Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7090
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Φεβ 2023, 11:53

Πάει ο άλλος με γαμάτο επιτραπέζιο παιχνίδι, του γίνεται πρόταση να το δώσουν στην αγγλική WHSmith και δεν πήρε την προσφορά.. :fp:


Άβαταρ μέλους
Eθνικοκοινωνιστης
Δημοσιεύσεις: 39720
Εγγραφή: 05 Μάιος 2018, 12:13

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Eθνικοκοινωνιστης » 25 Φεβ 2023, 12:00

εκτος αν μπαινεις σε αναπτυξιακα προγραμματα επι σημιτη οπως του λογου του και τελικα τρως τα λεφτα αφου δεν εκπληρωνεις τις υποχρεωσεις :102:

κοκλωνης της δεκαετιας του 90 δλδ :102:
"Καλύτερα να φορέσω το κράνος του Κόκκινου Στρατού παρά να φάω χάμπουργκερ στα mc Donald's"

Αλαιν ντε Μπενουα

Άβαταρ μέλους
Orion22
Δημοσιεύσεις: 14958
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:41

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Orion22 » 25 Φεβ 2023, 12:17

Eθνικοκοινωνιστης έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:00
εκτος αν μπαινεις σε αναπτυξιακα προγραμματα επι σημιτη οπως του λογου του και τελικα τρως τα λεφτα αφου δεν εκπληρωνεις τις υποχρεωσεις :102:

κοκλωνης της δεκαετιας του 90 δλδ :102:
:smt038
Dolce et decorum est contra pasok.* pugnatre
@gov.gr : «You were given the choice between war and dishonour. You chose dishonour, and you will have war.»

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Φεβ 2023, 12:22

Parrot έγραψε:
25 Φεβ 2023, 11:53
Πάει ο άλλος με γαμάτο επιτραπέζιο παιχνίδι, του γίνεται πρόταση να το δώσουν στην αγγλική WHSmith και δεν πήρε την προσφορά.. :fp:

Πάει η άλλη να του φάει το παιχνίδι και αυτός λέει όχι.
Φαντάσου να είχαν πουλήσει την Google οι δημιουργοί της, όταν η επιχείρηση ήταν ακόμα στο γκαράζ του μπαμπά. Εντάξει, τώρα θα είχαν από μία διώροφη μονοκατοικία και κάτι ελάχιστες μετοχές. Και πάλι πιο καλά από ό,τι ήταν, όταν ξεκίνησαν.
Μπορεί να άνοιγαν και σουβλατζίδικο κάποια στιγμή.



Υ.Γ.: Ακόμα και εγώ που είμαι του Δημοσίου, ξέρω πως η WHSmith δεν θα το έπαιρνε με κέρδος 10% και θα έβαζε τους δικηγόρους της να τον δέσουν χειροπόδαρα.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2023, 12:33

Ο καημένος έκανε βλακεία και το μετάνιωσε αμέσως.

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2023, 12:34

Juno έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:22
Parrot έγραψε:
25 Φεβ 2023, 11:53
Πάει ο άλλος με γαμάτο επιτραπέζιο παιχνίδι, του γίνεται πρόταση να το δώσουν στην αγγλική WHSmith και δεν πήρε την προσφορά.. :fp:

Πάει η άλλη να του φάει το παιχνίδι και αυτός λέει όχι.
Φαντάσου να είχαν πουλήσει την Google οι δημιουργοί της, όταν η επιχείρηση ήταν ακόμα στο γκαράζ του μπαμπά. Εντάξει, τώρα θα είχαν από μία διώροφη μονοκατοικία και κάτι ελάχιστες μετοχές. Και πάλι πιο καλά από ό,τι ήταν, όταν ξεκίνησαν.
Μπορεί να άνοιγαν και σουβλατζίδικο κάποια στιγμή.



Υ.Γ.: Ακόμα και εγώ που είμαι του Δημοσίου, ξέρω πως η WHSmith δεν θα το έπαιρνε με κέρδος 10% και θα έβαζε τους δικηγόρους της να τον δέσουν χειροπόδαρα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι αυτός δεν έφτιαξε την google, έφτιαξε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι.

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7090
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Φεβ 2023, 12:46

Juno έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:22
Πάει η άλλη να του φάει το παιχνίδι και αυτός λέει όχι.
Φαντάσου να είχαν πουλήσει την Google οι δημιουργοί της, όταν η επιχείρηση ήταν ακόμα στο γκαράζ του μπαμπά. Εντάξει, τώρα θα είχαν από μία διώροφη μονοκατοικία και κάτι ελάχιστες μετοχές. Και πάλι πιο καλά από ό,τι ήταν, όταν ξεκίνησαν.
Μπορεί να άνοιγαν και σουβλατζίδικο κάποια στιγμή.



Υ.Γ.: Ακόμα και εγώ που είμαι του Δημοσίου, ξέρω πως η WHSmith δεν θα το έπαιρνε με κέρδος 10% και θα έβαζε τους δικηγόρους της να τον δέσουν χειροπόδαρα.
Η Google ήταν ήδη αμερικανική εταιρεία.
Εδώ μιλάμε για ένα παιχνίδι που απευθύνεται στην ελληνική αγορά (9 εκατ. αγοραστικό κοινό) και του γίνεται πρόταση να γίνει αγγλικό και να απευθύνεται σε 1,5 δις αγγλόφωνους του πλανήτη..

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Φεβ 2023, 12:51

gassim έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:34
Juno έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:22
Parrot έγραψε:
25 Φεβ 2023, 11:53
Πάει ο άλλος με γαμάτο επιτραπέζιο παιχνίδι, του γίνεται πρόταση να το δώσουν στην αγγλική WHSmith και δεν πήρε την προσφορά.. :fp:

Πάει η άλλη να του φάει το παιχνίδι και αυτός λέει όχι.
Φαντάσου να είχαν πουλήσει την Google οι δημιουργοί της, όταν η επιχείρηση ήταν ακόμα στο γκαράζ του μπαμπά. Εντάξει, τώρα θα είχαν από μία διώροφη μονοκατοικία και κάτι ελάχιστες μετοχές. Και πάλι πιο καλά από ό,τι ήταν, όταν ξεκίνησαν.
Μπορεί να άνοιγαν και σουβλατζίδικο κάποια στιγμή.



Υ.Γ.: Ακόμα και εγώ που είμαι του Δημοσίου, ξέρω πως η WHSmith δεν θα το έπαιρνε με κέρδος 10% και θα έβαζε τους δικηγόρους της να τον δέσουν χειροπόδαρα.
Η μόνη διαφορά είναι ότι αυτός δεν έφτιαξε την google, έφτιαξε ένα επιτραπέζιο παιχνίδι.
Αυτός φτιάχνει παιχνίδια και φαίνεται να πηγαίνει πολύ καλά. Εάν κρατήσει την επιχείρηση του, έχει καλές πιθανότητες να γίνει μεγάλος.
Εάν την πουλήσει, βγάζει λιγότερα χρήματα, αλλά είναι σίγουρα λεφτά, όμως χάνει το potential, "τι θα είχε γίνει εάν ...".
Όλα λοιπόν εξαρτώνται από την προσωπικότητά του, πόση όρεξη και φαντασία έχει να συνεχίσει να δημιουργεί και αν έχει εξασφαλίσει τον βιοπορισμό του και την απαραίτητη χρηματοδότηση της εταιρείας του.

Αυτοί βρίσκονται εκεί και να αρπάζουν ευκαιρίες από νέους επιχειρηματίες και να της πωλούν στα μεγαθήρια.
Το είπαν και μόνοι τους, "όλοι μας βγάλαμε λεφτά, επειδή πουλήσαμε τις επιχειρήσεις μας". Αυτό δεν χαρακτηρίζει ένα επιχειρηματία, αλλά έναν τυχοδιώκτη. Πουλάς για να κάνεις άλλη εταιρεία, όχι για να αράξεις.

Τις περασμένες δεκαετίες, το κατεστημένο την πάτησε από εφευρέτες που βρέθηκαν στο κατάλληλο μέρος την κατάλληλη στιγμή και έγιναν πάμπλουτοι, αλλάζοντας το παγκόσμιο επιχειρηματικό status. Τώρα, όπως φαίνεται, προσανατολίστηκαν στο να αρπάζουν τις ευκαιρίες πριν προλάβει ο εφευρέτης τους να τις φτάσει στο ζενίθ. Πχ, αν ο συγκεκριμένος είχε ήδη καλές πωλήσεις εδώ και σε 4-5 ακόμα χώρες, δεν θα εμφανιζόταν εκεί για διαφήμιση.

Αν η επιχείρησή του δεν πάει καλά και ήθελε να την πουλήσει αλλά με τους δικούς του όρους, όντως την πάτησε.
Αλλιώς, το μόνο κακό που βλέπω, είναι ότι μπορεί να τους τράβηξε την προσοχή, οπότε πρέπει να προσέχει μην τον έχουν από κοντά και αντιγράφουν τα παιχνίδια, μόλις τα κυκλοφορεί.
Ό,τι και αν ισχύει από τα δύο, εγώ στη θέση του θα πρόσεχα πλέον τη νομοθεσία περί κλοπής πνευματικής ιδιοκτησίας όταν κυκλοφορούσα τα παιχνίδια μου και πώς θα μπορούσα να μπλοκάρω όποιον τυχόν θέλει να με αντιγράψει.
Εύχομαι καλή τύχη στο συμπατριωτάκι.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Φεβ 2023, 12:58

Parrot έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:46
Juno έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:22
Πάει η άλλη να του φάει το παιχνίδι και αυτός λέει όχι.
Φαντάσου να είχαν πουλήσει την Google οι δημιουργοί της, όταν η επιχείρηση ήταν ακόμα στο γκαράζ του μπαμπά. Εντάξει, τώρα θα είχαν από μία διώροφη μονοκατοικία και κάτι ελάχιστες μετοχές. Και πάλι πιο καλά από ό,τι ήταν, όταν ξεκίνησαν.
Μπορεί να άνοιγαν και σουβλατζίδικο κάποια στιγμή.



Υ.Γ.: Ακόμα και εγώ που είμαι του Δημοσίου, ξέρω πως η WHSmith δεν θα το έπαιρνε με κέρδος 10% και θα έβαζε τους δικηγόρους της να τον δέσουν χειροπόδαρα.
Η Google ήταν ήδη αμερικανική εταιρεία.
Εδώ μιλάμε για ένα παιχνίδι που απευθύνεται στην ελληνική αγορά (9 εκατ. αγοραστικό κοινό) και του γίνεται πρόταση να γίνει αγγλικό και να απευθύνεται σε 1,5 δις αγγλόφωνους του πλανήτη..
Μιλάμε για ένα παιχνίδι και το 50% της εταιρείας του και μόλις έμπαινε μέσα η μαντάμ θα του ξεκοκκάλιζε όσα παιχνίδια έχουν παγκόσμιο ενδιαφέρον και θα έφευγε αφήνοντάς τον με τα υπόλοιπα.
Προσέξατε ότι εκτός από το παιχνίδι ήθελε και το 50% της εταιρείας του; Και μόλις αυτός αρνήθηκε, λύσσαξαν όλοι τους;
Άγιο είχε ο συμπατριώτης.

Τελικά σε αυτό το reality πας, μόνον για να ξεφορτωθείς κάτι.
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Juno
Δημοσιεύσεις: 17278
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 01:46

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Juno » 25 Φεβ 2023, 13:00

gassim έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:33
Ο καημένος έκανε βλακεία και το μετάνιωσε αμέσως.
Που πήγε να πουλήσει ένα παιχνίδι και η άλλη ήθελε το 50% της εταιρείας του;
How are Albanians distorting history
Leporello έγραψε:
24 Ιαν 2019, 18:07
Nέα τζουνιά! Ο Αβέρωφ με αυτά που δήλωνε το ... 1962 θα διαψεύσει ΕΜΕΝΑ που μιλάω την γλώσσα.
Leporello: γιατί ο Αβέρωφ δεν ήξερε τι έλεγε!

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12090
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 25 Φεβ 2023, 13:07

Ειδα το βιντεακι και νομιζω καλυτερα για αυτον.
Πρωτα απο ολα επειδη ειμαι φυσιογνωμιστης και αυρολογος κοψτε φατσες και αυρες, ειναι αυτοι εκει για μην εισαι καχυποπτος απεναντι τους; Επισης η συμπεριφορα και το στυλακι τους απαραδεκτα. Πασχουν απο ελειψη ευγενειας και κανονων κοινωνικης συμπεριφορας, σκυλαδοπλεμπαιοι
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Sid Vicious
Δημοσιεύσεις: 12090
Εγγραφή: 13 Σεπ 2018, 19:43

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Sid Vicious » 25 Φεβ 2023, 13:12

Επιπροσθετως για το νηματοθετη το σουβλατζιδικο ειναι πολυ δυσκολη επιχειρηση, αν νομιζει διαφορετικα ο νηματοθετης ας ανοιξει ενα, αν ειναι ικανος θα καταφερει να τα βγαλει περα
yet say this to the Possum: a bang, not a whimper,
with a bang not with a whimper,
To build the city of Dioce whose terraces are the colour of stars

Άβαταρ μέλους
Parrot
Δημοσιεύσεις: 7090
Εγγραφή: 31 Ιούλ 2019, 19:48

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Parrot » 25 Φεβ 2023, 14:12

Sid Vicious έγραψε:
25 Φεβ 2023, 13:12
Επιπροσθετως για το νηματοθετη το σουβλατζιδικο ειναι πολυ δυσκολη επιχειρηση, αν νομιζει διαφορετικα ο νηματοθετης ας ανοιξει ενα, αν ειναι ικανος θα καταφερει να τα βγαλει περα
Δύσκολη επιχείρηση το σουβλακάδικο, γι' αυτό σε κάθε γωνία υπάρχει και από ένα.. :giggle:

Άβαταρ μέλους
gassim
Δημοσιεύσεις: 7773
Εγγραφή: 06 Απρ 2018, 00:59

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από gassim » 25 Φεβ 2023, 14:16

Juno έγραψε:
25 Φεβ 2023, 13:00
gassim έγραψε:
25 Φεβ 2023, 12:33
Ο καημένος έκανε βλακεία και το μετάνιωσε αμέσως.
Που πήγε να πουλήσει ένα παιχνίδι και η άλλη ήθελε το 50% της εταιρείας του;
Ναι, το παιχνίδι είναι παιχνίδι για τυφλούς δηλαδή οι πιθανοί αγοραστές στην Ελλάδα είναι ελάχιστοι. Και όλοι να το αγοράσουν το πράγμα έχει πολύ χαμηλό ταβάνι. Η μόνη ελπίδα είναι να βγει στο εξωτερικό και αυτό ακριβώς του πρόσφερε η τύπισσα.
Καλύτερα να έχεις τα μισά από τα 1000 παρά όλα τα 10

Άβαταρ μέλους
Ασέβαστος
Δημοσιεύσεις: 32980
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 12:05

Re: Δεν κάνουν οι έλληνες για επιχειρηματίες, μόνο για κανα σουβλατζίδικο είναι..

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ασέβαστος » 25 Φεβ 2023, 14:22

Parrot έγραψε:
25 Φεβ 2023, 14:12
Sid Vicious έγραψε:
25 Φεβ 2023, 13:12
Επιπροσθετως για το νηματοθετη το σουβλατζιδικο ειναι πολυ δυσκολη επιχειρηση, αν νομιζει διαφορετικα ο νηματοθετης ας ανοιξει ενα, αν ειναι ικανος θα καταφερει να τα βγαλει περα
Δύσκολη επιχείρηση το σουβλακάδικο, γι' αυτό σε κάθε γωνία υπάρχει και από ένα.. :giggle:
Nαι, για κανα χρονο, μετα κλεινει, και ανοιγει αλλο.

καλα σου ειπε, αμα ειναι ευκολο, ανοιξε ενα.
To be old and wise, you must first be young and stupid.

https://www.talcmag.gr/apopseis/ante-gamisou/ αντε και γαμησου.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών