Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 20 Μαρ 2023, 19:41

Leporello έγραψε:
20 Μαρ 2023, 18:09
Αρίστος έγραψε:
20 Μαρ 2023, 18:07
Στο δινω να περιμενουμε το κλεισιμο.
:smt005::smt005::smt005:


Ευχαριστημενος με Credit Suisse και First Republic;

Οι δυο τους ειχαν σφαγη του Αγιου Βαρθολομαιου.


Άλλαξε το κλίμα στο Χρηματιστήριο Αθηνών, μετά το αρνητικό άνοιγμα λόγω Credit Suisse, με τον Γενικό Δείκτη να κλείνει τελικά στο +0,71% και τις 1.027 μονάδες. Στο +2,84% οι τράπεζες. Στηρίξεις και από τον ΟΤΕ.

Σε μια πρώτη αντίδραση μετά την ανακοίνωση της εξαγοράς η μετοχή της Credit Suisse «βούλιαζε» κατά 63% στις 10:30 π.μ. ώρα Ελλάδας, ενώ η μετοχή UBS διαπραγματευόταν κατά 14% χαμηλότερα. Στην πορεία η «βουτιά» της Credit Suisse περιορίστηκε στο 59,70%, ενώ της UBS στο 9,7%.

Η UBS είδε πτώση στην αξία της όπως και άλλες μεγάλες τράπεζες στο Λονδίνο, το Παρίσι και τη Φρανκφούρτη. Σημαντική πτώση είχαν στις αρχές της διαπραγμάτευσης η γερμανική Deutsche Bank και η γαλλική BNP Paribas, αν και οι μετοχές και των δύο ανέκαμψαν περιορίζοντας τις απώλειες.

https://www.naftemporiki.gr/finance/mar ... kerdi-071/


Bουτιά 13% για την First Republic Bank παρά την "ένεση" 30 δισ. - Νέα υποβάθμιση από την S&P

https://www.capital.gr/agores/3705100/b ... po-tin-s-p

.

Άβαταρ μέλους
nostromos
Δημοσιεύσεις: 23061
Εγγραφή: 12 Ιούλ 2018, 22:06
Phorum.gr user: nostromos

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από nostromos » 20 Μαρ 2023, 22:40

nostromos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 14:10


η προσοχη μας στο Καστελοριζο

talaipwros
Δημοσιεύσεις: 24943
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 18:54

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από talaipwros » 20 Μαρ 2023, 22:50

nostromos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 22:40
nostromos έγραψε:
20 Μαρ 2023, 14:10


Ποιοι THEY have announced για τον Τραμπ;

Μονος του εβγαλε υστερικη ανακοίνωση

Άβαταρ μέλους
Αρίστος
Δημοσιεύσεις: 38763
Εγγραφή: 13 Ιαν 2019, 16:44

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Αρίστος » 21 Μαρ 2023, 17:46

Koukoufikis Ioannis
5 ώρ. ·

ΓΙΑ ΤΗΝ ΚΡΙΣΗ ΠΟΥ ΕΡΧΕΤΑΙ
Η FDIC έχει πει πολλές φορές ότι οι φορολογούμενοι δε θα πληρώσουν για αυτήν την κρίση.
Η FDIC( Federal Deposit Insurance Corporation) είναι μια ανεξάρτητη υπηρεσία της κυβέρνησης των Ηνωμένων Πολιτειών της οποίας η κύρια ευθύνη είναι να εγγυάται τις τραπεζικές καταθέσεις που πραγματοποιούνται στις Ηνωμένες Πολιτείες έως και 250.000 $ και να διατηρεί και να προωθεί την εμπιστοσύνη του κοινού στο χρηματοπιστωτικό σύστημα των Ηνωμένων Πολιτειών
Η FDIC δήλωσε ότι διερευνά μια πιθανή εγγύηση ΟΛΩΝ ΤΩΝ ΚΑΤΑΘΕΣΕΩΝ στις ΗΠΑ.
Αυτό σημαίνει ότι θα είναι εγγυημένες συνολικά 17 τρισεκατομμύρια δολάρια καταθέσεων. Από τα 17 τρισεκατομμύρια τα 8 τρις είναι μη εγγυημένες καταθέσεις (μέχρι 250.000 είναι εγγυημένες), δηλαδή περίπου το 47% όλων των καταθέσεων είναι ανασφάλιστες. Έψαξα και βρήκα ότι ο FDIC διαθέτει κεφάλαια μόνο 144 δισεκατομμύρια για να εγγυηθεί τις καταθέσεις. Αυτά τα κεφάλαια προέρχονται από εισφορές των τραπεζών. Επειδή αυτά τα κεφάλαια δε φτάνουν ούτε για ζήτω, μπορούμε να υποθέσουμε ότι είναι η FED αυτή που θα αναλάβει τις αποζημιώσεις. Είναι εφικτό; Το αφήνω στην κρίση σας.
Μια μελέτη δείχνει ότι έως και 190 άλλοι δανειστές θα μπορούσαν να χρεοκοπήσουν στις Ηνωμένες Πολιτείες,
https://papers.ssrn.com/sol3/papers.cfm...
Μη ασφαλισμένες καταθέσεις ανά τράπεζα της πρώτης δεκάδας(ως ποσοστό):
1. BNY Mellon: 97%
2. SVB: 94%
3. State Street: 91%
4. Signature: 90%
5. Northern Trust: 83%
6. Citigroup: 77%
7. HSBC Holdings: 73%
8. Bank of the First Republic: 68%
9. East West Bancorp: 66%
10. Comerica: 63%

https://www.facebook.com/koukoufikis/po ... 2ZmbKcSckl

Άβαταρ μέλους
Dwarven Blacksmith
Δημοσιεύσεις: 42512
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:08
Τοποθεσία: Maiore Patria

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Dwarven Blacksmith » 21 Μαρ 2023, 20:12

🔻I would have lived in peace. But my enemies brought me war.🔻


Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 02:48

Τι έγινε, καταστράφηκαν οι τράπεζες ή ακόμα;
Στο μεταξύ η γυναίκα μου είναι υποτίθεται head of σε μεγάλη αυστραλέζικη και δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα :smt005:
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Μαρ 2023, 08:15

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 02:48
Τι έγινε, καταστράφηκαν οι τράπεζες ή ακόμα;
Στο μεταξύ η γυναίκα μου είναι υποτίθεται head of σε μεγάλη αυστραλέζικη και δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα :smt005:
Αυτή η κρίση βρίσκεται στην αρχή της. Λίγη υπομονή. Μου θυμίζεις το 2009 που έλεγαν οτι έχουμε κρίση και διάβαζες στα τότε μπλογκ ποιά κρίση; εγώ πήγα στην Αριστοτέλους για φραπέ και όλες οι καφετέριες ήταν γεμάτες

Άβαταρ μέλους
killzone
Δημοσιεύσεις: 5616
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 15:41

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από killzone » 22 Μαρ 2023, 08:36

κανουν μεταβαση στην ρομποτικη τεχνολογια....σε λιγο κ στα εργοστασια σουπερ μαρκετ αεροδρομια κοκ

Ειπαμε...ψηφιακες Τραπεζες και τεχνολογια θα πανε μαζι χερι χερι και θα κυριαρχουν σε ολους τους τομεις

Το θεμα ειναι τι θα κανει τοσος κοσμος στην ανεργια....μην μου πει κανεις την παπατζα οτι με νεες τεχνολογιες θα δημιουργηθουν νεες θεσεις εργασιες

η σημερινη μεταβαση ειναι εντελως διαφορετικη που ουδεμια σχεση εχει με τις παλιοτερες εποχες οπου η τεχνολογια ηταν σε νηπιαγωγικο σταδιο

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 08:38

Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:15
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 02:48
Τι έγινε, καταστράφηκαν οι τράπεζες ή ακόμα;
Στο μεταξύ η γυναίκα μου είναι υποτίθεται head of σε μεγάλη αυστραλέζικη και δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα :smt005:
Αυτή η κρίση βρίσκεται στην αρχή της. Λίγη υπομονή. Μου θυμίζεις το 2009 που έλεγαν οτι έχουμε κρίση και διάβαζες στα τότε μπλογκ ποιά κρίση; εγώ πήγα στην Αριστοτέλους για φραπέ και όλες οι καφετέριες ήταν γεμάτες
Σωστό. Αλλά θυμάσαι ποιό ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησα κι εγώ κι ο Λεπορέλο. "Ποιό είναι το πρόβλημα; Γιατί χρεωκόπησε αυτή η τράπεζα;"

Το 2009 οι τράπεζες είχαν τεράστια σαπίλα στο Ενεργητικό τους, η σαπίλα ήταν τα στεγαστικά δάνεια που είχαν δώσει σε τρομερά αυξημένες τιμές σε εκατομμύρια κόσμο. Και σαν να μην έφτανε αυτό τα πακετάρισαν και τα καζινοποίησαν κιόλας και ουσιαστικά βάζανε στοιχήματα σε αυτά τα δάνεια, και αυτά τα στοιχήματα ήταν και αυτά στο ενεργητικό τους. Είχε φτάσει η σαπίλα στα τρισεκατομμύρια δολάρια. Αυτό είναι κάτι που το μάθαμε εκ των υστέρων, γιατί εσύ κι εγώ απο δώ που είμαστε πού να ξέρουμε ότι δίνανε στη Φλόριντα δάνεια σε άφραγκους; Δεν το ξέραμε, γιατί πολύς κόσμος δεν έκανε τη δουλειά του τότε.

Τώρα υπάρχει τέτοιο πράμα; Αν υπάρχει, έχουμε πρόβλημα. Αλλά χρειάζονται τέτοια μεγέθη για να πεις ότι έχουμε σοβαρό πρόβλημα.
Αν δεν υπάρχει έχουμε απλά ένα ταρακούνημα. Απ'ότι φαίνεται η τράπεζα αυτή ήταν μια χαρά, απλά νευρικοί καταθέτες.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
Υδράργυρος
Δημοσιεύσεις: 25473
Εγγραφή: 30 Μαρ 2018, 17:47

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Υδράργυρος » 22 Μαρ 2023, 08:53

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:38
Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:15
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 02:48
Τι έγινε, καταστράφηκαν οι τράπεζες ή ακόμα;
Στο μεταξύ η γυναίκα μου είναι υποτίθεται head of σε μεγάλη αυστραλέζικη και δεν έχει πάρει χαμπάρι τίποτα :smt005:
Αυτή η κρίση βρίσκεται στην αρχή της. Λίγη υπομονή. Μου θυμίζεις το 2009 που έλεγαν οτι έχουμε κρίση και διάβαζες στα τότε μπλογκ ποιά κρίση; εγώ πήγα στην Αριστοτέλους για φραπέ και όλες οι καφετέριες ήταν γεμάτες
Σωστό. Αλλά θυμάσαι ποιό ήταν το πρώτο πράγμα που ρώτησα κι εγώ κι ο Λεπορέλο. "Ποιό είναι το πρόβλημα; Γιατί χρεωκόπησε αυτή η τράπεζα;"

Το 2009 οι τράπεζες είχαν τεράστια σαπίλα στο Ενεργητικό τους, η σαπίλα ήταν τα στεγαστικά δάνεια που είχαν δώσει σε τρομερά αυξημένες τιμές σε εκατομμύρια κόσμο. Και σαν να μην έφτανε αυτό τα πακετάρισαν και τα καζινοποίησαν κιόλας και ουσιαστικά βάζανε στοιχήματα σε αυτά τα δάνεια, και αυτά τα στοιχήματα ήταν και αυτά στο ενεργητικό τους. Είχε φτάσει η σαπίλα στα τρισεκατομμύρια δολάρια. Αυτό είναι κάτι που το μάθαμε εκ των υστέρων, γιατί εσύ κι εγώ απο δώ που είμαστε πού να ξέρουμε ότι δίνανε στη Φλόριντα δάνεια σε άφραγκους; Δεν το ξέραμε, γιατί πολύς κόσμος δεν έκανε τη δουλειά του τότε.

Τώρα υπάρχει τέτοιο πράμα; Αν υπάρχει, έχουμε πρόβλημα. Αλλά χρειάζονται τέτοια μεγέθη για να πεις ότι έχουμε σοβαρό πρόβλημα.
Αν δεν υπάρχει έχουμε απλά ένα ταρακούνημα. Απ'ότι φαίνεται η τράπεζα αυτή ήταν μια χαρά, απλά νευρικοί καταθέτες.
Είχα διαβάσει ένα άρθρο "αυτή τη φορά δεν θα είναι σαν τις άλλες φορές". Πριν από κάθε κραχ ακούμε αυτήν την πολεμική κραυγή. Μέχρι που ξεκινάει το κραχ και όλα εκτυλίσσονται όπως ακριβώς τις άλλες φορές.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 09:07

Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:53
Είχα διαβάσει ένα άρθρο "αυτή τη φορά δεν θα είναι σαν τις άλλες φορές". Πριν από κάθε κραχ ακούμε αυτήν την πολεμική κραυγή. Μέχρι που ξεκινάει το κραχ και όλα εκτυλίσσονται όπως ακριβώς τις άλλες φορές.
Ναι οκ αλλά σε ρωτάω, ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που θα προκαλέσει το κραχ αυτή τη φορά; Γιατί αυτή την τράπεζα που χρεωκόπησε την κοίταξα και δεν είχε πρόβλημα.

Όλοι λένε για κάποιο φοβερό πρόβλημα που υπάρχει, αλλά κανείς δεν μπορεί να το περιγράψει. Εσύ μπορείς;
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Theseus
Δημοσιεύσεις: 1112
Εγγραφή: 31 Ιαν 2022, 12:53

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Theseus » 22 Μαρ 2023, 09:49

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:07
Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:53
Είχα διαβάσει ένα άρθρο "αυτή τη φορά δεν θα είναι σαν τις άλλες φορές". Πριν από κάθε κραχ ακούμε αυτήν την πολεμική κραυγή. Μέχρι που ξεκινάει το κραχ και όλα εκτυλίσσονται όπως ακριβώς τις άλλες φορές.
Ναι οκ αλλά σε ρωτάω, ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που θα προκαλέσει το κραχ αυτή τη φορά; Γιατί αυτή την τράπεζα που χρεωκόπησε την κοίταξα και δεν είχε πρόβλημα.

Όλοι λένε για κάποιο φοβερό πρόβλημα που υπάρχει, αλλά κανείς δεν μπορεί να το περιγράψει. Εσύ μπορείς;
Ο τεράστιος πληθωρισμός; Με ο,τι συνέπειες έχει αυτό στην υγεία των επιχειρήσεων και της οικονομίας γενικά.

Τα υψηλά επιτόκια των κεντρικών τραπεζών; Που καθιστούν απότομα το χρήμα πολύ πιο ακριβό από ότι τα τελευταία 3 χρόνια.

Άβαταρ μέλους
Chilloutbuddy
Δημοσιεύσεις: 9686
Εγγραφή: 18 Απρ 2018, 16:09
Phorum.gr user: Chilloutbuddy

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Chilloutbuddy » 22 Μαρ 2023, 10:45

Theseus έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:49
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:07
Υδράργυρος έγραψε:
22 Μαρ 2023, 08:53
Είχα διαβάσει ένα άρθρο "αυτή τη φορά δεν θα είναι σαν τις άλλες φορές". Πριν από κάθε κραχ ακούμε αυτήν την πολεμική κραυγή. Μέχρι που ξεκινάει το κραχ και όλα εκτυλίσσονται όπως ακριβώς τις άλλες φορές.
Ναι οκ αλλά σε ρωτάω, ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που θα προκαλέσει το κραχ αυτή τη φορά; Γιατί αυτή την τράπεζα που χρεωκόπησε την κοίταξα και δεν είχε πρόβλημα.

Όλοι λένε για κάποιο φοβερό πρόβλημα που υπάρχει, αλλά κανείς δεν μπορεί να το περιγράψει. Εσύ μπορείς;
Ο τεράστιος πληθωρισμός; Με ο,τι συνέπειες έχει αυτό στην υγεία των επιχειρήσεων και της οικονομίας γενικά.

Τα υψηλά επιτόκια των κεντρικών τραπεζών; Που καθιστούν απότομα το χρήμα πολύ πιο ακριβό από ότι τα τελευταία 3 χρόνια.
Μη μου λες γενικά γιατί θα καταλήξουμε να μιλάμε για την υγρασία και την παχυσαρκία. Μ'αυτές τις γενικότητες πήγανε κι οι άλλοι και τράβηξαν τα λεφτά τους απ'την SVB χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί, και δημιούργησαν πρόβλημα από εκεί που δεν υπήρχε. Στον εαυτό τους πάνω απ'όλα.

Πληθωρισμός, επιτόκια. Και μετά; Πώς πάμε από εκεί σε τραπεζική κρίση σαν του 2009; Εξήγησέ μου πώς δουλεύει γιατί δεν το βλέπω.
Gamiosante sto vosporo gia mia xoufta iliosporo

Άβαταρ μέλους
ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ
Δημοσιεύσεις: 7077
Εγγραφή: 11 Αύγ 2019, 16:23
Phorum.gr user: ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ

Re: Ουπς - Νεα Lehman Brothers/ 2008 ;

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από ΦΙΛΕΛΕ ΚΑΙ ΤΡΟΛΕΛΕ » 22 Μαρ 2023, 10:57

Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 10:45
Theseus έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:49
Chilloutbuddy έγραψε:
22 Μαρ 2023, 09:07


Ναι οκ αλλά σε ρωτάω, ποιό είναι ακριβώς το πρόβλημα που θα προκαλέσει το κραχ αυτή τη φορά; Γιατί αυτή την τράπεζα που χρεωκόπησε την κοίταξα και δεν είχε πρόβλημα.

Όλοι λένε για κάποιο φοβερό πρόβλημα που υπάρχει, αλλά κανείς δεν μπορεί να το περιγράψει. Εσύ μπορείς;
Ο τεράστιος πληθωρισμός; Με ο,τι συνέπειες έχει αυτό στην υγεία των επιχειρήσεων και της οικονομίας γενικά.

Τα υψηλά επιτόκια των κεντρικών τραπεζών; Που καθιστούν απότομα το χρήμα πολύ πιο ακριβό από ότι τα τελευταία 3 χρόνια.
Μη μου λες γενικά γιατί θα καταλήξουμε να μιλάμε για την υγρασία και την παχυσαρκία. Μ'αυτές τις γενικότητες πήγανε κι οι άλλοι και τράβηξαν τα λεφτά τους απ'την SVB χωρίς να καταλαβαίνουν γιατί, και δημιούργησαν πρόβλημα από εκεί που δεν υπήρχε. Στον εαυτό τους πάνω απ'όλα.

Πληθωρισμός, επιτόκια. Και μετά; Πώς πάμε από εκεί σε τραπεζική κρίση σαν του 2009; Εξήγησέ μου πώς δουλεύει γιατί δεν το βλέπω.
Με τον ίδιο τρόπο δουλεύει πάντα. Ένας κλάδος επεκτείνεται μέχρι το σημείο του κορεσμού και μετά μένει από βενζίνη. Τώρα, αν ψάχνουμε
για μέσα μετάδοσης της κρίσης από τη μία επιχείρηση στην άλλη, είναι δύσκολο ιδίως από τη στιγμή που δίνουμε στη συζήτησή μας προβλεπτικές
διαστάσεις.

Παρεπιπτόντως, η Bank of America έκανε έρευνα ρωτώντας διαχειριστές κεφαλαίων τι φοβούνται και απάντησαν κάποιο πιστωτικό γεγονός ή επιπλοκές στην αγορά ακινήτων.
https://www.msn.com/el-gr/news/other/bo ... edbb1&ei=6

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών