθμικό ποσοστό για προϊόντα ΣΜ είναι υψηλό, αλλά εξαρτάται και τι πουλάς. Σε κάποια προϊόντα το ποσοστό είναι πολύ χαμηλό. Π.χ. εγώ το γάλα το δίνω με 10,6%. Άλλου είδους προϊόντα παίζουν υψηλότερα από το 50%, αλλά ο γενικός κανόνας στην αγορά είναι 30-40%. Ό,τι βλέπεις να έχει στίκερ ή προτεινόμενη τιμή λιανικής είναι συνήθως 25-30%.
εννοώ γενικά και μεσοσταθμικά, στα συγκεκριμένα προϊόντα/κλάδο σίγουρα έχεις δίκιο.
Εντωμεταξύ τώρα πρόσεξα ότι εσύ μιλάς για margin ενώ εγώ μιλάω για markup. Διπλασιασμός τιμής κόστους είναι too much, παίζει μόνο σε μη τρόφιμα. Προσωπικά τέτοια ποσοστά βάζω μόνο σε μπαχαρικά, βότανα και ξηρούς καρπούς. Κάτι που αγοράζω 6 το πουλάω υπό κ.σ. 8,5. Πλέον, με την έκρηξη των τιμών, μεσοσταθμικά είμαι πιο κοντά στο 30%, πριν ήμουν στο 45%.

Βέβαια συγκεκριμένα για τα τυριά, δεν ισχύει ότι οι παραγωγοί σήμερα πουλάνε 6 ευρώ την φέτα. Είναι σημαντικά πιο πάνω.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Φεβ 2023, 17:50

hellegennes έγραψε:
05 Φεβ 2023, 13:16
axilmar έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:49
Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.
Γιατί είναι αγελαδινό, ενώ η φέτα είναι αιγοπρόβειο με συγκεκριμένη αναλογία. Αυτά που δεν είναι ΠΟΠ φέτες γράφουν απλώς "αιγοπρόβειο", αυτά που είναι αγελαδινά, δηλαδή μόνο για τυρόπιτα, λέγονται λευκά.

Κάποια αγελαδινά έχουν μια μικρή δόση κατσικίσιου για να αποκτούν μεγαλύτερη σκληρότητα, γιατί από φυσικού του το αγελαδινό τύρι δύσκολα γίνεται τόσο σκληρό όσο η φέτα. Συνήθως γίνεται τρίμμα σε ελάχιστο χρόνο.
Δεν ξερω, παντως οσο επαιρνα α) δεν εγινε ποτε τριμμα, β) ηταν ιδιο με φετα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8311
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Πώς την παλεύετε στο σούπερ μάρκετ μάγκες?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 06 Φεβ 2023, 17:51

Bill Hicks έγραψε:
05 Φεβ 2023, 09:59
axilmar έγραψε:
05 Φεβ 2023, 03:49
Εχει λευκο τυρι Ροδοπης κατω απο 10€ ευρω. Δεν το λενε φετα, δεν ξερω γιατι, παντως σαν φετα ειναι.
μάλλον είναι από ή έχει και αγελαδινό γάλα.
Και ειναι κακο αυτο;

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών