Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Δεκ 2022, 16:23

Προ ενος ετους κοιτάζοντας κατι χαρτια ειδα οτι ο μακαρίτης ο πατέρας μου ειχε λογαριασμο στην τραπεζα που τον ειχα ξεχάσει.

Ο συγκεκριμένος λογαριασμος ειχε μεσα 780 ευρω οποτε λεω γιατι να τα αφησω εκει να καθονται?

Παω λοιπον στην τράπεζα που ειχε ανοιχτει ο λογαριασμος και μιλαω με εναν υπαλληλο.

Μου δινει μια λιστα με χαρτια νομιμοποιησης και εξουσιοδοτησεις που χρειαζονταν και φευγω για να τα μαζεψω.

15 μερες μετα παω με τα χαρτια στην τράπεζα τα εξετάζει ο υπάλληλος ολα κομπλε μου λεει.

Μου μεταφέρει 700 ευρω στο λογαριασμο (τα υπολοιπα 80 κρατηθηκαν για προμηθειες και λοιπες πιπες της τράπεζας) χαιρετιομαστε φευγω.

Fast Forward στο σημερα.

Με παιρνουν τηλέφωνο απο τα κεντρικα της Τραπεζας προ ημερων και με ρωτάνε γιατι 5+ χρονια μετα το θανατο του μακαριτη δεν εχω κανει νομιμοποιηση κληρονομων και δεν εχω κλεισει τον λογαριασμο του στην τραπεζα.

Αιφνιδιαζομαι αλλα τους λεω πως ειχα μιλησει 11 μηνες πριν με τον τάδε υπαλληλο στο τάδε κατάστημα και πως αυτος παρελαβε ολα τα δικαιολογητικα και εκλεισε το λογαριασμο δινοντας μου 700 ευρω.

Αλλα αυτη μου λεει πως η τραπεζα και η Νομικη Υπηρεσια δεν εχουν κανενα χαρτι στα χέρια τους. Και μαλιστα εδειξε να αιφνιδιαζεται οταν της ειπα οτι πηρα 700 ευρω απο το λογαριασμο και πως μου κρατησαν 80 ευρω για προμηθειες (οι κρατησεις ηταν σωστες αιφνιδιαστηκε απο το γεγονος οτι τα πηρα χωρις να εχει ενημερωθει η τραπεζα).

Και μου λεει να ξαναστειλω τα δικαιολογητικα.

Της απαντω "τα εχει το ταδε κατάστημα που τα κατέθεσα. Παρτε τα απο εκει".

Μου λεει "Δεν μπορουμε να το κάνουμε αυτο πρεπει να τα στειλετε εσεις".

Απαντω "Δεν μπορειτε να μιλησετε με τον υπαλληλο σας να δειτε τι εγινε? Εγω τα χαρτια τα εχω καταθεσει εκει. Και στο φιναλε εγω θα σας λυσω το εσωτερικο σας προβλημα μεταξυ υποκαταστηματος-Κεντρικων-Νομικης Υπηρεσιας"

Μου λεει "Παρτε τηλεφωνο τον υπαλληλο να τον ρωτησετε τι εγινε και μετα να μας πειτε και εμας."

Και λεω "Εγω θα παρω τηλεφωνο να ρωτησω τι γιναν τα χαρτια που κατέθεσα? Τι με νοιαζει εμενα τι τα εκανε ο υπαλληλος σας? Θα θεωρηθω υπευθυνος και για το εσωτερικο σας προβλημα τωρα?"

Και λεει "Μα εσεις πρεπει να το κανετε βασει οδηγιας της τραπεζας"

Και ξαναλεω "Επειδη τα χασατε η δε ξερω γω τι αλλο πρεπει να ενδιαφερθω εγω? Μιληστε με το καταστημα σας να δειτε τι συμβαινει. Δε θα κανω εγω το σπασμενο τηλεφωνο μεταξυ Κεντρικων και Υποκαταστηματος. Συγνωμη δε μιλατε τα καταστηματα μεταξυ σας και πρεπει να μπω σφηνα εγω?"

Και επιμενει "Θελετε να βοηθησετε κυριε? Παρτε τηλεφωνο το κατάστημα και μετα ενημερωστε μας".

Και καπου εκει εκλεισα το τηλέφωνο και φυσικα τους εγραψα στα @@ μου.



Ειναι εντελως ηλιθιοι οι τραπεζουπαλληλοι? Εγω θα παιρνω τηλεφωνο να μαθω τι εκανε ο υπαλληλος με τα χαρτια 1 χρονο πριν και μετα θα παιρνω στα κεντρικα να τους λεω τι μου ειπε ο υπαλληλος? Αν τα εχασε ο υπαλληλος ας με παρει αυτος ο ιδιος να μου πει "ξερεις τα εχασα φερε μου αλλα" οχι να παιρνω εγω τηλεφωνο να ρωταω και μετα να ενημερωνω εγω τα Κεντρικα της τραπεζας.

Δεν απορω που οι τραπεζες ειναι ενα μπουρδέλο και μισο στην Ελλάδα.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης
Δημοσιεύσεις: 22816
Εγγραφή: 19 Σεπ 2018, 10:47

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ένοπλος σοσιαλμπαχαλάκης » 15 Δεκ 2022, 16:31

μουναρες έχουν πολλές, για IQ δεν έχει εντρυφησει.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Δεκ 2022, 16:35

Λες και ειναι τσακωμενοι ρε πουστη μου και δε μιλανε μεταξυ τους και πρεπει να παρω εγω τηλεφωνο να λυσω το προβλημα που οι ιδιοι δημιουργησαν.

Πως ειναι οταν εχεις τσακωθει με την γκομενα και δε μιλιεστε και αναλαμβανει καποιος φιλος να κανει το μεσαζοντα και τον αγγελιοφορο μεταξυ τους?

Ε το ιδιο πράγμα συμβαινει τωρα μεταξυ Υποκαταστηματος και Κεντρικων και εγω ειμαι απλα ο φιλος που κανει τον αγγελιοφορο.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7422
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 15 Δεκ 2022, 16:39

Η απάντηση είναι οτι είναι ηλίθιοι, ευθυνόβοφοι και σε μεγάλο βαθμό άσχετοι. Σε παρόμοια υπόθεση η μάνα μου ξημεροβραδιαζόταν κανά μήνα σε υποκατάστημα της πειραιώς για να βρεθεί άκρη.

Στύγιος
Δημοσιεύσεις: 22168
Εγγραφή: 09 Μαρ 2019, 22:58
Phorum.gr user: C'est fini

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Στύγιος » 15 Δεκ 2022, 16:41

Εφόσον έχεις όλα τα νόμιμα έγγραφα , γράψτους κανονικά ή μάλλον ζήτα τους αμοιβή για υπερωριακή απασχόληση και τρέλανε τους :g030:

Άβαταρ μέλους
ΟΥΤΙΣ
Μέγας Ιεροσυντονιστής
Δημοσιεύσεις: 8058
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:20

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΟΥΤΙΣ » 15 Δεκ 2022, 16:42

Ο,τι χρειάζεται να γνωρίζεις για τον ελληνικό καπιταλισμό._
«Δεν σου μιλώ για περασμένα, μιλώ για την αγάπη", Γιώργος Σεφέρης, Κίχλη.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Δεκ 2022, 16:46

Στύγιος έγραψε:
15 Δεκ 2022, 16:41
Εφόσον έχεις όλα τα νόμιμα έγγραφα , γράψτους κανονικά ή μάλλον ζήτα τους αμοιβή για υπερωριακή απασχόληση και τρέλανε τους :g030:
Kαι τα ειχα ολα και τα κατέθεσα νομιμως σε Υποκατάστημα της τραπεζας και εκλεισαν τον λογαριασμο του πατέρα μου αποδιδοντας μου οτι ειχε μεσα.

Και τωρα πως εχουν το θράσος να μου λενε (εμμεσως) οτι ειναι και δικο μου προβλημα?

Αν αυτοι εχουν κανει μαλακιες με τα χαρτια που κατέθεσα νομιμως εγω που ακριβως εμπλεκομαι για να παιρνω τηλεφωνα, να ασχολουμαι με την εσωτερικη υποθεση της τραπεζας και μετα να ενημερωνω και τα Κεντρικα τους?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 15 Δεκ 2022, 16:48

mao mao έγραψε:
15 Δεκ 2022, 16:39
Η απάντηση είναι οτι είναι ηλίθιοι, ευθυνόβοφοι και σε μεγάλο βαθμό άσχετοι. Σε παρόμοια υπόθεση η μάνα μου ξημεροβραδιαζόταν κανά μήνα σε υποκατάστημα της πειραιώς για να βρεθεί άκρη.
Ε το παραχέσανε ομως.

Σε εσωτερικη υποθεση της τραπεζας (δλδ την αποστολη των χαρτιων απο το Υποκαταστημα στα Κεντρικα/Νομικη Υπηρεσια) ζητάνε να εμπλακει ο πελάτης και να ενημερωσει τα κεντρικα κιολας για το τι γινεται στο Υποκατάστημα.

Fuck logic.
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Δεκ 2022, 10:24

Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.

Άβαταρ μέλους
George_V
Δημοσιεύσεις: 27231
Εγγραφή: 17 Ιούλ 2018, 23:08
Phorum.gr user: George_V
Τοποθεσία: Kαλαμαι

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από George_V » 16 Δεκ 2022, 10:26

axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:24
Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.
Αν ο υπαλληλος εκανε βλακεια να την πληρωσει αυτος.

Αν τα κεντρικα τον παιζουν να την πληρωσουν αυτοι.

Αν η Νομικη υπηρεσια κοιμαται να την πληρωσει αυτη.


Εγω που εκανα τη δουλεια μου σωστα σε οτι μου ζητηθηκε που κολλαω στην εξισωση?
Original προταση:

ΙΙΙ. Veteres: Αυτοι ειναι μονομάχοι που κατάφεραν να επιβιώσουν 1 χρόνο στη σχολή.

Google translate Hebrew to Greek

ΙΙΙ. Βετεράνοι: Δεν θα μπορείτε να υπογράψετε μια γάτα κατά το πρώτο εξάμηνο του έτους.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Δεκ 2022, 10:29

George_V έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:26
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:24
Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.
Αν ο υπαλληλος εκανε βλακεια να την πληρωσει αυτος.

Αν τα κεντρικα τον παιζουν να την πληρωσουν αυτοι.

Αν η Νομικη υπηρεσια κοιμαται να την πληρωσει αυτη.


Εγω που εκανα τη δουλεια μου σωστα σε οτι μου ζητηθηκε που κολλαω στην εξισωση?
Βρε δικιο εχεις. Απλα σου λεω ποια ειναι η λογικη τους.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7422
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 16 Δεκ 2022, 10:32

axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:24
Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.
ηλίθιοι είναι απλά δεν πληρώνουν το κόστος της ηλιθιότητας τους. Δεν έχουν κανένα ανταγωνισμό μια που όλες οι τράπεζες πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν , ενώ και οι υπάλληλοι είναι σαν ΔΥ οπότε δεν αγχώνονται ιδιαίτερα.

axilmar
Δημοσιεύσεις: 8370
Εγγραφή: 08 Απρ 2019, 11:48
Phorum.gr user: axilmar

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από axilmar » 16 Δεκ 2022, 10:36

mao mao έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:32
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:24
Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.
ηλίθιοι είναι απλά δεν πληρώνουν το κόστος της ηλιθιότητας τους. Δεν έχουν κανένα ανταγωνισμό μια που όλες οι τράπεζες πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν , ενώ και οι υπάλληλοι είναι σαν ΔΥ οπότε δεν αγχώνονται ιδιαίτερα.
Μονο σαν ΔΥ δεν ειναι οι υπαλληλοι στις τραπεζες...εργαζονται πολυ σκληρα και με μεγαλη πιεση, για ψιχουλα, ενω εχουν να αντιμετωπισουν και την τραπεζικη κουλτουρα σε καθημερινη βαση, δλδ σκληρη ιεραρχια, κωδικα ντυσιματος και συμπεριφορας κλπ.

Και επειδη πιεζονται, καποιος υπαλληλος θεωρησε οτι ισως τσιμπησει ο νηματοθετης και παρει το μπαλακι επανω του.

mao mao
Δημοσιεύσεις: 7422
Εγγραφή: 12 Μάιος 2018, 23:33

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mao mao » 16 Δεκ 2022, 10:41

axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:36
mao mao έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:32
axilmar έγραψε:
16 Δεκ 2022, 10:24
Δεν ειναι ηλιθιοι, απλα μεταβιβαζουν το κοστος.
ηλίθιοι είναι απλά δεν πληρώνουν το κόστος της ηλιθιότητας τους. Δεν έχουν κανένα ανταγωνισμό μια που όλες οι τράπεζες πάνω κάτω με τον ίδιο τρόπο λειτουργούν , ενώ και οι υπάλληλοι είναι σαν ΔΥ οπότε δεν αγχώνονται ιδιαίτερα.
Μονο σαν ΔΥ δεν ειναι οι υπαλληλοι στις τραπεζες...εργαζονται πολυ σκληρα και με μεγαλη πιεση, για ψιχουλα, ενω εχουν να αντιμετωπισουν και την τραπεζικη κουλτουρα σε καθημερινη βαση, δλδ σκληρη ιεραρχια, κωδικα ντυσιματος και συμπεριφορας κλπ.

Και επειδη πιεζονται, καποιος υπαλληλος θεωρησε οτι ισως τσιμπησει ο νηματοθετης και παρει το μπαλακι επανω του.
Πίεση είναι να φοβάσαι οτι αν κάνεις μια σειρά λαθών θα απολυθείς. Από τη στιγμή που δεν υπάρχει αυτό η όποια πίεση δε λέει και πολλά.

Άβαταρ μέλους
Ερμής
Δημοσιεύσεις: 23301
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 11:00
Τοποθεσία: Αθήνα

Re: Ειναι ηλίθιοι οι τραπεζικοι υπάλληλοι?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ερμής » 16 Δεκ 2022, 10:51

ΟΥΤΙΣ έγραψε:
15 Δεκ 2022, 16:42
Ο,τι χρειάζεται να γνωρίζεις για τον ελληνικό καπιταλισμό._
Ναι σωστά, σε ΤΕΒΕ ΙΚΑ εφορίες πολεοδομίες, όλα λειτουργούν αυτοποιημένα.
"Chiedi a un bambino di disegnare una macchina e sicuramente la farà rossa"

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών