Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Financial man
Δημοσιεύσεις: 238
Εγγραφή: 26 Ιαν 2023, 17:26
Τοποθεσία: BOSTON USA.

Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Financial man » 26 Ιαν 2023, 17:40

Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα της γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί. Είμαι φοιτητής οικονομικών και σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό στον τομέα των χρηματοοικονομικών, ένας τομέας που από μικρός μου άρεσε και ήθελα να ακολουθήσω. Λόγω της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα σκέφτομαι μετά το πέρας των σπουδών μου να φύγω στο εξωτερικό καθώς στην Ελλάδα τα πράγματα δεν πάνε δυστυχώς καλά, ενώ ο κλάδος που με ενδιαφέρει δεν έχει ιδιαιτέρες προοπτικές στην χώρα μας. Έχω αποφασίσει να πάω είτε στην Βρετανία είτε στον Καναδά καθώς είναι 2 χώρες στις οποίες ο χρηματοοικονομικός τομέας είναι πολύ αναπτυγμένος και υπάρχουν χιλιάδες θέσεις εργασίας με πολύ καλές προοπτικές.

Το ερώτημα μου είναι ποια χώρα είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ των 2 που ανέφερα παραπάνω και γιατί. Με ενδιαφέρουν οι τομείς όπως είναι η ποιότητα ζωής, οι προοπτικές εξέλιξης που παρέχουν, η ασφάλεια, ποια χώρα είναι πιο φιλική προς τους μετανάστες καθώς και σε ποια χώρα είναι πιο εύκολο να βγάλεις visa αν και θα προσπαθήσω να βρω από εδώ δουλεία πρώτα ώστε να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία ενσωμάτωσης. Βάση των παραπάνω μεταβλητών που ανέφερα και βάση της απόστασης από την Ελλάδα ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη επιλογή?? Προφανώς θα στείλω βιογραφικά σε επιχειρήσεις και των 2 χωρών, απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χάρηκα που έγινα μέλος της παρέας σας.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 19:29

Είχα τελειώσει και εγώ πριν 10+ χρόνια το τμήμα των Χρηματοοικονομικών και τότε η καλύτερη επιλογή για μεταπτυχιακό
ήταν η Ολλανδία γιατί τα πανεπιστήμιά της είχαν χαμηλότερα δίδακτρα, παρέδιδαν μαθήματα στα Άγγλικα και είχαν κονέ
με τους δικούς μας καθηγητάδες κάτι που σήμαινε ότι δέχονταν εύκολα αιτήσεις από τη χώρα μας. Η Βρετανία υπήρχε σαν
επιλογή αλλά πολύ ακριβή, τον Καναδά δε θυμάμαι να τον αναφέρει κανείς στην ελληνική εκπαιδευτική πιάτσα ως επιλογή
μεταπτυχιακών σπουδών.

Γενικά πάντως ο Καναδάς θεωρείται φιλική χώρα απέναντι στους μετανάστες η Βρετανία πλέον όχι και τόσο. Η αξιολόγηση της ποιότητας
ζωής είναι σχετική και υποκειμενική. Σε κάθε περίπτωση, όταν κάποιος δουλεύει δεν έχει το χρόνο και την ανεμελιά ενός φοιτητή για
να απολαύσει κάποια πράγματα, ενίοτε και τα χρήματα δεν είναι αυτά που περιμένει κάποιος. Επίσης, βιογραφικά μπορεί να στείλει
κάποιος και στη Γη του Πυρός, το θέμα είναι αν θα αρέσουν στους υπεύθυνους του HR.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 19:33

Αν ειναι να φυγεις να πας ΗΠΑ

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 19:34

Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις(με bachelor ελληνικού
πανεπιστημίου και μηδενική προϋπηρεσία είναι πολύ δύσκολο να βρεις δουλειά έξω)
Τελευταία επεξεργασία από το μέλος ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ την 26 Ιαν 2023, 19:38, έχει επεξεργασθεί 1 φορά συνολικά.

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 19:37

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:33
Αν ειναι να φυγεις να πας ΗΠΑ
Αρκεί να έχει φράγκα, καλούς βαθμούς και κονέ. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρότινος για τις ΗΠΑ.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 19:38

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:34
Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις.
ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα

Άβαταρ μέλους
Maspoli
Δημοσιεύσεις: 17553
Εγγραφή: 05 Απρ 2018, 23:10

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Maspoli » 26 Ιαν 2023, 19:38

Στα τυπικά ως προς την απόκτηση βίζας, δεν ξέρω τίποτα.
Μεταξύ των δύο χωρών που βάζεις θα διάλεγα αν είχα τη δυνατότητα της επιλογής, τον Καναδά. Χωρίς δεύτερη σκέψη. Το μόνο υπέρ του ΗΒ σε σχέση με τον Καναδά είναι η απόσταση από την Ελλάδα. Αν όμως η απόσταση είναι τόσο σημαντική για σένα, ίσως θα έπρεπε να σκεφτείς και την Ιρλανδία (ή και την Ολλανδία) όπου υπάρχει το πλεονέκτημα πως δεν χρειάζεσαι βίζα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 19:39

ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:37
talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:33
Αν ειναι να φυγεις να πας ΗΠΑ
Αρκεί να έχει φράγκα, καλούς βαθμούς και κονέ. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρότινος για τις ΗΠΑ.
Φραγκα παιρνεις δανειο.
Ε , καλους βαθμους να παρει, θα δωσει και GMAT.

Κονε δεν ειναι απαραίτητα

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 19:42

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:38
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:34
Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις.
ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα
Ο κλάδος των Χρηματοοικονομικών θεωρείται έτσι και αλλιώς περίεργος στο θέμα των ωραρίων, προσωπικά άλλαξα επαγγελματικό
προσανατολισμό μετά το τέλος των σπουδών μου και δεν έδεησα να μάθω που αρχίζει η αλήθεια και που τελειώνει ο μύθος. Στις ΗΠΑ
πάντως είχα σκεφτεί και εγώ κάποτε να σπουδάσω για προσωπικούς λόγους αλλά χρειαζόνταν πολλά χρήματα για τις σπουδές,συστατικές
επιστολές(κάτι που απαιτείται και στην Ευρώπη αλλά εκεί τα ελληνικά πανεπιστήμια είναι δικτυωμένα) και καλούς βαθμούς.

Άβαταρ μέλους
plouf
Μέλη που αποχώρησαν
Δημοσιεύσεις: 6746
Εγγραφή: 04 Απρ 2018, 01:15
Τοποθεσία: Μακρια απο κνιτες

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από plouf » 26 Ιαν 2023, 19:48

Financial man έγραψε:
26 Ιαν 2023, 17:40
Καλησπέρα σε όλα τα μέλη του Forum και καλώς σας βρήκα.

Θα ήθελα της γνώμη σας πάνω σε ένα θέμα που με απασχολεί. Είμαι φοιτητής οικονομικών και σκοπεύω να κάνω μεταπτυχιακό στον τομέα των χρηματοοικονομικών, ένας τομέας που από μικρός μου άρεσε και ήθελα να ακολουθήσω. Λόγω της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα σκέφτομαι μετά το πέρας των σπουδών μου να φύγω στο εξωτερικό καθώς στην Ελλάδα τα πράγματα δεν πάνε δυστυχώς καλά, ενώ ο κλάδος που με ενδιαφέρει δεν έχει ιδιαιτέρες προοπτικές στην χώρα μας. Έχω αποφασίσει να πάω είτε στην Βρετανία είτε στον Καναδά καθώς είναι 2 χώρες στις οποίες ο χρηματοοικονομικός τομέας είναι πολύ αναπτυγμένος και υπάρχουν χιλιάδες θέσεις εργασίας με πολύ καλές προοπτικές.

Το ερώτημα μου είναι ποια χώρα είναι καλύτερη επιλογή μεταξύ των 2 που ανέφερα παραπάνω και γιατί. Με ενδιαφέρουν οι τομείς όπως είναι η ποιότητα ζωής, οι προοπτικές εξέλιξης που παρέχουν, η ασφάλεια, ποια χώρα είναι πιο φιλική προς τους μετανάστες καθώς και σε ποια χώρα είναι πιο εύκολο να βγάλεις visa αν και θα προσπαθήσω να βρω από εδώ δουλεία πρώτα ώστε να γίνει πιο εύκολη η διαδικασία ενσωμάτωσης. Βάση των παραπάνω μεταβλητών που ανέφερα και βάση της απόστασης από την Ελλάδα ποια χώρα θεωρείτε καλύτερη επιλογή?? Προφανώς θα στείλω βιογραφικά σε επιχειρήσεις και των 2 χωρών, απλά θα ήθελα και μια δεύτερη γνώμη πάνω στο θέμα.

Ευχαριστώ εκ των προτέρων και χάρηκα που έγινα μέλος της παρέας σας.
:smt018:smt018:smt018:smt018

Οι ελληνες μεταναστες στο εξωτερικου εχουν πεθανει και δεν τοξερουν. Εθνικοκοινωνιστης καντα ταληρα στον φιλο.


Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 26 Ιαν 2023, 19:48

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:39
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:37
talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:33
Αν ειναι να φυγεις να πας ΗΠΑ
Αρκεί να έχει φράγκα, καλούς βαθμούς και κονέ. Τουλάχιστον αυτό ίσχυε μέχρι πρότινος για τις ΗΠΑ.
Φραγκα παιρνεις δανειο.
Ε , καλους βαθμους να παρει, θα δωσει και GMAT.

Κονε δεν ειναι απαραίτητα
Δεν ξέρω τι αντοχές, οικονομικές και ψυχολογικές έχει ο τύπος. Ούτε μπορώ να προδικάσω ότι η πορεία του μετά το τέλος των σπουδών
του θα είναι τέτοια που θα τον βοηθήσει όπως και να έχει να πληρώσει τα δανεικά. Σε κάποιες ευρωπαικές χώρες π.χ Ολλανδία, Ισπανία,
Σουηδία μπορεί να σπουδάσει καταβάλλοντας αρκετά χρήματα αλλά σίγουρα επιβαρυνόμενος λιγότερο από ότι στις ΗΠΑ. Τα κονέ τα χρειάζεσαι
παντού, στις ΗΠΑ ειδικά η κοινωνία μοιάζει με την ελληνική στο συγκεκριμένο θέμα. Όταν αναφέρομαι σε καλούς βαθμούς δεν εννοώ το 6.5 και
το 7. Αυτοί είναι βαθμοί για μεταπτυχιακό στην Ολλανδία ή σε κάποιο μέτριο βρετανικό πανεπιστήμιο, ακόμα και στο LSE ή το Warwick να κάνει
κάποιος μεταπτυχιακό το θέλει το οκταράκι μέσο όρο.
Υ.Γ Στην Αμερική βέβαια υπάρχουν πολλά πανεπιστήμια αλλά δεν ξέρω κατα πόσον το πτυχίο του North Dakota University εξασφαλίζει δουλειά
σε γνωστές "καβλωτικές" επιχειρήσεις. Κάποια πράγματα έχουν να κάνουν και με τις ατομικές προτεραιότητες του καθενός.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 19:55

Ο αδερφός απο ΑΣΟΕΕ , με 8.4 πηγε στο Chicago.

Ουτε κονε, ουτε τίποτα.

Η ανιψια έβγαλε το Emory University - Goizueta Business School ( δε το λες και σούπερ, αλλα ουτε και αισχος)
Πρωτη δουλειά στα 22 στη Black Rock, $120K ( αλλα 80ωρα)

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42873
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 26 Ιαν 2023, 19:56

talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:38
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:34
Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις.
ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα
996 λένε και κλαίνε δηλαδή στις ΗΠΑ.
🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻

sharp
Δημοσιεύσεις: 21048
Εγγραφή: 01 Μάιος 2018, 21:47

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από sharp » 26 Ιαν 2023, 19:56

Λόγω της οικονομικής κατάστασης στην Ελλάδα
Τι εννοείς; 4 ποτά 56 ευρώ στη Λάρισα διάβασα αλλού. Το χρήμα ρέει στην Ελλάδα.

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 25198
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Μετανάστευση στο εξωτερικό.

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 26 Ιαν 2023, 19:58

Dwarven Blacksmith έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:56
talaipwros έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:38
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ έγραψε:
26 Ιαν 2023, 19:34
Στην Ελλάδα πάντως πριν μερικά χρόνια τουλάχιστον ήταν δύσκολο να βρεις δουλειά στα Χρηματοοικονομικά χωρίς μεταπτυχιακό.
Οπότε αν δεν έχω χάσει επεισόδια, χρειάζεσαι πρώτα το μάστερ όπου και αν αποφασίσεις να δουλέψεις.
ΗΠΑ λεμεεεε, αμα ειναι να φύγει καποιος μονο εκεί, αρκεί να είναι έτοιμος να δουλέψει 80ωρα
996 λένε και κλαίνε δηλαδή στις ΗΠΑ.
Για να βγαζεις 120 χιλιάρικα στα 22 και να κανεις fatFIRE στα 35, ναι.
Οχι για μια κουπα ρυζι

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών