Αποστολή Βαλκάνια

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Σεπ 2018, 23:34

Dies Irae έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:29
Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:20
Mε ενδιάμεση στάση. Αρα, δεν έχεις πτήση από την Θεσσαλονίκη αλλά από την Αθήνα. Τέλος πάντων, βρήκα και δύο απ'ευθείας πτήσεις γιά Βελιγράδι σε ώρες που δεν βολεύουν ιδιαίτερα.
Εξαρτάται, για ποια περίοδο του έτους μιλάμε. Γενικά τώρα, υπάρχουν πτήσεις για Κωνσταντινούπολη, Βελιγράδι, Βουκουρέστι. Και συγκοινωνία γενικά. Τώρα για Τίρανα, δεν ξέρω αν θα χρειαστεί. Σόφια όπως είπες, εύκολη υπόθεση.
Με έβαλες και έψαξα το site τής Tarom και δεν έχει απ'ευθείας πτήση γιά Βουκουρέστι.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 26 Σεπ 2018, 23:36

mec έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:33
Ευχαριστώ. Για Θεσνίκη-Σοφια έχω ψάξει μόνο και βρίσκω μόνο με σκάλα. Πάντως βολεύεται η κατάσταση. Χοντρικά 3,5 ώρες και γύρω στα 200Ε με Aegean, aller-retour, είναι καλά.
Οδηγώντας φθάνεις γρηγορότερα. Είναι παράλογο από την Θεσσαλονίκη να πάς στην Αθήνα (ή στο ... Μόναχο) γιά να πάς από εκεί στην Σόφια και όλα αυτά γιά μόνο 300 km
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
Lugozzi
Δημοσιεύσεις: 15838
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 00:31
Τοποθεσία: Βόρεια Περιοχή του Πρώτου Μέρους

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Lugozzi » 26 Σεπ 2018, 23:37

Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:34
Dies Irae έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:29
Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:20
Mε ενδιάμεση στάση. Αρα, δεν έχεις πτήση από την Θεσσαλονίκη αλλά από την Αθήνα. Τέλος πάντων, βρήκα και δύο απ'ευθείας πτήσεις γιά Βελιγράδι σε ώρες που δεν βολεύουν ιδιαίτερα.
Εξαρτάται, για ποια περίοδο του έτους μιλάμε. Γενικά τώρα, υπάρχουν πτήσεις για Κωνσταντινούπολη, Βελιγράδι, Βουκουρέστι. Και συγκοινωνία γενικά. Τώρα για Τίρανα, δεν ξέρω αν θα χρειαστεί. Σόφια όπως είπες, εύκολη υπόθεση.
Με έβαλες και έψαξα το site τής Tarom και δεν έχει απ'ευθείας πτήση γιά Βουκουρέστι.
παλιά είχε και η Ολυμπιακή
έχω πετάξει για Βουκουρέστι από Θεσνικη

για Σόφια δεν υπάρχει φυσικά
δεν αξίζει τον κόπο
“Don't let a win get to your head or a loss to your heart.”

Dies Irae
Δημοσιεύσεις: 924
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 01:00

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dies Irae » 26 Σεπ 2018, 23:43

Απευθείας μου έβγαλε εμένα με TAROM. Και η Google.

Γενικά:
https://www.skg-airport.gr/el/flights-- ... /nd_id-436

Για Σόφια, όπως τα λέτε!

(αν και κάτι είχε το καλοκαίρι, αν δείτε, φυσικά και δεν αξίζει όμως, όπως και να 'χει)

mec

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Σεπ 2018, 01:06

Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:36
Οδηγώντας φθάνεις γρηγορότερα. Είναι παράλογο από την Θεσσαλονίκη να πάς στην Αθήνα (ή στο ... Μόναχο) γιά να πάς από εκεί στην Σόφια και όλα αυτά γιά μόνο 300 km
Λογικότατο είναι. Διότι αλλιώς πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο και να οδηγάω 4 ώρες με το άγχος μη με χτυπήσει κανένας και μη μου κλέψουν το αυτοκίνητο σε ξένο κράτος. Δεν έχω πλέον τα ίδια οδηγικά αντανακλαστικά με τους ντόπιους. Θα σταματήσω στο πορτοκαλί και θα την φάω από πίσω ή θα φύγω ξένοιαστος με το πράσινο, ενώ ο κάφρος θα έχει παραβιάσει το κόκκινο που άναψε για αυτόν και θα πέσει πάνω μου. Μιλάω για κάφρους έτσι, όχι για όλους τους οδηγούς, να μην παρεξηγούμαστε. Και βάλε και χρονο να ψάχνω για γκαράζ να το παρκάρω εκεί που θα πάω, για λόγους ασφαλείας επειδή δεν θα έχει πινακίδες της χώρας.

Όταν 4 ώρες είναι και το αεροπορικό, αλλά χωρίς άγχος και μπορείς να ρίξεις και κανένα υπνάκο ή να ρίξεις και καμμιά ματιά και στο project, υπάρχει θεμα επιλογής; Για μένα όχι.

Το ιδανικότερο βέβαια είναι το τρένο, γιατί οι σταθμοί είναι μέσα στις πόλεις συνήθως, και μπορείς να πας και πρώτη θέση για πιο ήσυχα, αλλά Θεσνίκη-Σόφια πάει ένα 6ωρο.

Άβαταρ μέλους
Βινόσαυρος
Δημοσιεύσεις: 6335
Εγγραφή: 26 Απρ 2018, 05:38

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Βινόσαυρος » 27 Σεπ 2018, 01:21

σκεφτειτε το και για σκόπια
το περιβάλλον ευννοει τις νεες επιχειρήσεις
Αλληλεγγύη στην κα. Σταυράκη-Πατούλη.
Αλληλεγγύη στην αδελφότητα Κυρίλλου και Μεθοδίου.
Αλληλεγγύη στον κ. Καιρίδη.
Αλληλεγγύη στην κα. Συγγενιώτου.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Σεπ 2018, 01:41

mec έγραψε:
27 Σεπ 2018, 01:06
Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:36
Οδηγώντας φθάνεις γρηγορότερα. Είναι παράλογο από την Θεσσαλονίκη να πάς στην Αθήνα (ή στο ... Μόναχο) γιά να πάς από εκεί στην Σόφια και όλα αυτά γιά μόνο 300 km
Λογικότατο είναι. Διότι αλλιώς πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο και να οδηγάω 4 ώρες με το άγχος μη με χτυπήσει κανένας και μη μου κλέψουν το αυτοκίνητο σε ξένο κράτος. Δεν έχω πλέον τα ίδια οδηγικά αντανακλαστικά με τους ντόπιους. Θα σταματήσω στο πορτοκαλί και θα την φάω από πίσω ή θα φύγω ξένοιαστος με το πράσινο, ενώ ο κάφρος θα έχει παραβιάσει το κόκκινο που άναψε για αυτόν και θα πέσει πάνω μου. Μιλάω για κάφρους έτσι, όχι για όλους τους οδηγούς, να μην παρεξηγούμαστε. Και βάλε και χρονο να ψάχνω για γκαράζ να το παρκάρω εκεί που θα πάω, για λόγους ασφαλείας επειδή δεν θα έχει πινακίδες της χώρας.

Όταν 4 ώρες είναι και το αεροπορικό, αλλά χωρίς άγχος και μπορείς να ρίξεις και κανένα υπνάκο ή να ρίξεις και καμμιά ματιά και στο project, υπάρχει θεμα επιλογής; Για μένα όχι.

Το ιδανικότερο βέβαια είναι το τρένο, γιατί οι σταθμοί είναι μέσα στις πόλεις συνήθως, και μπορείς να πας και πρώτη θέση για πιο ήσυχα, αλλά Θεσνίκη-Σόφια πάει ένα 6ωρο.
Τι τις θες τις μπίζνες σε τέτοια μέρη, όταν τα βλέπεις τόσο αρνητικά τα πράγματα; Και γω σαν και σένα τα βλέπω, γι αυτό μακριά κι αγαπημένοι.

mec

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Σεπ 2018, 03:39

sharp έγραψε:
27 Σεπ 2018, 01:41
Τι τις θες τις μπίζνες σε τέτοια μέρη, όταν τα βλέπεις τόσο αρνητικά τα πράγματα; Και γω σαν και σένα τα βλέπω, γι αυτό μακριά κι αγαπημένοι.
Μου προέκυψε συνεργασία με μία εταιρεία με την οποία φαινόταν ότι είχαμε τις ίδιες προοπτικές. Η εταιρεία θέλει να εξαπλωθεί παγκοσμίως κι έψαχνε έμπειρους συνεργάτες. Έχω καλό (διεθνές) βιογραφικό κι εκτός από τα γαλλικά μιλάω αγγλικά κι ισπανικά. Αυτό που δεν είχα υποψιαστεί ηταν ότι τους ενδιέφεραν και τα ελληνικά. Το κατάλαβα τώρα. :003:

Εγώ από την πλευρά μου τελείωνα ένα οικονομικό φόρουμ που ήθελα να το κάνω international και σκεφτόμουν ότι ήταν καλύτερο να έχω στήριξη από μία εταιρεία. Όχι μόνο μεγαλύτερο κύρος, αλλά και καλυψη σε νομικά και άλλα ζητήματα. Στην δική μου είχα κάνει παύση εργασιών από το Μάρτη (χωρίς να την έχω ακόμα κλείσει). Τα λογιστικά και τα νομικά μου ήταν πάντα μία μεγάλη σκοτούρα.

Έτσι λοιπον σκέφτηκα ότι εξωτερικός συνεργάτης άλλης εταιρείας ήταν μία βολική κατασταση για μένα. Κάτι σαν μισθωτός με αυτονομία. Η εταιρεία μάλιστα δεχτηκε να μου πληρώσει εντατικό φροντιστήριο για business english (4500Ε) το οποιο ήδη έχω αρχίσει. Όταν είδα πόσο ευκολο ήταν άρχισα να το παζαρεύω και για business spanish και είναι ευνοικοί.

Αφού εφαγα το τυρί, είδα και τη φάκα. Πρώτη αποστολή Βαλκάνια. :smt005:
Βλέπουν πολλές ευκαιρίες στην Ελλάδα, αλλά η Βουλγαρία είναι ευνοικότερη φορολογικά.

Cloud87
Δημοσιεύσεις: 3607
Εγγραφή: 26 Μάιος 2018, 11:58
Phorum.gr user: Cloud87

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Cloud87 » 27 Σεπ 2018, 03:47

Trust in the force Luke!!!
Ένα το Χελιδόνι κι η Ανοιξη ακριβή
Warn your gods about our wrath. None may stand against space marines.

sharp
Δημοσιεύσεις: 21182
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 27 Σεπ 2018, 10:18

mec έγραψε:
27 Σεπ 2018, 03:39
sharp έγραψε:
27 Σεπ 2018, 01:41
Τι τις θες τις μπίζνες σε τέτοια μέρη, όταν τα βλέπεις τόσο αρνητικά τα πράγματα; Και γω σαν και σένα τα βλέπω, γι αυτό μακριά κι αγαπημένοι.
Μου προέκυψε συνεργασία με μία εταιρεία με την οποία φαινόταν ότι είχαμε τις ίδιες προοπτικές. Η εταιρεία θέλει να εξαπλωθεί παγκοσμίως κι έψαχνε έμπειρους συνεργάτες. Έχω καλό (διεθνές) βιογραφικό κι εκτός από τα γαλλικά μιλάω αγγλικά κι ισπανικά. Αυτό που δεν είχα υποψιαστεί ηταν ότι τους ενδιέφεραν και τα ελληνικά. Το κατάλαβα τώρα. :003:

Εγώ από την πλευρά μου τελείωνα ένα οικονομικό φόρουμ που ήθελα να το κάνω international και σκεφτόμουν ότι ήταν καλύτερο να έχω στήριξη από μία εταιρεία. Όχι μόνο μεγαλύτερο κύρος, αλλά και καλυψη σε νομικά και άλλα ζητήματα. Στην δική μου είχα κάνει παύση εργασιών από το Μάρτη (χωρίς να την έχω ακόμα κλείσει). Τα λογιστικά και τα νομικά μου ήταν πάντα μία μεγάλη σκοτούρα.

Έτσι λοιπον σκέφτηκα ότι εξωτερικός συνεργάτης άλλης εταιρείας ήταν μία βολική κατασταση για μένα. Κάτι σαν μισθωτός με αυτονομία. Η εταιρεία μάλιστα δεχτηκε να μου πληρώσει εντατικό φροντιστήριο για business english (4500Ε) το οποιο ήδη έχω αρχίσει. Όταν είδα πόσο ευκολο ήταν άρχισα να το παζαρεύω και για business spanish και είναι ευνοικοί.

Αφού εφαγα το τυρί, είδα και τη φάκα. Πρώτη αποστολή Βαλκάνια. :smt005:
Βλέπουν πολλές ευκαιρίες στην Ελλάδα, αλλά η Βουλγαρία είναι ευνοικότερη φορολογικά.
Δεν πειράζει, δες το ότι θα συνεισφέρεις στην ανάπτυξη της πατρίδας :003:

Ωραία αφήγηση, εύχομαι καλό κουράγιο. :D

Άβαταρ μέλους
Leporello
Δημοσιεύσεις: 14102
Εγγραφή: 07 Αύγ 2018, 19:09
Phorum.gr user: Leporello

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Leporello » 27 Σεπ 2018, 10:39

mec έγραψε:
27 Σεπ 2018, 01:06
Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:36
Οδηγώντας φθάνεις γρηγορότερα. Είναι παράλογο από την Θεσσαλονίκη να πάς στην Αθήνα (ή στο ... Μόναχο) γιά να πάς από εκεί στην Σόφια και όλα αυτά γιά μόνο 300 km
Λογικότατο είναι. Διότι αλλιώς πρέπει να νοικιάσω αυτοκίνητο και να οδηγάω 4 ώρες με το άγχος μη με χτυπήσει κανένας και μη μου κλέψουν το αυτοκίνητο σε ξένο κράτος. Δεν έχω πλέον τα ίδια οδηγικά αντανακλαστικά με τους ντόπιους. Θα σταματήσω στο πορτοκαλί και θα την φάω από πίσω ή θα φύγω ξένοιαστος με το πράσινο, ενώ ο κάφρος θα έχει παραβιάσει το κόκκινο που άναψε για αυτόν και θα πέσει πάνω μου. Μιλάω για κάφρους έτσι, όχι για όλους τους οδηγούς, να μην παρεξηγούμαστε. Και βάλε και χρονο να ψάχνω για γκαράζ να το παρκάρω εκεί που θα πάω, για λόγους ασφαλείας επειδή δεν θα έχει πινακίδες της χώρας.

Όταν 4 ώρες είναι και το αεροπορικό, αλλά χωρίς άγχος και μπορείς να ρίξεις και κανένα υπνάκο ή να ρίξεις και καμμιά ματιά και στο project, υπάρχει θεμα επιλογής; Για μένα όχι.

Το ιδανικότερο βέβαια είναι το τρένο, γιατί οι σταθμοί είναι μέσα στις πόλεις συνήθως, και μπορείς να πας και πρώτη θέση για πιο ήσυχα, αλλά Θεσνίκη-Σόφια πάει ένα 6ωρο.
Με το αεροπλάνο θα κάνεις περισσότερο από 6 ώρες, γιατί έχεις check-in, check-out, περπάτημα πέρα δώθε κ.λ.π. Και δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η οδήγηση στην Βουλγαρία. Είναι όσο επικίνδυνη είναι και στην Ελλάδα.
1.
hellegennes έγραψε:
13 Οκτ 2022, 21:35
Γνωρίζω πολύ καλύτερα στατιστική από σένα
2. Η λέξη υδρόφιλος είναι σύνθετη από δύο ελληνικές λέξεις το ύδωρ που σήμαινε νερό και το φίλος που σήμαινε φίλος.

Άβαταρ μέλους
perseus
Δημοσιεύσεις: 15265
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 08:58
Phorum.gr user: Perseus
Τοποθεσία: Ιωαννινα

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από perseus » 27 Σεπ 2018, 10:50

Σοφια το μονο προβλημα σου ειναι η γλωσσα ολα τα αλλα προβληματα λυνονται καπιταλιστικα ,καμμι σχεση με την ελληνικη γραφειοκρατεια

fagano3

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από fagano3 » 27 Σεπ 2018, 10:51

Leporello έγραψε:
27 Σεπ 2018, 10:39
Είναι όσο επικίνδυνη είναι και στην Ελλάδα.
Αυτο για καλο το γραψες; :lol:

Εγω θα προτεινα Βουκουρεστι.

Σε σχεση με Σκοπια,Βουλγαρια,Ρουμανια που εχω δουλεψει το Βουκουρεστι και οι συνεργατες μας εκει μου αφησαν τις καλυτερες εντυπωσεις.

mec

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από mec » 27 Σεπ 2018, 20:53

sharp έγραψε:
27 Σεπ 2018, 10:18
Δεν πειράζει, δες το ότι θα συνεισφέρεις στην ανάπτυξη της πατρίδας :003:

Ωραία αφήγηση, εύχομαι καλό κουράγιο. :D
Σε ευχαριστώ. Δεν με χαλάει ιδιαίτερα αυτή η κατάσταση. Απλά είχα μία αυτοσαρκαστική διάθεση, όταν έγραφα. Βασικά θεωρώ τον εαυτό μου σε σύνταξη κι αυτά τα κάνω για να βρίσκομαι σε κάποια ζωτικότητα. Δεν γίνεται να μην κάνεις και τίποτα. Αν αισθανθώ ότι ζορίζομαι τα παρατάω.
Leporello έγραψε:
27 Σεπ 2018, 10:39
Με το αεροπλάνο θα κάνεις περισσότερο από 6 ώρες, γιατί έχεις check-in, check-out, περπάτημα πέρα δώθε κ.λ.π. Και δεν είναι και τόσο επικίνδυνη η οδήγηση στην Βουλγαρία. Είναι όσο επικίνδυνη είναι και στην Ελλάδα.
Δεν ενεργώ πια υπολογιστικά. Όποιο σενάριο είναι το πιο ευχάριστο και ξεκούραστο αυτό θα ακολουθήσω. Αυτό θα δείξει στην πορεία. Όσο για την επικινδυνότητα της οδήγησης, τώρα με καθησύχασες... :smt005: Δεν πιάνω τιμόνι στην Ελλάδα ούτε να με πληρώνουνε.
perseus έγραψε:
27 Σεπ 2018, 10:50
Σοφια το μονο προβλημα σου ειναι η γλωσσα ολα τα αλλα προβληματα λυνονται καπιταλιστικα ,καμμι σχεση με την ελληνικη γραφειοκρατεια
Ίσως για αυτό βάλανε υποψήφια και τη Σόφια. Φαίνεται ότι οι Βούλγαροι είναι πιο πρακτικοί ή έχουν βαθύτερη κρίση κι έγιναν ρεαλιστές. Όσο για τη γλώσσα είναι βεβαίως ένα πρόβλημα, αλλά λύνεται μερικώς μέσω της μεθόδου εργασίας. Δηλαδή θα συνεργαστώ με καλά τοπικά γραφεία που μιλάνε αγγλικά ή γαλλικά. Δεν πρόκειται να κάνω τη δουλειά στο τερέν ο ίδιος. Θα δίνω τις παραγγελίες και θα αξιολογώ τις προσφορές που θα μου κανουν. Πχ δεν πρόκειται να ψάχνω ο ίδιος για ακίνητα, αλλά θα μου φέρουν αυτοί λίστα ανάλογα με τα αιτήματα της εταιρείας μου.

Άβαταρ μέλους
Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης
Δημοσιεύσεις: 918
Εγγραφή: 27 Μάιος 2018, 18:20
Phorum.gr user: Stavros ΚΟΣΜΆ Πετρης
Τοποθεσία: σ' αυτή τη χώρα που ζεις / όλοι βρίζουν την τάξη

Re: Αποστολή Βαλκάνια

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Απολλόδωρος Βρυξελλιώτης » 28 Σεπ 2018, 01:22

Leporello έγραψε:
26 Σεπ 2018, 23:34
Με έβαλες και έψαξα το site τής Tarom και δεν έχει απ'ευθείας πτήση γιά Βουκουρέστι.
από Θεσσαλονίκη; φυσικά και έχει.

επίσης επειδή είναι ελικοφόρο πετάει συνεχώς χαμηλά και η θέα της Θεσσαλονίκης όταν φτάνεις είναι ο,τι ομορφότερο για πολλή ώρα.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών