Μπορεί να υπάρξει Ανάπτυξη χωρίς την Οικοδομή στην Ελλάδα?

Ειδήσεις, προβλήματα και προτάσεις
Ορέστης 35

Re: Μπορεί να υπάρξει Ανάπτυξη χωρίς την Οικοδομή στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από Ορέστης 35 » 07 Μάιος 2019, 02:17

Για την ασπρη αηδια που βλεπουμε να απλωνεται γυρω γυρω οταν κοιταμε την Αθηνα απι ενα λοφο ποιοι ευθυνονται;

jimdenin
Δημοσιεύσεις: 3041
Εγγραφή: 03 Απρ 2018, 13:57

Re: Μπορεί να υπάρξει Ανάπτυξη χωρίς την Οικοδομή στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από jimdenin » 07 Μάιος 2019, 02:38

Nandros έγραψε:
03 Μάιος 2018, 16:58
Μηχανικός έγραψε:
03 Μάιος 2018, 15:02
Nandros έγραψε:
03 Μάιος 2018, 14:29
Το μεγεθυμένο πρέπει να κάνουν και όλα θα είναι καλύτερα!
Δηλαδή η βιομηχανία που απευθύνεται μόνο στην εσωτερική αγορά δεν σου κάνει;
Είναι προτιμότερο να αγοράζουμε τα ντουλάπια της κουζίνας από Ιταλούς, τον σίδηρο από Βούλγαρους, τα αλουμίνια από Τούρκους, ... παρά να τα παράγουμε εμείς στην Ελλάδα;
Δηλαδή και οι βιομηχανίες του 70 σαν την Ιζόλα, τον Πίτσο, ... που απευθύνονταν μόνο στην εσωτερική αγορά, καλά έκαναν και έκλεισαν. :smt005:
Μην βάζεις λόγια που δεν είπα στο στόμα μου!
Βασική επιδίωξη της κάθε χώρας είναι θετικό πρόσημο στις εξαγωγές ως προς τις εισαγωγές ή εισαγωγή συναλλάγματος, αλλιώς φουντάρει.
Αν το προϊόν της ελληνικής εταιρίας μου κάνει, γιατί να μην το αγοράσω; ΔΕΝ είμαι ο βλαμμένος Λάκης ο Εισαγόμενος, γιατί τέτοιους τους θεωρώ όσους ψωνίζουν μόνο μάρκα (που συνήθως είναι ξένη).
Οι βιομηχανίες που αναφέρεις έκλεισαν, επειδή μέχρι κάποια εποχή δούλευαν υπό την ασπίδα του φόρου πολυτελείας στα εισαγόμενα. Μόλις έπεσε η ασπίδα όλοι σχεδόν έσπευσαν να αγοράσουν τις φίρμες που ονειρεύονταν, που δεν ήταν και απαραίτητα καλύτερες. Εδώ, μαζί με τον βιομήχανο, φταίει και ο λαός.
.
Νάνδρε:

Βασικά η βιομηχανία που υπήρξε μέχρι και την δεκαετία του 80, έκλεισε λόγω εισόδου της χώρας στην τότε Ε.Ο.Κ- νυν Ε.Ε - όπου βασικός όρος ήταν η κατάργηση πάσης φύσεων δασμών ή ποσοστώσεων για εισαγόμενα προϊόντα. Οι συγκεκριμένοι φόροι στην Ελλάδα ήταν αρκετά υψηλοί. Μιας εισόδου στην ΕΟΚ η οποία ουδέποτε αιτιολογήθηκε επαρκώς για το κατά πόσο η Ελλάδα είχε συμφέρον και γενικά ήταν έτοιμη να εισέλθει στην κοινότητα, τουλάχιστον εκείνη την εποχή. Από εκεί ξεκινάει η ιστορία των λεγομένων προβληματικών και κατά επέκταση η διόγκωση του δημόσιου τομέα με την απορρόφηση των τελευταίων. Λέγεται ότι ο συγχωρεμένος ο "επίτιμος" κατά καιρούς είχε ομολογήσει κάποια πράγματα, λέγοντας λίγο πολύ ότι "στην ΕΟΚ μπήκαμε απροετοίμαστοι". Υπόψιν ότι η Σουηδία με ανάλογο πληθυσμό και αρκετά ανεπτυγμένη βιομηχανία έγινε μέλος μετά το 90.

Άβαταρ μέλους
hellegennes
Δημοσιεύσεις: 40705
Εγγραφή: 01 Απρ 2018, 00:17

Re: Μπορεί να υπάρξει Ανάπτυξη χωρίς την Οικοδομή στην Ελλάδα?

Μη αναγνωσμένη δημοσίευση από hellegennes » 07 Μάιος 2019, 03:17

Μηχανικός έγραψε:
06 Μάιος 2019, 19:55
Άμα κόψεις απόδειξη για τα 30, θα σου μείνουν 15. :D
Κάτι που δεν ισχύει για τους εργάτες.
Ο ελάχιστος μισθός δεν είναι 30, είναι 25.
Ξημέρωσε.
Α, τι ωραία που είναι!
Ήρθε η ώρα να κοιμηθώ.
Κι αν είμαι τυχερός,
θα με ξυπνήσουν μια Δευτέρα παρουσία κατά την θρησκεία.
Μα δεν ξέρω αν και τότε να σηκωθώ θελήσω.

Απάντηση


  • Παραπλήσια Θέματα
    Απαντήσεις
    Προβολές
    Τελευταία δημοσίευση

Επιστροφή στο “Οικονομία”

Phorum.com.gr : Αποποίηση Ευθυνών