Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21227
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2023, 13:28

dna replication έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:20
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:08
Αλλά ναι, 500.000 που άμα θέλεις και 20% κάτω να μου πεις με παζάρια, μαύρια και τα σχετικά γίνονται 400.000.
400.000€ στην Advanzia δίνουν επιτόκιο 14.640€ προ φόρων το χρόνο
σε ομόλογα πάνω απο 16κ
κάτι θα βρείς να νοικιάσεις με αυτό το ποσό

https://www.advanziakonto.com/res/file/ ... ccount.pdf
Δε μπλέκω με τράπεζες και επενδύσεις που δεν κατέχω. Ναι μπορεί να πήγαιναν όλα τέλεια και να είχα περισσότερα χρήματα. Αλλά επειδή είναι σαν το τζόγο, μπορεί βέβαια να κοιμόμουν σε παγκάκι.

Σε γενικές γραμμές είμαι ικανοποιημένος. Έχω την οικογένεια μου, την υγεία, τα σπίτια μου, τα αυτοκίνητα μου, τις καταθέσεις μου, και φυσικά τη μόρφωση μου και τη δουλειά μου.

Διότι έχω αρχίσει και σκέφτομαι, τί ψάχνω σπίτι να πάρω αφού ο άνθρωπος δε θα είναι ποτέ ικανοποιημένος. Και δέκα σπίτια στα καλύτερα προάστια να είχα θα γίνόμουν Τράγκας και θα ήθελα και ένα στη Νέα Υόρκη και το Μπάντεν Μπάντεν...

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 15 Σεπ 2023, 13:34

Imperium έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:39
Αρχέλαος έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:28
Oι τιμές των ακινήτων θα συνεχίσουν να αυξάνονται. Αρκετοί λόγοι.
Και κύριος λόγος: το οικονομικό όφελος της εξαθλίωσης της κοινωνίας, πολύ συχνά εν ονόματι της "προόδου", της "υγείας", κλπ. Η πορεία προς την νέα φεουδαρχία. Έχει ΠΟΛΥΥΥΥ περιθώριο ακόμα. Πολύ όμως. Το κλάμα θα έρθει μετά.

Και οι γαλοπούλες που συνεχίζουν να ψηφίζουν για (πολιτικά ορθά) Χριστούγενα...
Στο μπολντ, συμφωνώ και επαυξάνω, εκεί πηγαίνει το πράγμα.
Κύριος στόχος, είναι να πληγεί η ιδικοκτησία.
Ξεκίνησε με ενφια
Συνεχίζει μέσω "επενδυτών" και αύξησης τιμών, που δεν καταλαβαίνω ποιός μπορεί να ανταποκριθεί σε αυτές και κρατιούνται όλα σε τέτοια ύψη, εκτός από τους γνωστούς "επενδυτές".
Ποιός έχει να δίνει για σαπάκια "ανακαινισμένα" και καινούρια με τιμές απλησίαστες, είτε αγορά είτε για ενοίκιο, για τον μέσο όρο του Έλληνα;
Και όμως, όλο και συνεχίζουν να αυξάνονται
Θα σκάσει σίγουρα, αλλά δεν ξέρουμε το πότε.
Τότε θα επέλθει και ενος είδους κανονικότητα, που πάλι θα εξυπηρετεί όμως τους νεοφεουδάρχες με αμφίβολο το αν και τότε ακόμα θα μπορούν οι περισσότεροι να ανταποκρίνονται στις στεγαστικές τους ανάγκες.
Το φτωχό μου μυαλό, αυτά λέει
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3463
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Σεπ 2023, 13:35

Επειδή βλέπω πολλές αναφορές σε 2008, Lehman κλπ.
Το κράχ τότε έγινε γιατί εξαντλήθηκαν τα περιθώρια των αεριτζήδων τραπεζιτών.

Τώρα τι μένει να εξαντληθεί; Η βλακεία ή η απληστία του κόσμου; Το κατα πόσο μπορει να εξαθλιωθουν ακόμα οι συνθήκες διαβίωσης; Τι;

Αν στο κοντινό μέλλον αναγκάζεται ο κόσμος να ζει σε συνθήκες παλιάς Βουλγαρίας, 10 άτομα σε 90 τμ. γιατί "έτσι είναι η αγορά" ποιός θα αντιμιλήσει; Και αν τότε σου πούν - ναι αλλά ξέρετε τα πράγματα θα χειροτερεύσουν ακόμα γιατί "η αγορά" έτσι, τι αντεπιχείρημα μπορεί να προβληθεί;

Ρητορικό το ερώτημα, έτσι;
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 15 Σεπ 2023, 13:36

βιωνουμε το τελος του καπιταλισμου μπρο,να ζησετε να τον θυμαστε :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3463
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Σεπ 2023, 13:41

Αν το τέλος του καπιταλισμου ειναι η αρχή της νεοφεουδαρχίας, όπως φαίνεται, το θέμα δεν είναι αν θα αντέξω εγώ (ή όποιους εννοείς με τον β πληθ) αλλά αν θα αντέξετε εσείς (οι κάτω των 60).
(ΥΓ το άλλαξες απο "αντέξετε" σε "ζήσετε" αλλά το ίδιο κάνει.

Όταν σφίξουν οι κώλοι μαλακίες επαναστατούλικες στο διαδύκτιο δεν θα μετραν για πολλά.
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος Imperium την 15 Σεπ 2023, 13:43, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 15 Σεπ 2023, 13:42

Και έρχονται και οι υποχρεωτικές ασφάλειες ακινήτων (πακέτο με την συμμετοχή ασφαλιστικών εταιρειών στην δημόσια υγεία και την μετατροπή των νοσοκομείων σε επιχειρήσεις, πώς το είχε πει ο άλλος ανεκδιήγητος, θα κάνουμε διαλογή ποιοί καρκινοπαθείς θα δικαιούνται περίθαλψη και θεραπείες)
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2023, 13:44

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:11
Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:25


Στη Νέα Σμύρνη σε εκείνο το νεόδμητο κοντά στην Πλατεία, απέναντι από την εστία ξέρεις πόσο έχουν φτάσει να τα πουλάνε, ή καλύτερα η αρχική τιμή που σου λένε; Πήρα και ρώτησα.
500.000.


Και που; Πάνω σε κεντρικό δρόμο με τα παπιά και τις κόρνες από κάτω, και λίγο πιο πέρα τα τραβέλια, τα μπουρδέλα και οι κοκάκηδες...

Δηλαδή αν από 500.000 σου 475.000 ή και 450.000 αλλάζει κάτι;
Δηλαδή μιλάμε για περίπου 4-5Κ το τετραγωνικό, όχι στο καβούρι, την Εκάλη ή την Η.Αττικού αλλά στη Νέα Σμύρνη, ένα υπερτιμημένο προάστιο με μόνα προτερήματα το οτι συνορεύει με το Φάληρο και το οτι ειναι κοντά στο Κέντρο. Αν αυτο σου μοιάζει υγιές τότε τι να πώ.
Δεν είναι υγιές αλλά αλήθεια σου λέει. Μην πάρεις τηλέφωνο, απλά μπες στη χρυσή ευκαιρία, βάλε νέα Σμύρνη, έτος κατασκευής 2023. ΝΑΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ στην Καλλιθέα v2 σε τιμές Γλυφάδας ξέρω γω.
Μα το ξέρω οτι μου λέει αλήθεια, εδώ ζω και εγώ.
Αυτοί που πουλάνε δεν ειναι μαλάκες, αυτοι που αγοράζουν σε αυτές τις τιμές ειναι. Και ναι υπάρχουν αυτοί που ξεπλένουν ή οι χρυσες βίζες αλλά υπάρχουν και οι πραγματικά ηλίθιοι που πουλάνε οτι έχουν και δεν έχουν, χρεώνονται γιατί τα παπαγαλάκια λένε πως οι τιμές θα φτάσουν το Μανχάταν σε λίγο καιρό.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Άβαταρ μέλους
Saturn
Δημοσιεύσεις: 7182
Εγγραφή: 21 Ιουν 2023, 08:35
Phorum.gr user: Saturn

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Saturn » 15 Σεπ 2023, 13:47

Imperium έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:35
Επειδή βλέπω πολλές αναφορές σε 2008, Lehman κλπ.
Το κράχ τότε έγινε γιατί εξαντλήθηκαν τα περιθώρια των αεριτζήδων τραπεζιτών.

Τώρα τι μένει να εξαντληθεί; Η βλακεία ή η απληστία του κόσμου;

Και τα δύο
Αφού, το Ελληνικό θα φέρει τρελή ανάπτυξη..

Τους βάζουν να σκέπτονται, μετα από το οικονομικό στραπάτσο, οτι τώρα θα ρεφάρουν ή/και θα πλουτίσουν και συντηρούν μια τρέλα
Απορία μου είναι, τί γίνεται με τις αγοραπωλησίες και τις ενοικιάσεις
Υπάρχουν πχ άνθρωποι που όντως ΔΙΝΟΥΝ 800 για μια σκατότρυπα σούπερ ανακαινισμένη 50 τμ σε κτίριο του 70 στο Καρλόβασι της Αθήνας; (ρητορικό επίσης)
Frappezitis έγραψε:
09 Δεκ 2023, 08:03
Το ότι δεν φορέσαμε μαντήλα στην Σακελλαροπούλου, το λες και διπλωματική επιτυχία.

Εμπεδοκλής
Δημοσιεύσεις: 21227
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 13:13

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Εμπεδοκλής » 15 Σεπ 2023, 13:48

EKPLIKTIKOS έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:11
Ερμής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:49
Εμπεδοκλής έγραψε:
15 Σεπ 2023, 12:25


Στη Νέα Σμύρνη σε εκείνο το νεόδμητο κοντά στην Πλατεία, απέναντι από την εστία ξέρεις πόσο έχουν φτάσει να τα πουλάνε, ή καλύτερα η αρχική τιμή που σου λένε; Πήρα και ρώτησα.
500.000.


Και που; Πάνω σε κεντρικό δρόμο με τα παπιά και τις κόρνες από κάτω, και λίγο πιο πέρα τα τραβέλια, τα μπουρδέλα και οι κοκάκηδες...

Δηλαδή αν από 500.000 σου 475.000 ή και 450.000 αλλάζει κάτι;
Δηλαδή μιλάμε για περίπου 4-5Κ το τετραγωνικό, όχι στο καβούρι, την Εκάλη ή την Η.Αττικού αλλά στη Νέα Σμύρνη, ένα υπερτιμημένο προάστιο με μόνα προτερήματα το οτι συνορεύει με το Φάληρο και το οτι ειναι κοντά στο Κέντρο. Αν αυτο σου μοιάζει υγιές τότε τι να πώ.
Δεν είναι υγιές αλλά αλήθεια σου λέει. Μην πάρεις τηλέφωνο, απλά μπες στη χρυσή ευκαιρία, βάλε νέα Σμύρνη, έτος κατασκευής 2023. ΝΑΙ ΟΙ ΜΑΛΑΚΕΣ ΠΟΥΛΑΝΕ στην Καλλιθέα v2 σε τιμές Γλυφάδας ξέρω γω.
Αχ, Καλλιθέα. Από αυτή, που ο φίλος Beria μας λέει ότι δεν έχουμε ιδέα.
Τζιτζιφιές, όροφος, όχι ρετιρέ 700.000 και βάλε. Και μιλάμε για νεόδμητες και αυτή τη στιγμή είναι πάνω από 20 αυτές που χτίζονται και είναι στα μπετά ή στην ολοκλήρωση τους.

Σου λένε, είναι κοντά το Νιάρχος, είναι κοντά ο Φλοίσβος, είναι κοντά η θάλασσα, είναι κοντά ο Πειραιάς.
Δε σου λένε ότι λόγω Νιάρχος, δεν υπάρχει θέση για στάθμευση, τη θάλασσα δεν τη βλέπεις γιατί ο Λάτσης μπάζωσε και έχτισε κάτι λόφους μπροστά από την ακτή ώστε να μην υπάρχει ορατότητα. Παιδικές χαρές ό,τι υπάρχει μέσα στο Νιάρχος και τίποτε άλλο. Δεν έχει γίνει τίποτε από πλευράς υποδομών ούτως ώστε να στηρίξουν την αύξηση των κατοικιών στην περιοχή.

Χειρότερα ακόμη, δε σου λένε ότι οι πολυκατοικίες αυτές χτίζονται στη θέση προσφυγικών κατοίκων ενός άντε δύο ορόφων και η υποδομή σε αποχέτευση, δίκτυα και δρόμους είναι για αυτού του είδους τα σπίτια.

Όταν λοιπόν την επόμενη τριετία σπάσει ο Ιλισός από τις μια φορά στα 16.000 χρόνια . Δε θα μείνει Χριστός από υποδομές, αυτοκίνητα και υπόγεια. Και ο κόσμος θα πνίγει στα σκατά του μιας και όλες οι αποχετεύσεις θα υπερχειλίσουν. Θα τους καταπιούν όλους τα σκατά τους. Όσους δε βρεθούν στο Σαρωνικό...

Άβαταρ μέλους
Αρχέλαος
Δημοσιεύσεις: 6711
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 19:01

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρχέλαος » 15 Σεπ 2023, 13:55

Με τέτοια ποσά όπως για το παράδειγμα της Καλλιθέας, καλύτερα κάποιος να αγοράσει στην Άνω Γλυφάδα.
Δεν έχει τα θέματα που ανέφερε ο Εμπεδοκλής, καλύτερη ποιότητα(εύκολο παρκάρισμα, καθετοποιημένοι δρόμοι κατά κανόνα και αρκετοί έχουν και μεγάλο πλάτος, καλύπτονται άμεσα όλες οι ανάγκες, μεγάλα πεζοδρόμια σε πολλά σημεία κλπ).
Εντάξει, πιο μακριά από το παραλιακό μέτωπο, ως αίσθηση οδηγώντας, δεν το έχω ψάξει.

Αλλά με 7 κατοστάρικα από εκεί γύρω, θα προέκρινα την παραπάνω περιοχή.
"Πως μπορεί να είμαστε 20 χρόνια πίσω από την Αμερική, χωρίς αυτή να είναι 20 χρόνια μπροστά από εμάς;"

Imperium
Δημοσιεύσεις: 3463
Εγγραφή: 23 Απρ 2020, 12:47

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Imperium » 15 Σεπ 2023, 13:58

Αχ, Καλλιθέα. Από αυτή, που [...] δεν έχουμε ιδέα.
Τελικά αλήθεια λέγαν οτι στα ακίνητα θα είχαμε ρυθμούς ανάπτυξης Κίνας!
Ποτέ μην εμπιστεύεσαι επιστήμονα που φοβάται να πετάξει με αεροπλάνο.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25406
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 15 Σεπ 2023, 14:26

Με βαση αυτό




Εικόνα


Τσαμπα ειναι τα νοικια στην Αθήνα

Άβαταρ μέλους
sharp
Δημοσιεύσεις: 21452
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 15 Σεπ 2023, 14:35

βιωνουμε το τελος του καπιταλισμου μπρο
Δεν έχει ξαναειπωθεί ποτέ αυτό

...τα τελευταία 30 δευτερόλεπτα
“Hard times create strong men, strong men create good times, good times create weak men, and weak men create hard times.”

Άβαταρ μέλους
Awesomatic
Δημοσιεύσεις: 6511
Εγγραφή: 16 Μάιος 2018, 00:11
Phorum.gr user: Awesomatic

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Awesomatic » 15 Σεπ 2023, 14:52

talaipwros έγραψε:
15 Σεπ 2023, 14:26
Με βαση αυτό

Εικόνα


Τσαμπα ειναι τα νοικια στην Αθήνα
Την υποσημείωση στο τέλος να δεις. Δεν είναι απλά κενά σπίτια. Αναφέρεται σε σπίτια που θα έμενε κάποιος σαν ψηφιακός νομάς (που στην Ελλάδα φυσικά δε θα έρθει γιατί το ίντερνετ είναι γτπκ και ήδη γκρινιάζουν τα γνωστά παπαγαλάκια ότι δεν μας προτιμάνε)

Φυσιολογική και υγιής θα την οικονομία τιμή είναι μέχρι 30% του εισοδήματος.
"Taxation is theft, purely and simply even though it is theft on a grand and colossal scale which no acknowledged criminals could hope to match. It is a compulsory seizure of the property of the State’s inhabitants, or subjects."

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23440
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Βρωμικος ΑντιAirbnbισμος

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 15 Σεπ 2023, 15:30

Αρχέλαος έγραψε:
15 Σεπ 2023, 13:17

Όποιοι κάναμε κίνηση το 2010-17, βγήκαμε ωφελημένοι.
Μα και πτώση να παίξει πάλι ωφελημένοι θα ειστε, δε πρόκειται να φτάσουν σε αυτά τα επίπεδα ποτέ ξανά εκτός και γίνει κανένας πόλεμος
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών