Το 8ωρο καθιερώθηκε 50 χρόνια μετά το Σικάγο

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
πατησιωτης
Δημοσιεύσεις: 34925
Εγγραφή: 06 Ιαν 2019, 06:41
Phorum.gr user: πατησιωτης
Τοποθεσία: ΑΘΗΝΑ

Re: Το 8ωρο καθιερώθηκε 50 χρόνια μετά το Σικάγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από πατησιωτης » 07 Αύγ 2023, 23:15

pylothess έγραψε:
06 Αύγ 2023, 11:50


Το ίδιο και ο Μεταξάς. Σε αντίθεση με τον Χίτλερ και τον Μουσολίνι , ο Μεταξάς δεν ήταν ζωγράφος ούτε δεκανέας. Ο Μεταξάς από καθαρά ιστορική άποψη και χωρίς παρωπίδες ,είχε ως δικτάτορας την διορατικότητα να καταλάβει ότι έπρεπε να βρεθεί μια μέση λύση μεταξύ εργατών και εργοδοτών.
Γι αυτό όταν ξέσπασαν τα γεγονότα του Μάη το 36 , παρενέβη ο Μεταξάς για να βρεθεί μια συμβιβαστική λύση μεταξύ των εργατών και των εργοδοτών.
Η αλήθεια είναι πως ο Ιωάννης Μεταξάς ήταν πιο οξύνους από τον Χίλτερ και τον Μουσολίνι.
Δεν ήταν αυτή η διαφορά τους.Και ο Χίτλερ και ο Μουσσολίνι πήραν παρόμοια φιλεργατικά μέτρα.Η διαφορά ήταν στην εξωτερική πολιτική,ο Μεταξάς δεν είχε επεκτατικές τάσεις.

Άβαταρ μέλους
Nandros
Δημοσιεύσεις: 27064
Εγγραφή: 31 Μαρ 2018, 18:41
Phorum.gr user: Nandros
Τοποθεσία: Όπου συχνάζουν ναυτικοί και λοιπά κακοποιά στοιχεία

Re: Το 8ωρο καθιερώθηκε 50 χρόνια μετά το Σικάγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Nandros » 08 Αύγ 2023, 10:45

pylothess έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:52
Nandros έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:39
pylothess έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:35


Εσείς τον μαγαρίζετε. Και στο κάτω κάτω δεν θα μου στερήσεις το δικαίωμα ελεύθερης έκφρασης που έχω.
Αυτά που εκφράζεις εσύ ,που δικαιολογείς το δικαίωμα στην καταπίεση , αυτά πρέσβευε και η Οθωμανική αυτοκρατορία.
Πατρίδα είναι τα ΜΑΤ που θα έρθουν να μου σπάσουν το κεφάλι όταν θα πάω να διεκδικήσω το δίκιο μου και θα με ψεκάσουν ένα τόνο χημικά.
Πατρίδα είναι οι απλήρωτες υπερωρίες . Θα πάμε ,να χωθούμε σε ένα χαράκωμα με λασπόνερα , να μας πυροβολάνε και να πυροβολούμε μόνο και μόνο για πλουτίζουν τα αφεντικά μας. Ο Ελληνικός λαός και ο Τουρκικός λαός δεν έχουν τίποτα να χωρίσουν . Όσο νωρίτερα το καταλάβουν αυτό και οι δυο λαοί τόσο το καλύτερο. Κάποιοι πλουτίζουν από το αίμα σκοτωμένων φαντάρων.

Πατρίδα είναι τα υποβρύχια που γέρνουν ,οι μίζες η διαφθορά τα σκάνδαλα. Πατρίδα ο κόσμος που έψαχνε φαγητό στα σκουπίδια στη μνημόνια.
Πατρίδα είναι ο εργοδότης που προτιμάει να προλάβει αλλοδαπό εργαζόμενο αντί για Έλληνα . Δεν έχω κάτι με τους αλλοδαπούς εργάτες. Αντίθετα, Έλληνες και ξένοι εργάτες ενωμένοι . Απλώς το έγραψα για να αποδομήσω το σαθρό ιδεολογικό οικοδόμημα του ψευτοατριωτισμού.
Η Σοβιετία που λατρεύετε εσείς σίγουρα δεν είναι η πατρίδα μου. Αν δεν σου αρέσει εδώ να πας στην Β.Κορέα, Κίνα, Κούβα, Κονγκό.
Να μην σε κρατάμε, τα σύνορα είναι ανοικτά. :c020:

Όχι μόνο δεν με κρατάτε, αλλά αυτοί που υποστηρίζεις ,οι Τσιπρομητσοτάκηδες αντιθέτως με προτρέπουν ,μου επιβάλλουν να φύγω από την χώρα μου. Όπως επίσης με τις αντιλαϊκές πολιτικές που ακολουθούν έχουν αναγκάσει ένα σωρό νέους επιστήμονες να εγκαταλείψουν την χώρα μας.
Δεν ξέρω για την Σοβιετία αλλά η πατρίδα σου είναι μάλλον η Ε.Ε. ,οι Βρυξέλλες , το ΝΑΤΟ , οι Η.Π.Α.

https:// www.youtube.com/watch?v=gXFr72huwNw
Της πατρίδας σου η σημαία
Της πατριδας μου η σημαία
Είπαμε:Ώρα καλή και να μην μας γράφεις. :wave:
ΚΚΕ 6η Ολομέλεια: Κάναμε το διεθνιστικό μας καθήκον (εννοεί τον Συμμοριτοπόλεμο)
ΧΑ: Είμαστε η σπορά των ηττημένων του '45. Οι εθνικοσοσιαλιστές, οι φασίστες!

pylothess
Δημοσιεύσεις: 6742
Εγγραφή: 19 Απρ 2018, 22:39
Phorum.gr user: pylothess

Re: Το 8ωρο καθιερώθηκε 50 χρόνια μετά το Σικάγο

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από pylothess » 10 Αύγ 2023, 00:25

Nandros έγραψε:
08 Αύγ 2023, 10:45
pylothess έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:52
Nandros έγραψε:
07 Αύγ 2023, 21:39

Η Σοβιετία που λατρεύετε εσείς σίγουρα δεν είναι η πατρίδα μου. Αν δεν σου αρέσει εδώ να πας στην Β.Κορέα, Κίνα, Κούβα, Κονγκό.
Να μην σε κρατάμε, τα σύνορα είναι ανοικτά. :c020:

Όχι μόνο δεν με κρατάτε, αλλά αυτοί που υποστηρίζεις ,οι Τσιπρομητσοτάκηδες αντιθέτως με προτρέπουν ,μου επιβάλλουν να φύγω από την χώρα μου. Όπως επίσης με τις αντιλαϊκές πολιτικές που ακολουθούν έχουν αναγκάσει ένα σωρό νέους επιστήμονες να εγκαταλείψουν την χώρα μας.
Δεν ξέρω για την Σοβιετία αλλά η πατρίδα σου είναι μάλλον η Ε.Ε. ,οι Βρυξέλλες , το ΝΑΤΟ , οι Η.Π.Α.

https:// www.youtube.com/watch?v=gXFr72huwNw
Της πατρίδας σου η σημαία
Της πατριδας μου η σημαία
Είπαμε:Ώρα καλή και να μην μας γράφεις. :wave:
Απο την πόλη έρχομαι και στην κορφή κανέλα.
Οι Ταιπεομητσοτακηδες που υποστηρίζεις διώχνουν τους Έλληνες στην ξενιτιά

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών